אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק פשר 170/05

פסק-דין בתיק פשר 170/05

תאריך פרסום : 12/11/2007 | גרסת הדפסה
פש"ר
בית המשפט המחוזי נצרת
170-05
23/04/2007
בפני השופט:
שאהר אטרש

- נגד -
התובע:
שיבלי טארק
הנתבע:
כונס הנכסים הרשמי
פסק-דין

1.         ביום 5.7.05 ניתן צו כינוס לנכסי החייב, על-פי בקשתו, בגין חובות מוצהרים בסך 3,742,775 ש"ח ל- 23 נושים. בין היתר, הושתו על החייב תשלומים עיתיים בסך 250 ש"ח החל מיום 1.8.05. יצוין, כי בנו של החייב , מוהנד שיבלי, הגיש אף הוא בקשה למתן צו כינוס ולהכרזתו פושט רגל במסגרת פש"ר 1216/04 בבית משפט זה.

2.         גרסת החייב באשר לנסיבות הסתבכותו הכלכלית, כפי שהצהיר עליהן בתצהירו התומך בבקשה, הינה, כי בעבר הוא ניהל עסק של הובלה וקירור; לגרסתו, במסגרת עבודתו כעצמאי הצטברו חובות אשר לא יכול היה לפורעם. החייב הוסיף והצהיר, כי העסק עבד באמצעות משאית שבשלב מסוים עוקלה ע"י בנק מרכנתיל דיסקונט ונמכרה במסגרת הליכי ההוצל"פ. לטענת החייב, כתוצאה מנטילת המשאית ששימשה את העסק, לא יכול היה החייב לעבוד יותר והעסק חוסל. החייב הצהיר, כי הפסיק להיות עצמאי בשנת 96 ולאחר מכן הקים מערכת עיתון מקומי.

 3.        בפ"י חוות דעת הכנ"ר לפי סעיף 18 ד' לפקודה, התנגדה ב"כ הכנ"ר לבקשת החייב להכריזו פושט רגל; לשיטתה, הבקשה הוגשה בחוסר בתום לב, במטרה לנצל לרעה את הליכי פשיטת הרגל.מחוות הדעת עולה, כי החייב מפגר ב- 5 תשלומים עיתיים ולשתי אסיפות הנושים שהתקיימו בעניינו, התייצב לישיבה אחת בלבד.

            עיון במסקנות ב"כ הכנ"ר, לאחר חקירת החייב, מראה, כי במהלך התנהלותו העסקית של החייב ובני משפחתו, הם פתחו חברות ועסקים שונים בתחום ההובלה על שם מי שאין ברשותו רישיון נהיגה ועל שם בני 18 שנה בלבד. לשיטת ב"כ הכנ"ר, התנהלותו הכלכלית של החייב נגועה בחוסר תום לב. ממצאי החקירה הראו, כי בניגוד לגרסת החייב, בשנת 98, שנה לאחר שנמכרה המשאית לגורם שלישי, נוצר לחייב חוב על אי תשלום פוליסת ביטוח בדיוק בגין אותה משאית שהיתה בבעלות החברה. בנוסף, החייב לא המציא מסמכים שנדרש להמציא, כמפורט בחוות הדעת ובכך, כך לטענת ב"כ הכנ"ר, הוא לא עמד בנטל שמוטל עליו להוכיח את תום לבו ביצירת חובותיו.

4.         ביום 14.9.06 הגיש החייב תוגבה לחוות הדעת אליה צירף מסמכים רבים לרבות תלושי שכר, אישורים מפקיד שומה, העתקים מרישיונות רכב ואישורים שונים נוספים. בתגובתו חזר החייב על גרסתו וביקש לקבוע, כי הסתבכותו הינה עסקית גרידא ולקבל את בקשתו.

5.         בחוות דעתו המשלימה חזר ב"כ הכנ"ר על התנגדותו לבקשת החייב להכריזו פושט רגל; לטענתו, החייב לא הרים את נטל ההוכחה באשר לאופן יצירת חובותיו, לא תמך את גרסתו במסמכים רלוונטיים ולא המציא דוחות כספיים של החברה. עוד טען ב"כ הכנ"ר, כי לאחר מתן צו הכינוס, החייב לא התייצב לאסיפת הנושים הראשונה שנערכה לו, יצר פיגורים בתשלומים העיתיים ורק סמוך למועד הדיון, טרח לשלם את מרבית חוב הפיגורים. בנוסף, מחקירת החייב עלה, כי לחייב קשרים משפחתיים כלכליים עניפים ויכולת ההכנסה שלו גבוהה בהרבה מהנתונים שהמציא לכנ"ר. בנוסף, החייב לא טרח להמציא דוחות הכנסות והוצאות לידי הכנ"ר. כמו כן, החייב נתן גרסאות עמומות המטילות צל כבד על אמינות דבריו, כמפורט בחוות הדעת המשלימה.

6.         בתגובתו לחוות הדעת המשלימה, טען החייב, כי לא עלה בידו לאתר את הדוחות של חברת בילאל להובלות, שהוקמה בשנת 94 ופעלה למשך שנתיים בלבד. החייב חזר על גרסתו, לפיה, משנקלע העסק לקשיים כלכליים ומשנמכרה המשאית, החלה הסתבכותו הכלכלית. ב"כ החייב הדגיש, כי החייב אינו חייב כספים לשלטונות המס למעט חוב למע"מ בסך 3,284 ש"ח בגין קנס שהוטל עליו. ב"כ החייב הוסיף וטען, כי החייב שיתף פעולה עם נציגי הכנ"ר, התייצב לחקירה ולאסיפת הנושים השניה שהתקיימה, שכן הוא איחר לישיבה הראשונה, דאג להמציא את כל המסמכים שברשותו ושילם את התשלומים העיתיים לרבות הפיגורים שצבר. עוד טען ב"כ החייב, כי כיום החייב עובד כשכיר בתור נהג משאית אצל קרוב משפחתו מזה כשנתיים. ב"כ החייב הדגיש, כי לחייב אין קשר לעסקיהם של קרובי משפחתו אם זה בארץ או בחו"ל ומצבם הכלכלי הטוב אינו עילה לדחיית בקשתו. החייב מודה, כי ניסה לשקם את המצב הכלכלי אליו נקלע עסקו דרך הפעלת העסק על שמו של בנו מוהנד, אך לצערו הבן הסתבך בחובות וכשל. החייב ביקש לתת לו הזדמנות לפתוח דף חדש בחייו.

7.         בבוא בית המשפט לדון בבקשת חייב להכריזו פושט רגל עליו ליתן דעתו לתום לבו של החייב. תום הלב של החייב נבחן בשתי תקופות זמן. האחת, זו שקדמה לצו הכינוס, דהיינו בתקופה שבה החלה התדרדרותו הכלכלית של החייב, כאשר הכלל הוא שחובות שנוצרו בדרך רמייה יובילו לדחיית הבקשה. התקופה השניה היא זו שלאחר מתן צו הכינוס, שאז נבחנת מידת שיתוף הפעולה של החייב עם חוקרי הכנ"ר (ש. לוין, א. גרוניס, פשיטת רגל, מהדורה שניה, עמ' 169).

8.         במקרה דידן, לא מצאתי, כי החייב פעל בחוסר תום לב הן ביצירת חובותיו והן בהתנהלותו לאחר מתן צו הכינוס.

לא התרשמתי, כי החייב פעל בחוסר תום לב, אלא נקלע למבוי סתום אשר נבע תחילה מחובות שמקורם בניהול לקוי של עסקיו ובהמשך מניסיונות השיקום שעשה. הצטברותם של גורמים אלה הביאה למצבו של החייב דהיום. משכך, סבורני, כי הסתבכותו של החייב הינה כלכלית גרידא ולא תולדה של רמייה וחוסר תום לב.

בנוסף, החייב משלם את התשלומים העיתיים כסדרם, שילם את פיגוריו, נכח בחקירה ובאסיפת הנושים והגיש את המסמכים שעלה בידו לאתר. אי הגשת מסמכים משנת 94, אין בה כדי להביא לדחיית הבקשה. החייב שיתף פעולה כדבעי ולא מצאתי חוסר תום לב בהתנהלותו לאחר מתן צו הכינוס.

9.         בשל כל אלה, סבורני, כי במקרה דנן, נוטה הכף לעבר קבלת הבקשה ובכך יתאפשר לחייב לשקם את עצמו ולעלות על דרך חדשה, דבר העולה בקנה אחד עם תכליתם של דיני פשיטת הרגל.

10        לנוכח האמור, אני נעתר לבקשה ומכריז על החייב פושט רגל.

            כמו כן, אני קובע כי כל המגבלות המוטלות על החייב במסגרת צו הכינוס מיום 5.7.05 לרבות, התשלומים העיתיים וצו עיכוב יציאתו מן הארץ, יעמדו בעינן.

ניתן היום ה' באייר, תשס"ז (23 באפריל 2007) בהעדר הצדדים.

המזכיורת תמציא העתק לב"כ הצדדים.

                                                                                 __________________

    שאהר אטרש, שופט

רשם בית המשפט המחוזי

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ