אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק ערעור 73/11

פסק-דין בתיק ערעור 73/11

תאריך פרסום : 29/01/2013 | גרסת הדפסה
ערעור
בית הדין הצבאי לערעורים מחוזי
73-11
25/11/2012
בפני השופט:
1. תא"ל דורון פיילס - המשנה לנשיא
2. אל"ם יגאל פליטמן
3. אל"ם רמי בן עמי


- נגד -
התובע:
רס"ר והיב סלמאן
עו"ד שלומי שרון
הנתבע:
התובע הצבאי הראשי -
עו"ד רס"ן רונן שור
עו"ד סרן חגי רוטשטיין
פסק-דין

 

 

כללי

1.      רס"ר והיב סלמאן (להלן: המשיב), הורשע על-פי הודאתו, בשורת עבירות שיוחסו לו בכתב אישום מתוקן- עבירה של מגע עם סוכן חוץ, לפי סעיף 114(א) לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן: חוק העונשין); עבירה של מסירת ידיעה לאויב העלולה להיות לתועלת האויב, לפי סעיף 111 לחוק העונשין; עבירה של גילוי ידיעות, לפי סעיף 57(2) לחוק השיפוט הצבאי, התשט"ו-1955 (להלן: חוק השיפוט הצבאי); עבירה של קשר לפשע או לעוון, לפי סעיף 499 לחוק העונשין; וכן עבירה של התנהגות שאינה הולמת לפי סעיף 130 לחוק השיפוט הצבאי.

2.      בשל הרשעתו, נגזרו עליו שש שנות מאסר לריצוי בפועל; שלוש שנות מאסר על תנאי למשך שלוש שנים, לבל יעבור את העבירות בחוק העונשין שבביצוען הורשע, או כל עבירה מסוג פשע, או ניסיון לעבור עבירות כאמור; שנתיים מאסר על תנאי למשך שנתיים, לבל יעבור את העבירות לפי חוק השיפוט הצבאי, שבביצוען הורשע; גירוש מן הצבא וכפועל יוצא מכך, בהתאם לסעיף 28 לחוק השיפוט הצבאי, שלילת דרגות.

3.      הן התביעה הצבאית והן ההגנה לא השלימו עם העונשים שנגזרו על המשיב, ועל כך ערערו בפנינו.

המסגרת העובדתית

4.      העובדות שבגינן הורשע המשיב, פורטו במסגרת כתב האישום המתוקן, מסמך ה"פרטים הנוספים" והנספח הסודי לכתב האישום, שהוגשו לבית הדין המיוחד, וזו תמציתן-

א.    המשיב יצר קשר עם מספר אזרחים ישראלים לצורך עבירת עבירות של ייצוא, יבוא ומסחר בסמים, עם גורמים לבנוניים, וביניהם אזרחים לבנוניים הקשורים לארגון החיזבאללה. עבור שירותים אלה אמור היה המשיב לקבל תשלום כספי. במסגרת אותו קשר, סיפק המשיב לגורמים הלבנוניים, מתוקף תפקידו הצבאי, מידע על נקודות אפשריות על גבול ישראל-לבנון שישמשו להעברת סמים. המשיב הופקד על ניהול ותיאום ההיבטים המבצעיים של הברחות הסמים המתוכננות, איתר והמליץ על אזורים נוחים להברחה, הכין את השטח לקראת ההברחה, סיפק את המידע המקדים הרלוונטי ותיווך בין הגורמים המעורבים. המשיב הדגיש בפני המעורבים, האזרחים הישראלים והלבנונים, כי הוא משרת בצבא וכי המידע שהוא מוסר להם ידוע לו מתוקף תפקידו ושירותו הצבאי.

ב.     המשיב שוחח עם שלושה אזרחים לבנוניים, באמצעות מכשירי טלפון סלולארי, ב-17 הזדמנויות שונות, במהלך התקופה שבין חודש מארס 2010 לחודש יוני באותה שנה. מעשיו של המשיב נעשו, כפי שטענה התביעה, "בשיטה עבריינית לכל דבר ועניין",  כאשר במסגרת שיחות אלה, עשה המשיב שימוש במילות קוד שונות ואף החליף את כרטיסי ה-"SIM" של המכשיר הסלולארי שברשותו מספר פעמים. במסגרת אותן שיחות, הוא מסר לגורמים הלבנוניים ידיעות שונות, אשר פורטו בנספח הסודי לכתב האישום המתוקן. לאזרחים הישראלים שאיתם עמד בקשר, מסר המשיב ידיעות סודיות נוספות, וכן פרטים על אודות שירותו הצבאי ועל אודות השטחים והמקומות שאותם הוא מכיר מתוקף שירותו בצבא. רובן המכריע של הידיעות שאותן מסר המשיב לגורמים הלבנוניים ולמעורבים האחרים בפרשייה, הוא בגדר מידע בטחוני רגיש, מהימן ועדכני, שעלול היה להסב נזק רב לביטחון המדינה (אם כי מספר ידיעות שמסר לא היו מדויקות). יחד עם זאת, חלק מן הנתונים שמסר, היה מוכר לאזרחים הלבנוניים. בשיחותיהם, ביקשו הלבנונים לברר מהן נקודות התורפה לאורך הגבול וכן לאסוף מידע נוסף, שלא היה בידיעתם. חלק ממבריחי הסמים, שעימם פעל המשיב באופן ישיר, הם מופעלים של מודיעין ארגון החיזבאללה

ג.       לאחר מספר ניסיונות של הגורמים הלבנוניים לתאם עם המשיב מועדים לעריכת עסקאות להעברת סמים מגבול לבנון לישראל, אשר כשלו, התמעטו הקשרים בין המשיב לגורמים הלבנוניים, ביוזמת האחרונים. ואכן, בסופו של דבר עסקאות הסמים שאותן ביקש המשיב לקדם לא יצאו לפועל ולא נמצאו ראיות לכך שהמשיב קיבל תמורה כספית עבורן.

ד.     בחקירתו הודה המשיב בביצוע העבירות המיוחסות לו בכתב האישום ושיתף פעולה עם חוקריו. רק בדיעבד, עת נחקר, נודע לו כי חלק מן הגורמים הלבנוניים שעימם שוחח ואשר להם מסר מידע קשורים לארגון החיזבאללה. הוא הודה כי פעולותיו עלולות היו להביא לפגיעה בחיילי צה"ל.

ה.    שותפיו של המשיב למעשים, הועמדו לדין בבית המשפט המחוזי בנצרת. במסגרת הסדר טיעון, הודו שותפיו בכתב אישום מתוקן הכולל עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, סיוע לקשירת קשר ובנוגע לשניים מהנאשמים עבירה של מסירת ידיעה לאויב. בית המשפט המחוזי הרשיע אותם על-פי הודאתם וגזר על אחד מהם עונש מאסר בפועל בן 16 חודשים (לצד עונשי מאסר מותנים וקנס), ועל ארבעה אחרים עונש מאסר בפועל בן 13 חודשים בלבד (לצד עונשי מאסר מותנים וקנס) (תפ"ח 1394-07-10 מדינת ישראל נ' בן עווד ואבד ואח' (לא פורסם, 13.4.2011)).

גזר הדין של בית הדין המיוחד

5.      במסגרת גזר הדין, עמד בית הדין המיוחד על הראיות לעונש שנשמעו בפניו: על מסירותו הרבה של המשיב ועל הצטיינותו בתפקידו הצבאי, כפי שמסרו מפקדיו; על תעודות ההוקרה וההערכה הרבות שקיבל במהלך השנים; על כך שאחד מאחיו של המשיב משרת במשטרת ישראל שנים רבות, ואח נוסף שירת אף הוא באחת מזרועות הביטחון; על עדויותיהם של אחיו, שלפיהן מעשיו של המשיב נעשו על רקע הסתבכות כלכלית שאליה נקלעו הוא ואחיו בשנים האחרונות; על עדויות מכרי משפחתו של המשיב, שסיפרו על ערכי הנאמנות והמסירות למדינה, שעליהם גדל, ועל כך שהמעשים דנן אינם מאפיינים את דרכיו של המשיב; על עדות רעייתו של המשיב, אשר תיארה את השבר בחיי המשפחה, מאז נעצר, ובעיקר את הנזק שנגרם לשלושת ילדיהם עקב חסרונו של האב; על ההרעה הנמשכת במצבה הכלכלי של המשפחה; וכן על דברי המשיב לפניו- המשיב הביע חרטה על המעשים והבהיר כי לא ביקש לפגוע במדינת ישראל. המשיב מסר, בדבריו בסיום המשפט, כי המצב הכלכלי שאליו נקלע דחף אותו לעבור את העבירות, על מנת לפרנס את בני משפחתו. הוא הוסיף, כי אילו ידע באותה העת, שסוחרי הסמים הלבנונים קשורים לארגון החיזבאללה, לא היה מוסיף לעמוד עימם בקשר. הוא מסר, כי מעשיו הביאו להרס משפחתו והוא ביקש הקלה בעונשו, למען רעייתו וילדיו.

6.      בית הדין המיוחד קבע, כי בעבירות נגד ביטחון המדינה, זוכה השיקול ההרתעתי למשקל הבכורה. עם זאת, הענישה נותרת אינדיבידואלית. עוד נקבע, כי ההרתעה נדרשת גם לצורך מניעת עבירות ביטחוניות שנעברו שלא על רקע אידיאולוגי, אלא בשל מניע כלכלי. בית הדין קמא קבע כי החלק שעליו הופקד המשיב בעסקאות, לא היה משני, ועל כך שהקשר בינו לבין הגורמים הלבנוניים נפסק שלא ביוזמתו של המשיב. כן נקבע, כי הגם שהמשיב לא ידע כי שניים מבין הלבנוניים קשורים לארגון החיזבאללה, ידע גם ידע כי מדובר בנתיניה של מדינת אויב, ועל כך שאין לדעת למי יועבר המידע שמסר. 

7.      בית הדין קמא דחה את טענת הסנגור, שלפיה היה על בית הדין לדרוש לקבל לעיונו חוות דעת מוסמכת ומפורטת על מהות המידע שהועבר, על מנת שתעמוד בפניו המשמעות המלאה של הנזק שגרמו מעשיו של המשיב לביטחון המדינה. הסנגור טען ל"נוסחם העמום" של ה"פרטים הנוספים", שמחד גיסא הגדירו את המידע שנמסר כ"רגיש" וכ"אמין", ומאידך גיסא, הוסכם כי חלק ניכר מהמידע כבר היה מוכר לגורמים הלבנוניים וחלקו אף לא היה מדויק. בעניין זה, קבע בית הדין כי על-אף שנוסח ה"פרטים הנוספים" "אינו חד משמעי" - הרי ש"ל'קטלוגו' המדויק של המידע שמסר הנאשם... מבחינת איכות המידע..." לא נודעת חשיבות מכרעת לעונשו, "אף אילו היה גורם מוסמך מחווה דעתו כי ערכן של הידיעות לא היה רב". זאת למד בית הדין קמא מפסק דינו של בית המשפט העליון בעניין פלוני, שלפיו, כאשר מדובר במידע חסר ערך ביטחוני גבוה, אין בכך נסיבה לקולא, שהרי לעיתים האדם המספק את המידע נעדר את הכלים לדעת מה ערכו של המידע עבור מפעיליו (ע"פ 3417/10 מדינת ישראל נ' פלוני (טרם פורסם, 31.1.11)).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ