אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק עתמ 349/03

פסק-דין בתיק עתמ 349/03

תאריך פרסום : 18/09/2007 | גרסת הדפסה
עת"מ
בית המשפט המחוזי באר שבע
349-03
14/03/2005
בפני השופט:
ברוך אזולאי-ס.נשיא

- נגד -
התובע:
רדקו אינבסטמנטס לימיטד
עו"ד שמואל עיני
עו"ד ליטל פלד
הנתבע:
1. הוועדה המקומית לתכנון ולבניה אשקלון
2. עיריית אשקלון
3. אפרידר חברה לשיכון ופיתוח אשקלון בע"מ

עו"ד אילנה מרכוס
עו"ד מאיר ברוכים
פסק-דין

1.      ההליך

מדובר בעתירה מינהלית בה מבקשת העותרת להורות ולקבוע כלהלן:

א.   היתר הבניה שהוצא על ידי הוועדה המקומית לתכנון ובניה באשקלון (משיבה 1) לחברת אפרידר (משיבה 3) ביחס לבנייני מגורים בחלקות 183 ו-184 בגוש 1935, המיועדת לשמש, על פי תכנית המתאר, ככביש וכיכר ציבורית, הוצא שלא כדין והינו בטל מדעיקרא; או לחלופין להורות על ביטולו, וכפועל יוצא מכך, יש למנוע כל המשך בניה על פיו.

ב.   להורות לאפרידר להפסיק את בניית מבני המגורים ולאסור עליהם לאכלסם.

       ג.   להורות למשיבות להחזיק את המצב לקדמותו.

2.      העובדות:

א.   על פי מפה טופוגרפית שנעשתה על ידי המודד יאיר איזמרצקי מיום 18.9.03 (נספח ג' לעתירה), עבור העותרת, נעשית עבודת בניה בגוש 1935 בחלקות 183, 184 ו-190 בשני שטחי בניה משני הצדדים של כיכר המסומנת באותה מפה, כאשר חלק אחד של שטחי הבניה הינו בחלקה 190, שלגביה אין מחלוקת כי היא מיועדת לבניה, וחלק מהבניה נעשה בגוש 183 שהינו, על פי אותה מפה, כביש המאונך לכיכר ומסביב לכיכר, כאשר חלק משטחי הבניה הינם על הכביש, מסביב לכיכר המסומנת באותה מפה, וחלק מהבניה מגיע לתוך שטח הכיכר המרכזי שמעבר לכביש שמסביב הכיכר.

ביטוי לכך ניתן לראות גם בתשריט, שהינו, לטענת העותרת, חלק מתכנית ההגשה (נספח ב' 1 לתגובת העותרת לתשובות המשיבות מיום 12.2.94).

.

ב.   הבניה האמורה נעשית על פי היתר בניה שניתן למשיבה 3 על ידי הוועדה המקומית

לתכנון ובניה באשקלון, על פי מכתבה של עו"ד אילנה מרכוס, סגן היועץ המשפטי לעיריה, מיום 3.11.03, בנימוק כי השטחים בחלקות 183-184, על פי עותק תשריט התכנית המפורטת המצוי במשרדה, אינו ברור ואינו חד משמעי, באשר לייעוד המקרקעין, הצבעים דהויים, וקשה להבחין, אם מדובר בצבע ירוק או צהוב, ובעקבות פניה לוועדה המחוזית לתכנון ובניה של מחוז הדרום, התברר לוועדה המקומית כי השטחים האמורים צבועים בצבע צהוב שייעודו לבניה למגורים (נספח ה' לעתירה).

בענין זה הוגש מכתב של סיביל בן צבי, ראש ענף (בודקת תכניות) בלשכת התכנון המחוזית, בו נאמר ביחס לתכנית המפורטת מספר 1/110/03/04 שלדעתה "יעוד הקרקע "דרך", או "מגורים ב" (מגרש 751) הצבע הינו צהוב ומכאן שייעוד הקרקע הוא מגרש ב'. הכיכר לרבות הבינוי המסומן בתשריט, אינה בגדר בינוי מחייב" .

התכנית המפורטת שהיתה גם בוועדה המקומית, עליה הסתמכה הוועדה, היתה תכנית מפורטת 1/110/03/04, שמספרה הקודם היה ד/316/א, שפורסמה למתן תוקף בילקוט הפירסומים ביום 28.11.63, בה מסומן מעל צידי הכביש המאונך לכיכר ומסביב לכיכר בצבע צהוב שקוף, שמתחתיו ניתן לראות את סימוני הכביש המאונך לכיכר ומסביב לכיכר (נספח ב' לעתירה, צילום מוגדל של הכיכר - נספח א' לתגובה המקדמית של משיבות 1ו-2).

בתקנון של התכנית האמורה, שצורפה כנספח ו' לעתירה, יש התייחסות לאיזורי מגרש בצבע כתום ובצבע ירוק, "שטח ירוק פרטי" בצבע ירוק מותחם "שטח ירוק ציבורי" בצבע ירוק, ו"לדרכים וחניות" בצבע רקע. (סעיף 14 לתקנון). בסעיף 18(ב) לתקנון האמור נאמר שהכבישים והדרכים הציבוריות יירשמו על שם העירייה ללא תמורה.

ג.    לאחר הגשת העתירה הובהר, כפי שנטען בעתירה, שלתכנית המפורטת האמורה, קדמה תכנית מפורטת קודמת שהיתה בגנזך המדינה, ואשר לא היתה לפני הוועדה המקומית בעת שנתנה את ההיתר, שהיא תכנית בנין עיר מפורטת מס' ד/316, שאושרה ופורסמה ביום 15.9.60, בה היה הכביש מסביב לכיכר בצבע רקע, שהינו על פי תקנון התכנית סימון לדרך (צורפה להודעת ב"כ העותרת מיום  23.5.04). התקנון של אותה תכנית צורף לתגובת העותרת לתשובת המשיבות מיום 12.2.04, (נספח ג', ראה סעיף 14 לתקנון המתייחס לדרכים וחניות). מרכז הכיכר שמעבר לכביש מסביב לכיכר מסומן באותה תכנית בצבע ירוק, שהינו על פי התקנון האמור שטח ירק ציבורי).

ד.      בתשריט שנערך על ידי מחלקת המדידות שנעשה על פי התכנית המפורטת הראשונה דלעיל (ד/316), בה נרשמו המספרים הסופיים על ידי המודד המחוזי ביום 24.10.62 (הפרצלציה), מופיעים הכביש מסביב לכיכר בחלק מחלקה 183 ומרכז הכיכר כחלקה 184 (נספח ב' לעתירה).

ה.     בתאריך 16.2.63 נרשמה חלקה 183 בגוש 1935 שכללה את הכביש של הכיכר על פי תכנית ד/316 בבעלות העיריה, בלשכה לרישום מקרקעין, כמקרקעין מסוג מירי (מוצג א' בתיק המוצגים שצורף לסיכומי העותרת שהוגשה ביום 13.6.04).

ו.          כמו כן הוגש על ידי ב"כ העותרת מכתב של המפקח על רישום מקרקעין לעיריה, מיום 23.11.90, בו הופנתה תשומת לב העותרים לכך שהעיריה לא  חתמה על שטח    ברנע לגבי חלקות שקיבלה עקב הפרצלציה בשיכון  ברנע (נספח ג' לתיק המוצגים שצורף לסיכומי העותרת מיום 13.6.04).

כמו כן הוגש שטר מכר מיום 23.11.90, לפיו מעבירה חברת ברנע לעיריה את שטחי הדרכים הכוללים בין השאר את חלקה 183 בגוש 1935 האמורה (נספח ב' למוצגי העותרת האמורים).

3.      לטענת העותרת:

א.               הבניה הנעשית על ידי משיבה 3, שלגביה ניתן היתר בניה על ידי הוועדה המקומית לתכנון ובניה אשקלון, מבוצעת על מקרקעין המיועדים לשמש ככביש, כפי שעולה מהעובדה שחלקה 183, בגוש 1935, רשומה בלשכת רישום המקרקעין, כדרך, כפי שעולה משטרי המכר שנעשו בשנת 1990, כפי שעולה מהבקשה להיתר, כפי שעולה מתשריט התכנית החלה על המקרקעין המתארים את הכביש והכיכר (נספח ז' ו-ח' לתיק המוצגים של העותרת, כפי שעולה מתכנית הפרצלציה נספח ט' לתיק המוצגים) וכפי שעולה מחתימתה של עירית ירושלים על הבקשה למתן היתר (נספח י' לתיק המוצגים).

ב.         בסעיף 18 (ב) לתקנון ל תכנית בנין עיר מפורטת ד/316 א' נאמר:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ