אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק ערר מס' 1399/10

פסק-דין בתיק ערר מס' 1399/10

תאריך פרסום : 11/03/2013 | גרסת הדפסה
ערר
ועדת הערר לפי חוק כביש האגרה (כביש ארצי לישראל), התשנ"א-1995
1399-10
25/02/2013
בפני השופט:
1. עו"ד אילן בומבך - יו"ר הועדה
2. עו"ד שלמה דולב - חבר הועדה
3. עו"ד גיא לויאן - חבר הועדה


- נגד -
התובע:
נתנאל לוי
הנתבע:
דרך ארץ הייוויז (1997) בע"מ
עו"ד יהודה רוה ושות'
פסק-דין

רקע וטענות הצדדים :

1.                  העורר היה במועדים הרלוונטיים לערר הבעלים הרשום של רכב מס' 1504718 (להלן - "הרכב"). לפי הנטען בכתב הערר, ביום 1.8.2009, מכר העורר את הרכב לסוחר רכבים  בשם יעקב בן-עטייה (להלן - " מועד המכירה" ו - " סוחר הרכבים", בהתאמה) אולם לא בוצעה העברת בעלות במועד המכירה.

2.                  לאחר מכירת הרכב כאמור, בוצעו מס' נסיעות ברכב בכביש האגרה שבגינן לא שולמה אגרת הנסיעה. מכיוון שהעורר היה רשום במועדים הרלוונטיים לנסיעות הנ"ל כבעלים הרשום של הרכב ברשות הרישוי, חייבה המשיבה, בעלת הזיכיון על-פי חוק כביש אגרה (כביש ארצי לישראל), התשנ"ה - 1995 (להלן - "החוק"), את העורר באגרות הנסיעות הנ"ל ובפיצוי והחזר הוצאות (להלן - " פו"ה"), כמשמעותם בסעיף 12 לחוק ובתקנות כביש אגרה (כביש ארצי לישראל) (אכיפת תשלומים), התשנ"ט - 1999, עקב אי תשלום במועד של אגרות הנסיעה.

3.                  העורר מבקש בכתב הערר כי נורה למשיבה להעביר את כל החיובים הנ"ל לחובתו של סוחר הרכבים, משום שלטענתו, העברת הבעלות ברכב לא בוצעה על-פי דרישת סוחר הרכבים אשר "לא רצה להפסיד יד" ומשום שסוחר הרכבים התחייב לשלם את כל והחיובים בקשר עם הנסיעות ברכב בכביש האגרה לאחר מועד המכירה.

4.                  העורר טוען עוד, כי מרגע שנודע לו על החיובים הוא עשה מאמצים לאתר את סוחר הרכבים, וכי רק לאחר חודשים ארוכים הצליח לאתרו והשניים ערכו תצהירים בבית המשפט שבהם הצהירו כי סוחר הרכבים רכש את הרכב ביום 1.8.2009 וכי סוחר הרכבים מתחייב לשאת, בין היתר, בכל החיובים כלפי המשיבה בגין נסיעות של הרכב לאחר מועד המכירה. מטענות העורר עולה עוד, כי נציגי המשיבה הם אשר יעצו לו לחתום על התצהירים הנ"ל, על מנת שהמשיבה תוכל להעביר את החיובים לחובתו של סוחר הרכבים. 

5.                  המשיבה טענה בכתב התשובה, כי כל עוד לא בוצעה העברת בעלות ברכב, החייב הבלעדי בתשלום החיובים הינו בעל הרכב הרשום ברישומי רשות הרישוי במועד ביצוע הנסיעות. עוד טענה המשיבה, כי לא ברור מדוע הוגש הערר שעה שלפי טענות העורר עצמו, המחזיק ברכב מוכן לשאת בתשלום החיובים ולכן העורר יכול היה לשלם את החיובים בעצמו ולדרוש שיפוי מסוחר הרכבים, או לחלופין, להפנות את סוחר הרכבים למשיבה על מנת שהלה ישלם עבור החיובים.

6.                  הערר נקבע לדיון ביום 3.12.2012, אולם העורר לא התייצב לדיון למרות שמרישומי המזכירות עלה כי ההזמנה לדיון נמסרה כדין. ב"כ המשיבה חזר במעמד הדיון על האמור בכתב התשובה וביקש למחוק את הערר ולחייב את העורר בהוצאות ושכ"ט עו"ד. 

דיון

7.                  סעיף 6א לחוק קובע:

"החייב בתשלום האגרה לפי הוראות חוק זה הוא מי שהיה בעל הרכב הרשום ברישיון הרכב במועד הנסיעה ברכב בכביש האגרה, זולת אם הוכיח שהרכב נגנב ממנו".

8.                  העורר לא חלק על כך שבמועד ביצוע הנסיעות נשוא הערר, הוא היה רשום כבעלים של הרכב ברשות הרישוי. טענתו העיקרית של העורר היא שבמועד מכירת הרכב לא בוצעה העברת בעלות ברכב לפי דרישת סוחר הרכבים, אשר רצה למנוע רישום של בעלים נוסף ברישיון הרכב וכן שסוחר הרכבים התחייב לשלם את כל החיובים בקשר לנסיעות ברכב בכביש האגרה. כתימוכין לטענה זו צירף העורר לכתב הערר את התצהירים הנ"ל מהם עולה שסוחר הרכבים נוטל על עצמו את האחריות, בין היתר, בגין חיובים בשל נסיעות של הרכב בכביש האגרה החל ממועד המכירה.

9.                  לאור הוראתו הברורה של סעיף 6א לחוק, ומשלא חלק העורר על כך שבמועד ביצוע הנסיעות נשוא הערר, הוא היה רשום כבעלים של הרכב ברשות הרישוי, הרי שבדין חייבה אותו המשיבה בגין חיובים אלה. בפסק-הדין של בית המשפט המחוזי בעניין בר"ע (ת"א) 1173/04 דרך ארץ הייווייז (1997) בע"מ נ' ראני נאסר ואח' (ניתן ביום 27.6.2005), קבעה השופטת ש' דותן:

"ולא יעלה על הדעת כי בניגוד לכוונת המחוקק אשר קבע מנגנון אכיפה המבוסס על מאגר המידע במשרד הרישוי, תוטל על דרך ארץ החובה לנהל מעקב אחר השינויים שחלו בפרטי החייב, בעת שהלה לא טרח להודיע עליהם למשרד הרישוי".

10.              כמו כן, לא מצאנו כל הצדקה חוקית לכך שנורה למשיבה להעביר את החיובים בגין הנסיעות שבוצעו לרכב לחובתו של סוחר הרכבים, גם אם סוחר הרכבים מכיר לכאורה באחריותו לתשלום החיובים בגין נסיעות של הרכב בכביש האגרה לאחר מועד מכירת הרכב.

11.              בהקשר זה נבקש להתייחס גם לטענתו של העורר בכתב הערר, לפיה נציגי המשיבה יעצו לו, כביכול, לדרוש מסוחר הרכבים לחתום על תצהיר לפיו הוא נוטל עצמו את האחריות לתשלום החיובים וזאת כדי שהמשיבה תוכל לזקוף את החיובים לחובתו.

12.              נדגיש כי טענתו של העורר בעניין זה נטענה בעלמא ולא נתמכה בראיות כלשהן. מנגד, מרישומי דו"ח בקשות השירות אשר צורפו על-ידי המשיבה לכתב התשובה ולהודעות המשלימות עולה תמונה שונה. ברשומה מיום 7.5.2010 מצוין, כי נציגת המשיבה (הגב' דגמי חופית) הסבירה לאבי (ככל הנראה אחיו של העורר) "... שרק עם צו מבית משפט יהיה ניתן להעביר חיובים אלה לבעל הרכב החדש". (ההדגשות אינן במקור).

עינינו הרואות כי לדברי הנציגה, רק אם יתקבל צו בית משפט (ככל הנראה הכוונה לפסק-דין הצהרתי וצו המורה לרשום את הרכב על שם אדם אחר) המורה כי הבעלים של הרכב במועד ביצוע הנסיעות היה אדם אחר, המשיבה תסכים לחייב את בעל הרכב החדש שיצוין במסגרת פסק-הדין. ודוק: "צו בית משפט" - ולא  תצהירים, ו"בעל הרכב החדש" - ולא סוחר הרכבים.

13.              בשולי הדברים נציין, כי אם סוחר הרכבים אכן נטל על עצמו את החיובים בגין נסיעות שבוצעו ברכב החל ממועד המכירה, הרי שהעורר יכל לסיים את הפרשה באמצעות דרישה מסוחר הרכבים לשלם את החיובים או שהעורר יכל לשלם את החיובים ולדרוש את תשלומם מסוחר הרכבים. כמובן, שהעורר רשאי לשקול לגבות את החיובים מסוחר הרכבים גם לאחר מתן פסק-דין זה, ככל שהוא סבור שהוא זכאי לכך לפי הדין.

סוף דבר

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ