אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק עפ 70062/06

פסק-דין בתיק עפ 70062/06

תאריך פרסום : 23/08/2006 | גרסת הדפסה
ע"פ
בית המשפט המחוזי בתל אביב
70062-06
03/04/2006
בפני השופט:
1. ד' ברלינר סג"נ - אב"ד
2. ז' המר
3. י' שיצר


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל - פרקליטות מחוז ת"א - פלילי
עו"ד גלבוע חנה
הנתבע:
אלפיה שלמה
עו"ד קרזבום גיל
פסק-דין

א.         המשיב הורשע בבימ"ש השלום בתל אביב לאחר שמיעת ראיות במספר עבירות שהמרכזית ביניהן הינה גרם מוות ברשלנות תוך נהיגת רכב, עבירה על סעיף 304 לחוק העונשין, התשל"ז-1977, ביחד עם סעיף 64 לפקודת התעבורה [נוסח חדש], התשכ"א-1961. העבירות הנוספות בהן הורשע המשיב הן: נהיגה בקלות ראש, נהיגה בלא רשיון רכב בר תוקף, נהיגה בלא פוליסת ביטוח ברת תוקף, שיבוש מהלכי משפט וכן הפרעה לשוטר במילוי תפקידו.

על פי העובדות שהוכחו בבימ"ש קמא, המשיב עסק בהובלה וחלוקה של פירות וירקות מהשוק הסיטונאי בתל אביב לשוק שכונת התקווה. בתאריך 31/12/01 בשעה 08:30 נהג המשיב במשאית כשהיא טעונה בירקות ברחוב התקווה בתל אביב. המשיב נהג ללא רשיון רכב ופוליסת ביטוח ברי תוקף. ג'באיל אילוהוייב ז"ל (להלן: המנוחה) צעדה באותו זמן בצדי רחוב התקווה, כשהיא מסיעה לפניה עגלת קניות. המשיב פגע בה באמצעות המשאית, הטיחה לקרקע, עלה על בית החזה שלה עם גלגלי המשאית, כל זאת בלי להבחין כלל במעשיו. רק צעקות של עוברי אורח גרמו לו לעצור ואפשרו את חילוץ המנוחה מתחת למשאית. למנוחה נגרמו פגיעות קשות והיא נפטרה עוד באותו יום כתוצאה מהן.

סמוך לאחר התאונה פתחה המשטרה בחקירה לבירור נסיבותיה. המשיב העביר את המשאית מזירת התאונה כדי שלא תיחשף זהותה של המשאית שפגעה במנוחה. המשיב אמנם לא התכחש לכך כי הוא נהג במשאית בזמן מעשה, אולם טען כי נהג במשאית אחרת, זאת כדי להסתיר את העובדה שלמשאית הפוגעת לא היו רשיון רכב ופוליסת ביטוח. בשל כך יוחסו לו העבירות הנוספות שפורטו לעיל.

ב.         בימ"ש קמא (כב' השופט ג' נויטל), הטיל על המשיב את העונשים הבאים:

1.                      8 חודשי מאסר בפועל;

2.                      מאסר על תנאי לתקופות שונות בהתייחס לעבירות השונות בהן הורשע המשיב;

3.                      פסילה מקבל או החזיק רשיון נהיגה לתקופה של 7 שנים;

4.                      קנס בסך 4,000 ש"ח או 3 חודשי מאסר תמורתו.

על גזר הדין מערערת המדינה בפנינו.

ג.          בהודעת ערעור מפורטת מציינת המדינה את החומרה בכל אחת מן העבירות בהן הורשע המשיב, החל מהתאונה שהסתיימה במותה של המנוחה. לעניין זה מפנה המדינה לצורך להילחם בקטל בכבישים באמצעות ענישה מחמירה, עבור לרכיבי הרשלנות הספציפיים בהתנהגותו של המשיב כנהג, המשך בעובדה שהמשיב נהג, כאמור, ללא רשיון רכב וכלה בעבירות השיבוש למיניהן שעניינן התנהגותו של המשיב לאחר מעשה.

הסניגור טען כי הענישה מאוזנת. בימ"ש קמא אימץ למעשה את עתירותיה של התביעה בטיעוניה לעונש וגזר הדין משקף היענות זו. עוד הביא הסניגור לידיעתנו כי המשיב עמד בימים אלה ממש בפני ועדת השליש והוא עתיד להשתחרר בימים הקרובים, לאחר שהמדינה עצמה הסכימה לשחרורו. כיוון שכך, הוא עותר שלא להתערב ברכיב המאסר. גם באשר לשלילה, טוען הסניגור כי העונש מאוזן ואיננו סוטה מנורמת הענישה המקובלת בעבירות מסוג זה, ומדגיש לעניין זה את גילו של המשיב.

ד.         שקלנו את טיעוני הצדדים ואלה דברינו:

על פני הדברים צודקת המדינה בערעורה באשר לשני רכיביה העיקריים של הענישה, קרי המאסר והשלילה. הן העבירות שמדובר בהן והן נסיבותיו האישיות של המשיב מצביעות על כך שהיה מקום להטיל תקופת מאסר משמעותית וארוכה יותר. אנו אומרים בפה מלא כי אלמלא הנתון המיוחד שעניינו הסכמת המדינה לשחרורו המוקדם של המשיב בימים הקרובים, היינו מאריכים את תקופת המאסר בחודשים לא מעטים. מדובר בתאונת דרכים קשה בנסיבותיה וקשה בתוצאתה. לא היתה כל סיבה כי המשיב לא יבחין במנוחה, שדחפה, כאמור, עגלה לפניה, ויפגע בה בצורה קשה כפי שקרה בפועל. המקום חייב זהירות מיוחדת, מדובר בשוק הומה אדם, ברחוב צר מאוד, ועל המשיב היה להתאים את נהיגתו לנסיבות אלה.

ברע"פ 548/05 מאירה לוין נ' מדינת ישראל אמרה כב' השופטת פרוקצ'יה את הדברים הבאים: "התפיסה השלטת היא כי בהיערכות כוללת של רשויות שונות אשר תפעלנה למיגור הקטל בדרכים בשילוב עם מערכת אכיפה פלילית יעילה ומרתיעה, ניתן יהיה להביא לשינוי חיוני בתחום זה, שיהווה תפנית חשובה מאין כמוה למערך החיים בישראל... בית משפט זה התווה מזה שנים מדיניות ענישה מחמירה ביחס לעבירות נהיגה הכרוכות בתאונות קטלניות, בין בגדר הריגה ובין בגדר גרם מוות ברשלנות, הוא דבק בגישה זו מתוך אמונה כי לנקיטת יד עונשית קשה ומחמירה, ישנה השפעה מחמירה על הנהגים בכביש..." (עמ' 8-9 לפסק הדין).

הדברים מדברים בעד עצמם ואיננו רואים להוסיף. הענישה שהוטלה בתיק זה איננה עולה בקנה אחד עם ההנחיות דלעיל.

ה.         לנורמת הענישה המתחייבת מהעבירה של גרם מוות ברשלנות מתווספות העבירות האחרות בתיק זה. אמרנו לעיל כי העבירה של גרם מוות ברשלנות היא העבירה המרכזית. אין בכך כדי לגמד ולהקל באשר למשמעותן של העבירות הנוספות. המשיב נהג, כאמור, ללא רשיון רכב, וממילא ללא פוליסת ביטוח ברת תוקף. להיעדר רשיון רכב היבט בטיחותי, שהרי משמעות הדבר שהרכב לא נבדק, לא עבר מבחן כשירות ושמא יש בו תקלות שעלולות לסכן, בין אם את הנוהג בו ובין אם משתמשים אחרים בדרך.

עיון בגליון ההרשעות הקודמות של המשיב מצביע על כך כי בעברו 36 הרשעות קודמות, מהן 15 עבירות של נהיגה ברכב ללא רשיון רכב ו - 12 עבירות של נהיגה בלי פוליסת ביטוח. משמע, עבור המשיב אין מדובר באירוע מקרי, אלא בדפוס התנהגות. משזהו דפוס ההתנהגות של המשיב, יש להחמיר עימו ולייחס גם לעבירה זו משמעות תוך גזירת התוצאה העונשית גם בהתחשב במשמעות זו.

הוסף לכך את העבירות הנלוות של שיבוש הליכי משפט והתמונה מחמירה פעם נוספת. המשיב, כאמור, הסיע את המשאית ממקום התאונה והטעה את השוטרים באשר לזהותה. גם אם הדברים נעשו רק כדי להעלים את העובדה שלא היה בידו רשיון רכב, מדובר בשיבוש מכוון. הסעת המשאית מן המקום עלולה היתה לפגוע ולחבל בחקירת המשטרה בנסיבות התאונה הקטלנית (ומהווה עבירה מפורשת - שלא נזכרה בכתב האישום - לפי תקנה 144(ב) לתקנות התעבורה, תשכ"א-1961).

ו.          לפיכך, בפני עצמן, העבירות מחייבות תקופת מאסר ממושכת. אם בכל זאת, ולא בלב קל, אנו נמנעים מכך, הרי זה בשל ההתפתחות בדמות החלטתה של ועדת השחרורים מיום 30/3/06 שניתנה בהסכמת המדינה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ