אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק עתמ 347/05

פסק-דין בתיק עתמ 347/05

תאריך פרסום : 02/10/2007 | גרסת הדפסה
עת"מ
בית המשפט המחוזי באר שבע
347-05
26/12/2005
בפני השופט:
ר. אבידע - ס. נשיא

- נגד -
התובע:
1. שטיינמיץ מיכאל
2. שטיינמיץ משה

עו"ד דוד ששון
הנתבע:
1. עיריית אשדוד
2. הועדה המקומית לתכנון ולבניה אשדוד
3. אבן יחיאל-חברה לבנין בע"מ

עו"ד ניסים לוי ואסנת גודלמן
עו"ד אבי הלוי
פסק-דין

1. העותרים, שמגרשם גובל עם מגרשה של המשיבה 3, ביקשו כי תבוטל החלטת המשיבה 2 מיום 9.10.05, אשר בה אושרה בקשת המשיבה 3 לבנות מרתף לחניה על מגרשה, כאשר המרתף מרוחק מטר מקו הבניין של מגרשי השכנים. כן ביקשו העותרים כי יקבע כי המשיבה 3 וכל הבא בנעליה, אינו זכאי לבנות במגרשה של המשיבה 3, הידוע כחלקה 82 בגוש 2192, (להלן: "המגרש"), חניה תת קרקעית.

2. לכל אחד מהעותרים בית בנוי על מגרש ברחוב פארן באשדוד. המשיבה 3 הינה חברה קבלנית, ומגרשה, כאמור, נמצא בצמוד לבתי העותרים. בידי המשיבה 3 היתר לבנות על המגרש בניין בן 13 קומות ובו 50 יחידות דיור. המשיבה 3 ביקשה מהמשיבה 2 היתר לבניית חנייה תת קרקעית אשר גבולותיה יהיו צמודים לחלקותיהם של כל שכני המגרש וביניהם לחלקותיהם של העותרים. המשיבה 2 הורתה ביום 5.7.05 למשיבה 3 לקבל את הסכמת השכנים למגרש לבקשתה. העותרים, הגישו התנגדות לתכנית החניה האמורה. המשיבה 3 נסוגה מבקשתה לאישור תכנית לחניה תת קרקעית אשר תגיע עד לגבולות מגרשה. ביום 9.10.05 אישרה המשיבה 2 למשיבה 3 לבנות חניה תת קרקעית כאשר החניה מרוחקת מטר מקו הבניין בחלקותיהם של העותרים.

3. לטענת העותרים, דין החלטה זו מיום 9.10.05 להתבטל, וזאת, בין היתר, משלא נשמעו על ידי המשיבה 2, לא הודעה להם  חזרתה של המשיבה 3 מבקשתה המקורית לחניה תת קרקעית, וכן לנוכח טענתם כי אין לאשר למשיבה 3 בניית חניה תת קרקעית, ללא הסכמתם - בהיות חלקותיהם גובלות עם המגרש.

4. בסעיף 6.5 בתב"ע החלה על האיזור בו מצוי המגרש נאמר:

" מרתפי חניה תת קרקעיים

תותר הקמת מרתפי חניה עד גבולות המגרש (קו בניין 0) במיבנים המיועדים למסחר, תעשיה, משרדים, תיירות, מבני ציבור ומגורים.

קוי בנין המופיעים בלוח הגבלות והאיזורים בתכנית 101/02/3 (עמ' 20א') נישארים בעינם מעל הקרקע. שטח השרות למרתף חניה תת קרקעית יהיה עד 100% משטח המגרש. (במקרה של חניה תת קרקעית בת קומה אחת) שטח זה יוכפל או ישולש בהתאם למנין קומות החניה התת קרקעיות.

השינויים המוצעים יחולו על תכניות מפורטות מאושרות התקפות.

הוצאת היתר בניה עפ"י תכניות האלו לבניית מרתפי חניה  בקו בנין 0 מותנה בקבלת הסכמה של בעלי המגרשים הגובלים".

5. אכן, כפי שצויין, תחילה עתרה המשיבה 3 לבניית חניה בקו בניין 0, ולכן, דרשה המשיבה 2 מהמשיבה 3 להציג הסכמה לכך מהשכנים; ואולם, לאחר שהמשיבה 3 חזרה בה מבקשתה לבנות חניה תת קרקעית בקו בניין 0, הרי שעל פי התב"ע החלה על האיזור היא היתה פטורה מקבלת הסכמת בעלי המגרשים הגובלים. אמנם, אין בתב"ע הוראה עד כמה על מבקש היתר לבניית מרתף חניה להתרחק מקו הבניין כדי שיהיה פטור מלקבל את הסכמת השכנים, ואולם, מקובלת עלי טענת המשיבים כי מרחק של מטר מקו הבניין הינו מרחק סביר אשר פוטר את המבקש לבנות מרתף חניה, מקבלת הסכמת בעלי המגרשים הגובלים.

מאחר והתב"ע מאפשרת בניית מרתפי חניה, ופוטרת מקבלת הסכמה של בעלי המגרשים הגובלים, באם אין המדובר בבניית מרתפי חניה בקו בניין 0 - לא רק שאין צורך בקבלת הסכמת בעלי המגרשים הגובלים, אלא שמשמדובר בקבלת היתר על פי התב"ע, אין לקבל את טענת העותרים כי היה על המשיבה 2 לאפשר להם להשמיע את טענותיהם.

6. עוד טענו העותרים, כי מאחורי בקשת המשיבה 3 לקבלת היתר לבניית חניה תת קרקעית עומדת כוונתה "לבקש בעתיד, הקלות נוספות, כך שיאושר לה לבנות קומות נוספות ויחידות דיור נוספות ( עד ל- 16 - 17 קומות) על אלה המאושרות כיום בתב"ע שבתוקף". מיותר לציין, כי אם אכן תבקש המשיבה 3 לעשות כן, יהיה עליה לנקוט בהליכים הנדרשים על פי דין, ולעותרים תהיה אז הזכות להביע את התנגדותם. 

7. העותרים אף טענו כי בניית חניה תת קרקעית עלולה לגרום למבנים השכנים למגרש "נזקים כתוצאה מקידוחי הקרקע והרעידות הכרוכות בכך". לטענה זו לא נמצאו תימוכין, ואין די בהעלתה, משהתב"ע מאפשרת בניית חניה תת קרקעית.

8. כן העלו העותרים את הטענה כי בניית החניה התת קרקעית עלולה לגרום ל "פגיעות בגדרות, אשפה ופסולת בניין וכיוב', הכל בנוסף לאי הנוחות ועוגמת הנפש הכרוכה מפעולות הבניה". יתכן מאוד שלא רק בניית החניה התת קרקעית תגרום לעוגמת נפש ואי נוחות, אלא הבניה של הבניין כולו, ואולם, אין באמור כדי למנוע מהמשיבה 3 את הזכות לקבל היתר לבנות על מגרשה בהתאם לתב"ע.

9. ב"כ העותרים אף טען כי היה על המשיבה 2 לאפשר למרשיו את זכות הטעון, ולו כדי לנסות ולשכנעה כי גם בניה של חניה תת קרקעית במרחק של מטר מקו הבניין מחייבת על פי התב"ע הסכמה של שכנים. עוד טען "לא יכול להיות שבמחשכים יאשרו בעירייה בקשה להיתר על סמך פרשנות שנויה במחלוקת של סעיף מסויים".

נראה לי שבמידת מה צודק ב"כ העותרים בטענתו זו. משהגישו העותרים את התנגדותם לחניה המוצעת, ולאחר מכן, חזרה בה המשיבה 3 מבקשתה לבנות חניה תת קרקעית בקו בניין 0, אך ראוי היה להודיע לעותרים על השינוי בבקשתה של המשיבה 3.

כמו כן, בהעדר הוראה ברורה בתב"ע מאיזה מרחק מקו הבניין פטור המבקש לבנות חניה תת קרקעית מקבלת הסכמת שכניו, טוב היתה עושה המשיבה 2, אם היתה מאפשרת לעותרים לטעון לעניין זה. יחד עם זאת, איני מוכנה לומר כי זכות הטעון של העותרים נפגעה, עד כי מוצדק לבטל את החלטת המשיבה 2 מיום 9.10.05, וזאת משטענה זו לא הוזכרה כטענה שהיה בדעת העותרים לטעון בפני המשיבה 2, היא לא נטענה בעתירה, ובסופו של דבר הועלתה אך במהלך הדיון בעתירה. 

10. העותרים אף טענו כי ההחלטה מיום 9.10.05 התקבלה בשל שיקולים זרים, ונגועה בחוסר ניקיון כפיים של הרשות והמשיבה 3. מעבר לכך שהטענה הועלתה, לא המציאו העותרים תימוכין לטענה, ולכן, אין לקבלה.

11. לא נמצאה בטענות העותרים עילה להתערב בהחלטת המשיבה 2 מיום 9.10.05, ולפיכך, דין העתירה להידחות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ