אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק פשר 245/07

פסק-דין בתיק פשר 245/07

תאריך פרסום : 31/07/2007 | גרסת הדפסה
פש"ר
בית המשפט המחוזי חיפה
245-07
29/04/2007
בפני השופט:
דיאנה סלע

- נגד -
התובע:
ג'דבאן אחמד ת.ז. 059482133
הנתבע:
כונס הנכסים הרשמי
פסק-דין

1.         בפני בקשת החייב, יליד 66' למתן צו לכינוס נכסיו ולהכרזתו כפושט רגל בגין חובות           מוצהרים על סך 336,930 ש"ח ל- 9 נושים.

בתצהיר התומך בבקשה פירט החייב את נסיבות הסתבכותו הכלכלית, הנובעת מחוב מזונות שנוצר עקב עזיבתה של אשתו את ביתו, ובשל התמכרותו לסמים מסוכנים. החייב טען כי נגמל מסמים בשנת 00', והוא מנסה לשקם את החייו בעזרת אשתו החדשה. השניים מתקיימים מקצבת אבטחת הכנסה על סך 1,802 ש"ח, ולדבריו, הוא  מתקשה למצוא עבודה עקב גילו.

2.         הכנ"ר מתנגד למתן צו כינוס הואיל ולטענתו לא הרים החייב את הנטל להוכיח כי הסתבכותו הכלכלית היתה בתום לב. מבקשת החייב עולה ש- 81% מחובותיו המוצהרים נובעים מאי תשלום מזונות. החייב לא המציא ולו מסמך אחד המצביע על כך כי לא היה מסוגל לשלם את חוב המזונות, כך שלכאורה נוצר החוב בחוסר תום לב. זאת ועוד, מדובר בחוב שאינו בר הפטר, ואין כל תועלת בניהול הליך הפש"ר.

3.         החייב השיב לתגובת הכנ"ר וטען כי מאז נגמל מסמים התקיים מקצבה של הבטחת הכנסה, ועקב כך לא עלה בידו לשלם מזונות. מכל מקום, מעולם לא נדרש לשלם מזונות. לדבריו, החודש החל בחיים חדשים ותקינים לחלוטין, החודש נסע ביחד עם אשתו לאילת לעבוד ברשת מלונות, ודחיית בקשתו תגרום לו לנזק כבד.

דיון

4.         סעיף 18 לפקודת פשיטת הרגל [נוסח חדש], תש"ם-1980 (להלן: "הפקודה") קובע כי לבית המשפט סמכות ליתן צו כינוס בהתאם לסעיף 6 לפקודה, אך שיקול הדעת נתון בידי בית המשפט.

"אף אם נתמלאו כל התנאים להגשת בקשתו של חייב, נתון בידי בית המשפט שיקול דעת אם להיעתר לבקשה אם לאו".(לוין וגרוניס, " פשיטת רגל " , מהד' 2, עמ' 108). 

סעיף 18ה(2) לפקודה קובע כי בית המשפט רשאי "לדחות את הבקשה, אם שוכנע כי הוגשה שלא בתום לב, במטרה לנצל לרעה את הליכי פשיטת הרגל, או כי החייב יכול לפרוע את חובותיו". בית המשפט מוסמך לדחות בקשה למתן צו כינוס, כאשר כבר בשלב התחלתי זה ברור כי החייב פעל בחוסר תום לא ו/או במטרה לנצל לרעה את הליכי פשיטת הרגל. לפיכך, כאשר ברי כי בקשתו של החייב להכריז עליו פושט רגל תידחה, אין החייב זכאי לחסות בצל המטריה של הפקודה, ואין טעם במתן צו הכינוס אשר יוביל לניהול הליך סרק. (לוין גרוניס הנ"ל, בע"מ 169; וכן ראה ע"א 5503/92 עדה קירצמן ואח' נגד כונס הנכסים הרשמי , פ"ד מט(1), 749, 756).

5.         מן הכלל אל הפרט :

החייב הצהיר כי החל להשתמש בסמים מסוכנים בשנים 94'-95', ובעקבות השימוש בסמים עזבה אשתו את הבית עם שלושת ילדיו, ועברה להתגורר בבית הוריה. החייב לא שילם את מזונות אשתו וילדיו מעולם, בטענות מטענות שונות. תחילה היה מכור לסמים קשים, ולאחר שנגמל, לא מצא עבודה, למרות שהיה בן 33 בלבד. גרסת החייב כי לא היה מודע לחובו לשלם מזונות, נסתרת באמור בסעיף 15 לתצהיר התומך בבקשתו למתן צו כינוס, שם הודה החייב, כי לאחר שהתגרש מאשתו, הגישו נגדו גם אשתו וגם המל"ל תביעת מזונות.

            מתברר כי החייב בנה לעצמו ולאשתו החדשה צריף ליד דירת אמו בכפר ג'דידה, אך לא      ראה לשלם מזונות ילדיו.

   חוב בגין אי תשלום מזונות, הוא חוב בדין קדימה שאינו בר הפטר, וממילא לא יועילו         לחייב הליכי הפש"ר. בנוסף לכך, כבר נפסק לא אחת כי חייב אשר נמנע מלשלם מזונות לילדיו אין מקום לראות בו כמי שמתנהל בתום לב.

" חיוב במזונות אינו דומה לחיוב כספי אחר. גם המחוקק מתייחס באופן שונה לחיוב במזונות. והדברים ברורים ופשוטים: שתשלום מזונות, הינו, לעיתים, האמצעי היחיד העומד לרשותו של הזכאי למזונות כדי להתקיים.

בענייננו מדובר בחיוב לתשלום לבנו הקטין של החייב. כשלעצמי אני סבור שעצם קיומו של חוב מזונות, ובמיוחד מזונות לקטין כאשר הנסיבות מלמדות על כך שהחייב יכול היה לשלם את חיובו ולא עשה כן, זועק לשמיים את דבר חוסר תום ליבו של החייב" (ראה פש"ר (חיפה) 80/01 עמרם לוי נ' הכנ"ר , תק-מח 2002(2), 13730).

מעיון במצבת חובותיו של החייב עולה כי על אף שצבר חובות כבדים, לא מנע מעצמו שימוש בטלפון סלולרי, אך לא שילם את עלות השימוש.

            בטופס 5 המתייחס לחובות ונכסים של החייב, ציין החייב כי הכנסתו החודשית עומדת על כ-3,117 ש"ח נטו, והכנסת בת זוגו עומדת על 2,302 ש"ח. מאידך גיסא מוסר החייב כי הוא מקבל קיצבת הבטחת הכנסה והכנסתו החודשית אינה עולה על 1,888 ש"ח. לא ברור מדוע אין החייב עובד ולו עבודה חלקית כלשהיא מאז שנגמל, ואין כל הסבר להודעת החייב כי דווקא היום, לאחר שהכנ"ר הודיע כי הוא מתנגד לבקשתו, החל " בחיים חדשים ותקינים לחלוטין". חייב שאינו מנצל את יכולתו הכלכלית, נמנע מלהתפרנס ויושב בביתו על חשבון נושיו ייחשב גם הוא כחסר תום לב (ראה ע"א 5178/92 אליהו נ' הכנ"ר , פ"ד     מט(1), 435; וע"א 4892/91 אשכנזי נ' כונס הנכסים הרשמי, פ"ד מח(1) 45, 58 ).

6.         נוכח כל המקובץ, כבר בשלב זה ברור כי לא נתמלאו התנאים להכרזת החייב פוש"ר, כי לחייב לא תצמח תועלת מניהול ההליך, וכי לא יופטר מרובם המכריע של חובותיו, אין טעם בכניסה להליך פשיטת הרגל מלכתחילה ולמתן צו כינוס לנכסיו.

" מקום שבית המשפט מתרשם, עוד לפני שניתן צו הכינוס, כי החייב יצר את חובותיו שלא בתום לב, אין טעם בכניסה להליך פשיטת הרגל מלכתחילה. הליך פשיטת הרגל הינו הליך יקר שבמסגרתו משקיע הכונס הרשמי זמן ומשאבים כדי לבצע חקירות, בדיקות, אסיפות נושים, פיקוח על הליך פשיטת הרגל ומתן חוות דעת לבית המשפט. הואיל וכך, כאשר ברור לבית המשפט, על פי החומר שהונח לפניו ולאחר שעיין בטענות שני הצדדים שאין סיכוי שהחייב יוכרז, לבקשתו, פושט רגל, אין הצדקה להעמיס על קופת הציבור את ההוצאה הכבדה הכרוכה בניהול ההליך" (ראה פש"ר (חיפה) 597/02 אבו חסאן נ' הכנ"ר , (לא פורסם, 18.12.03)).

7.         נוכח כל המקובץ, נדחית בזה בקשת החייב למתן צו כינוס .

המזכירות תשלח עותק מפסק הדין  לב"כ צדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ