אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק עפ 70412/06

פסק-דין בתיק עפ 70412/06

תאריך פרסום : 31/05/2007 | גרסת הדפסה
ע"פ
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
70412-06
08/03/2007
בפני השופט:
1. ס' רוטלוי - אב"ד ס.נ
2. ע' צ'רניאק
3. ד"ר ק' ורדי


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד דרויאן
הנתבע:
יאיר מאיר
עו"ד באומן
פסק-דין

השופטת ע' סלומון צ'רניאק:

זהו ערעור המדינה על קולת העונש שהוטל על המשיב בגזר דינו של בית משפט השלום בתל אביב-יפו (כב' השופט יצחק יצחק) מיום 23.1.06, בת"פ 10277/04, במסגרתו הורשע המשיב לאחר צירוף תיקים בשורה ארוכה של עבירות בקשר לרכב, ובהן גניבת רכב, פריצות לרכב, פגיעה במזיד ברכב, גניבות מרכב, החזקת כלי פריצה לרכב, עבירות כנגד הגוף ובהן חבלה חמורה ותקיפה הגורמת חבלה של ממש וכן שתי עבירות של איומים, עבירות של היזק לרכוש במזיד והחזקת נכס החשוד כגנוב.

בגין כל העבירות האלה בהן הורשע כאמור, הושתו על המשיב שנים-עשר חודשי מאסר על תנאי, שלא יעבור עבירות רכוש, למעט עבירה לפי סעיף 413 לחוק העונשין או עבירת אלימות במשך שנתיים מיום מתן גזר הדין, שלושה חודשי מאסר על תנאי, שלא יעבור עבירה של החזקת נכס החשוד כגנוב, החזקת כלי פריצה או עבירה של היזק בזדון בתוך שנתיים מיום מתן גזר הדין וקנס כספי בסך 1,500 ש"ח. כמו כן הורה בימ"ש קמא כי המשיב יהיה במשך שנה בפיקוח שירות המבחן ויחתום על התחייבות בסך 5,000 ש"ח להימנע מביצוע עבירות בהן הורשע במשך שנתיים.

בימ"ש קמא ציין בגזר דינו שבהימנעו מלהטיל על המשיב עונש של מאסר בפועל בגין העבירות בהן הורשע חרג הוא ממידת הענישה המקובלת, אך נימק צעד זה בהתרשמותו שהמשיב נמצא בנקודת מפנה ויש למצות עמו את ההליך הטיפולי במסגרת שירות המבחן תוך השקפה, שעוגנה בתסקירי שירות המבחן שניתנו בעניינו של המשיב (מתאריכים 23.6.05, 18.9.05 ו-19.12.05), ששליחת המשיב למאסר בפועל עלולה להחמיר את מצבו ולגרום לו להסתבכות נוספת בפלילים.

ביום 12.9.06, לאחר שניתן גזר הדין בתיק נשוא ערעורנו ובטרם שמיעת הערעור על ידנו, נגזר על המשיב (בת"פ 668/04 בית משפט השלום בקריית גת), לרצות עונש מאסר בפועל של שישה חודשים בגין מעשי תקיפה שביצע המשיב ביום 25.3.04 כלפי עובדת בבית תמחוי בקריית מלאכי, שם ריצה אותה עת עונש של מאסר שהומר בעבודות שירות, בכך שהיכה באגרוף בצווארה של אותה עובדת, ולאחר שאמרה לו שהיא בהריון, שב והיכה אותה עם בירכו בבטנה, אחז בשתי ידיו בכתפיה וטילטל את גופה. עונש מאסר זה אושר ביום 31.1.07 בע"פ 7365/06 (בית משפט מחוזי באר שבע).

יש להניח שהמשיב החל לרצות עונש זה ב-15.2.07 כפי שנאמר לנו על ידי הצדדים במהלך שמיעת הערעור דנן ביום 11.2.07 (ראה עמ' 1 לפרוטוקול, להלן: "תיק קריית גת").

היות וכך, הטעם המעשי לעונש המקל אותו גזר השופט קמא למניעת שליחתו של המשיב למאסר בפועל כדי לא להחמיר את מצבו ולגרום לו להסתבכות נוספת בפלילים, התפוגג ואיננו, וכבר מטעם זה יש לקבל את ערעור המדינה.

לא זו אף זו, צדק ב"כ המערערת בטענו כי גזר הדין נשוא הערעור הוביל לגזר דין מקל נוסף, שניתן ביום 28.11.06 בת"פ 1749/05 בבית משפט השלום בראשון לציון, שם הורשע המשיב בעבירה של ניסיון למעשה מגונה בקטינה במהלך חודש ינואר 2004, וכן בעבירה של הכשלת שוטר ונגזר עליו עונש של מאסר על תנאי למרות חומרת העבירות בהן הורשע (להלן: "תיק ראשל"צ")

גם אלמלא נגזר דינו של המשיב בתיק קריית גת למאסר בפועל, לא ניצב גזר דינו של השופט קמא בתיק נשוא ערעורנו על אדנים מוצקים, בהסתמכו אך ורק על חוות דעת שירות המבחן.

יש לציין ששירות המבחן מצא בעצמו שקיימים מאפיינים אימפולסיביים ובלתי בשלים בהתנהגותו של המשיב וכן שקיים סיכון להסתבכויות שונות של המשיב עם החוק ושהמסגרת הטיפולית המוצעת לא שוללת את הסיכון להסתבכויות עתידיות (תסקיר מיום 9.12.05).

שרות המבחן התרשם כי הסתבכויותיו של המשיב נובעות ממגבלות אישיותיות ו "תלות במי שנתפס כבעל כח או יכולת ונטיה לריצויו ומאידך התנהגותו התוקפנית והיותו בעל כישורים חברתיים ירודים שעלול להערכתנו בסביבה עבריינית להפנים ערכיה ולנקוט באלימות כדרכי התמודדות עמה" והמליץ להעמידו בפיקוח למשך שנה ולשלבה במסגרת סמכותית מכוונת ומכילה, שתתרום להפחתה בסיכון להמשך הסתבכויותיו (ראו תסקיר מיום 18.9.05).

אכן, הפן השיקומי הוא נדבך חשוב בשיקולי גזירת העונש, אך חובת בית המשפט לתת דעתו לכלל השיקולים של ההליך הפלילי וביניהם, לעניינים ששירות המבחן אינו מופקד עליהם.

עיון בגזר דינו של בימ"ש קמא מגלה בעליל, שלא נעשתה על ידו מלאכת האיזון כהלכתה, מלאכה שהיא מחובתו הראשונית של בית המשפט (ראה ע"פ 4920/01 מדינת ישראל נ' פלונים, תק-על 2001(4), 1000).

לא נראה כי בימ"ש קמא הביא בחשבון את העבירות הקודמות של המשיב ואופיין, ואת העובדה שעונשים שהוטלו עליו בעבר, לרבות מאסרים על תנאי ואף ריצוי מאסר בעבודות שירות, לא הרתיעוהו כהוא זה מלשוב ולעבור עבירות נוספות ואף לעלות את רף חומרתן. בימ"ש קמא התעלם לגמרי ממסוכנותו הגבוהה של המשיב לציבור, כמשתקף מגיליון הרשעותיו הקודמות, ומאותן עבירות בהן הרשיע את המשיב בתיק נשוא הערעור וחומרתן הרבה. כן התעלם מהנזק שנגרם לקורבנותיו הרבים של המשיב ומהאינטרס הציבורי להרתיע אחרים מסוגו לנהוג כמוהו ולהגן על ביטחונו של הציבור. בימ"ש קמא התרכז כל כולו בעניינו האישי של המשיב, הגם שנקבע לא אחת כי מקום בו עבריין מסוכן לציבור, תגבר החובה המוטלת על בית המשפט להגן על הציבור מפניו על השיקולים של תיקון העבריין ושיקומו.

העבירות הנוספות בהן הורשע המשיב בתיקים בביהמ"ש בקריית גת ובראשון לציון, שבחר לא לצרפן לתיק הנוכחי, מעמידות בסימן שאלה את רמת כנותו, נכונותו והתחייבותו לטיפול השיקומי.

עד כמה שנסיבות חייו של המשיב קשות הן, ואף שהמשיב לא הסתבך בעבירות נוספות מאז נגזר דינו בבית המשפט קמא והוא השלים בהצלחה את תקופת הפקוח, כפי שציין סנגורו בטענו לערעור, אנו סבורים שאיזונם של כלל שיקולי הענישה בענייננו מוביל לקבלת ערעור המדינה.

כאמור, "שיקוליו של שירות המבחן למבוגרים אינם חופפים בהכרח את שיקוליו של בית המשפט, וזאת, בין היתר, מאחר שהוא אינו מופקד על הראייה הכוללת, הבוחנת גם את אלמנט ההרתעה הכללי ונתונים כיוצא באלה. לכן, אין לבוא בטרוניה אל שירות המבחן, אם הוא נותן דעתו בעיקר לאינטרס האישי של הנאשם, ואף מוכן להציע הצעות לשיקום, המעוגנות, לעתים, בהערכה ובהתרשמות ותו לא. השירות רואה את עיקר מעייניו במיצויו של היבט מוגדר של הנתונים, הנאספים לקראת ההכרעה השיפוטית, ובית המשפט הוא שיוצר את האיזון הנאות בין הנתונים השונים ומופקד על ראייתו של השלם להבדיל מן הקטע או המקוטע. מכאן כי אל הדברים, העולים מן התסקיר, מצטרפים, בדרך כלל, נתונים רלוואנטיים נוספים, המשמשים יסוד לשיקוליו של בית המשפט, כגון מהות העבירה, הלקחים לגבי האיש ומעשיו, כפי שהם מתגבשים בראייתו של בית המשפט, ועוד. הנסיבות האישיות של נאשם - לרבות אופיו והתנהגותו הכללית והסיכון שיעבור עבירות נוספות - הן לעולם שיקול רלוואנטי בקביעת מידת העונש, כל עוד אין מדובר באישום, הקובע עונש חובה. אולם הנסיבות הללו אינן ממצות את מה שטעון שיקול עובר לגזרת העונש, ויש בהן רק נדבך אחד או מרכיב אחד מתוך מרכיבים מספר. זאת ועוד, המשקל היחסי של הנסיבות האישיות בזיקתן לעבירה ולנסיבותיה משתנה ממקרה למקרה, וכל עוד אין מדובר בנסיבות יוצאות דופן, מקובל, בדרך כלל, כי ככל שחומרת העבירה גוברת, הרי לצורך קביעת מידת העונש פוחת משקלן היחסי של הנסיבות האישיות המקילות" (ע"פ 344/81, ע"פ 359/81 מדינת ישראל נ' שחר סגל ואברהם עבדיאל, פ"ד לה(4), 313).

העבירות נשוא הערעור כללו עבירות רבות בקשר לרכב, לגביהן הנחה בית המשפט העליון לא אחת "כי יש מקום להחמרה בענישה בתחום זה, שהפך למכת מדינה" (ראו, בין השאר, רע"פ 2168/99 דקרוק נ' מדינת ישראל, תק-על 99(2), 26 וע"פ 5078/00, ע"פ5152/00 אבו שקארה ופלוני נ' מדינת ישראל, תק-על 2001(2), 827), חומרה מיוחדת יש לראות בכך שהמשיב לא ירא לבצע, אגב עבירות אלה, עבירות חמורות של אלימות ואיומים כלפי גופם של בעלי הרכב, המחייבות ענישה מחמירה בפני עצמן (וראו, בין השאר, ע"פ 523/05 סלמה נ' מדינת ישראל, תק-על 2005(4), 3909 וע"פ 1399/05 יוני נ' מדינת ישראל, תק-על 2005(3), 1981).

כך, משהופרע המשיב על ידי מתלונן במהלך פריצתו לרכבו, איים עליו המשיב שידקרו ואף דקרו עם מברג באזור המפשעה, פצעו וגרם לו לחתך קטן באזור המפשעה (ת.פ 10302/04 בית משפט שלום תל-אביב).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ