אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק עפ 71550/05

פסק-דין בתיק עפ 71550/05

תאריך פרסום : 12/07/2007 | גרסת הדפסה
ע"פ
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
71550-05
25/01/2007
בפני השופט:
1. ז' המר סג"נ - אב"ד
2. ז' כספי
3. י' שיצר


- נגד -
התובע:
גבריאל בן עמוס פלח
עו"ד גב' שרון גואטה
הנתבע:
מדינת ישראל - באמצעות פרקליטות מחוז מרכז
עו"ד גב' נורית קורנהאוזר
פסק-דין

השופט ז' כספי

בפנינו ערעור על גזר דינו של בית משפט השלום בנתניה (כב' השופטת ר' לורך, סג"נ), בת"פ 3237/05, בו הורשע המערער, על-פי הודייתו, בכתב אישום מתוקן ונדון לעונש של מאסר בפועל של 6 חודשים ולמאסר מותנה. מאחר והמערער הפר את התנאי הכרוך במאסר על תנאי של 6 חודשים, שהיה תלוי ועומד כנגדו בעת ביצוע העבירות נשוא הדיון בבית משפט קמא, הורה בית המשפט על הפעלת המאסר המותנה הזה, באופן שמקצתו מצטבר לעונש המאסר שהוטל וחלקו בחופף. סיכומו של דבר הוא, שעל המערער לשאת בעונש בפועל בן 8 חודשים, בניכוי תקופת מעצרו.

בעשותו כך, דחה בית משפט קמא הסדר טיעון בין הצדדים שעל פיו הם עתרו לגזור עליו 6 חודשי מאסר בפועל, בהם ישא המערער בעבודות שירות, בחופף להפעלת 6 חודשי המאסר המותנים שהוזכרו לעיל.

בגדר הסדר הטיעון הציעו הצדדים להטיל על המערער גם קנס בסכום של 2,000 ש"ח, בהמשך להפקעת צו המבחן שהושת עליו, בשעתו.

להשלמת התמונה צריך להזכיר כי הקנס המוצע על-ידי הצדדים, הוצע כך, רק לאחר שהתביעה בבית משפט קמא עמדה על טעותה בכל הנוגע להפקעת צו המבחן, ורכיב זה של העונש המוצע בא כדי לתת מענה לענין זה, שלא נלקח בחשבון על-ידי התביעה בעת הכנת הסדר הטיעון המקורי. הסדר זה גם לא כלל אותו קנס.

באת כוח המערער תוקפת את גזר דינו של בית משפט קמא וטוענת כי לא היה מן הראוי לסטות מהסדר הטיעון, כפי שהוצג על-ידי הצדדים. לא רק זה, אלא שמפנה היא לשני פגמים שנפלו במהלך הדיון בבית משפט קמא. ראשית, נמצא כי בא כוח התביעה בבית משפט קמא לא עמד מאחורי הסדר הטיעון, בעת השמעת טיעוניו בבית המשפט, כפי שמתחייב מן המדינה, בעת שהיא נותנת את ידה להסדר טיעון ומציגה אותו בבית המשפט. הדבר מצא ביטויו גם בגזר דינו של בית משפט קמא שמצא להעיר כי " התביעה טענה בכל חלוש לאמץ את ההסדר".

עוד הפנתה באת כוח המערער לפגם שנפל בבית משפט קמא במעמד הרשעתו של המערער בכתב האישום המתוקן, שאז לא הזהירו בית המשפט, בטרם הרשיע אותו בדין על-פי הודאתו, כי בית המשפט איננו כפוף להסדר הטיעון ואיננו מחוייב בו. בית משפט קמא הזהיר את המערער רק בשלב מאוחר יותר , בטרם נגזר הדין.

על כן מבקשת באת כוח המערער, בהתבסס גם על נימוקים ענייניים נוספים, לקבל את ערעורו ולהעמיד את עונשו על עונש המאסר, כפי שמצא ביטויו בהסדר הטיעון בין הצדדים וכפי שזה הוצג, הלכה למעשה, בפני בית משפט קמא.

בעת שבאים לבחון נסיבות אלה, נקודת המוצא הראויה להיבחן בתחילה, היא השאלה האם עונש המאסר, כפי שהוצג בבית משפט קמא ואשר זה חרג ממנו, הוא בגדר מתחם הסביר בנסיבות הענין. שאם לא כך, רשאי היה בית משפט קמא שלא לקבלו, בהיותו פוגע באינטרס הציבורי.

שאלה נוספת הראויה בחינה היא מה משמעות הפגמים שנפלו במהלך הדיון בבית משפט קמא, משמע, העובדה כי התביעה שם לא ביצעה את התחייבותה בתום לב, וטענה לקבל את ההסדר בלשון רפה, והעובדה כי בית משפט קמא לא הזהיר את המערער, בעת הנכונה, על כך כי אינו מחוייב לקבל את ההסדר.

שאלה אחרת, שקמה אף היא בענייננו, נוגעת לעובדות נוספות שנתבררו מאז מתן גזר הדין בבית משפט קמא ועד היום, והן נוגעות לכך שכנגד המערער נפתחה חקירה בהקשר לביצוע מיוחס של עבירות נוספות מאותו סוג שבגינן נתן את הדין בבית משפט קמא. וכאן המקום לומר כי מדובר בעבירות אלימות ואיומים כלפי המתלוננת, שהיתה אז חברתו לחיים ולהם ילדים משותפים.

המדובר בעניינים שבגינם הוגש כנגדו כתב אישום, אך הם טרם נתבררו, ובהקשר להם, נעצר המערער, בשעתו, ולאחר מכן שוחרר למעצר בית בו הוא נתון עד היום.

בשאלה הראשונה אומר כי בנסיבות הנתונות אני סבור כי העונש שהוצע על-ידי באי כוח הצדדים במסגרת הסדר הטיעון, הוא עונש מתון ואף נוטה לקולא. עם זאת, אי אפשר לומר עליו כי הוא חורג ממתחם הסביר בנסיבות כאלה. התוצאה של מסקנה זו היא כי ראוי היה שבית משפט קמא יקבל את הסדר הטיעון ואף יגזור את העונש שהציעו הצדדים.

אפשר וראיה זו של העונש הזה עשויה להשתנות, על בסיס הנתונים החדשים, שבאו אל העולם בשלב מאוחר יותר, בעת שנפתחה חקירה נוספת כנגד המערער, כפי שהוזכר לעיל. אמרתי, עשויה להשתנות, שכן מנגד - מתעוררת השאלה איזה מעמד יש לתת לעניינים שטרם נדונו בבית משפט והם בגדר של כתב אישום תלוי ועומד.  אין צורך להחליט בשאלה זו, בהתחשב בקביעה אודות טיבו של הסדר הטיעון, כמו גם החשיבות שיש לייחס לפגמים שנפלו במהלך הדיון, כאמור.

בית המשפט העליון עמד על חשיבות תום הלב של התביעה, בעת שהיא באה לבצע את התחייבותה בקשר להסדר טיעון ומציגה אותו בבית המשפט וממליצה על העונש שלפי ההסדר, בדנ"פ 1187/03 מדינת ישראל נ' פרץ ואח', מפי כב' השופטת (כתוארה דאז) בייניש, באומרה כך:

" המלצה זו לערכאה הדיונית היא לב-ליבה של התחייבות התביעה בהסדר הטיעון. מאמציה של התביעה לשכנע את הערכאה הדיונית לאמץ את הסדר הטיעון הם המימוש של ההתחייבות שנתנה התביעה בהסדר הטיעון ועל התביעה לבצע את התחייבותה זו בתום לב ובמסירות".

ללשון הרפה של התביעה בעת שהציגה את ההסדר, כך, בבית משפט קמא, יש, איפוא, משמעות מהותית בהקשר ענייננו.

נפל פגם נוסף בהליך, כפי שנזכר, בענין עיתוי האזהרה בפני נאשם המודה ומורשע מכוח הסדר טיעון, אודות זה שבית משפט קמא איננו מחוייב לקבל את ההסדר. אפשר, אמנם, לומר כי גם בעיתוי המאוחר - אך לא המאוחר מדי - הועמד המערער בבית משפט קמא על ענין זה ובכך נרפא הפגם, או לפחות, מקצתו. אינני מסכים עם גישה זו. יש להקפיד על כך כי בית משפט קמא יאמר את דברו בענין זה עוד בטרם הוא מרשיע את הנאשם על מנת שהנאשם יוכל לכלכל את צעדיו ולשקול, היטב, את הודייתו, אם לא עמד על הדברים קודם לכן.

כאשר מצרפים עניינים אלה כולם, הרי משקלם המצטבר, וזה בנוסף לקביעה אודות טיבו של העונש שבהסדר הטיעון, מטה את הכף באופן שאני מציע לקבל את הערעור, לבטל את גזר דינו של בית משפט קמא ואף לאפשר למערער לחזור בו מהודייתו. כך הייתי עושה במקרה שבפנינו. התיק יוחזר לבית משפט קמא להמשך הדיון מהשלב של לפני הסדר הטיעון.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ