אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק דין בתיק ערר 12/10

פסק דין בתיק ערר 12/10

תאריך פרסום : 10/06/2014 | גרסת הדפסה
ערר
ועדת הערר לפי חוק כביש האגרה (כביש ארצי לישראל), התשנ"א-1995
12-10
28/04/2014
בפני השופט:
1. עו"ד אילן בומבך
2. עו"ד שלמה דולב
3. עו"ד גיא לויאן


- נגד -
התובע:
יובל אלמליח
הנתבע:
דרך ארץ הייוויז (1997) בע"מ
עו"ד יהודה רוה ושות'
פסק דין

 

העובדות :

1.       במועדים הרלוונטיים לערר היה בבעלותו של העורר רכב (להלן - " הרכב"), ובמהלך החודשים אוגוסט - נובמבר 2009, בוצעו מס' נסיעות ברכב בכביש האגרה. אגרות הנסיעה בגין הנסיעות לא שולמו במועד ולכן המשיבה חייבה את העורר בחיובי פיצוי והחזר הוצאות (להלן - " פו"ה") לפי הוראות חוק כביש אגרה (כביש ארצי לישראל), התשנ"ה - 1995 (להלן - " החוק") ו תקנות כביש אגרה (כביש ארצי לישראל) (אכיפת תשלומים), התשנ"ט - 1999 (להלן - " התקנות").

2.       העורר שילם בגין הנסיעות ביום 30.12.2009, אולם סירב לשלם בעד חיובי הפו"ה שעמדו אותה עת על סך של - 143.30 ש"ח. ביום 4.1.2010 הגיש העורר את הערר.

3.       לאחר דין ודברים ממושך בין העורר למשיבה הגיעו הצדדים, ביום 10.2.2011, להסכם פשרה לפיו העורר ישלם למשיבה סך של - 134.30 ש"ח לסילוק מלוא חובותיו בגין חיובי הפו"ה בשלוש חשבוניות שצוינו בהסדר הפשרה (להלן - " הסדר הפשרה"). לאור הסדר הפשרה, ובהסכמת הצדדים, נמחק הערר ביום 23.2.2011.

4.       ואולם, למרבה הצער, הסדר הפשרה היה רק יריית פתיחה למחלוקת חדשה בין הצדדים. בהודעתו מיום 9.8.2011 טען העורר שלא קיבל שובר לתשלום סכום הפשרה המלא מהמשיבה, וכי כחודש לאחר מועד הפשרה (דהיינו - במהלך חודש מרץ 2011) קיבל חשבונית לתשלום בסך של 74.80 ש"ח אותה שילם מתוך אמונה שהיא "חלק" מסכום הפשרה. ואולם,  כאשר פנה העורר למשיבה, במהלך יוני 2011, על מנת לברר אם יש לו חובות נוספים, נאמר לו שהחוב נשוא הסדר הפשרה הועבר לגבייה באמצעות משרד עורכי-דין העוסק בגבייה עבור המשיבה (להלן - " משרד הגבייה"). לטענת העורר הוא לא קיבל מעולם חשבון לתשלום מלוא סכום הפשרה ואף לא תזכורות כלשהן מטעם המשיבה.

5.       המשיבה טענה בתגובתה, בין היתר, כי במעמד השיחה שבה הגיעו הצדדים להסדר הפשרה נמסר לעורר כי תשלום סכום הפשרה יכול להיעשות בטלפון באמצעות כרטיס אשראי או באחת מנקודות השירות של המשיבה. עוד טענה המשיבה שביום 14.2.2011 בוצע ניסיון התקשרות עם העורר שלא צלח והושארה לו הודעה כי עליו לעמוד בקשר עם נציגי המשיבה עד ליום 10.3.2011 לצורך תשלום החוב.

6.       עוד טענה המשיבה, שטענת העורר, לפיה הוא סבר שבתשלום הסכום של 74.8 ש"ח הוא משלם את סכום הפשרה, היא טענה מיתממת, וזאת לאור הפער בין סכום הפשרה לסכום ששולם. כמו כן טענה המשיבה, כי היה על העורר לפנות למשיבה מיוזמתו על מנת לשלם את סכום הפשרה.

7.       לאור המחלוקת העובדתית בין הצדדים, החלטנו לשמוע את הערר וביום 4.3.2013 התקיים דיון בערר בו חזרו הצדדים על עיקרי טענותיהם.

דיון :

8.       ראשית ברצוננו להביע את מורת רוחנו מהתנהלות הצדדים בתיק זה, שהמחלוקת בו היא על סכום של כ - 130 ש"ח שסוכם בפשרה על-ידי הצדדים. הצדדים השחיתו זמן ומשאבים על כתיבת בקשות ותגובות רבות וגרמו לבזבוז מיותר של כספי ציבור. ראוי היה, כפי שהועדה המליצה, שהצדדים יסיימו את המחלוקות בהסכמה ביניהם מחוץ לכותלי הועדה.

9.       שנית, שמכיוון שהורינו על "החייאת הערר" למעשה, אין אנו כבולים לבחינת האירועים ממועד הסדר הפשרה, אלא אנו רשאים לבחון את התיק מתחילתו ומעיקרו. יחד עם זאת, לאחר שעיינו בכתבי הטענות ובראיות הצדדים והתרשמנו מעדויותיהם, ולאור העובדה שהצדדים לא העלו טענות ביחס להגינות או תקינות הסדר הפשרה וכן מטעמי יעילות, אנו סבורים כי בנסיבות העניין נכון ויעיל לבחון את התנהלות הצדדים החל ממועד הסדר הפשרה.

10.   התנהלותו של העורר משעה שנחתם הסדר הפשרה איננה נקייה מפגמים. אין אנו מקבלים את גרסת העורר לפיה סבר שבתשלום החשבונית בסכום של 74.8 ש"ח הוא סילק "חלק" מסכום הפשרה. טענה זו אינה עולה בקנה אחד עם השכל הישר, שהרי לא סוכם על חלוקת סכום הפשרה לתשלומים ויש פער לא מוסבר בין סכום הפשרה לבין הסכום ששילם העורר. כמו כן, העורר לא הצביע על ראיה כלשהי, כגון: כיתוב מסוים בחשבונית הנ"ל, שגרמה לו לסבור את אשר סבר.

11.   יתירה מכך, העורר מציין בהודעתו הנ"ל כי "כאשר התקשרתי לברר בחודש יוני [חודש יוני 2011 - הערת הועדה] נאמר לי שאני מועבר לטיפול עו"ד היות שיש לי חוב שאיני משלמו". לא ברור מדוע העורר לא יזם פניה מוקדמת יותר למשיבה על מנת לברר את יתרת חובו, אם העורר אכן סבר כי סילק רק "חלק" מחובו למשיבה בתשלום הסכום של 74.8 ש"ח הנ"ל.

12.   אנו סבורים אפוא, כי העורר היה מודע לכך שלא שילם את סכום הפשרה למשיבה, אולם הוא בחר מסיבותיו הוא שלא לפעול לברור חובו עד לחודש יוני 2011. משעה שנודע לעורר שהחוב הועבר לטיפול משפטי בהוצאה לפועל הוא החל לפעול בקדחתנות לביטול החוב באמצעות פניות לועדת הערר.

13.   ואולם,  התנהלותה של המשיבה בפשרה זו לוקה בפגמים חמורים אף יותר, וזאת החל משלב הסדר הפשרה וכלה בהעברת התיק לגבייה באמצעות משרד הגבייה. נבאר את הדברים כסדרם.

14.    בראש ובראשונה, אנו סבורים כי נוסח סיכום הפשרה ששלחה המשיבה לעורר, הנושא תאריך 10.2.2011, ושכותרתו "סיכום ערר 12/10", איננו תקין ושלם, בין היתר, משום שלא צוין בו באילו אמצעים ותוך כמה זמן על העורר לשלם את הסדר הפשרה.

15.   אנו דוחים את גרסת המשיבה לפיה פרטים בדבר מועד התשלום ואמצעי התשלום נמסרו לעורר במעמד השיחה הטלפונית בה הגיעו הצדדים להסדר הפשרה. המשיבה לא צירפה כל ראיה בעניין זה כגון הקלטה של השיחה או תיעוד בכתב שלה. יתירה מכך, גם אילו היינו מקבלים את גרסת המשיבה שהפרטים נמסרו לעורר במעמד השיחה הטלפונית, הרי שלא די בכך. אין זה סביר לצפות שהעורר יזכור ויפנים את כלל הפרטים הללו בשיחה טלפונית עימו. בהודעה בכתב ששלחה המשיבה לעורר היא הייתה צריכה לציין, באופן מפורש, גם את אמצעי התשלום והמועד האחרון לתשלום, כפי שצוינו בהודעה יתר הפרטים של הסדר הפשרה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ