אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק ערעור 13/13

פסק-דין בתיק ערעור 13/13

תאריך פרסום : 03/04/2014 | גרסת הדפסה
ערעור
בית הדין הצבאי לערעורים
13-13
24/11/2013
בפני השופט:
1. תא"ל דורון פיילס המשנה לנשיא
2. אל"ם ארז פורת
3. אל"ם יהודה נתנאל


- נגד -
התובע:
התובע הצבאי הראשי
עו"ד רס"ן מירה ברנר
עו"ד סרן אלי לברטוב
הנתבע:
סרן איתי ונה
עו"ד סא"ל (מיל') אלמוגית אביטל
פסק-דין

 

1.      בפנינו ערעורה של התביעה הצבאית על העונש שנגזר למשיב, סרן (מיל') איתי ונה (להלן - "המשיב").

כתב האישום ייחס לסא"ל שחר אטיאס ולמשיב עבירה של גניבה בידי עובד ציבור, לפי סעיפים 383, 390 ו-29(ב) לחוק העונשין, התשל"ז-1977. על פי הנטען, המשיב וסא"ל אטיאס נטלו בצוותא חדא עם האזרח גיא רחמים (להלן - "האזרח") שלושה תופים שעליהם היו מגולגלים כבלי מתכת מבסיס "לוטם" שבמחנה "ידין", מתוך כוונה לשלול אותם מבעליהם שלילת קבע, ולאחר מכן האזרח מכרם למגרש מתכות.

בגין מעשים אלה אף יוחסה לכל אחד מהנאשמים עבירה של התנהגות שאינה הולמת, לפי סעיף 130 לחוק השיפוט הצבאי, התשט"ו-1955.

2.      עניינם של המשיב וסא"ל אטיאס נדון בבית-הדין הצבאי המיוחד (מ/1/10), אשר פסק, אחר שמיעת ראיות, להרשיע את סא"ל אטיאס במיוחס לו ולזכות את המשיב, מחמת הספק, מהאישום של גניבה בידי עובד ציבור, ולהרשיעו אך בעבירה של התנהגות שאינה הולמת. בית-הדין הצבאי המיוחד מצא לגזור על סא"ל אטיאס שנת מאסר לריצוי בפועל, לצד מאסר מותנה, הורדה לדרגת טוראי וקנס בסך 15,000 ש"ח, ואילו על המשיב נגזרו חודשיים מאסר על תנאי למשך שנתיים לבל יעבור כל עבירה שעניינה התנהגות שאינה הולמת קצין, הורדה בדרגה אחת לדרגת סגן, וקנס בסך 5,000 ש"ח.

3.      על פסק דינו של בית-הדין הצבאי המיוחד בעניינו של סא"ל אטיאס והמשיב הוגשו ערעורים - מצד סא"ל אטיאס, בשל הרשעתו ובשל חומרת העונש שנגזר לו, ובעניינו של המשיב הגיש התובע הצבאי הראשי ערעור אודות זיכויו, כאמור, מהאישום של גניבה בידי עובד ציבור.

4.      ב-ע/93,94/11 פסק בית-דין זה לדחות את ערעורו של סא"ל אטיאס, זאת הן באשר להרשעתו והן באשר למידת העונש שהושתה עליו. בכל הנוגע לעניינו של המשיב התקבל ערעור התביעה באופן חלקי, כך שהמשיב הורשע בעבירה של הוצאת רכוש מרשות הצבא, עבירה לפי סעיף 77(א)(2) לחוק השיפוט הצבאי, התשט"ו-1955, המתייחסת, כאמור, להוצאת התופים שעליהם כבלי המתכת מרשות הצבא, וזאת בשים לב לשוויים בסך 132,748 ש"ח.

בית-דין זה פסק כי:

"בעוד שלגבי עבירת הגניבה בידי עובד ציבור שהינה עבירה רגעית מיוחדת הכוללת בעצם הגדרתה דרישת סימולטניות עצמאית בין היסוד העובדתי ליסוד הנפשי, אזי במקרה זה היסוד הנפשי השתכלל אצל המשיב רק לאחר שהיסוד העובדתי הושלם".

על כן, לא ניתן היה לקבוע חד-משמעית שבשעת הנטילה של התופים המשיב התכוון לשלול אותם מבעליהם שלילה של קבע (ראה פסקאות 76-77 לפסק הדין). מאידך גיסא, נוכח העובדה כי עבירת הוצאת הרכוש הינה עבירה מתמשכת, כל עוד הרכוש ממשיך ומצוי מחוץ לרשות הצבא, נמצא כי:

"מנקודת זמן מסוימת ואילך מתלכדים בעניינו של סרן ונה היסוד הנפשי והיסוד העובדתי המרכיבים יחד את עבירת הוצאת הרכוש מרשות הצבא".

על כן הורשע המשיב בעבירה זו. כן נקבע בפסק דינו של בית-דין זה לגבי המשיב כי:

"הרשעתו בעבירה שעניינה התנהגות שאינה הולמת נותרת על כנה".

5.      נוכח תוצאה זו בעניינו של המשיב, הוחזר עניינו לבית-הדין המיוחד לשם גזירת עונשו. בטיעוניה בפני בית-הדין המיוחד, עתרה התביעה הצבאית, לגזור לו עונש מאסר שירוצה בדרך של עבודה צבאית בשל השינוי בטיב הרשעתו של המשיב, לצד מאסר מותנה והורדה לדרגת טוראי. ההגנה, מאידך גיסא, טענה כי לא חל שינוי בתשתית העובדתית, המצדיק החמרה בדין. בית-הדין הצבאי המיוחד סבר כי פסק הדין של בית-דין זה בעניינו של המשיב לא שינה, להשקפתו, את: "מהות המעשים, היקפם ומידת האשם של הנאשם". לדידו, שינוי "הכסות המשפטית" והרשעת המשיב בסעיף אישום נוסף, המתבססים על אותן קביעות עובדתיות שנקבעו על ידי בית-הדין הצבאי המיוחד, אינם מצדיקים שינוי ברכיבי הענישה שהוטלו. בנסיבות אלה, ובשים לב לעינוי הדין שנגרם למשיב ולהכתמתו ברישום פלילי מלא, תוצאת הרשעתו בעבירה מסוג פשע, מצא בית-הדין המיוחד להימנע משינוי הענישה שהוטלה על ידו על המשיב, למעט הוספת רכיב של מאסר מותנה בן ארבעה חודשים למשך שנתיים, על כל עבירה שעניינה שליחת יד ברכוש הזולת.

גזר דין זה הוא שביסוד הערעור שבפנינו.

6.      בערעורה הפנתה התביעה הצבאית לחומרה הגלומה בעבירה של הוצאת רכוש מרשות הצבא בחלופה המחמירה שבה, המשלבת ניצול מעמד או תפקיד או שניהם לצורך ביצועה. חומרה זו נלמדת אף מהענישה הקבועה בחוק לצידה ומהערך החברתי הטמון בעבירה זו, ותובעת החמרה ממשית בענישת המשיב, ואינה בעלת פן טכני בלבד. כן צוין כי הרשעת המשיב בעבירה של הוצאת רכוש מרשות הצבא הייתה מצטברת להרשעתו בעבירה של התנהגות שאינה הולמת, ומכאן שאף אין מדובר בהרשעה באותו היקף של עבירות.

7.      התביעה אף הצביעה על השינוי ביסוד הנפשי שנמצא אצל המשיב: בעוד שעל פי פסק דינה של הערכאה קמא היה זה: "חשד של ממש כי מדובר בפעולה בלתי כשרה", קבע בית-דין זה כי למשיב הייתה מודעות לרכיביה של עבירת הוצאת רכוש מרשות הצבא שערכו עולה על הסכום הקובע, שהיא עבירה מסוג פשע.

8.      התביעה הצבאית ציינה כי עתירתה העונשית בפני בית-הדין הצבאי המיוחד בשלב הראשון הותאמה להכרעת הדין שניתנה על ידי הערכאה קמא והתבססה עליה. משתוצאת הערעור היא הכרעת דין חמורה יותר, שוב יש ליתן לכך ביטוי בהחמרת הענישה, הן בגזירת רכיב של מאסר לריצוי בפועל בדרך של עבודה צבאית, כמו גם פגיעה בכלל בדרגותיו של המשיב. עתירה עונשית זו כבר מקפלת בחובה, לטענת התביעה, התחשבות בחלוף הזמן ובגלגוליו של ההליך המשפטי כאמור, שאם לא כן הייתה התביעה סבורה כי יש לעתור להטלת עונש מאסר ממושך לריצוי בכליאה ממשית.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ