אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק עפ 7014/05

פסק-דין בתיק עפ 7014/05

תאריך פרסום : 11/10/2007 | גרסת הדפסה
ע"פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
7014-05
21/12/2005
בפני השופט:
1. כב' הנשיא י. פלפל - אב"ד
2. י. אלון
3. א. ואגו


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד אדם אור
הנתבע:
אסרף אשר
עו"ד סוזי שלו
פסק-דין

כב' השופט א. ואגו:

לפנינו ערעור המדינה על קולת העונש שנגזר על המשיב על ידי בית משפט השלום לאחר שהורשע, לפי הודאתו, בהסדר טיעון, בעבירה של מעשה מגונה לפי סעיף 348(ג) לחוק העונשין, תשל"ז-1977.

כתב האישום המקורי ייחס לו שתי עבירות של מעשה מגונה, אולם לאחר שמיעת ראיות התביעה, חזר בו המשיב מכפירתו והודה בכתב אישום מתוקן, אשר ייחס לו עבירה אחת בלבד, זו שנעשתה בגופו של המתלונן א.ד. קטין יליד 1987, ועל פי העובדות שהודה בהן המשיב, ביום 1/8/02, בתחומי מושב זרועה, בעת שנסעו ברכבו של המשיב, נגע המשיב באיבר מינו של מתלונן זה, מעל המכנסיים וניסה לנשקו על פיו.

הוברר שנסיבות הענין היו בכך שהמשיב והמתלונן הקטין, תושבי אותו מושב, ולהם היכרות קודמת, וכאשר מספר קטינים ביקשו מן המשיב לאפשר להם לנהוג ברכבו, בתחומי המושב, סירב לבקשתם, מלבד לבקשת המתלונן והעלה אותו לבד לרכב, תוך שהבטיח לו שיאפשר לו לנהוג בו, וכי בסוף הנסיעה "יתן לו לזיין אותו".

נטען, ובכך הודה המשיב, שהמעשים הללו בוצעו לשם גירוי, סיפוק או ביזוי מיניים.

בית משפט קמא גזר על המשיב 6 חודשי מאסר בפועל, לריצוי בעבודות שירות, וכן 15 חודשי מאסר על תנאי ופיצוי של 4,000 ש"ח למתלונן לצד מתן צו פיקוח של שירות המבחן למשך 12 חודשים.

בשל השתהות המערערת לבקש את עיכוב ביצוען של עבודות השירות, נוצר מצב שלעת שהבקשה הובאה לדיון בבית משפט זה, כבר החל המשיב לרצות את העבודות, והוצהר על ידי באת-כוחו, כי אף אם יוסיף ויסיים את מלוא התקופה, לא יטען המשיב בגדר טענותיו שבערעור הנוכחי, שבכך יש למנוע קבלת הערעור, אם יראה בית המשפט לקבל את טענות המדינה.

ואכן, כפי שנמסר לנו, סיים המשיב בינתיים לרצות את עבודות השירות שנגזרו עליו.

בטיעוניה בפנינו שטחה ב"כ המערערת, עו"ד וגנר, את הנימוקים שבשלם סבורה המדינה כי בית משפט קמא, הקל עד מאוד בעונשו של המשיב, וזאת בעיקר לנוכח העובדה, שאין מדובר, בעבירה ראשונה מסוגה, וכי המשיב הורשע בעבר בגין מעשה דומה, אף זה בגופו של קטין, דבר שנעשה בשנת 1995, ובגין כך נגזרו עליו עבודות של"ץ, ומאסר מותנה של 18 חודש למשך 3 שנים.

עוד הצביעה ב"כ המערערת על כך שהתסקיר שהונח בפני בית משפט השלום היה מדאיג, ונאמר שם כי בלט אצל המשיב "העדר אמפטיה לקורבן והטלת אשמה עליו", כי הוא גילה חוסר הבנה לפער הגילים שבינו לבין הקטין (המשיב היה כבן 35 ואילו הקטין היה כבן 15), וכן צוין, בתסקיר כי מדובר במשיב "מתוחכם ומניפולטיבי ... בעל דפוסי חשיבה מעוותיים בתחום המיני ... באשר לעבירה ... מודה בביצועה באופן חלקי ואינו לוקח אחריות עליה ... מתקשה להתייחס לבעייתיות בתחום המיני ..." ושירות המבחן העריך כי בשל הקושי שיש למשיב לשלוט על דחפיו המיניים, ועיוותי חשיבה בתחום זה, קיימת אצלו "מסוכנות גבוהה להישנות התנהגות פוגעת ופורצת גבולות בתחום המיני בעתיד".

אין פלא, איפוא, ששירות המבחן המליץ על הטלת עונש "מוחשי ומרתיע שיעביר מסר חד וברור לגבי התנהגותו", וחד משמעית שלל השירות, בהמלצתו, כי יגזר עליו מאסר בדרך של עבודות שירות, דבר אשר עלול להוות עבורו מסר מפחית אחריות, ולא יביא לצמצום ההתנהגות הפוגעת בעתיד.

בפנינו ולבקשת הסניגורית המלומדת, עו"ד שלו, הונח שוב תסקיר עדכני של שירות המבחן, על מנת לבחון, האם בין לבין, ובחלוף הזמן, חל שינוי בהתנהגות המשיב, ושמא בידי שירות המבחן המלצה עדכנית ושונה בעניינו.

גם הפעם התסקיר אינו חיובי, לשון המעטה, ושוב הודגשה חוסר האמפטיה שחש המשיב כלפי קורבן העבירה, חוסר התובנה מצדו להתנהגותו המינית החריגה ואובחן אצלו חוסר מוטיבציה של ממש להשתלב בטיפול היכול לסייע לו. השירות לא מצא את המשיב ראוי להשתלב במסגרת קבוצת טיפול וסבר כי ניסיון כזה לא יצלח.

שירות המבחן שב על המלצתו הקודמת, נמנע מהמלצה טיפולית, והגדיר שוב את עמדותיו של המשיב באשר לקיומה של בעייתיות אצלו בתחום המיני "סגורות ונוקשות".

בהינתן כל אלה, אין פלא, כי ב"כ המשיבה הגדיר בטיעוניו בפנינו ולשיטתו, את העונש שנגזר על הנאשם בבית משפט קמא, ושכאמור, לא כלל מאסר ממש, כעונש "בלתי סביר לחלוטין, רחוק מאוד מאמת המידה הראויה ...".

ב"כ המשיבה גם איזכר את פסיקת בתי המשפט, לרבות זו של ביהמ"ש העליון, אשר קבעה לא אחת כי מן הראוי להחמיר בעבירות מין בכלל, ובעבירות מין כלפי קטינים בפרט (ראה למשל ע"פ 7147/98 עווד נ' מדינת ישראל, תק-על כרך 99 (2) - 1999).

הסניגורית המלומדת, סבורה מנגד, כי אין להתערב בגזר הדין נשוא הערעור מן הטעמים שמדובר בעבירה שאינה במדרג החמור של עבירות המין, שהמתלונן הוא תושב המושב שבו מתגורר המשיב ועלה על הרכב מרצונו על מנת לערוך "סיבוב" ראווה, כאשר הוא נוהג, ולא פותה בדרכי עורמה או באופן אלים לעלות לרכב, ומדובר בקטין שהיה קרוב לבגירות, וכי בשנים שחלפו למן ביצוע העבירה לא נרשמה לחובתו כל הסתבכות נוספת.

הסניגורית הגישה לעיוננו אסופת פסיקה שבגדרה הוטלו עונשים מקלים, כדוגמת זה שלפנינו, בעבירות דומות, בהדגישה עד כמה הענישה במקרים אלה אינדיבידואלית, ומותאמת לנסיבות הספציפיות ולדקויות של כל מקרה לגופו, עד כי אין לאבחן סקלה ענישתית מוגדרת וברורה.

כאשר מנתחים את נימוקי בית משפט השלום, שהובאו בגזר הדין, אכן, גם השופטת קמא סקרה חלק מהפסיקה שניתנה במקרים דומים, וציינה את חוסר האחידות והעדר סקלה ברורה בעונשים שנגזרו, וכאשר נימקה את שיקוליה בתיק דנן, מסקנתה היתה, שלמרות שהעבירה שאותה ביצע הנאשם, כלשון גזר הדין, "היא חמורה ביותר והיא מסוג העבירות הבזויות", חרף זאת "אין לומר כי העבירה כפי שהיא מתוארת בכתב האישום המתוקן מצויה ברף החומרה העליון ... הנאשם למד את הלקח ... וקלושים הסיכויים שהנאשם יחזור ויבצע עבירות נוספות כאלו בעתיד. הנאשם גם הביע חרטה על מעשיו."

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ