אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק פשר 181/06

פסק-דין בתיק פשר 181/06

תאריך פרסום : 23/06/2009 | גרסת הדפסה
פש"ר
בית המשפט המחוזי חיפה
181-06
21/05/2008
בפני השופט:
דיאנה סלע

- נגד -
התובע:
גבריאל רביבו
הנתבע:
כונס הנכסים הרשמי
פסק-דין

עובדות המקרה

1.         החייב, יליד 53', הגיש בקשה למתן צו לכינוס נכסיו ולהכרזתו פושט רגל (להלן: פוש"ר) בגין חובות מוצהרים על סך  2,533,808 ש"ח ל- 22 נושים. ביום 28/2/06 ניתן צו לכינוס נכסי החייב ונפסק כי עליו לשלם תשלום חודשי בסך של 750 ש"ח בחודש.

לאחר מתן צו הכינוס ופרסומו, שילם החייב תשלום חודשי אחד בלבד ותו לא.

2.         הנושה יונה אברך ביקש מביהמ"ש לבטל את צו הכינוס עקב ניצול לרעה של הליכי פשיטת הרגל, והכנ"ר הצטרף לבקשה זו עקב מחדלי החייב.

3.         בדיון שהתקיים ביום 1/2/07 מסר החייב כי אינו מסוגל לשלם את התשלום החודשי מאחר שהוא חי מקצבת נכות, עבר ניתוח מעקפים בשנת 99' והתקף לב בשנת 03', הגיש בקשה להפחתה מספר חודשים לאחר צו הכינוס, והוא מבקש החלטתו של בית המשפט.

לפיכך, על אף התנהלותו של החייב, נתבקש הכנ"ר לנמק מה הבסיס לקביעת תשלום חודשי של 750 ש"ח, והאם יש מקום להפחתתו של סכום זה. 

4.         הכנ"ר הגיב לבקשה רק בינואר 08', בטענה כי האיחור נגרם עקב תקלה משרדית. בתגובתו לא התייחס לבסיס ההכנסה עליה התבססה קביעתו, אך טען כי החייב לא שילם אלא תשלום אחד לקופה מאז ניתן צו לכינוס נכסיו, לא הגיש דוחות הכנסות והוצאות, עזב את כתובתו ולא דיווח על שינוי מען ונהג בחוסר תום לב בהליך הפש"ר, שעה שהוגשו נגדו 9 תביעות חוב על סך 1,186,248 ש"ח, אשר מתוכן נתבעו כ- 57,000 ש"ח בדין קדימה.

  1. ביום 25/2/08 ניתנה החלטתי, להפחתה רטרואקטיבית של התשלום החודשי לסך של 375 ש"ח, וניתנה לחייב האפשרות לשלם את כל פיגוריו עד 21/3/08, למרות חוסר תום לבו בהליך הפש"ר. החלטה זו שוגרה לבא כוחו ולכנ"ר, אך החייב, כדרכו, לא עמד בה ולא שילם דבר.

דיון

6.         השאלה העיקרית העומדת בפני בית המשפט בדונו בבקשת חייב להכריזו פושט רגל, היא האם נהג החייב בתום לב בעת יצירת חובותיו, עובר להליכי פשיטת הרגל ובמהלכם. בהעדר תום לב, אין החייב זכאי לחסות בצל המטריה של הפקודה. (שלמה לוין ואשר גרוניס, "פשיטת רגל", מהדורה שנייה, בעמ' 169; כן ראה ע"א 5503/92 עדה קירצמן ואח' נגד כונס הנכסים הרשמי, פד"י מט(1) עמ' 749 בעמ' 756).

להליכי פשיטת הרגל שתי תכליות עיקריות , האחת, כינוס נכסי החייב וחלוקתם בין נושיו בדרך הזולה, המהירה היעילה והשווה ביותר, והשניה לאפשר לחייב שאיתרע מזלו ואינו מסוגל לשלם את חובותיו לפתוח דף חדש בחייו על ידי קבלת הפטר מן החובות. (ראה ע"א 6416/01 בנבנישתי נ' הכנ"ר, פ"ד נז(4), 197, עמ' 205-206; ע"א 92/76 בן ציון נ' מדינת ישראל, פ"ד לא (1) 164, 166; ע"א 4892/91 אשכנזי נ' הכנ"ר, פ"ד מח(1) 45, עמ' 55; ע"א 501/67 הכנ"ר נ' ולנסי ואח', פ"ד כב(1) 23, עמ' 28; וכן ראה א' פרוקצ'יה, "פשיטת רגל על פי בקשת חייב", הפרקליט ל' (תשל"ו) 271, 272) .

אחד התנאים בהליך זה, במיוחד כאשר החייב הוא הפונה בבקשה להכרזתו פושט רגל, כי החייב יקבל על עצמו את המגבלות והחיובים המוטלים על פי הפקודה ועל ידי ביהמ"ש של פשיטת הרגל, והוא אינו זכאי להנות מהגנת הפקודה, בלא לקיים את הוראותיה.

7.         הפקודה, המסמיכה את ביהמ"ש לבטל הכרזתו של פלוני פושט רגל במצבים מסוימים, אינה כוללת הוראה מיוחדת המסמיכה אותו לבטל צו כינוס, ואולם סעיף 181 לפקודה מסמיך את ביהמ"ש לחזור ולעיין בכל שלב בכל צו שנתן מכוח סמכותו בפשיטת רגל, לבטלו או לשנותו, ובגידרו גם בחינה מחדש של צו כינוס שניתן.

" נראה הדבר, ששיקול דעתו של ביהמ"ש לעניין ביטול צו לפי סעיף 181 דומה בהיקפו לשיקול דעתו של ביהמ"ש בדונו בבקשה לביטול הכרזה... הוא הדין אם נתברר שהחייב מנצל לרעה את הליכי פשיטת הרגל. " (לוין וגרוניס, בספרם הנ"ל, עמ' 117).

הפסיקה קבעה כי חייב אשר לא גילה את כל נכסיו וחובותיו בדו"חות שהגיש לכנ"ר, נמנע מלהתייצב לחקירה, נמנע משיתוף פעולה עם הכנ"ר, נמנע מהצגת מסמכים לרבות דו"חות כספיים, המשיך לצבור חובות במהלך הליכי פשיטת הרגל, חי ברמת חיים גבוהה ופזרנית על חשבון הנושים, נמנע מלשלם את התשלומים העיתיים שהוטלו עליו על ידי בית המשפט במסגרת צו הכינוס, נמנע מלהתפרנס ומלהפעיל את כישוריו ויכולתו להגדיל את הכנסותיו וניצל לרעה את הליך פשיטת הרגל- מתנהל בחוסר תום לב בהליכי פשיטת הרגל. (ע"א 6416/01 בנבנישתי הנ"ל; ע"א 4892/91 אשכנזי הנ"ל, בעמ' 58;ע"א 149/90 קלאר נ' הכנ"ר, פ"ד מה(3), 61; ע"א 5178/92 אליהו נ' הכנ"ר, פ"ד מט (1) 435; פש"ר (חי') 513/03 קרן עמית ואח' נ' הכנ"ר, תק-מח 2004(3) 2871; פש"ר (חי') עלי דקה נ' הכנ"ר, דינים- מחוזי לד (1) 281; פש"ר (חיפה) 230/01 אגא עלי נ' הכנ"ר, דינים - מחוזי לג (3) 328; פש"ר (נצ') 219/03 דאניאל נ' הכנ"ר, דינים- מחוזי לד (7) 709; פש"ר (חי') 343/00 איגר נ' הכנ"ר, דינים - מחוזי לג(7) 321).

כאמור, למעט תשלום אחד, לא שילם החייב דבר לנושיו משך כל תקופת הכינוס, שעה שהוא נהנה מעיכוב הליכים גורף, על אף שעל פי יכולתו, לפי דבריו בבקשה להפחתה, היה ביכולתו לשלם לפחות 250 ש"ח לחודש. גם את החלטתו האחרונה של בית המשפט ביזה. לא מן הנמנע כי החייב לא קבל את החלטת בית המשפט משעזב את כתובתו בלא מען חלופי, אך היה עליו להתעניין אצל בא כוחו או אצל הכנ"ר כיצד מתקדם ההליך שיזם.  במקום לנהוג בתום לב ולשתף פעולה עם הכנ"ר, בחר החייב שלא להגיש דו"חות הכנסות והוצאות משך כל התקופה, ולא לשלם דבר לנושיו. החייב, אשר היה מודע לחבותו, לא טרח לשלם אפילו מקצת התשלומים, תוך ניצול לרעה של הליכי הפש"ר, שעה שהוא מוגן מפני נושיו, וחסד נעשה עמו משלא בקשו לאכוף עליו את תשלום הפיגורים באמצעות פקודה למאסרו.

" בהליך בו מבקש החייב את הגנת החברה מפני נושיו אין חובה על ב"כ הכנ"ר "לרדוף" אחר החייב כדי שימציא מסמכים במועד וישלם תשלומים חודשיים במועד. עצם הצורך להגיע לבית משפט כדי לבקש מהחייב לבצע פעולות שהיה עליו חובה לבצען כדי לזכות בהגנת פקודת פשיטת הרגל די בו כדי להעיד על חוסר תום ליבו של החייב בהליכי פשיטת הרגל" (ראה פש"ר (חי') 294/01 עומר נ' הכנ"ר (לא פורסם); פש"ר (חי') 425/99 ביטון נ' הכנ"ר, תק-מח 2003(1),  2107; פש"ר (חי') 243/01 קולמר נ' הכנ"ר (לא פורסם)).

8.         לפיכך, אני רואה לבטל את הצו לכינוס נכסי החייב עקב ניצול ההליך לרעה, וכן מבוטלות ההגבלות שהושתו עליו, לרבות הצו לעיכוב יציאתו של החייב את הארץ.

המזכירות תשלח עותק מפסק הדין  לב"כ הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ