אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק עפ 7190/06

פסק-דין בתיק עפ 7190/06

תאריך פרסום : 25/09/2007 | גרסת הדפסה
ע"פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
7190-06
17/01/2007
בפני השופט:
1. כב' הנשיא י.פלפל - אב"ד
2. כב' ס. הנשיא נ. הנדל
3. א.ואגו


- נגד -
התובע:
אילן איתמר גבאי
עו"ד ט.אלמכוואי
הנתבע:
מדינת ישראל
עו"ד פמ"ד
פסק-דין

השופט א. ואגו:

על המערער נגזר, על ידי בית משפט השלום (כב' השופט אינפלד) עונש של 3 שנות מאסר, שמתוכן 30 חודשים לריצוי בפועל והיתרה על תנאי, וזאת לאחר שהורשע, לאחר שמיעת ראיות, בעבירות של תקיפה הגורמת חבלה של ממש, לפי סעיף 380 לחוק העונשין, תשל"ז- 1977, ובעבירת איומים לפי סעיף 192 לחוק.

המערער זוכה, בהכרעת הדין, מעבירה נוספת שיוחסה לו בכתב האישום, והיא עבירת תקיפה סתם.

הערעור שלפנינו נסב על חומרת העונש, באשר לטענת המערער תקופת המאסר בפועל שנגזרה, היא עונש כבד שאינו הולם את נסיבות ביצוע העבירות שבהן הורשע, והוא גורס כי העונש חמור וחריג בצורה קיצונית מהענישה המקובלת בסוג זה של עבירות.

כמפורט בהכרעת הדין של בית משפט קמא, העובדות שביסוד הרשעת המערער הן שביום 10.2.06 בערב, הוא תקף את אביו בכך שהיכה אותו בכל חלקי גופו, בעט וחנק אותו, בחדרו של המערער, שבבית המשפחה, וכאשר אחותו של הנאשם ששמעה את הצעקות שבקעו מהחדר, נזעקה למקום, המערער תקף גם אותה בכך שבעט ברגלה והיכה אותה בצווארה.

באותו מעמד, איים הנאשם על המתלוננים הללו, שיפגע בגופם בכך ש"יביא חברים שלו", ו"ישלח אנשים", כדי להפחידם.

הרקע לתקרית האלימה, היה מריבה של מה בכך, בדבר סדר ההגשה בארוחת ליל השבת,  ויכוח אשר גרם למערער לקלל ולנבל את פיו, ולגשת לחדרו, ואז אביו הגיע לשם והחל למשוך את המערער כדי להוציאו מהבית, וזו היתה העילה שגרמה למערער לתקוף את אביו, בצורה החמורה המתוארת, ואף את אחותו שבאה לעזרת האב.

בפתח גזר דינו ציין השופט המלומד כי למתלוננים נגרמו חבלות הנראות לעין, סימנים אדומים ושריטה, וכן כי המתלונן ספג בחזהו מכה חזקה אשר גרמה לו להפרעה בנשימה.

אחות המערער כה נבהלה מהתקיפה, עד כי סברה שאחיה מנסה להרוג את אביה, וראתה בכך משום פיקוח נפש שהצדיק להתקשר למשטרה, חרף שהיה מדובר ביום בליל השבת, ומשלא הצליחה לשוחח טלפונית עם התחנה, רצה לשם בבהלה, תוך שהיא מאבדת את נעליה בדרך, והגיעה  יחפה וזועקת לעזרה.

נימוקי בית המשפט כאשר גזר את עונש המאסר האמור, התמקדו בכך שמדובר באדם, שעל אף גילו היחסית צעיר, הוא יליד 1982, כבר הורשע בעבר 3 פעמים בגין מספר אירועי אלימות ואף ריצה עונשי מאסר, כולל מאסר ממושך יחסית של שנה, והדבר לא הועיל לרסן את התנהגותו הפרועה.

בית המשפט שקל את טענת הסניגור כי אלימות המערער נובעת מתסמונת של אישיות אנטי חברתית וכי די במאסר קצר שיבהיר את חומרת הענין, וכי יש להתמקד, כנטען בפניו, בענישה טיפולית ושיקומית, וגם את העובדה כי עובר לאלימות מצידו, המתלונן, אביו, תקף אותו, וכן את עמדת המשפחה אשר סלחה למערער על מעשיו, ואולם בית המשפט העדיף את אלמנט הגמול על שיקולים אחרים, בציינו שמדובר ב "מעשה אלימות גס ובוטה שנעשה ללא כל פרופורציה למעשה של המתלונן".

בית המשפט קמא ראה ליתן משקל מועט לכך שמדובר במעשה שנעשה תוך התלהטות יצרים, ולא מתוך תכנון וקור רוח, וכן ציין שאינו סבור שיש ליתן משקל משמעותי למצבו הנפשי של המערער, אשר על בסיס חוות דעת פסיכיאטרית ותסקיר של שירות המבחן, נמצא לגביו, כי אומנם אינו סובל ממחלת נפש, אך הוא בעל הפרעה באישיות שמביאה אותו להתנהגות אנטי חברתית, ובעבר אובחן כסובל מהפרעת אישיות גבולית.

בטיעונו בפנינו, הדגיש הסניגור, עו"ד אלמכאווי (שהופיע בשם עו"ד א. בריל אשר ערכה את נימוקי הערעור) כי לטעמה של הסניגוריה לא התקיים בגזירת העונש דנן עיקרון ההלימה, ושחרף חומרת הדברים, כאשר מדובר באירוע נקודתי, על רקע ויכוח שפרץ, וכאשר המשפחה מחלה לו, וחפצה להחלץ לעזרתו ולשיקומו של המערער, הרי מדובר במאסר ארוך לאין שיעור, ונטול פרופורציה, ביחס לגזרי דין במקרים דומים, אשר ניתנו על ידי בתי המשפט השונים, ודוגמאות מהן פורטו ואף צורפו לעיוננו.

בנימוקי הערעור הכתובים גם הפנתה אותנו הגב' בריל למחקרים המלמדים על ההשפעות וההשלכות השליליות של עונשי מאסר ועל הפגיעה באפשרות השיקום של האסיר, לאחר מכן, וכן הרחיבה בדבר חשיבות עיקרון ההלימה, המבטא יחס הולם בין חומרת המעשה ואשמו של הנאשם, לבין חומרת העונש, עיקרון אשר לטעמה לא התקיים במקרה זה.

ב"כ המשיבה, עו"ד מגד, ביקשה לדחות את הערעור, והיא סבורה כי אין מדובר בעונש חריג בחומרתו ביחס למקרים דומים, וכי בעבר נדונו נאשמים לעונשי מאסר בסדר גודל כזה, בגין מעשי אלימות, אפילו כאשר עברם היה נקי מהרשעות ובנסיבות אישיות לא קלות מזה של המערער.

עוד מפנה ב"כ המשיבה לעוצמת האלימות שבאה מצד המערער, בתקרית האמורה, ועל האימה שהטיל על משפחתו, בשל מריבה של מה בכך, עד כי אחותו סברה באמת ובתמים כי הוא עומד להרוג את אביו, וכך זעקה בפני השוטר, עת הגיעה לתחנת המשטרה בליל שבת.

המשיבה הגישה לעיוננו גזר דין קודם שניתן כנגד המערער, בבית משפט השלום באשקלון, בשנת 2002, כאשר מדובר היה במספר עבירות אלימות שביצע המערער במועדים שונים מאפריל 2000, ועד פברואר 2002, ושם, כמסתבר, שקל בית המשפט (כב' השופט ר. בן יוסף) טענות דומות לאלה המושמעות כיום, וכדבריו:

"הנני מבקש בגזר הדין לאזן בין ענישה הולמת מבחינת ההיבט של האינטרס הציבורי, הן ההיבט ההרתעתי, הן לגבי נאשם זה ההיבט המניעתי, לבין היכולת באמצעות ענישה מציבה גבולות לגרום לכך שהנאשם כשיצא מבית הסוהר לא יחזור על התנהגות כזאת".

באותו עניין ( ת.פ 5423/01, גזר דין מיום 28.5.02),  נדון המערער שלפנינו לשנת מאסר בפועל, והופעל נגדו מאסר מותנה, חלקו בחופף וחלקו במצטבר למאסר זה, כך שהיה עליו לרצות 15 חודשי מאסר בפועל.

הנה כי כן, מצביעה המדינה על כך כי המערער לא למד את לקחו, ושב לסורו, ולבית משפט השלום, בגזר דינו, נשוא הערעור כיום, לא היה מנוס אלא לנקוט בענישה מחמירה וקשה, כפי שעשה.

לאחר שמיעת טיעוני הצדדים, ועיון בחומר הכתוב, לרבות אסופת פסקי הדין שאליהם הפנו הצדדים, סבורני, שמבלי להקל ראש בחומרת הדברים ובצורך לנקוט יד עונשית קשה ומרתיעה כנגד המערער, יש מקום להתערבות מסויימת בגזר הדין של בית משפט השלום, על דרך הקלת מה בתקופת המאסר בפועל שהוטלה עליו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ