אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק עפ 8827/04

פסק-דין בתיק עפ 8827/04

תאריך פרסום : 09/08/2007 | גרסת הדפסה
ע"פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
8827-04
01/06/2005
בפני השופט:
1. דוד חשין סגן נשיא
2. עוני חבש
3. יוסף שפירא


- נגד -
התובע:
חיים שמש
עו"ד לאה גולדמן
עו"ד עמיקם לויתן
הנתבע:
מדינת ישראל
עו"ד אופיר שגיא
פסק-דין

1.         זהו ערעור על גזר דינו של בית המשפט השלום לתעבורה בירושלים (כבוד השופט יוסף ריבלין) בת"ד 2642/04 מיום 6.9.2004. המערער הורשע, על פי הודאתו, בביצוע עבירה של גרימת מוות ברשלנות, לפי סעיף 304 לחוק העונשין, התשל"ז-1977. בית משפט קמא השית על המערער את העונשים הבאים: 10 חודשי מאסר בפועל; 6 חודשי מאסר על תנאי למשך 3 שנים שלא ינהג בזמן פסילה; פסילה בפועל למשך 12 שנים; וכן קנס כספי בסך 20,000 ש"ח (אשר ינוכה מסכום ההפקדה).

2.         ביום 6.7.2004, בשעה 19:30 לערך, נהג המערער ברכב שכור בכביש מס' 1, מכיוון מערב למזרח (מתל אביב לירושלים). יחד עמו נסעו בני משפחתו, אשתו ושני ילדיו, ונוסע נוסף. הוא התכוון להגיע לכביש המוביל ללטרון, בדרכו לאתר "ישראל הקטנה". בקילומטר ה-41, בסמוך לחוות שער הגיא, עצר המערער בשול הימני של הכביש, לאחר שהבין כי טעה בדרך. בסמוך למקום בו עצר המערער, בשול השמאלי של הכביש, קיים "מעבר שירות", המיועד לרכב ביטחון בלבד. מעבר זה מקשר בין שני מסלולי הנסיעה, זה ממזרח למערב וזה ממערב למזרח. מעבר זה מסומן בתמרור ב-2 ("אין כניסה"), ומתחתיו שלט צהוב שעליו כתוב: "פרט לרכב בטחון" בשפה העברית, האנגלית והערבית. בנוסף לכך, כ-120 מטר לפני הפניה למעבר השירות מוצבים שני תמרורים, משני צדי הכביש, מסוג ב-3 ("אסורה הפניה שמאלה") המורים על איסור פניה שמאלה למעבר השירות. מתחת לשני תמרורים אלה ישנו שלט צהוב ועליו כתוב: "פרט לרכב בטחון" בשלוש השפות האמורות.

המערער עמד על טעותו ורצה לחזור לכיוון שממנו בא, על מנת להגיע למחלף לטרון. ממקום עצירתו בשול הימני, הוא פנה בחדות שמאלה, אל תוך הכביש לכיוון מעבר השירות, כשהוא חוצה בזווית ישרה את שני נתיבי הנסיעה במסלול הנסיעה לכיוון ירושלים, וזאת מבלי לאותת שמאלה. באותה עת התקרבו אל נקודת חצייתו של רכב המערער מספר כלי רכב מכיוון מערב למזרח, וביניהם רכב דהייטסו נהוג בידי פרנסיס סטורזי (להלן - המתלוננת), שבו נסעו בנה א', יליד 1991, חברו ר', יליד 1991, ואמה של המתלוננת, קטרין, ילידת 1921. המערער, תוך ביצוע החצייה, נכנס לנתיב נסיעת רכבה של המתלוננת, והתנגש בו באופן שדופן שמאל של רכבו פגע בחזית צד ימין של רכבה. כתוצאה מהתאונה נפגעו כל נוסעי רכב הדייהטסו, ואמה של המתלוננת, אשר ישבה לידה, נהרגה במקום. לשני כלי הרכב נגרמו נזקים קשים.

כתב האישום ייחס למערער רשלנות בגין אלה: ניסיונו לבצע פניית פרסה בכביש עמוס בתנועה, במקום מסוכן ובניגוד לתמרורים האוסרים לבצע פניה במקום; ביצוע חצייה אסורה ומסוכנת של כביש מהיר, מהשול הימני לשול השמאלי, בזווית ישרה; ביצוע החצייה כאשר הכביש אינו פנוי, מבלי להבחין בכלי רכב הנוסעים בו ומבלי לתת להם זכות קדימה, למרות ששדה הראייה איפשר לו להבחין בהם; ביצוע הפנייה וחציית הכביש מבלי לאותת שמאלה; נהיגה בחוסר זהירות ותשומת לב לנעשה בדרך.

3.         בערעורו, מבקש המערער לקצר באופן משמעותי את אורך תקופת המאסר בפועל, וכן להקטין את גובה הקנס. לטענתו, "נסיבות העניין" אינן מחייבות עונש כה חמור. בעיקרם של דברים, חזר המערער על אותן טענות אשר נטענו בפני בית משפט קמא. כאן המקום לציין, כי הודעת הערעור הוגשה על ידי עו"ד ל' גולדמן, באת כוחו הקודמת של המערער, ואילו בדיון לפנינו הופיע בא כוחו החדש, עו"ד ע' לויתן. סיכום עיקרי טענות המערער, בקליפת אגוז, הוא כלהלן: מדובר במעידה חד פעמית של אדם בן 53, ללא עבר תעבורתי; הוא נשוי ואב לארבעה ילדים קטינים; הוא עובד כשכיר בחנות לצורכי חשמל בניו יורק, ומהווה מקור יחיד לפרנסת משפחתו; מרכז חייו מצוי בארה"ב מאז 1981, ויש לכך חשיבות לעניין עונש שמטרתו להפיג מסוכנות; בהיותו אזרח חוץ, העונש שהוטל עליו הוא חמור במיוחד, באשר הוא מנתק אותו מילדיו ומאשתו לפרק זמן ארוך. המערער מלין על כך שבית משפט קמא לא הורה על הזמנת תסקיר מבחן על מנת שתהיה בפניו "תמונה שלמה יותר לגבי הנאשם ונסיבותיו האישיות המיוחדות" (סעיף 5(א) להודעת הערעור). לטענתו, נפגמה זכותו לקבל הקלה ברכיב הענישה של המאסר על חשבון רכיב הענישה של פסילת רישיון. הווה אומר, שהמערער לא נהנה מאיזון בין העונשים, כפי שיכול ליהנות נאשם ישראלי. בנוסף לאמור, חוזר המערער ומבקש שבית המשפט ייחס רשלנות תורמת למתלוננת. ולבסוף, הוא טוען כי לא מדובר בעבירה שיש עמה קלון, אלא ברשלנות גרידא, ואין למדינת ישראל אינטרס להחזיק את המערער במאסר. על כן, מבקש המערער לקצר את תקופת המאסר ולהמירו במאסר אשר ירוצה בעבודות שירות.

            יצוין, כי בפתח טיעונו בפנינו הודיע עו"ד לויתן, כי מתוך הטענות שנטענו בהודעת הערעור, הוא מאמץ לעצמו "שתי טענות עיקריות בלבד" (עמ' 3): האחת, תרומת הרשלנות, והאחרת, משמעות הענישה של מאסר בפועל לאדם שהינו אזרח ותושב חוץ.

4.         המשיבה מתנגדת לערעור. בא כוח המשיבה, עו"ד אופיר שגיא, מציין כי רשלנותו של המערער הנה חמורה ביותר, בהדגישו כי המערער לא ציית למספר תמרורים מוכרים, שכתובים גם בשפות שאותן הוא מכיר. לטענתו, העובדה כי האירוע הסתיים במות אדם מחייבת ענישה מרתיעה ומכבידה.

5.         העבירה שבה הורשע המערער היא מן החמורות. מדובר בשרשרת של מעשי רשלנות שכל אחד מהם מחייב ענישה מחמירה. במקרה הנוכחי, התוצאה של שרשרת מעשי הרשלנות היתה שנוסעת קיפחה את חייה ואחרים נפצעו. בא כוח המערער טוען כי יש לקחת בחשבון את תרומת הרשלנות מצד המתלוננת, כנימוק להקלה בעונש. איננו רואים את המצב עין בעין עמו. טענה זו עלתה עוד בראשית הדיון בבית משפט קמא. למערער ניתנה הזדמנות להעיד את עדיו ולשכנע את בית המשפט בצדקת טענתו. בא כוח המדינה התנגד לטענה ואף הציע לו לקיים הוכחות בשתי הזדמנויות (ראה פרוטוקול הדיון מיום 31.8.2004, עמ' 2, וכן פרוטוקול הדיון מיום 2.9.2004, עמ' 5, ש' 23), אך המערער בחר שלא לעשות זאת. המערער הודה בפני בית משפט קמא ברשלנות רבתי מצדו. הוסכם בין הצדדים לאפשר לבית משפט קמא לעיין בתיק החקירה על מנת להכריע בטענה. על סמך כל החומר שהיה לפניו, ולאחר ששמע את כל טענות הצדדים, דחה בית משפט קמא את הטענה בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים, באומרו את הדברים הבאים:

"לאחר שעיינתי בתיק החקירה לא מצאתי שניתן לייחס למתלוננת רשלנות תורמת ומחומר הראיות עולה כי רשלנות הנאשם, רשלנות בדרגה גבוהה" (גזר הדין, עמ' 17, ש' 3; ההדגשה במקור).

אנו סומכים את ידינו על קביעה זו ולא מצאנו כל מקום להתערב בה.

6.        צודק בא כוח המשיבה בטענתו, שחומרת הענישה היא פועל יוצא של תוצאות העבירה. ככל שהתוצאה חמורה יותר, כך גם הענישה חמורה. במקרה שלפנינו, תוצאת העבירה (החמורה כשלעצמה) הינה שגופתה של המנוחה נותרה מוטלת בצד הכביש. במקרים כגון אלה, נסיבותיו האישיות של המערער, קשות ככל שתהיינה, ואין אנו מקילים ראש בהן, מתגמדות מול גודל התוצאה הטראגית.

7.        באשר ליתר טענותיו של המערער, לא מצאנו בהן ממש. רק נעיר, כי הזמנת תסקיר מבחן לא היתה מוסיפה דבר למה שטען בא כוחו, בצורה ברורה ומפורטת. הוא הדין לעניין הזמנת תסקיר קורבן. הדבר לא יוסיף מאומה, בעיקר כאשר הקורבן העיקרי אינו בין החיים.

8.        לאור האמור, דין הערעור להידחות. המערער יתייצב לריצוי עונש המאסר בבית המעצר שבתחנת המשטרה במגרש הרוסים בירושלים, ביום 1.8.2005 בשעה 9:00.

ניתן היום כ"ג באייר, תשס"ה (1 ביוני 2005) בהעדר הצדדים.

המזכירות תמציא את פסק הדין לצדדים (ותודיעם גם טלפונית).

____________________      __________________        ________________

     דוד חשין, סגן נשיא                      עוני חבש, שופט                   יוסף שפירא, שופט

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ