אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק עפ 72203/06

פסק-דין בתיק עפ 72203/06

תאריך פרסום : 19/02/2009 | גרסת הדפסה
ע"פ
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
72203-06
12/12/2007
בפני השופט:
1. דבורה ברלינר סג"נ - אב"ד
2. זאב המר סג"נ
3. שאול שוחט


- נגד -
התובע:
מולטו (יקיר) בן איילין צ'קול
עו"ד ענבל מטס
הנתבע:
מדינת ישראל
עו"ד איילה אורן
פסק-דין

השופט ש' שוחט:

1.                  בפנינו ערעור על גזר דינו של בית משפט השלום בפתח-תקוה (כב' השופטת נירה דסקין) מיום 14.11.06, במסגרתו הוטל על המערער עונש של 10 חודשי מאסר בפועל (בניכוי ימי מעצרו); שנת מאסר על תנאי לתקופה של שלוש שנים והתנאי שלא יעבור כל עבירת אלימות מסוג פשע; 7 חודשי מאסר על תנאי לתקופה של שלוש שנים והתנאי שלא יעבור כל עבירת אלימות מסוג עוון, כולל איומים וכולל עבירה לפי סעיף 388 לחוק העונשין, תשל"ז-1977 (להלן: "חוק העונשין") וכן פיצוי למתלונן בסכום של 5,000 ש"ח.

2.                  כנגד המערער הוגש כתב אישום המייחס לו עבירות של איומים ומעשה פזיזות ורשלנות ( עבירות לפי סעיפים 192 ו- 338(5) לחוק העונשין).

עפ"י כתב האישום שהוגש נגד המערער, ביום 2.1.06 בסביבות השעה 03:40 עלה המערער למוניתו של המתלונן וביקש לנסוע לכיוון ת"א. בשלב מסוים הוציא המערער סיגריה מכיסו וביקש להדליקה. המתלונן ביקש ממנו כי לא יעשן. המערער בתגובה, אמר לו "אני אזיין אותך". המתלונן פנה אל הנאשם ואמר לו, כי אין צורך לקלל. בתגובה אמר לו המערער שוב " בן זונה אני אזיין אותך". בשלב זה, עצר המתלונן בצד הדרך וביקש מהמערער לצאת מן המונית. המערער שלף אקדח מכיס מעילו, דרך אותו והצמידו לראשו של המתלונן. המתלונן הסיט את ידו של המערער ואמר לו כי ייקח את המונית וייסע. המערער יצא מן המונית והלך מן המקום. משנתפס המערער ונערך חיפוש על גופו, נמצא האקדח כשהוא דרוך וכדור מצוי בבית הבליעה.

3.                  ביום 23.3.06 הרשיע בימ"ש קמא את המערער, עפ"י הודאתו, בעבירות שיוחסו לו בכתב האישום והורה לשירות המבחן לערוך תסקיר מבחן בעניינו. ביום 14.11.06 גזר עליו את העונשים שפורטו לעיל.

במסגרת גזירת הדין התייחס בית המשפט קמא, בהרחבה, לחומרת מעשיו של המערער ולסכנה הרבה שנשקפה לחיי נהג המונית כתוצאה ממעשים אלה (עמ' 3-4 לפסה"ד), תוך שהוא מציין, כי נתן דעתו גם לנסיבות המקילות שפורטו בתסקירי שירות המבחן ובטיעוני הסנגור וכן לעדות עד האופי מטעם המערער, מפקדו בצבא, אשר הפליא בשבחו. עם זאת, קבע בימ"ש קמא, כי נוכח המסוכנות הרבה הגלומה במעשהו של הנאשם, שיקולי הענישה, הכוללים את יסוד התגמול ואת יסוד ההרתעה, מטים את הכף לשליחת המערער מאחורי סורג ובריח חרף המלצותיו החד משמעיות של שירות המבחן לאמץ אפיק טיפולי ולהעמיד את המערער במבחן למשך שנה, או לכל היותר, לגזור עליו עונש מאסר שירוצה בעבודות שרות, לצד ענישה שיקומית במסגרת צו מבחן.

מכאן הערעור שבפנינו, המופנה כנגד גזר-הדין בלבד.

4.                  לטענת ב"כ המערער, שגה בימ"ש קמא בכך שהטיל על המערער עונש חמור, בניגוד להמלצות שירות המבחן בהתעלמו מנסיבותיו המיוחדות ומתהליך השיקום המשמעותי שעבר בין מועד ביצוע העבירה לבין גזר הדין. מנגד, סומכת באת-כוח המשיבה את ידיה על גזר דינו של בית המשפט קמא ומבקשת להשאירו על כנו.

דיון

5.                  הלכה היא, כי ערכאת הערעור לא תתערב בחומרת העונש שהוטל על ידי הערכאה הדיונית אלא במקרים חריגים בלבד (ראו למשל ע"פ 9097/05 מדינת ישראל נ' בוריס ורשילובסקי תק-על 2006 (3) 14). סבורני, כי נסיבותיו המיוחדות של מקרה זה מצדיקות למנות אותו בין אותם מקרים חריגים המצדיקים את התערבותה של ערכאת הערעור בעונש שהוטל על-ידי הערכאה הדיונית והמתקתו קמעה.

6.                  א.   אין להקל ראש בחומרת מעשיו של המערער. ביהמ"ש קמא עמד על חומרתם תוך שהוא נותן דגש לסכנה שיכולה היתה לנבוע מהם לחייו של המתלונן, הגם שבמקרה דנן התעשת המערער,  בסופו של דבר, ועזב את המקום ללא ויכוח נוסף.

ב.      דא עקא שמעשיו אלה של המערער חורגים מאורח החיים שניהל עד להתרחשותם. אין מחלוקת כי עד לאירוע ניהל המערער אורח חיים נורמטיבי ביותר. המערער הצליח לגבור על קשיי קליטתו בארץ, לסיים את לימודיו ולשרת שירות צבאי מלא כלוחם בחטיבת הצנחנים. המערער ממשיך לשרת בשרות מילואים פעיל (במהלך הדיון בפנינו הוצג צו קריאה למילואים מיום 2.12.07 עד יום 27.12.07). מפקדו בצבא, מג"ד צנחנים בדרגתו וד"ר לפיסיקה בהכשרתו, שהפליא בשבחים אודותיו, העיד על אופיו השקט ומסירותו לתפקידו בצה"ל תוך נטילת סיכונים אישיים. וחזר ועשה כן לקראת הדיון בפנינו במכתב שהוצג, ללא התנגדות, על ידי בא כוחו.

ג.       מה הביא את המערער לעשות את המעשה האומלל בגינו ניצב הוא כיום בפנינו מלא חרטה? תשובה לכך לא מצאנו בפסק-דינו של בימ"ש קמא, אלא בתסקירי שירות המבחן שנערכו טרם מתן גזר הדין. בתסקיר שירות המבחן מיום 9.7.06 נאמר, כי המערער מוכר לשירות המבחן כבר משנת 2003  בגין עבירת תעבורה של נהיגה בקלות ראש ובשכרות, וכי הוא מטופל בעמותת אפש"ר (המטפלת בנפגעי אלכוהול), מחודש ינואר 2006. שירות המבחן ציין בתסקיר, כי התרשם כי קיימת אצל המערער בעיית אלכוהול וכי תגובתו ההרסנית כנגד המתלונן באירוע נשוא האישום התעצמה על רקע היותו נתון תחת השפעת אלכוהול. בעקבות גילוי זה פנה שירות המבחן אל העמותה בה מטופל המערער, וזו אכן אישרה, כי המערער נמצא בקשר טיפולי רציף עימם מחודש ינואר 2006  וכי למערער אין בעיה התמכרותית לאלכוהול , אם כי קיים שימוש לרעה באלכוהול. מכך הסיק שירות המבחן, כי השימוש לרעה באלכוהול מהווה מענה לצרכים ריגשיים של המערער, עימם מתקשה הוא להתמודד בחיי היומיום. שירות המבחן ציין בתסקיר זה, כי התרשם מהמערער כי אדם בוגר הוא אשר עבר תהליך התבגרות מורכב ומשברי על רקע קשיי העלייה והקליטה בארץ. עוד נאמר בתסקיר, כי "אנו מבינים את מעורבותו בעבירה כביטוי לקושי בשליטה על דחפים תוקפניים אשר התעורר על רקע חוויות של פגיעות, דחייה ותסכול, אשר נושא עימו לאורך השנים, אשר ככל הנראה התעצמו, כמו גם תגובותיו ההרסניות, בשל היותו נתון תחת השפעת אלכוהול". לפיכך, ההמלצה בתסקיר, מן הפן הטיפולי, היתה כי המערער יקבל, פרט לטיפול בתחום האלכוהול, גם טיפול בתחום של שליטה בכעסים. בתסקיר נאמר, כי המערער ביטא נכונות להשתלב בקבוצה שהציע שירות המבחן ולקבל עזרה טיפולית ולפיכך המליץ שירות המבחן כי המערער יועמד בפיקוח שירות המבחן למשך שנה ובכל מקרה גם אם ישקול ביהמ"ש הטלת עונש מאסר בפועל - רצוי שזה יהיה ניתן לריצוי בעבודות שירות, היות וענישה זו תסייע למערער "להתחבר לחומרת העבירה ולקיומה של בעייה בשליטה על דחפים תוקפניים וזאת לצד ענישה שיקומית במסגרת צו מבחן של שרותנו, אשר תאפשר כאמור קבלת מענה טיפולי בתחום האלימות והמשך מעקב אחר קבלת הטיפול בתחום האלכוהול בעמותת אפש"ר".

ד.      התסקיר המשלים שהגיש שירות המבחן ביום 20.9.06 היה חיובי ביותר ונאמר בו, כי המערער הספיק כבר למצות את ההליך הטיפולי בכל הנוגע לבעיית האלכוהול ממנה סבל, וכי כיום, לדברי העו"ס המטפלת במערער בעמותת אפש"ר, הוא מבין את ההשלכות הקשות של השימוש באלכוהול על המישורים השונים של חייו והוא הפסיק לחלוטין להשתמש באלכוהול. המערער אף השתלב בקבוצה טיפולית לשליטה בכעסים המתקיימת בשירות המבחן ולקח בה חלק פעיל. בתסקיר נאמר, כי הקבוצה עתידה להסתיים בחודש נובמבר השנה ולאחר מכן ישולב המערער בקבוצת המשך. בתסקיר חזר שירות המבחן על המלצתו מן התסקיר הקודם, כי ביהמ"ש יאמץ את האפיק הטיפולי ויטיל על המערער צו מבחן למשך שנה וכי גם אם שוקל בית המשפט להטיל על המערער מאסר - מומלץ שהוא ירוצה בעבודות שירות על מנת שההליך השיקומי לא יפגע.

ה.      על חשיבותם של תסקירי המבחן בגזירת העונש למדים אנו מהוראות סעיפים 37ו-38לחוק העונשין. המכוונות לתכלית הגשתו. התסקיר בא לסייע לבית המשפט בקביעת טיב העונש ומידתו בשלושה אלה:ו

1)      מסירת מירב המידע על תולדות חייו של הנאשם ועל מצבו המשפחתי, הכלכלי והבריאותי;

2)      התחקות אחר הנסיבות המיוחדות - אם ישנן כאלה, ואם יעלה הדבר בידי קצין המבחן - שהביאו את הנאשם לעבור את העבירה שעבר;

3)      המלצה לבית המשפט, איזו דרך ענישה יש בה סיכוי להחזיר את הנאשם למוטב (סעיף 37(א) ו (ב)).

                        ברור כי העניין השלישי, ההמלצה, מבוסס הוא, כפועל יוצא, על שני העניינים הראשונים, ומכאן חשיבות האמינות והדיוק, ככל שניתן, באיסוף המידע, בהסקת מסקנות הימנו ובהעמדת כל אלה לרשות בית המשפט. סיוע זה מידי קצין המבחן חשוב וחיוני הוא לבית המשפט, הוא נועד למלא חלל ריק בחומר שלפני השופט בעשותו במלאכת הענישה. אופיו, טיבו וסביבתו של העבריין, הרקע לעבריינותו והסיכויים להחזירו למוטב הם מידע הכרחי וחיוני לשופט בבואו להטיל עונש מתאים והולם בטיבו ובמידתו, ובדרך כלל לא עומד לרשותומקור כלשהו, ממנו יוכל לשאוב ולדעת על כל אלה.

ו.        בענייננו, תסקירי שירות המבחן שפורטו לעיל נערכו עפ"י פניית בימ"ש קמא והיו לנגד עיניו עת גזר הוא את דינו של המערער. ברם, מפסק-דינו של בימ"ש קמא עולה, כי כככל שהיתה התייחסות לתסקירים אלה היתה זו התייחסות סתמית  והסתכמה בציטוט חלקי של המלצת שירות המבחן (אותה דחה ביהמ"ש) והערה, כי ביהמ"ש נתן דעתו " גם לנסיבות המקלות כפי שפורטו בתסקירי שירות המבחן" (עמ' 4 ש' 18 לפסה"ד), וזאת מבלי שפורטו הנסיבות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ