אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק עפ 71236/06

פסק-דין בתיק עפ 71236/06

תאריך פרסום : 09/07/2007 | גרסת הדפסה
ע"פ
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
71236-06
08/11/2006
בפני השופט:
1. ז' המר סג"נ - אב"ד
2. ג' קרא
3. ז' כספי


- נגד -
התובע:
לירן בן אלכסנדר קולוש
עו"ד עופר אשכנזי
הנתבע:
מדינת ישראל - על-ידי פרקליטות מחוז ת"א (פלילי)
עו"ד גב' רותי שביט
פסק-דין

ערעור על גזר דינו של בית משפט השלום בתל-אביב - יפו (כב' השופטת ר' גרינברג), בת"פ 4190/05, בו הודה המערער במסגרת הסדר טיעון בכתב אישום מתוקן והורשע בעבירות כדלקמן: 2 עבירות של זיוף בכוונה לקבל דבר, לפי סעיף 418 לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן: החוק); 2 עבירות של שימוש במסמך מזויף, לפי סעיף 420 לחוק; 3 עבירות של התחזות לאחר, לפי סעיף 441 לחוק; גניבה, עבירה לפי סעיף 384 לחוק; איומים, עבירה לפי סעיף 192 לחוק ו-3 עבירות של קבלת דבר במירמה, לפי סעיף 415 לחוק הונאה בכרטיס חיוב, עבירה לפי סעיף 17 לחוק כרטיסי חיוב, תשמ"ו-1986.

על המערער הוטלו העונשים הבאים:

24 חודשי מאסר מהם 14 בפועל והיתרה על תנאי. כן הופעלו שני מאסרים על תנאי, האחד של 36 חודשים והשני של 6 חודשים. שני המאסרים על תנאי הופעלו בחופף, כך שסך הכל על המערער לרצות 50 חודשי מאסר. בית משפט קמא קבע כי מתוך תקופת המאסר ירצה המערער 10 חודשים בחופף למאסר הנוכחי אותו הוא מרצה ו-40 חודשים במצטבר.

המערער הינו אסיר השפוט ל-16 שנה משנת 1992 בגין עבירות של ניסיון לגרימת מוות, החזקת נשק ועבירות נוספות.

בחודש ספטמבר 2004 יצא המערער מכלא באר שבע לחופשה בת יומיים ולא שב ממנה עד שנעצר לאחר כ-5 חודשים.

לאחר בריחתו, ולאחר שביצע מספר עבירות, השתמש בדרכון שגנב מאחר אותו זייף, כדי לצאת מן הארץ. בחו"ל ביצע עבירות נוספות כלפי אזרחים ישראליים. לאחר שהצליח לקבל בתחבולות דרכון מזויף מהקונסוליה הישראלית בדרום אמריקה חזר ארצה עם הדרכון המזויף שנשא שם אחר, ולאחר ביצוע עבירות נוספות (נושא האישום הרביעי) נעצר.

נימוק הערעור המרכזי הוא נימוק משפטי. לטענת ב"כ המערער המאסרים המותנים שהופעלו על ידי בית משפט קמא אינם ברי הפעלה. בית משפט קמא דחה את הטענה ועל כך הערעור בפנינו. המערער חוזר על הטענה שנטענה על ידו בבית משפט קמא: הואיל והמערער היה בסטטוס של אסיר נמלט בעת ביצוע העבירות לא חלה עליו, לדעת ב"כ המערער, תקופת התנאי הסטטוטורית הקבועה בסעיף 52(ג) לחוק. אין מחלוקת כי התקופה השיפוטית של התנאי איננה חלה הואיל ותקופה זו אמורה להתחיל רק לאחר שחרורו מן המאסר ותקופה זו טרם החלה.

נאמר כבר עתה כי הנמקתו של בית משפט קמא לדחיית הטענה מקובלת עלינו ואף אנו סבורים כי דין הטענה להידחות וממילא יש לדחות את הערעור המבוסס על טענה זו.

סעיף 52(ג) לחוק קובע בזו הלשון:

" תקופת התנאי תתחיל ביום מתן גזר הדין ואם הנידון נושא אותו זמן עונש מאסר - ביום שחרורו מן המאסר; אולם תקופה שאסיר נמצא בה מחוץ לבית הסוהר בשל שחרור בערובה מכוח סימן ב' בפרק ג' לחוק סדר הדין הפלילי [נוסח משולב], התשמ"ב-1982, בשל חופשה מיוחדת או מכח סימן ב1 לפרק ו', יראו אותה כתקופת תנאי מצטברת לתקופת התנאי שקבע בית המשפט; והכל כשבית המשפט לא הורה אחרת".

בית משפט קמא הסתמך על פסק הדין ברע"פ 258/91 שרעבי נ' מדינת ישראל, פ"ד מה(2) 583. באותו ענין נדונה סוגיה זהה לענייננו. כב' הנשיא דאז, שמגר, קבע כי " סעיף 52(ג) לחוק ביקש לקבוע כי בדרך כלל תחל תקופת תנאי מעת השחרור מן המאסר. זוהי התקופה בה יצא האסיר משליטת הרשויות המופקדות על כליאתו...". בתקופה זו מתחילה התמודדותו של האסיר המשתחרר עם הצורך בהימנעות מביצוע עבירות הנכללות בתנאי. " אולם, זו נדרשת גם כאשר האסיר יוצא לחופשה מיוחדת במהלך מאסרו ומכאן ההוראה המיוחדת המובאת בסעיף 52(ג) המשווה את תקופת השהיה מחוץ לבית הסוהר תוך מירוץ תקופת המאסר לזו המתחילה עם תום ריצוי העונש".

כב' הנשיא הסתמך על לשון הסעיף והדגיש כי " סעיף 52(ג) מדבר על שהיה מחוץ לבית הסוהר "בשל חופשה מיוחדת" להבדיל מן הנקיטה במילים "בזמן חופשה מיוחדת". המבקש שהה מחוץ לכותלי בית הסוהר בשל החופשה, היינו הוא לא היה יוצא מכותלי הכלא אלמלא הוענקה לו החופשה, והארכת שהייתו שלא כדין עקב אי חזרתו לכלא עם תום החופשה, איננה גורעת מהעובדה שהוא נמצא מחוץ לבית הסוהר בשל החופשה שהוענקה לו".

העיקר בהנמקתו של כב' הנשיא לטעמנו הוא הטעם הניסוחי ולשון הסעיף.

ב"כ המערער טוען, כי פסק דינו של כב' הנשיא שמגר בוטל ולו מכללא בע"פ 7510/00, 8329 במנוקלר אליהו נ' מדינת ישראל, פ"ד נו(4) 258, שניתן בהרכב של שבעה שופטים.

ב"כ המערער מסתמך, בין היתר, על הדברים שנאמרו על ידי כב' השופטת (כתוארה דאז) בייניש: " תקופת התנאי הסטוטורית המצטברת לתקופת התנאי השיפוטית, היא הוראה חריגה בה קבע המחוקק תקופה של סנקציה עונשית המתווספת על פי דין לעונש שנגזר על הנאשם במשפטו ... ככלל יחולו תקופות התנאי הסטטוטוריות על תקופות זמן מוגדרות וברוב המקרים גם קצרות, בהן יוצא האסיר מן הכלא לתקופה זמנית. עקרון החוקיות מחייב כי תוספת תקופת תנאי, תהיה מעוגנת בהוראה מפורשת של המחוקק".

עוד מפנה ב"כ המערער לדבריה של כב' השופטת דורנר ברע"פ 7589/97 רחמים נ' מדינת ישראל, פ"ד נב(2) 651 אשר קבע בין היתר, כי לענין הענישה " ...מה שלא עשה החוק בלשון ברורה ומפורשת שום פרשנות או הגיון אינם יכולים לעשות".

ברור שכל האמירות של בית המשפט בפרשת במנוקלר מקובלות עלינו, אולם בפס"ד במנוקלר לא נדונה כלל הסוגיה העומדת להכרעה בפנינו ואשר עמדה ישירות להכרעה בפרשת שרעבי.

כפי שקבע כב' הנשיא שמגר בפרשת שרעבי, עיקר הנמקתו, כפי שהובאה לעיל, התבססה על לשון הסעיף ועל כן לטעמנו אין מדובר בקל וחומר, לא בגזרה שווה ולא בהגיון, אלא בפרשנות מקובלת של מילות החוק שהרי, כידוע, מילות החוק טעונות תמיד פרשנות.

אכן קיימת משמעות לכך שהמחוקק השתמש במונח "בשל חופשה מיוחדת" ולא במונח "בזמן חופשה מיוחדת" ומשמעות זו מתחזקת אם מעיינים בהצעת החוק (ה"ח 1814, התשמ"ז, עמ' 115) בה הוספו לחוק התנאים המפורטים בסעיף קטן (ג) שצוטט לעיל. בהצעת החוק דובר על "ימי חופשה מיוחדת". הניסוח הזה שונה כאמור, והמחוקק בחר להשתמש במילים "בשל חופשה מיוחדת".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ