אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק פשר 233/06

פסק-דין בתיק פשר 233/06

תאריך פרסום : 18/06/2009 | גרסת הדפסה
פש"ר
בית המשפט המחוזי חיפה
233-06
22/06/2008
בפני השופט:
דיאנה סלע

- נגד -
התובע:
צ'ודנובסקי ויקטוריה
הנתבע:
כונס הנכסים הרשמי - מחוז חיפה
פסק-דין

עובדות המקרה

1.        החייבת, ילידת 82', הגישה בקשה למתן צו לכינוס נכסיה ולהכרזתה פושטת רגל (להלן: פוש"ר) בגין חובות מוצהרים על סך 1,311,060 ש"ח ל- 54 נושים. ביום 13/7/06 ניתן צו לכינוס נכסי החייבת ונפסק כי עליה לשלם תשלום בסך של 100 ש"ח. לאחר מתן צו הכינוס ופרסומו, הוגשו נגד החייבת 21 תביעות חוב בסך כולל של 763,989 ש"ח, ללא תביעות חוב בדין קדימה.

לדברי החייבת נפתחו נגדה 65 תיקי הוצל"פ, נערכה לה חקירת יכולת ונעשה איחוד תיקים, אך בשל מצבה הכלכלי הקשה לא עמדה בתשלומים החודשיים שהושתו עליה ועקב כך פוזר תיק האיחוד בחודש אוגוסט 05'.

התקיימו שתי אסיפות נושים בעניינה, אך איש מהנושים לא התייצב לאסיפות אלה, והחייבת אשר התייצבה, לא הציעה הצעה להסדר חובותיה.

2.         בתצהיר התומך בבקשה פירטה החייבת את נסיבות הסתבכותה הכלכלית.

לגרסת החייבת, היא הסתבכה בחובות לאחר שנפלה קורבן לתרגיל מירמה של ידידה סטבינסקי סלבה (להלן:סלבה), שלטענתה סמכה עליו "מתוך אמונה עיוורת". סלבה שיכנע אותה לפתוח עסק משלה, לממכר ציוד מחשבים וציוד נלווה בהיותה צעירה בת 20 בלבד. החייבת האמינה כי סלבה רוצה בטובתה, הסכימה לפתוח עסק, פתחה תיק במע"מ, פתחה חשבונות בנק, ואף הוציאה כרטיסי אשראי ופנקסי שיקים, אותם הפקידה בידיו של סלבה.

החייבת הצהירה כי חלק מפנקסי השיקים היו חתומים על החלק, וחלקם כלל לא היו חתומים. לדבריה, פעל העסק כחודשיים בלבד, עד שהתברר לחייבת שסלבה עושה שימוש בשיקים שלה לצרכים אישיים וכי נמשכו שיקים רבים ללא כיסוי.

3.         בחוות הדעת שהגיש הכנ"ר ביום 20.4.07, הודיע כי הוא מתנגד לבקשת החייבת להכריזה פוש"ר, בטענה כי החייבת לא הרימה את הנטל המוטל עליה להוכיח כי הסתבכה בחובותיה בתום לב.

א. גירסת החייבת מלאה סתירות ותמיהות ואינה משכנעת. טענתה כי סמכה על סלבה, אותו הכירה רק 3 או 4 חודשים קודם לכן, וכי מסרה לידיו כרטיסי אשראי על שמה ופנקסי שיקים, חלקם חתומים על החלק, הכל "מתוך אמונה עיוורת", הינה טענה שאינה מתקבלת על הדעת. החייבת לא התעניינה בפעילות העסק שפתחה, ובשימוש שעושה אותו סלבה בשיקים שלה ובכרטיסי האשראי ונמנעה מלעקוב ולבקר אח פעילותו. חתימה על שיקים על החלק ומסירתם לשימוש של אחרים, הינה התנהגות שלא בתום לב ומי שכך נוהג אינו זכאי לסעד של פשיטת רגל.

ב. החייבת חתמה על על ערבויות לאנשים שכלל לא הכירה, למרות שידעה כי לא תוכל לשלמן. טענתה, כי לא האמינה שתידרש לפרוע את הערבויות משום ש"היה לה אמון" באותם אנשים, שכאמור לא הכירה, אינה מתקבלת על הדעת, מה גם שאינה יכולה להוות הצדקה לחתימה על הערבויות. חתימה על ערבות הינה פעולה משפטית אשר יוצרת מצג כלכלי מסוים, והסתמכות של צדדים שלישיים אשר לוקחים סיכון כלכלי בהתבסס על אותה ערבות. מי שחותם על ערבויות בידיעה שלא יוכל לפרוע אותן אם יידרש לכך, נוהג שלא בתום לב.

ג. החייבת לא המציאה הסברים לעניין רישום חברת סטאר קרמיקה בע"מ על שמה ברשם החברות (להלן: חברת סטאר), ולפיכך חזקה כי מדובר בחברה שלה, אשר החייבת הסתירה את דבר הקמתה, וכי נפלה טעות בתאריך רישומה. החייבת לא שיתפה פעולה בכל הנוגע לחברה זו, ולכן, לא ידוע לב"כ הכנ"ר דבר על פעילותה.

החייבת לא טרחה לבדוק פרטים לגבי חשבונות הבנק הרבים שנפתחו על שמה, ופטרה עצמה בטענה כי היא אינה יודעת שום פרטים על חשבונות אלה.

ד. ב"כ הכנ"ר התרשם כי החייבת איננה נערה נאיבית ותמימה, שנפלה בתום לב קורבן לתרגיל מירמה, אלא בחורה חסרת אכפתיות לכספי אחרים, שעצמה עיניה לנוכח השימוש שנעשה בכרטיסי האשראי שלה ובשיקים שמסרה כשהם חתומים על החלק, ושלא היססה לחתום על ערבויות עבור אנשים שכלל לא הכירה תוך שהיא מסכנת את כספם של הנושים שהסתמכו על ערבויות אלה.

לפיכך סבור ב"כ הכנ"ר כי גירסת החייבת בדבר הסתבכותה בחובות בתום לב איננה מתקבלת על הדעת, וכי אלמלא נהגה באדישות כלפי כספם של אחרים, יכולה היתה להמנע מהחובות אליהם נקלעה, אך אפילו יש ממש בגרסתה, נוכח חוסר שיתוף הפעולה שלה, סבור ב"כ הכנ"ר שמדובר בחייבת שהסתבכה בחובות שלא בתום לב.

ה. החייבת הינה צעירה, בת 25, אינה עובדת לפרנסתה, למעט עבודות מזדמנות לתקופות קצרות, ובררה עבודות בהן עבדה למרות החובות הכבדים שצברה. החייבת נמנעה מלחפש לעצמה עבודה שכן היה לה נוח יותר לשבת בבית ולהתקיים מקצבת הבטחת הכנסה, כפי שאכן נהגה. החייבת אמנם הסבירה את אי עבודתה בשנים האחרונות בצורך לגדל את בנה בבית, בשל הקשיים מהם הוא סובל, ואולם לדעת ב"כ הכנ"ר הסבר זה אינו יכול להצדיק את העובדה שהחייבת למעשה מעולם לא עבדה, לרבות לפני הריונה, ואת העובדה שגם כיום היא אינה עובדת. החייבת נמנעה מלתבוע קצבת ילד נכה מהמל"ל, על אף המלצה שניתנה לה בעניין זה על ידי המל"ל, וכן נמנעה מלתבוע מזונות מאבי בנה משום ש"לא היה לה נעים לתבוע מזונות ממנו".

ב"כ הכנ"ר סבור שהתנהגות החייבת, העובדה שהרשתה לעצמה לדחות עבודה שהופנתה אליה, והעובדה שכיום היא אינה עובדת לפרנסתה ותחת זאת צוברת חובות חדשים, מלמדים על התנהגות שלא בתום לב בניהול הליכי פשיטת הרגל.

4.         בדיון שנתקיים בעניינה ביום 3.5.07, לא התייצבה החייבת, למרות שבפרוטוקול נרשם כי התייצבה. באת כוחה הודיעה כי היא היתה אצלה יום קודם לכן, וכי היא נמצאת באשפוז יום בחטיבה פסיכיאטרית בבית החולים רמב"ם. לפיכך, ביקשה להאריך את המועד למתן תגובה למשך 60 יום, ומבוקשה ניתן לה.

5.         לאחר חוות הדעת הגישה החייבת תצהיר נוסף, חזרה על גירסתה והסבירה כי הכירה את סלבה כאשר היתה בת 19, עולה חדשה מרוסיה. בתקופה בה חייתה ברוסיה לא היו שיקים ואף לא כרטיס אשראי, ולכן, לא הבינה את משמעות השימוש בהם.

            באשר לערבויות שחתמה, היא עשתה זאת לבקשת חברים של חברה איתה למדה יחד ברוסיה, בתקופה בה עבדה בחנות בגדים. היא רצתה לעזור ולא חשבה שחתימה זו תסבך אותה בחובות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ