אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק פשר 1226/01

פסק-דין בתיק פשר 1226/01

תאריך פרסום : 05/05/2009 | גרסת הדפסה
בש"א, פש"ר
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
1226-01,5939-08,5928-08
06/08/2008
בפני השופט:
ורדה אלשיך - סגנית נשיא

- נגד -
התובע:
הכשרת הישוב בישראל בע"מ
עו"ד אלי זהר ואח'
הנתבע:
1. עו"ד ג'רמי בנימין בתפקידו כמפרק גלבוע תעשיות עץ (1982) בע"מ
2. ומפרק תבור גלבוע חברה לבנין בע"מ
3. כונס הנכסים הרשמי

עו"ד אילון בריל
פסק-דין

מונח בפני ערעורה של חברת הכשרת הישוב בישראל בע"מ (להלן: "המערערת"), על החלטתו של מפרק חברת תבור גלבוע חברה לבעניין בע"מ וגלבוע תעשיות עץ (1982) בע"מ (להלן: "המפרק" ו"החברות בפירוק", בהתאמה), לקבל אך באורח חלקי תביעת חוב אשר הגישו בגין דמי שכירות שחבות החברות בפירוק בגין שימוש בנכסים השייכים למערערת. זאת, כאשר עיקרה של המחלוקת נסוב אודות תביעתה של המערערת כי ישולמו לה דמי שכירות בגין חודשים ארוכים לאחר הפירוק, וזאת במעמד של הוצאות פירוק. לטענת המפרק, אין כל מקום לקבל רכיב זה, באשר לשיטתו המערערת עצמה היתה זו אשר הכשילה את החזרת הנכס ונקטה בסחבת בעניין זה, תוך שהיא ממשיכה "להנות" מהחוב הנצבר במעמד של הוצאות פירוק, ונמנעת מלנקוט בצעדים אמיתיים להקטנת הנזק. המערערת מכחישה את הטענות דנן, ותולה את הקולר בהתנהלות המפרק והחברות בפירוק.


לאחר שעיינתי בטענות הצדדים, ניתנת החלטתי זו;

1.                  בין הצדדים נחתמו, זמן רב טרם קריסת החברות, הסכמי שכירות מסחרית, אשר לצד החיוב בדמי שכירות קבועים כלל - וזאת באורח המקובל למדי בחוזי שכירות - תניה הקובעת כי אם יפנה השוכר את הנכס מרצונו טרם תום תקופת השכירות, יהא עליו להמשיך ולשלם את דמי השכירות. בשלב מאוחר יותר, ולאחר מספר הארכות תקופתיות של חוזי השכירות, נקלעו החברות להקפאת הליכים שלא צלחה, וממנה הועברו כבר למחרת היום לפירוק.

אין מחלוקת אמיתית, כי זמן קצר לאחר מינוי המפרק, פנה הלה אל המערערת והודיע על כוונתו לפנות את המושכרים; תחילה, הסתפקה המערערת אך במכתב עמום, המבקש מן המפרק להופכה לצד לכל בקשה שיגיש לבית המשפט, וזאת תוך שהיא שומרת על זכויותיה. לטענת המפרק, רק חודשים מאוחר יותר, "נולדה" טענת המערערת כי היא מסרבת להניח למפרק לפנות את המושכר, כל עוד לא אותרו שוכרים חלופיים.

2.                  ביני לביני, ביום 26.11.01, חודשים מספר לאחר תחילת הפירוק, ניתנה החלטתו של כב' סגן הנשיא לויט, בבקשת המפרק להכריז על החוזים כנכס מכביד; נוכח חשיבות הדברים ונסיונות שני הצדדים לפרש את פסק הדין באורח שיהלום את עמדתם, אביא את עיקרי הדברים במלואם. כב' סגן הנשיא פתח החלטתו בכך כי הוא אינו רואה מקום להכריז על החוזה כנכס מכביד בשלב זה , וזאת הן נוכח העובדה כי החברה מצויה בפירוק זמני להבדיל מפירוק קבוע, והן נוכח המחלוקת העובדתית בין הצדדים אם המושכר נמצא במצב בר-החזרה.

לכך הוסיף כב' הסגן הנשיא כהאי לישנא:

" נראה לי שהפתרון הנכון במקרה זה הוא שהמפרק הזמני ידאג להכנת המושכר להחזרה למשכיר במצב כפי שמתחייב בחוזה השכירות - וזאת אם לא מדובר בהוצאה רבתי, והמשכיר יהיה חייב לקבל את המושכר כשהמפרק הזמני יודיעו על כך . דבר זה יתבצע מבלי לפגוע בטענות הצדדים לגבי המחלוקת הכספית שתוותר ביניהם לגבי התקופה מהיום שהמפרק הזמני הודיע לב"כ המשכירה על כך שהוא מפנה את המושכר ועד ליום שבו המשכיר יקבל את המושכר בפועל על-פי הפרוצדורה שקבעתי לעיל. בקשר למחלוקת הכספית, יוכל כל אחד מן הצדדים להגיש בקשה מתאימה למתן הוראות"


ובהמשך:


" באופן כללי עלי לומר שמפרק אינו חייב ליטול על עצמו מילוי התחייבויות של החברה שנוצרו לפני תחילת הפירוק. ברור לכאורה שכאשר מדובר בפירוק בעילה של חוסר סולבנטיות של החברה, מפרק לא יוכל למלא את כל התחייבויות החברה שנוצרו טרם הפירוק. חוזה שכירות איננו שונה, לכאורה, מכל חוזה אחר שבו החברה נטלה על עצמה התתחייבויות טרם תחילת הפירוק. כמובן שאם מפרק סבור שאין מקום להמשיך ולהחזיק במושכר, עליו להודיע מיד למשכיר כי הוא מחזיר לו את המושכר, כך שהמשכיר יוכל להקטין את נזקו על-ידי נטילת החזקה במושכר אף טרם פקיעת תקופת השכירות החוזית". (ההדגשות שלי - ו.א).

3.                  לשיטת המפרק, עשה כל שביכולתו כדי להחזיר את המושכרים, ואף הבקשה למתן הוראות שהוזכרה לעיל הוגשה על-ידו נוכח התנהלותה של המערערת וסירובה ליטול אותם לידיה; אף לאחר החלטת כב' הש' לויט, פעל ללא דיחוי ושבוע לאחר מכן יזם מגעים עם המערערת במטרה למסור לידה באורח מיידי את המושכר, אלא שהמערערת עמדה בדווקנות על סירובה, ונקטה בסחבת, אשר גרמה לכך כי המושכרים עמדו ריקים במשך חודשים רבים, ולמעשה עד לתום תקופת החוזה המקורי. זאת, בין היתר, בטענה כי אין היא מעוניינת לקבל את החזקה עד לתום ההכרעה בסוגיית השיפוצים שעל הנכס לעבור.

לטענת המפרק, הרי שהמקרה דנן דומה למקרה שנידון בפש"ר 1918/05 הראל נ' לוי, באשר למשכיר המסרב בתואנות שונות לקבל את מפתחות המושכר, ודי בחוסר תום-לב שכזה בכדי שבעל התפקיד יצא ידי חובתו בפינוי המושכר מכל אדם וחפץ והצעת ברורה ואמיתית של המפתחות לשוכר.

4.                  המערערת, בתשובתה לטענות המפרק, טוענת כי דבריו לפיהם פעל לפנות את המושכר "אינם מדוייקים", בין היתר משום שלא היה מוסמך לעשות כן נוכח החלטת כב' סגן הנשיא לויט; כמו כן, טוענת המערערת כי המפרק "שכח" לאזכר כי הודיע בעצמו למערערת, זמן קצר לאחר הודעתו בנוגע לפינוי המושכרים, כי הוא חוזר בו ומחכה להכרעתו של כב' סגן הנשיא. בעניין זה, המערערת מסתמכת אף על העובדה, כי צו הפירוק הקבוע ניתן רק זמן רב לאחר מכן, ביום 8.7.02, ואף נכנס לתוקפו 60 יום לאחר מכן.

לשיטת המערערת, טענותיו של המפרק כי פעל בשיתוף פעולה מיידי עם המערערת במטרה לצמצם את המחלוקת, מתעלמת מהעובדה כי היא עמדה על דעתה כי מחובתו למצוא בעבורה שוכרים חלופיים, וכי אף המושכרים עצמם היו רחוקים מלהיות במצב בר-החזרה. מוסיפה המערערת וטוענת כי לא נהגה באורח דווקני אלא עמדה על זכויותיה, והיתה מוכנה בכל עת כי החברות ימצאו בעבורה שוכר חלופי ותשיב את המושכרים במצב ראוי, דבר שהמפרק והחברות לא עמדו בו. המערערת קובלת על העובדה, כי בעוד הוצאות פינוי הפסולת מן המושכר היו גבוהות ביותר, הסכים המפרק לשאת אך ורק בסך של 30,000 ש"ח במסגרת הוצאות פירוק, וזאת כאשר לפי ההסכמים היה עליו לממן הוצאות אלו במלואן.

מן הזווית המשפטית, מסתמכת המערערת על פסיקה של בית המשפט המחוזי כי תפקידו של מפרק זמני הינו לשמור על הקיים ולא לשנותו, ולכן אין הוא מוסמך לממש נכסים או לוותר עליהם (פש"ר 590/07, בש"א 1270/08 וולובסקי נ' כונס הנכסים הרשמי).

עד כאן טענות הצדדים, ולהלן החלטתי;

5.                  עניין לנו, למעשה בסוגיה בעייתית המערבת הן פרשנות החלטה שיפוטית ישנה, אשר מנוסחת באורח זהיר ועמום, והן ובעיקר את הבעייתיות הכרוכה לעיתים בפירוקים זמניים, ובעיקר אלו מהם הנמשכים על-פני זמן ארוך. אמנם, קיימים לעיתים מקרים בהם חברה נקלעת לפירוק זמני בשל חשדות להברחת נכסים, בעוד השאלה האם היא חדלת פרעון, נתונה במחלוקת ונקבעת אך ורק בעת הדיון בצו הפירוק הקבוע. מאידך גיסא, קיימים מקרים אחרים ולא מעטים, בהם עסקינן בחברה אשר ברור אליבא דכולי עלמא כי היא חדלת פרעון. בין היתר, כפי שקרה ככל הנראה אף במקרה הנוכחי, במצבים בהם פעילותה העסקית של החברה פוסקת עובר למתן צו הפירוק הזמני, מפעלה ננטש ודלתותיה ננעלות. במצבים אלו, עשוי לא פעם הדיון בפירוק הקבוע להיות פורמלי גרידא, בלא כל התדיינות או מחלוקת אודות חדלות פרעונה של החברה, הנמצאת במצב בו היא "מעידה על עצמה" באורח ברור. דברים אלו מקבלים משנה תוקף, במקרים בהם קדם לפירוק נסיון כושל להבריא את החברה באמצעות הקפאת הליכים. במקרים אלו, עשוי הפירוק הזמני להיות תוצאתה הברורה של מסקנה חד-משמעית שעלתה כבר במהלך הקפאת ההליכים, כי החברה חדלת פרעון באורח בלתי הפיך, ולא ניתן להבריאה או להפעילה באורח סביר. אי לכך, נהוג במקרים אלו להעביר את החברה לאלתר להליכי פירוק, וזאת בכדי לשמור על רצף של הליך חדלות פרעון, ולמנוע תקופת ביניים שיתכן ותנוצל לצורך הברחת נכסים או מחטפים מצד בעלי המניות או אי-אלו מנושי החברה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ