אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק עפ 7347/06

פסק-דין בתיק עפ 7347/06

תאריך פרסום : 06/09/2007 | גרסת הדפסה
ע"פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
7347-06
28/02/2007
בפני השופט:
1. כב' הנשיא י. פלפל - אב"ד
2. נ. הנדל - ס. נשיא
3. ר. יפה-כ"ץ


- נגד -
התובע:
נאורי חיים
עו"ד י. אטיאס (זינר)
הנתבע:
מדינת ישראל
עו"ד ט. אדיר-כהן
פסק-דין

השופטת ר. יפה-כ"ץ:

1.         המערער הורשע על סמך הודאתו, בשתי עבירות של התפרצות למקום מגורים ובעבירה אחת של גניבה. בהתאם לעובדות כתב האישום בהן הודה המערער עולה, כי בתאריך 15/3/04, בשעה 22:25, התפרץ המערער לדירה באשדוד בכך שנכנס דרך המרפסת אל תוך הדירה, מתוך כוונה לבצע גניבה. למחרת, בתאריך 16/3/04, בשעה 19:15, שוב התפרץ המערער לדירה באשדוד. הפעם עלה בידי המערער לגנוב מתוך הדירה רכוש רב שכלל מכשיר DVD, תכשיטים, בשמים וכסף. מכשיר ה-DVD נמצא ברשות המערער מאוחר יותר, כשהוא מנסה למכור אותו לאחרים.

            בגין מעשיו אלה, נדון המערער (בבימ"ש השלום באשדוד, על ידי כב' השופט א. חזק) לעונש מאסר בפועל של 18 חודשים, הופעלו שני עונשי מאסר על תנאי שהיו תלויים ועומדים נגדו - האחד של 10 חודשים והשני של 3 חודשים - חלקם בחופף וחלקם במצטבר, כך שסך הכל נקבע, כי על המערער לרצות תקופת מאסר כוללת בת 25 חודשים בניכוי ימי המעצר. כמו כן, נדון המערער לעונש מאסר על תנאי בן 10 חודשים, לבל יעבור עבירות רכוש תוך 3 שנים מיום שחרורו.

            על חומרת העונש הוגש הערעור נשוא פסק דיננו זה.       

2.         לטענת ב"כ המערער, עו"ד אטיאס (זינר), החמיר בימ"ש השלום עם המערער יתר על המידה. לדבריה, לא נתן ביהמ"ש את המשקל הראוי להליך הטיפולי שעבר המערער ולמאמצים שהשקיע להתמיד בשיקומו. כמו כן, טענה, כי ביהמ"ש לא נתן את המשקל הראוי לזמן הרב שחלף מאז ביצוע העבירות, להיקף של העבירות שאינו רב ולהמלצת שרות המבחן שלא לשלוח את המערער למאסר בפועל מאחורי סורג ובריח.

            בטיעוניה בעל פה הוסיפה ב"כ המערער וטענה, כי במהלך הדחיות בתיק זה, ניסה המערער לשקם את חייו ונרתם להליך גמילה, ואף הרחיק עצמו מאשדוד ועבר להתגורר בצפון כדי להתרחק מהחברה השלילית עמה היה בקשר באזור הדרום. בינתיים, הקים המערער משפחה, התחתן ונולדו לו ילדים, ובכל התקופה, לא עבר עבירות ולא ביצע מעשים פליליים.

            ב"כ המערער הייתה מודעת לעובדה, שכנגד המערער היו תלויים שני עונשי מאסר על תנאי שהם חבי הפעלה, שכן ביצע בתיק הנוכחי שתי עבירות רכוש המפעילות את עונשי המאסר על תנאי. יחד עם זאת טענה, כי לאור המלצת שרות המבחן, ניתן היה להימנע משליחת המערער למאסר ולהטיל עליו צו מבחן ללא עונש נוסף. בכל מקרה, מאחר והנאשם כבר החל לרצות את עונשו, ביקשה הסנגורית להקל בעונשו.

3.         ב"כ המשיבה, עו"ד אדיר-כהן, ביקשה לדחות את הערעור. התובעת הדגישה בדבריה את הרכוש הרב שנגנב מאחת הדירות אליהן פרץ המערער, את החומרה שבעבירות ההתפרצות לבתי דירה ואת החסד שנעשה עם המערער, כאשר נערך עמו הליך טיפולי באמצעות שרות המבחן למרות עונשי המאסר על תנאי שהיו תלויים ועומדים נגדו. משלא צלחה הדרך הטיפולית, נוכח המורדות הרבים שהיו בהתנהגותו של המערער במשך תקופת הדחייה, טענה התובעת, כי בצדק בחר ביהמ"ש שלא ללכת באפיק הטיפולי במסגרת גזר הדין, ולכן ביקשה לדחות את הערעור.

4.         בימ"ש השלום ערך ניסיונות טיפוליים לאורך תקופה ארוכה עם המערער, ודחה את מתן גזר הדין בעניינו מפעם לפעם, כדי לאפשר לשרות המבחן להגיש שוב ושוב תסקירים אודות המערער.

            מהתסקירים שהוגשו על המערער מתברר, כי המערער כיום כבן 37, יליד ישראל, רווק, המקיים קשר זוגי עם חברתו לחיים, להם שני ילדים משותפים. מצבו המשפחתי של המערער היה קשה עוד מתחילת הקשר בינו לבין בת זוגו, ושני בני הזוג נעזרו במשפחה המורחבת כדי להתקיים.

            המערער גדל בבית שבו היו בעיות רבות ולטענתו שוטט בצעירותו ברחובות ללא מטרה ובלא מסגרת. באחת הפעמים היה קורבן להתעללות, דבר אשר השפיע על התפתחותו בחייו הבוגרים, ובסופו של דבר, השפיע על התדרדרותו להתמכרותו לסמים.

            את ניסיון הגמילה הראשון של המערער הוא ביצע כבר בשנת 2003, כאשר התקבל למסגרת קהילת "מלכישוע", אך הוא עזב את המקום לאחר מספר חודשים. העבירות נשוא כתב האישום בוצעו זמן לא רב לאחר מכן, לאחר שהמערער שב לשימוש אינטנסיבי בסמים ולמצב, שלא הייתה לו קורת גג.

            מאחר והמערער הביע מוטיבציה גבוהה לטיפול גמילה, גם במסגרת התיק הנוכחי, כאמור, נדחה הדיון בעניינו מפעם לפעם, כאשר שרות המבחן עקב אחרי ההתקדמות הטיפולית שלו. אולם, התסקירים שהוגשו בעניינו של המערער, הראו על עליות ומורדות בהתקדמות בטיפול בו. תקופות ארוכות נמנע מקשר עם שרות המבחן והתקשה לשמור על קשר טיפולי רציף וסדיר. בתסקיר שהוגש בינואר 2006, נמצא כי מתוך 4 בדיקות שתן, שנערכו למערער בתקופת הדחייה (של 3 חודשים) - בשתיים מהבדיקות נמצאו שרידים של סם מסוג חשיש, ושתי הבדיקות הנוספות נמצאו נקיות מסמים. שרות המבחן לא אמר נואש, וביקש דחייה נוספת כדי לנסות ולהעמיק את הטיפול במערער. ואכן, בתסקיר שהוגש בחודש מאי 2006, ציין שרות המבחן, כי המערער, אשר ניהל במשך שנים רבות אורח חיים התמכרותי, עסוק תקופה ארוכה במצוקות קיומיות. שרות המבחן העריך, כי המערער " מגלה קושי בעריכת שינויים מהותיים בחייו וניכרת תקיעות במימוש מטרות טיפוליות מתקדמות. יחד עם זאת, עומד בתנאים הבסיסיים של המסגרת הטיפולית בה משולב ומוסר בדיקות שתן נקיות מסמים...". שרות המבחן אמנם העריך, כי המערער מתקשה לבטא התקדמות בטיפול ומתקשה לגייס כוחות למהלך טיפולי מורכב יותר, אך לאור העובדה, כי לאחרונה נמנע מלהשתמש בסמים, המליץ לסיים את הדיון בעניינו ולהטיל עליו צו מבחן סמים למשך שנה.

5.         כאמור, בימ"ש השלום לא קיבל את המלצת שרות המבחן וסבר, כי אין זה המקרה לסיים את התיק בדרך טיפולית. בימ"ש השלום הדגיש את העובדה, כי במהלך תקופת הדחייה הארוכה, לא שמר המערער על קשר רצוף עם שרות המבחן, השתמש מידי פעם בסמים, לא השתלב במסגרת קבוצתית בשרות המבחן וניסה להכתיב את דרך הטיפול בו בניגוד להמלצות שרות המבחן. אמנם, בתסקיר האחרון צוין, כי בתקופה האחרונה נמנע המערער מלהשתמש בסמים, אולם לאור חומרת העבירות והתנהגות המערער לאורך כל תקופת הדחייה, החליט ביהמ"ש לגזור את דינו ולא לנקוט בהליך החריג של הארכת עונשי המאסר על תנאי שהיו תלויים ועומדים כנגד המערער.

6.         ואכן, נדמה, כי ביהמ"ש צדק בקביעתו זו. לא רק שהמערער לא שינה מאורחות חייו למרות הדחיות החוזרות ונשנות ולמרות הניסיונות של שרות המבחן לסייע בידו להשתקם, אלא שהמערער גם לא התמיד בטיפול שהוצע לו, ונדמה היה, כי לאורך כל תקופת הדחייה, שרות המבחן היה מעוניין לתת למערער טיפול יותר מאשר המערער היה מעוניין לקבל את הטיפול. זאת ועוד, למערער הרשעות קודמות רבות  (9 הרשעות במספר רב של עבירות). לראשונה נדון המערער בשנת 1990 בגין עבירת אלימות ולאחר מכן שב ונדון בגין עבירות רכוש שונות, כולל עבירות התפרצות כמו אלה שביצע בתיק שבפנינו, עבירות סמים, עבירות של שיבוש הליכי משפט ועוד. המערער גם נדון זמן לא רב לפני ביצוע העבירות נשוא תיק זה (חודשיים בלבד) למאסר בפועל של 6 חודשים, אשר רוצה בדרך של עבודות שירות.

            כמו כן, כנגד המערער עמדו שני עונשי מאסר על תנאי שהיו חבי הפעלה - האחד למשך 10 חודשים, שהוטל בגין עבירות התפרצות שונות (במסגרת גזר-הדין שניתן אך חודשיים לפני ביצוע העבירות נשוא התיק שבפנינו), והשני למשך 3 חודשים בגין עבירה של החזקת נכס חשוד כגנוב.

            אמנם העונש הכולל שהוטל על המערער, 25 חודשי מאסר לריצוי בפועל, אינו קל, אך נוכח הנסיבות כולן, עברו הפלילי המכביד של המערער, ההליך הטיפולי שבסופו של דבר לא עלה יפה ונסיבות ביצוע העבירות כולל הרכוש הרב שנגנב ולא הוחזר, הרי שהעונש אינו חורג במידה כזאת אשר תצדיק את התערבותנו.

אשר על כן לו תשמע דעתי, יש לדחות את הערעור.

                                                                                                _______________

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ