אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק עפ 71646/07

פסק-דין בתיק עפ 71646/07

תאריך פרסום : 22/02/2009 | גרסת הדפסה
ע"פ
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
71646-07
13/12/2007
בפני השופט:
1. דבורה ברלינר סג"נ - אב"ד
2. זאב המר סג"נ
3. תחיה שפירא


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז ת"א (פלילי)
הנתבע:
והבה דוד
עו"ד אופיר מרוז
פסק-דין

השופט ז' המר, סג"נ:

1.         ערעור המדינה על גזר-דינו של בית-משפט השלום בתל-אביב - יפו (כב' השופט מ' לנדמן) בת"פ 71646/07 ו- 2532/07.

המשיב הורשע בשלוש עבירות של סחר בסם מסוכן, בעבירה של החזקת סם לצריכה עצמית ובארבע עבירות של הפרת הוראה חוקית.

בית-משפט קמא גזר עליו מאסר בפועל של 18 חודשים, מאסרים על תנאי שונים וכן 8 חודשי פסילה מלקבל או להחזיק רשיון נהיגה.

2.         על-פי עובדות כתבי האישום בהם הודה המשיב, הוא מכר בשלוש הזדמנויות, לאחר תיאום טלפוני, טבליות מסוג MDMA, לסוכן משטרתי, בכמויות של 20, 32 ו- 55 טבליות תמורת 1,200 ש"ח, 1,820 ש"ח ו- 3,000 ש"ח בהתאמה; והכל תוך הפרת הוראה חוקית לשהות ב"מעצר בית" בבית אמו ובפיקוח של שני מפקחים. כן הורשע בהחזקת טבליות MDMAלצריכה עצמית בתוך רכבו, וכן בהפרת הוראה נוספת, בהימצאו מחוץ לביתו כשהוא נוהג במכונית מזדה כסופה.

3.         המדינה טוענת, כי בית-משפט קמא הטיל על המשיב עונש קל שאינו הולם את חומרת העבירות, למרות שבית המשפט התייחס נכונה לחומרתן. המערער סחר בסמים לפרנסתו ובית המשפט סטה סטייה ניכרת ממדיניות הענישה, כפי שהותוותה על-ידי בית המשפט העליון, תוך התעלמות מאינטרס הציבור.

כן טעה בית-משפט קמא, משנמנע מלהטיל על המשיב קנס כספי, ומשהחליט שהמאסר בפועל ירוצה מיום מעצרו, חרף העובדה שרובה של תקופה זו חופפת לעונש מאסר בתיק אחר.

4.         בא-כוח המשיב טען, שבית-משפט קמא לקח בחשבון את כל השיקולים והנסיבות. לדעתו, בית-משפט קמא לא חרג ממדיניות הענישה, ועל-כן אין עילה להתערבותה של ערכאת הערעור. הערעור מכוון בעצם להעלאת רף הענישה: "מי שם את הפרקליט לקבוע מהי מדיניות הענישה הראויה?".

5.         לדעתי, יש ממש בערעור זה ואני סבור שבית-משפט קמא אכן סטה ממדיניות הענישה הראויה, כפי שזו הותוותה על-ידי המחוקק ועל-ידי בית המשפט העליון.

6.         בית-משפט קמא אכן תיאר נכונה את נסיבותיה החמורות של העבירה, ואביא את הדברים בשם אומרם:

"את העבירות ביצע הנאשם בעת שהיה נתון במעצר בית במסגרת תיק אחר שהתנהל בבימ"ש זה בפני כב' השופטת גרינברג, כאשר במסגרת מעצר הבית נשלח לקבלת תסקיר של שירות המבחן ולקבלת חוות דעת ממונה, ולאור תסקיר שירות המבחן החיובי והסכמת הממונה - אמור היה הנאשם לזכות בעונש קל ביותר בגין העבירה בה הורשע (החזקת כ- 150 כדורי סם), בדמות מאסר בעבודות שירות. מסתבר כי במקביל לפגישותיו של הנאשם עם שירות המבחן ועם הממונה על עבודות השירות, סחר הנאשם בסם תחת הפרה חוזרת ונשנית של מעצר הבית, כעולה מכתב האישום בו הודה לפניי. החומרה היתרה עולה לא רק מהאמור לעיל, אלא אולי ביתר שאת מכך שעל-פי בדיקות שירות המבחן והממונה על עבודות השירות, הנאשם נקי משימוש בסם, היינו, הוא לא ביצע את העבירות על רקע היותו מכור לסמים אלא לשם בצע כסף וכסוחר סמים, לכל דבר וענין".

7.        העונש שהטיל בית-משפט קמא, בסופו של דבר, אינו מתיישב עם הרטוריקה המחמירה של גזר הדין. בית המשפט נתן משקל מוגזם לנסיבותיו האישיות של המשיב (בנו עצור בחשד לרצח). זו אכן נסיבה קשה מבחינתו של המשיב, כאב, אך איני רואה בה כל הצדקה לעיסוקו בסחר בסמים, עיסוק שעל-פי גליון הרשעותיו הקודמות, אינו חדש כלל וכלל.

מכל מקום, הלכה היא ש" עם התגברותה של הפשיעה בתחום עבריינות זה והפיכתו למכת מדינה, נדחקים שיקולי קולא אלה לקרן זוית, וכל עוד לא הודברה מכה זו עלינו להעמיד בראש שיקולי הענישה על עבירות אלה שיקולי תגמול והרתעה, למען ישמעו וייראו ולא יוסיפו עוד" (ע"פ 329, 332/87 אורי בר און נ' מדינת ישראל, פ"ד מב(1) 382 (1988)). "מכה" זו טרם הודברה אלא אף העמיקה והתפשטה.

ראוי, איפוא, שבתי-המשפט יתרמו את חלקם למלחמה בנגע הסחר בסמים, לא רק ברטוריקה אלא בענישה מרתיעה ומחמירה בפועל (ראה לענין זה ע"פ 6029/03 מדינת ישראל נ' גולן שמאי, פ"ד נח(2) 734, סעיף 7).

8.        למשיב עבר פלילי מכביד ביותר, הן בעבירות רכוש, אלימות והחזקת נשק, והן ובעיקר, בעבירות סמים, לרבות סחר בהם. הוא הורשע בעבר בלא פחות מ- 10 מקרים של עבירות "מסחריות" בסם (8 מקרים של סחר ושני מקרים של החזקה שלא לצריכה עצמית).

           אין להתעלם גם מן העבירות החוזרות של הפרת הוראה חוקית. עבירות אלה, מעבר להפרת האמון שנתן בית המשפט במשיב, מצביעות על זלזול כלפי בית המשפט והוראותיו, ופוגעות בשלטון החוק. אין מדובר בהפרה מקרית, חד פעמית, בשל כורח דחוף כלשהו, אלא כדי לעבור את העבירות של סחר בסם.

9.                לדעתי, גם טעה בית המשפט משלא הטיל קנס על המשיב, שעסק בסחר בסמים "לשם בצע כסף, כסוחר סמים לכל דבר וענין". המחוקק הגיע למסקנה (על בסיס המלצת ועדה שהוקמה לצורך כך והחלטות שונות של האו"ם), כי יש להתייחס לסוחרי הסמים "לא רק על ידי מאסרו אלא גם על ידי פגיעה ברווח הכלכלי שצמח לו בעבירה ... יש איפוא צורך בתפיסה חדשה, שתתמקד לא רק בפרט העבריין אלא גם - ובעיקר - בבסיס הכלכלי המשמש מניע ודחף לאיום המתמיד על איכות החיים החברתית במדינה". על-כן, "לוחמה יעילה צריך שתתמקד במקור העוצמה הכלכלית ובבסיס המימון של עיסקאות הסמים" (דברי ההסבר להצעת חוק לתיקון פקודת הסמים המסוכנים (מס' 3), התשמ"ח - 1988).

מצער הדבר, שלמרות שחלפו מאז 20 שנה, המשטרה, הן בתפקידה כגוף חוקר ואוסף ראיות והן בתפקידה כתביעה וכמייצגת את היועץ המשפטי לממשלה, לא הפנימה את גישת המחוקק (שמצאה ביטוי בתיקון פקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], התשל"ג - 1973, בשנת תשמ"ט - 1989), כפי שמראה נסיוננו השיפוטי מן התיקים המגיעים אלינו. ראה דברים שכתבתי בנדון בע"פ (מחוזי ת"א) 70441/04 מדינת ישראל נ' צדוק מסלאווי (לא פורסם) (9.2.06).

גם בענייננו, זכה המשיב ולא נתבקשה הכרזתו כסוחר סמים, ולא חילוט המכונית או רכוש כלשהו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ