אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק עתמ 308/04

פסק-דין בתיק עתמ 308/04

תאריך פרסום : 06/09/2007 | גרסת הדפסה
עת"מ
בית המשפט המחוזי באר שבע
308-04
08/05/2005
בפני השופט:
ברוך אזולאי-ס.נשיא

- נגד -
התובע:
מ.ח.ע משקי חבל עזה
הנתבע:
1. הוועדה המחוזית לתכנון ובניה מחוז דרום
2. הוועדה המקומית לתכנון ובניה שמעונים

פסק-דין

ההליך:

1.                  מדובר בעתירה מינהלית, בה ביקשה העותרת להורות על ביטול החלטת הוועדה המחוזית לתכנון ובניה מחוז דרום, (משיבה 1), (להלן: הוועדה המחוזית) מיום 7.6.04, בה הוחלט לדחות את בקשת העותרת להתיר לה שימוש חורג, להקמת מגרש פתוח לאחסון אגריגטים בצד הדרומי של הכביש המוביל למחסום סופה ולאשר את בקשת העותרת למתן היתר לשימוש חורג.

טענתה העיקרית של העותרת היא כי היא הופלתה לרעה לעומת קיבוץ סופה, בכך שניתן לו היתר לשימוש חורג דומה כארבעה חודשים קודם לכן.

העותרת הינה חברה בע"מ שקיבלה הקצאת קרקעות חקלאיות המהוות השלמה עבור הישובים החקלאיים בגוש קטיף, הצמודים לקיבוץ סופה ולמחסום סופה, שהינו תחנת מעבר לשטח הרשות הפלסטינאית.

עוד בתאריך 4.6.97 הגישה העותרת בקשה להיתר לשימוש חורג, לשימוש האמור, באותם מקרקעין להעברת חומרי בנייה משטח ישראל, באמצעות מסוע עילי, המאפשר את העברת חומרי הבנייה מישראל לרשות הפלסטינאית, לוועדה המקומית לתכנון ובניה "שמעונים" (משיבה 2) (להלן: "הוועדה המקומית"), שבעקבותיה הוגשה התנגדות לכך על ידי קיבוץ סופה, והוחלט  בוועדה המקומית להעביר את הבקשה לדיון בוועדה המחוזית ללא המלצה.

ביום 27.7.98, החליטה הוועדה המחוזית להחזיר את הבקשה לדיון חוזר בוועדה המקומית על מנת לשקול מחדש את העניין לאור החלטת וועדת הערר המחוזית בבקשה דומה של קיבוץ סופה.

ביום 1.9.02 הוגשה על ידי קיבוץ סופה לוועדה המקומית בקשה נוספת להיתר לשימוש חורג להקמת שטח לאיחסון חומרי בניה בסמוך למחסום סופה. הבקשה אושרה בתאריך בתאריך 3.9.02 על ידי הוועדה המקומית, ובתאריך 11.11.02, אושרה הבקשה על ידי הוועדה המחוזית.

על החלטת הוועדה המחוזית האמורה הוגשו שתי עתירות מנהליות,מהן - אחת של  העותרת בדיון זה, שעתרה, בדיון האמור, לביטול ההיתר האמור שניתן לקיבוץ סופה, בנימוקים של אפלייה כלפיה לרעה, ונימוקים נוספים הנוגעים, בין השאר, לאי זימון העותרת כמחזיקה של נכס הגובל למקרקעין שלגביהן ניתן ההיתר לשימוש חורג.

העתירה האמורה נדחתה בפסק דין מיום 11.7.02, של סגנית הנשיא ר.אבידע, כאשר לעניין טענת האפלייה, נאמר בפסק הדין האמור: "לא אוכל לסיים מבלי להפנות תשומת לבם של המשיבים לטענת העותרת בדבר אפלייה לרעה על ידי רשויות התכנון לעומת הקיבוץ. משמבקשת העותרת היתר לשימוש חורג עבור מיזם דומה למיזם שהקים הקיבוץ, לא היתה נשוא העתירה, אין זה המקום להתייחס לטענת האפלייה, ואולם, מאחר שטענה זו הועלתה, לא ראיתי להתעלם ממנה - עקרון השיוויון הינו מיסודות חברתנו".

בתאריך 8.1.03,  הגישה העותרת בקשה נוספת למתן היתר לשימוש חורג למגרש פתוח לאחסון אגריגטים בצד הדרומי של הכביש המוביל למחסום סופה לוועדה המקומית. לבקשה זו הוגשה התנגדות של חברת ג'י. איי. פי שלום בע"מ (להלן: ג.א.פ), שהינה חברת בת של קיבוץ סופה, ובתאריך 29.7.03, החליטה הוועדה המקומית להמליץ לפני הוועדה המחוזית ליתן היתר לשימוש חורג. על ההחלטה האמורה הוגש ערר לוועדת הערר המחוזית לתכנון ובניה מחוז דרום (להלן: "וועדת הערר"), ובתאריך 23.10.03, החליטה וועדת הערר לדחות את הערר ולאשר את המלצת הוועדה המקומית למתן היתר לשימוש חורג בשטח נשוא הדיון.

בדיון בוועדה המחוזית, בבקשת העותרת למתן היתר לשימוש חורג, הוחלט ביום 1.12.03, להעביר את העניין לדיון בוועדת משנה של הוועדה המחוזית.

בתאריך 9.2.04, קבלה העותרת העתק מסיכום ישיבה מיום 14.1.04, שהתקיימה בלשכת התכנון המחוזית, בהשתתפות מתכננת המחוז, סגן מתכננת המחוז, נציג הוועדה המקומית, נציג צה"ל ונציג המשרד לאיכות הסביבה, בו נאמר, שלאחר שמיעת משתתפי הדיון, סוכם להמליץ בפני הוועדה המחוזית על קבלת החלטה לדחות את הבקשה למתן היתר לשימוש חורג, בנימוק כי בדיון בבקשה הקודמת של קיבוץ סופה, השתכנעה הוועדה כי הדרך של אישור שימוש חורג עונה על צורך בעל חשיבות ציבורית, בעיקר להיבטים בטיחותיים, סביבבתיים ובטחוניים, עקב שהייה של שיירת משאיות בהמתנה ארוכה לפריקה במעבר הגבול, ולאחר שהאישור האמור נותן מענה לבעיה של מעבר האגריגטים, אין הוועדה רואה לנכון להרחיב את השימוש החורג לאיזורים אחרים, רק מהטעם של שיוך מקרקעין לגוף כזה או אחר; וכן שהוועדה מעדיפה לראות ריכוז של השימושים הנ"ל באיזור אחד.

בעקבות קבלת הסיכום האמור, פנה ב"כ העותרת לוועדה המחוזית במכתב בו הפנה את תשומת לבה לכך שמן הראוי שהוועדה המחוזית תגבש את החלטותיה רק לאחר קיום דיון תוך התייחסות לעמדת העותרת. לאור זאת התקיים דיון לפני הוועדה המחוזית ביום 7.6.04, בו, אימצה הוועדה המחוזית את ההמלצה האמורה לדחות את בקשת העותרת למתן היתר לשימוש חורג, תוך אימוץ נימוקי ההמלצה.

בדיון האמור הששתפו עורך הבקשה, בא כוח העותרת, והונחו על שולחן הוועדה מכתבי עמדה של מערכת הביטחון, שהתנגדה לבקשה בנימוק שהקמת משטח אגרגטים נוסף תגרום למפגע אבק קשה, להכפלת תנועות המשאיות באיזור המחסום של צה"ל שתפריע לתנועות כוחות צה"ל ותעמידם בסכנה בטיחותית, וכן שהכפלת כוח אדם בגזרה תחייב השקעה תקציבית, שאינה מצויה ברשות מערכת הביטחון.

כמו כן, הונח לפני הוועדה המחוזית מכתב של נציג מע"ץ - הממונה של התכנון במע"ץ, בו הובעה הדעה כי אין הצדקה תכנונית למתן היתר לשימוש חורג, וכן שהם מתנגדים לריבוי התחברויות לדרך האזורית הסמוכה למעבר גבול בין לאומי.

2.         לטענת ב"כ העותרת:

א.      החלטת הוועדה המחוזית האמורה גילתה אפלייה אסורה בין שווים, ואין מאחוריה כל רציונל תכנוני.

ב.      החלטת הועדה המחוזית מעניקה מונופול כלכלי לגורם אחד תוך פגיעה קשה בחופש התחרות ובחופש העיסוק של העותרת.

ג.       לא התקיים דיון אמיתי בוועדה המחוזית, לאור העובדה שהוועדה גיבשה מראש את ההחלטה, ללא כל התייחסות לנימוקי העותרת ולהלכות הפסוקות בעניין.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ