אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק פשר 136/05

פסק-דין בתיק פשר 136/05

תאריך פרסום : 23/10/2007 | גרסת הדפסה
פש"ר
בית המשפט המחוזי נצרת
136-05
14/12/2006
בפני השופט:
שאהר אטרש

- נגד -
התובע:
סלטי ראיק ת.ז. 055758031
עו"ד אבו חאטום רנין
הנתבע:
הכונס הרשמי
פסק-דין

1.            ביום 26.5.05 ניתן צו כינוס לנכסיו של החייב עפ"י בקשתו בגין חובות מוצהרים בסך 6,078,307 ש"ח ל- 58 נושים. בין היתר, הושתו על החייב תשלומים עיתיים בסך 500 ש"ח. עפ"י בקשת הכנ"ר מונה ביום 16.8.05 עו"ד מוטי בן ארצי כמנהל מיוחד לנכסי החייב.

2.            ביום 28.2.06 הוגשה חוות דעת הכנ"ר בהתאם להוראות סעיף 18ד' לפקודה; מחוות הדעת עולה, כי נגד החייב הוגשו 9 תביעות חוב על סך כולל של 3,193,734 ש"ח, כאשר כ- 5 תביעות מתוכן הוגשו ע"י נושים שהחייב לא הצהיר עליהם. לשתי אסיפות נושים שנקבעו בעניינו, לא התייצב החייב ולא היתה התייצבות מטעם מי מנושיו. ב"כ הכנ"ר מצאה לנכון לאמץ את ממצאיו ומסקנותיו של המנהל המיוחד, כמפורט בדו"ח שהוגש מטעמו, וסבורה היא , כי יש להורות על דחיית בקשתו של החייב להכריזו פושט רגל.

3.            ביום 5.3.06 הוגש דו"ח מסכם מטעם המנהל המיוחד ממנו עולה, כי נערכה לחייב חקירה, שבתומה נדרש החייב להגיש מסמכים ואסמכתאות הן לגבי נכסים הרשומים על שמו והן לגבי תביעות שהוא מנהל, כטענתו, אולם חרף הארכות שניתנו לחייב, לא הוגש למנהל המיוחד מסמך כלשהו. עוד עולה מהדו"ח,  כי החייב אינו משלם לקופת הכינוס את התשלומים העיתיים כסדרם ולחובתו 5 פיגורים, אינו מגיש דוחות חודשיים חרף אזהרותיו של המנהל המיוחד, אינו משתף פעולה עם המנהל המיוחד, מתחמק מהגשת מסמכים שנמצאים ברשותו ומסתיר נכסי נדל"ן שבשליטתו או שהיו בשליטתו ואינו נותן הסבר למחדליו. המנהל המיוחד סבור, כי החייב מזלזל בהליך פשיטת הרגל ואינו מקיים את המוטל עליו ומשכך, אין מקום להמשיך בהליכי הפש"ר ויש לבטל את צו הכינוס שניתן לבקשתו.

4.            בדיון שהתקיים ביום 6.3.06, טענה ב"כ החייב, כי החייב עבר תקופה קשה; הוא פרוד מאשתו משנת 97 ומשפחתו אינה מכירה בו מלבד אמו, שנפטרה ביום 6.12.05. ב"כ החייב הוסיפה וטענה, כי החייב מבקש לפתוח דף חדש בחייו, שילם את פיגוריו ובכוונתו להגיש דו"חות תוך 7 ימים. מנגד, טען המנהל המיוחד, כי מבדיקה שערך עולה, כי כ- 7 נכסי נדל"ן רשומים בחלקם, בצורה זו או אחרת, במרשם המקרקעין על שמו של החייב, שהודה בחקירתו, כי בבעלותו דירות מגורים, אך לא דיווח עליהן ולא נתן כל הסבר לרישום אותם נכסים על שמו או לטובתו. לטענת המנהל המיוחד, החייב מנצל את הזמן בניסיון להברחת נכסים.

5.            בדיון מיום 5.6.06 ביקש החייב אורכה על מנת לגבש הסדר. מאידך, טען המנהל המיוחד, כי עיקר תביעות החוב שהוגשו נגד החייב הן מטעם שלטונות המס בנוסף לקנסות (3 מליון ש"ח מתוך 3.2 מליון ש"ח) , היינו חובות בדין קדימה.

6.            בדיון האחרון מיום 27.11.06, ביקשה ב"כ הכנ"ר לדחות את בקשת החייב על אתר ולשקול חיובו בסנקציה כספית לאור התנהגותו; החייב לא הגיש הצעת הסדר ולא טרח לשלם את התשלומים העיתיים (7 פיגורים).

המנהל המיוחד הצטרף לעמדת הכנ"ר; החייב טרם נתן הסבר לאותם נכסי נדל"ן הרשומים בחלקם על שמו ולא המציא אסמכתאות לתמיכת טענתו, כי הנכסים הועברו לאחיו לאחר שתבעו אותו. עוד טען המנהל המיוחד, כי החייב אינו מגיש דוחות חודשיים והדוחות שהגיש אינם ריאליים. באשר לתשלומים העיתיים, טען המנהל המיוחד, כי שולמו יומיים לפני הדיון.

ב"כ החייב טענה, כי מבירור עם מנהל המע"מ עולה, כי החייב חתום על מסמך ערבות לחברה, שהוא בעל מניות בה, כששווי ערבותו הינו בסך 650,000 ש"ח. ב"כ החייב הפנתה את החייב לרואה החשבון דחדולי, שהגיש בקשה לפסק דין הצהרתי, לפיו, החייב אינו חייב לחברה.

בנוסף, טען עו"ד עבוד מטעם רואה החשבון, כי בעקבות פניית החייב, הוכן עבורו ערעור מע"מ בנוגע לחובו האישי והוגשה המרצת פתיחה לפסק דין הצהרתי על בטלות חובות המתייחסים לחברה הנ"ל.

כמו כן, הוגשו לעיונו הדוחות החודשיים שהוגשו ע"י החייב כמקשה אחת עבור החודשיים 8/05 עד 5/06.

7.            לאחר שעיינתי בנימוקי הבקשה, בדו"ח המנהל המיוחד, בחוות דעת הכנ"ר ובשאר המסמכים שהוגשו לעיוני ולאחר ששמעתי את טיעוני הצדדים, הגעתי לכלל מסקנה, כי דין הבקשה להדחות.

מזה למעלה משנה וחצי ניתן צו כינוס לנכסי החייב, אך החייב לא טרח לשלם את התשלומים העיתיים לקופת הכינוס כסדרם. רק מספר ימים לפני הדיון, שילם החייב את רוב התשלומים בעת ובעונה אחת. בנוסף, החייב לא הקפיד להגיש את הדוחות בדבר הכנסותיו והוצאותיו כסדרם ובמועדם; מאידך, הוא נהנה משך תקופה זו מהמטריה של פקודת פשיטת הרגל. התנהלותו של החייב במהלך התקופה בה ניתן הצו לכינוס נכסיו, מלמדת על התנהלות בחוסר תום לב.

"חייב  אשר נמנע מלשלם את התשלומים שהוטלו עליו על ידי בית המשפט במסגרת צו הכינוס עלול לגלות שהתנהגות זו תביא לביטולו של הצו והימנעות ממתן צו להכרזתו כפושט רגל" (פש"ר (חיפה) 512/03, קרן עמית ואח' נ' כונס הנכסים הרשמי- מחוז חיפה, תק-מח 2004(3), 2871 ,עמ' 2873).

כך גם נפסק בפש"ר (חי') 243/01 קולמר יונה נ. הכנ"ר:

                            "הלכה היא כי אי תשלום תשלומים חודשיים במועד מהווה ניהול הליך פשיטת רגל בחוסר תום לב ודי בכך כדי שהבקשה תדחה".

גם בפש"ר (חי') 425/99 ביטון נינט נ. הכנ"ר קבע בית המשפט בעניין זה, כי:

                             " סבורני, כי חייב שאינו משלם את התשלומים שהושתו עליו ע"י בית המשפט כסדרם ובמועדם מנצל לרעה את הליך פשיטת הרגל... כאשר חייב אינו מקפיד על ביצוע תשלומים כאמור, הרי הוא מביע זלזול בצווי בית המשפט".

                 באשר לאי הגשת דוחות חודשיים בדבר הכנסותיו והוצאותיו של החייב במועדם וכסדרם, נפסק בפש"ר (חי') 256/05 מחאמיד מוחמד נ. הכנ"ר, כי:

                             "בענייננו נמנע החייב מלמסור לכונס הרשמי דו"חות חודשיים בדבר הכנסותיו והוצאותיו. כתוצאה מכך נבצר מן הכונס הרשמי ומבית המשפט לעמוד על יכולתו הכלכלית האמיתית של החייב, ונמנע מבית המשפט לקבל תמונה מלאה באשר ליכולתו של החייב לסלק את חובותיו לנושיו".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ