אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק עפ 71764/05

פסק-דין בתיק עפ 71764/05

תאריך פרסום : 22/11/2007 | גרסת הדפסה
ע"פ
בית המשפט המחוזי תל אביב
71764-05
11/07/2007
בפני השופט:
1. אברהם טל - אב"ד
2. י' אמסטרדם
3. ר' לבהר שרון


- נגד -
התובע:
ויצמן מנשה
הנתבע:
מדינת ישראל
פסק-דין

1.         המערער הורשע עפ"י הודאתו, שבאה במסגרת הסדר טיעון שמתייחס גם לענין העונש, בעבירות של סחר בסם מסוכן (מכירת 514 גרם חשיש לשוטר תמורת 1,105 ש"ח), החזקת סם (183.4 גרם קנבוס ו- 352.3 גרם חשיש שנתפסו בחיפוש בביתו), וכלים להכנת סם (ניילונים ומשקל אלקטרוני), נשוא ת.פ. 1623/05 (בימ"ש השלום בראשל"צ). הוא נידון ל- 7.5 חודשי מאסר לריצוי בפועל (שריצויו עוכב עד למתן פס"ד זה), 10 חודשי מאסר שלא יעבור תוך 3 שנים משחרורו עבירת סמים מסוג פשע, 4 חודשי מאסר ע"ת שלא יעבור במשך 3 שנים משחרורו, עבירת סמים מסוג עוון, ותשלום קנס של 4,500 ש"ח או 45 ימי מאסר תמורתו.

הערעור מופנה כלפי חומרת עונש המאסר בפועל.

2.         לאחר שמיעת טיעונים מפי ב"כ הצדדים בע.פ. 70079/06 (מחוזי ת"א) רן מוזיין נ. מדינת ישראל, החלטנו לאחד את הדיון בשני הערעורים, אך לאחר ששמענו טיעונים מפי ב"כ הצדדים בשני הערעורים - החלטנו ליתן פס"ד נפרד לגבי כל אחד מהמערערים.

ההליך בבימ"ש קמא

3.         ביום 15.5.05 הודיעו ב"כ הצדדים לבימ"ש קמא (כב' השופטת ל. ברודי, ס"נ) שהגיעו להסדר טיעון לפיו המערער יורשע עפ"י הודאתו בעבירות נשוא כתב אישום מתוקן, ויתקבל תסקיר מבחן בעניינו. כמו-כן המשיבה תגביל עצמה לעונש מאסר בפועל של 9 חודשים, מאסר ע"ת וקנס, וב"כ המערער יוכל לעתור ל- 6 חודשי מאסר בפועל שירוצו בעבודות שרות. המערער הודה והורשע בעבירות הנ"ל, נשוא כתב האישום המתוקן, לאחר שביהמ"ש הודיע לו שאינו כפוף להסדר הטיעון.

לאחר שהתקבל תסקיר מבחן שעיקריו יובאו להלן, ונשמעו דבריו ודברי ב"כ הצדדים, החליט בימ"ש קמא לגזור על המערער בין השאר עונש מאסר לריצוי מאחורי סורג ובריח בנמקו את דבריו:

" לאחר ששקלתי את השיקולים, ועל אף התסקיר החיובי שהוגש בעניינו של הנאשם, באתי לכלל מסקנה כי העונש הראוי במקרה דנן הוא מאסר מאחורי סורג ובריח. אכן מדובר בנאשם שאינו צעיר לימים, ללא עבר פלילי, אולם אני לא סבורה כי נתוני התסקיר מצדיקים סטייה ממדיניות הענישה הראויה בעבירות כגון אלה. הנאשם ראוי להתחשבות בשל הנסיבות לקולא - העדר עבר פלילי, הודייה והליך טיפולי, אך הדבר צריך למצוא ביטויו באורך תקופת המאסר. להשקפתי, מאסר לריצוי בעבודות שירות לא ישיג את מטרת הענישה. כאמור, מדובר בנאשם שעל פני הדברים ניהל אורח חיים נורמטיבי - עבד שנים רבות ברשות שדות התעופה, אך מתחת לפני השטח ניהל אורח חיים בלתי נורמטיבי, וזאת בלשון המעטה, תוך שהוא משתמש בסמים עד אשר הידרדר לביצוע העבירות בהן הורשע. לא רק שהנאשם מכר כמות סם בלתי מבוטלת לשוטר כאמור, כי אם בביתו נתפס סם מסוכן מסוג קנאבוס במשקל של למעלה מחצי קילו (ברוטו). אני סבורה כי עצם העובדה שהנאשם עבר הליך שיקומי במשך מספר חודשים, אינה מצדיקה כאמור אי הטלת מאסר מאחורי סורג ובריח, שכן על בית-המשפט לשוות לנגד עיניו שיקולים נוספים - נפיצותה של העבירה והצורך להרתיע מפני ביצועה".

תסקירי המבחן

4.         לצורך הדיון בערעור החלטנו לקבל תסקיר מבחן עדכני לגבי המערער, והוצג בפנינו גם תסקיר המבחן שהיה מונח בפני ביהמ"ש קמא.

תסקיר המבחן בבימ"ש קמא

5.         תסקיר המבחן מיום 13.9.05, שהיה מונח בפני בימ"ש קמא, מתאר באריכות את תולדות חייו של המערער - נשוי ואב לשתי בנות שהן כיום בנות 8 ו- 5.

המערער עבד בעבודות שונות החל מגיל 15 ובמשך 9 השנים האחרונות עבד ברשות שדות התעופה, עד שפוטר בעקבות מעצרו בגין ביצוע העבירות נשוא כתב האישום המתוקן.

6.         מהדברים שמסר המערער לקצינת המבחן עולה כי הוא החל להשתמש בגראס באופן מזדמן בגיל 20, וזאת בשל לחצים בעבודתו, ומשברים משפחתיים וזוגיים (עליהם סיפרה גם אשתו לקצינת המבחן). במהלך מחצית השנה עובר למעצרו, בשל הדרדרות במצבו, וכתוצאה מתלותו הנפשית בגראס שהלכה וגברה נוכח הצורך לממן הרכישות, וכחלק מנסיון כושל לברוח מהתמודדות עם קשייו - הוא החל לסחור בחשיש.

7.         המערער הופנה לבקשתו לטיפול ביחידה לנפגעי סמים ברמלה, עמם שיתף פעולה במשך חצי שנה עד לכתיבת התסקיר, ובדיקות שתן שמסר נמצאו "נקיות" מסמים.

בסיפא תסקירה הקודם המליצה קצינת המבחן להטיל על המערער עונש מאסר לריצוי בעבודות שרות, על אף חומרת העבירות, וזאת מאחר וזו הסתבכותו הראשונה והיחידה,  מזה 6 חודשים הוא נמצא בהליך טיפולי ונגמל מסמים, והוא מבטא רצון לקבל עזרה מקצועית.

לדעת קצינת המבחן, עונש של מאסר בעבודות שרות יהווה עונש קונקרטי מרתיע שיסמן עבור המערער גבול חיצוני, ובמקביל יאפשר לו להמשיך בתהליך הטיפולי בו נמצא, ויש לו חשיבות נוספת מבחינת התרומה המעשית לחברה תחת פגיעתו בה. בנוסף, המליצה קצינת המבחן על העמדתו בפקוח שרות המבחן למשך שנה, אשר ישא אופי מעקבי בתנאי המשך טיפול ביחידה לנפגעי סמים.

תסקיר המבחן מיום 12.6.07

8.         מתסקיר המבחן העדכני, שהתקבל לצורך הדיון בערעור, עולה שמאז מתן גזה"ד נולד למערער בן, ובמשך שנה הוא עובד כאיש אחזקה ואחראי על כלי הרכב בחברת מחשבים, שבה שולב בעזרת היחידה לנפגעי סמים, לשביעות רצונו ולשביעות רצון מעבידו המעונין לסייע למערער בתהליכי שיקומו.

המערער המשיך להיות בטיפול היחידה לנפגעי סמים, שיתף עמם פעולה, והשתלב בקבוצה לשליטה בכעסים. גורמי הטיפול ששוחחו עם קצינת המבחן מתרשמים שהמערער העלה מודעותו לגורמי השימוש שעשה בסמים ולמצבי סיכון בעתיד, ומעריכים שהוא החל לקחת אחריות על מצבו והחל לפעול לשינויו. גם המערער הביע שביעות רצון מאורח חייו ומנקיונו מסמים, דיווח על שיפור ביחסיו עם אשתו, וגילה מעורבות רבה יותר בניהול החיים בבית.

9.         לאור השינוי המשמעותי שחל באורח חייו של המערער אשר הפיק תועלת מתהליך הטיפול בו שולב ועובד באופן יציב, ממליצה קצינת המבחן להטיל עליו מאסר לריצוי בעבודות שרות. לחילופין, להטיל עליו לבצע 400 שעות של"צ, וכן להעמידו בפיקוח קצין מבחן למשך שנה.

10.       דברי קצינת המבחן, באשר לשביעות רצונו של המעביד מעבודתו של המערער, והשינוי שחל במערער בעקבות הטיפול שקיבל, נתמכים במכתביה של העו"ס שטיפלה במערער במרכז לגמילה מסמים, לפיהם מדובר באיש משפחה נאמן ומסור, שלקח על עצמו לעזוב את עולם הסמים, ולנהל אורח חיים תקין. פגיעה בתהליך שיקומו יגרום נזק משמעותי לו ולמשפחתו, וכל מאמציו להשתקם ירדו לטמיון.

טיעוני ב"כ הצדדים

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ