אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק עפ 70696/05

פסק-דין בתיק עפ 70696/05

תאריך פרסום : 20/11/2007 | גרסת הדפסה
ע"פ
בית המשפט המחוזי תל אביב
70696-05
25/06/2007
בפני השופט:
1. ז' המר סג"נ - אב"ד
2. י' שיצר
3. ש' שוחט


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל - באמצעות פרקליטות מחוז מרכז
עו"ד שאול אבינור
הנתבע:
עמיחי בן יצחק שלמה
עו"ד גיורא זילברשטיין
פסק-דין

השופט ש' שוחט:

ההליך

1.         ערעור על גזר-דינו של בית-משפט השלום ברמלה (כב' השופטת זהבה בוסתן, ס"נ) לפיו נמנע בית המשפט מלהרשיע את המשיב בעבירות המיוחסות לו בכתב האישום, חרף הודאתו בהן, עבירות לפי סעיפים 243 לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (ידיעות כוזבות בגין עבירת פשע); 413 ו סיפא לחוק העונשין, התשל"ז - 1977 (פריצה לרכב בכוונה לגנוב); 413 ד(א) לחוק העונשין, תשל"ז-1977 (גניבה מרכב); 144(א) רישא לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (החזקת נשק שלא כדין) והחליט להטיל עליו פיקוח של שירות המבחן לפרק זמן של שנתיים ימים.

בערעור מלינה המדינה על החלטת בית המשפט שלא להרשיע את המשיב ועותרת להטלת עונשי מאסר בפועל, מאסר על תנאי וקנס כספי לצד הרשעתו בדין.

כללי

2.         אין ולא יכולה להיות מחלוקת בדבר חומרתן היתרה של העבירות שיוחסו למשיב בכתב האישום המתוקן. המשיב הגה, תכנן וטמן מלכודת לניידת משטרתית, פרץ אליה וגנב מתוכה נשק ותחמושת אותם החביא במקום מסתור שהוכן מראש במטרה למכור אותם ולכסות בתמורה שתתקבל חובות כספיים אישיים - הכל כמתואר בכתב  האישום המתוקן בו הודה; כל זאת תוך שהוא מנצל את ניסיונו ואת היכרותו עם דרכי פעולתה של המשטרה בהיותו, בעבר, מתנדב בשורותיה.

3.         המשקל המצטבר של העבירות אותן ביצע המשיב חייבו לא רק את הרשעתו אלא אף הטלת עונש מאסר בפועל, על אף עברו הנקי.

            בתי המשפט פסקו לא אחת, כי עבירה של החזקת נשק שלא כדין הינה עבירה חמורה בשל הסיכון הפוטנציאלי הטמון בה וכי היא מצדיקה הטלת עונש מאסר בפועל גם למי שזו לו הרשעתו הראשונה (ע' לעניין זה רע"פ 2718/04 אבו דאחל נ' מדינת ישראל (לא פורסם); ע"פ 2839/05 ראיד עבד אל קאדר נ' מדינת ישראל (לא פורסם). בע"פ 6583/06 אגא אדהאם נ' מדינת ישראל (לא פורסם) הפנה בית המשפט העליון (כב' השופט ג'ובראן) את בתי המשפט לחובתם " להרים תרומה מספקת לעקירת התופעה של החזקת נשק שלא כדין" אשר הלכה ופשתה ברחבי המדינה " ולהטיל עונש מאסר גם על מי שזו עבירתו הראשונה". בענייננו קדמה לעבירה של החזקת נשק שלא כדין שרשרת של עבירות חמורות אחרות, אותן ביצע המשיב, עבירות אשר הביאו לרשותו ולהחזקתו את הנשק - רובה מיקרו גליל ומחסנית כדורים. צא ולמד, הרשעתו של המשיב - בוודאי - ואף הטלת עונש מאסר בפועל בצד ההרשעה, הינם בבחינת 'קל וחומר', בהיבט של מהות העבירות וחומרתן.

4.         עם זאת, ענישתו של אדם הינה - לעולם - אינדיווידואלית. בית המשפט בוחן עניינו של כל נאשם ונאשם ואינו קובע את עונשו אך ורק על פי מהות העבירה וחומרתה (ע"פ 22083/96 תמר כתב נ' מדינת ישראל, נב(3) 337). אל מול מהות העבירה וחומרתה; הצורך בהרתעת הרבים, ובעבירות שקורבנן אינו הפרט אלא הציבור כולו  אף הוקעת מעשי העבירה - בצירוף מדיניות ענישה אחידה ככל האפשר (מתוך פרשת כתב, שם), אל מול כל אלה, מעמיד בית המשפט את נסיבות ביצוע העבירה, את נסיבותיו האישיות של הנאשם ואת אפשרויות שיקומו - שיקום המהווה אף הוא חלק מהאינטרס הציבורי.

בית המשפט קמא

5.         בענייננו שקל בית המשפט קמא " את כל השיקולים מזה ומזה", כך כלשונו, ובחר, בשל נסיבות ביצוע העבירה ובשל נסיבותיו האישיות של המשיב, לא רק שלא להטיל עליו עונש מאסר בפועל אלא אף לא להרשיעו.

6.         לנסיבות ביצוע העבירות - בית המשפט קמא ציין את מצבו הנפשי של המשיב בעת ביצוע העבירות ותלה בו את הסיבה לביצוען, הגם שהמשיב היה מודע למעשיו ולחומרתם.

            לנסיבות האישיות - בית המשפט ציין את גילו הצעיר של המשיב (יליד 10.6.86, בן 18 ושלושה חודשים בעת ביצוע העבירה), את העובדה כי הוא עומד בפני גיוסו לצה"ל, את העובדה כי הוא נעדר כל מעורבות פלילית וסמך את ידיו על קביעת שירות המבחן, כי המשיב לוקח אחריות על מעשיו וכי קיים סיכוי שהוא יוכל להשתלב במסגרת חיים רגילה ככל נער צעיר בן גילו, לרבות גיוסו לצה"ל.

טענות המערערת

7.         לטענת המערערת, נסיבותיו האישיות של הנאשם מחווירות אל מול חומרת העבירות בכלל ולנסיבותיהן בפרט. לדבריה, מערכת האיזונים והכללים שנקבעו בפסיקתו של בית המשפט העליון מחייבים במקרה זה את הרשעתו של המשיב כדרך ענישה נאותה וכביטוי מעשי להוקעת מעשי העבירה. אשר לנסיבות ביצוע העבירה, טוענת המערערת, כי מדובר בקביעה ספקולטיבית ובלתי מבוססת ומכל מקום לא בקביעה פוזיטיבית חד-משמעית.

טענות המשיב

8.         ב"כ המשיב סומך את ידיו על החלטת בית המשפט קמא, תלה אף הוא את ביצוע העבירה במצבו הנפשי אותה עת והוסיף, כי הרשעתו של המשיב, כעת, למעלה משנתיים לאחר מתן גזר הדין כשתקופת המבחן הסתיימה ובהצלחה, תביא לפגיעה קשה במשיב ולהתדרדרות במצבו הנפשי.

דיון

9.         (א)        מסכים אני עם ב"כ המערערת כי קביעתו של בית המשפט קמא בדבר הקשר הסיבתי בין מצבו הנפשי של המשיב לבין ביצוע העבירה אינה קביעה פוזיטיבית. היא אף לא מתיימרת להיות כזו. עם זאת, אינני סבור כי ניתן לומר עליה שהיא מופרכת ואם ספק קיים בדבר, ראוי ונכון שהוא ייזקף לזכות המשיב ולא לחובתו.

            (ב)        אין מחלוקת, כי המשיב סבל, בשנתיים שלפני ביצוע העבירה, מהפרעות חרדה עם התקפי פאניקה וכי במשך שלושת החודשים, שקדמו לביצוע העבירה (מאז יוני 2004) טופל תרופתית על ידי פסיכיאטרית פרטית. במהלך תקופה זו, הועלה המינון התרופתי שלו על מנת להביא לשיפור במצבו. מצבו של המשיב אכן השתפר, אלא שמנגד חל שינוי בהתנהגותו והוא פיתח מצב היפומני סמוך לתקופה בה ביצע את העבירות נשוא כתב האישום (ר' חוות הדעת של הפסיכיאטר המחוזי מיום 21/11/04 וכן ע/1 , מכתב הרופאה המטפלת מיום 19/9/04 שניתן יומיים לאחר מועד ביצוע העבירות, אותו הגיש ב"כ המשיב בישיבת יום 30/1/05 בה נשמעו הטעונים לעונש). על בסיס נתונים אלה קובע הפסיכיאטר המחוזי, בפרק 'דיון ומסקנות' של חוות הדעת, כי " קרוב לוודאי, בתקופת ביצוע המעשים שמיוחסים לו (למשיב) היה במצב היפומני כתוצאה של השפעת התרופה שנטל ".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ