אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק עפ 4041/07

פסק-דין בתיק עפ 4041/07

תאריך פרסום : 19/05/2009 | גרסת הדפסה
ע"פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
4041-07
19/12/2007
בפני השופט:
1. כב' הנשיא י. פלפל - אב"ד
2. נ. הנדל- ס.נ.
3. צ. צפת


- נגד -
התובע:
אלסנע איוב
עו"ד קובי סודרי
הנתבע:
מדינת ישראל
פסק-דין

צ.צפת- שופטת

  1. ערעור על חומרת העונש שהושת על המערער בגזר דין שניתן ע"י בית משפט השלום בבאר שבע (כב' השופט דב מגד ס.נ)  ביום 13.12.06 בת.פ. 4033/06.

בימ"ש קמא גזר על המערער עונש מאסר בן של 24 חודשים  לריצוי בפועל, הפעלת מאסר מותנה בן 8 חודשים באופן שחציו חופף וחציו במצטבר, ובסך הכל 28 חודשי מאסר בפועל ומאסר מותנה בן 12 חודשים  למשך 3 שנים.

      הערעור מתייחס לרכיב המאסר בפועל.

  1. בהכרעת דין מיום 27.11.06 הורשע המערער, על יסוד הודאתו, בעבירות המיוחסות לו בכתב אישום מתוקן.

      על פי האמור בעובדות המפורטות בכתב האישום המתוקן, בתאריך 14.3.06 בסמוך לשעה 17:30, סיכם המערער יחד עם סוכן משטרתי בשם ירון בוזגלו ועם עטייה אבו סעלוק לבצע עסקת סחר בסמים מסוג חשיש במשקל 200 גרם, לצורך כך סיכמו להיפגש בכניסה לתל שבע. בסמוך לאחר מכן, הגיע הסוכן למקום המפגש ונפגש עם עטווה אבו סעלוק- אחיו של עטייה אשר הגיע בשליחותו. עטווה אבו סעלוק הוביל את הסוכן המשטרתי לשבט טראבין, שם התבצעה עסקת הסמים. בסמוך לאחר מכן מכר המערער לסוכן, ביחד עם עטווה ואדם נוסף, את הסם המסוכן מסוג חשיש במשקל 96.30 גרם תמורת 1,200 ש"ח. בתאריך 15.3.06 התקשר המערער לסוכן והציע לו לקנות ממנו "שק" של סם מסוכן מסוג חשיש (משקל 100 גרם). עסקה זו לא יצאה לפועל.

      בגין מעשים אלו הורשע המערער, על יסוד הודאתו, בעבירה של סחר בסם מסוכן לפי סע' 13+19א לפקודת הסמים, תשל"ג-1973, עבירת ניסיון לסחר בסם לפי סע' 13 +19א לפקודה הנ"ל עם סע' 31 לחוק העונשין, תשל"ז-1977.

  1. בגזר הדין נשוא ערעור זה, התחשב בית משפט קמא, מחד בגילו הצעיר של המערער, ומאידך בעברו שהוא "מכביד למדי" וכולל הרשעות על עבירות שאינן מתחום הסמים. בית משפט קמא קיבל את עמדת המשיבה על פיה אין להבחין בין סמים קלים לבין סמים קשים. בנימוקי גזר הדין נכתב (פיסקה 6):

"הנאשם אינו סוחר סמים, נרקומן, עלוב נפש, הרוכש מנת סם, מחלק ומוכר אותה על מנת שמהרווח יוכל לקנות לעצמו מנת סם נוספת. בפנינו בחור צעיר שלא הורשע מעולם בעבירות סמים. גם לא נטען, כי הוא מכור לסמים מסוג כלשהו. נסיבות אלה, מוליכות למסקנה, כי אכן עסקינן בסוחר הסמים ה"קלאסי", המפיץ את הסם למען בצע כסף. דבקותו במטרה, שהתבטאה בניסיונו להשלים בתוך יממה בלבד את "ההזמנה המקורית", היא הנותנת שאינו דג רקק בשרשרת הפצת הסם. כמות הסם, הגדולה, יחסית, מלמדת גם היא על נגישותו לסם."

      במכלול השיקולים התחשב בית משפט קמא גם במאסר המותנה אשר היה תלוי ועומד כנגד המערער בעת ביצוע העבירה, ובעובדה כי העבירה בוצעה בטרם חלפה שנה מאז שוחרר ממאסרו האחרון.

      בסופו של יום, גזר בית משפט קמא על המערער את העונשים כאמור לעיל: 24 חודשי מאסר בפועל, הפעלת מאסר מותנה בן 8 חודשים באופן שחציו חופף וחציו במצטבר, ובסך הכל 28 חודשי מאסר בפועל. כן גזר בית משפט קמא על המערער 12 חודשי מאסר על תנאי למשך 3 שנים מיום השחרור מהכלא.

  1. במסגרת הליך הערעור, הוזמן לבקשת הסנגור תסקיר שירות המבחן, ממנו  עולה כי המערער רווק בן 23, התגורר טרם מאסרו עם משפחתו בשבט טאראבין, התייתם מאביו בהיותו בן 6, מצבה הכלכלי של משפחתו קשה. המערער סיים 10 שנות לימוד, החל להתחבר לחברה שולית מגיל צעיר על רקע תחושת חוסר שייכות, הוא נוטה להיגרר ולהיות מושפע מהחברה השולית, החל במעורבות בפלילים בגיל 16, מאז ריצה מספר עונשי מאסר בפועל בגין עבירות רכוש ותעבורה. המערער ציין כי השתמש בעבר בחשיש, שימוש מזדמן, פעמים בודדות בלבד והוא ואינו רואה בעייתיות בתחום השימוש בסמים או בתחומים אחרים בחייו. בשל מאסרו, המערער אינו מבצע בדיקות שתן, על כן התמונה בתחום השימוש בסמים אינה ידועה לשירות המבחן, אם כי להערכתם, טרם המעצר, עמד בקשר עם חברה שולית, כולל בתחום הסמים. שירות המבחן התרשם כי על רקע דפוסי אישיותו, המערער הפנים נורמות התנהגות שוליות, הוא נוטה להיגרר אחר אחרים, הוא אינו מודע לדפוסי התנהגותו וחשיבתו האופייניים ואינו מודע לצורך לשנות את אורחות חייו ולנתק את הקשר עם החברה השולית.

      המערער הודה בפני שירות המבחן בביצוע העבירה נשוא תיק זה ולקח אחריות. לדבריו, פרט לאירוע זה לא סחר בסמים והכחיש את המעורבות בניסיון לסחר בסמים- בה הורשע. שירות המבחן התרשם כי המערער מתקשה לבחון את כל האלמנטים אשר הובילו אותו לביצוע העבירה, ניכר כי הוא נוטה להפחית מחומרת העבירה, מתקשה לערוך בדיקה פנימית בנוגע לקשייו ולדפוסי התנהגותו ומתקשה להתמודד עם העונש שקיבל, אשר לתפיסתו אינה פרופורציונאלית לעבירה.

  1. לטענת המערער בית משפט קמא החמיר בגזירת העונש, באופן שאינו מידתי בהתחשב במכלול נסיבות המעשה. לטענתו, לא נשמעו ראיות אשר מהם ניתן ללמוד לגבי הבכירות העבריינית אשר יוחסה לו בגזר הדין. אדרבא, הנסיבות מלמדות דווקא על חלקו הזוטרי: הוא לא יזם את עסקת הסמים, לא סיכם את תנאיה עם הסוכן המשטרתי, לא היה נוכח לבדו במעמד העסקה אלא עם שניים נוספים, החשיש מסוכן פחות מסמים אחרים וכמות הסם שנמכרה אינה גדולה במיוחד. העובדה כי המערער לא הצליח לספק את כל כמות הסם המקורית בפעם הראשונה מעידה כי הוא אינו מחזיק בידו כמויות סמים נכבדות. יתר על כן, לא יוחסו למערער עסקאות סמים נוספות מלבד עסקה בודדה זו, אשר הייתה עם סוכן משטרתי ומטרת הניסיון למחרת הייתה אך לצורך השלמת העסקה מיום האתמול. ההיקף הכספי של העסקה, לה שותפים שלושה אנשים, היה 1,200 ש"ח בלבד.

      עוד טען המערער, כי הוא מתקשה להבין כיצד העובדה שלא הורשע בעבירות סמים שימשה דווקא לרועץ נגדו במקום לשמש לזכותו. לטענת המערער, צירוף כל הנסיבות לעיל מוביל למסקנה כי היה עושה דברם של אחרים, במעמד של "דג רקק" במסגרת שרשרת הפצת הסם.

      לאור האמור לעיל, לאור העובדה כי זו הרשעתו הראשונה של המערער בעבירת סמים, לאור העובדה כי הודה במיוחס לו בתחילת המשפט ובכך קיבל אחריות, הפנים והביע חרטה על המעשים וכן חסך בזמן שיפוטי יקר, הרי שגזר הדין שניתן נגדו ע"י בית משפט קמא מחמיר מידי וחורג מעונשים שהוטלו במקרים דומים שנדונו אף הם בבית משפט השלום בבאר שבע.

  1. ב"כ המשיבה ביקשה לדחות את הערעור. לטענתה, גזר הדין נשוא הערעור מנומק, נשקלו כל הנסיבות לקולא ולחומרא ובית משפט קמא אף הקל עם המערער. לטענת ב"כ המשיבה, מדובר בשתי כמויות סם שונות, שני מקרים שונים, ובשני מועדים שונים ומדובר בכמות משמעותית של סם. למערער עבר פלילי ותלוי נגדו מאסר מותנה בעת ביצוע העבירות.  ב"כ המשיבה הפנתה לתסקיר שירות המבחן, אשר לא בא בהמלצה מאחר שהמערער הפנים נורמות התנהגות עברייניות והתחבר לחברה שולית. לפיכך טוענת ב"כ המשיבה כי העונש שנגזר על המערער תואם את הפסיקה.
  1. ההלכה היא כי לעניין גזירת העונש אין ערכאת הערעור דנה תוך הפעלת שיקולים, אותם הייתה מפעילה לו ישבה כערכאה ראשונה ולא תחליף את שיקול דעתה של הערכאה הראשונה, אלא אם כן נפלה שגגה. לעניין זה נאמר בר"ע 152/84 מדינת ישראל נ. אורי קריף לז (4) 839:

"ערכאת הערעור נקראת לבחון, אם נפלה טעות משפטית בהחלטתה של הערכאה הראשונה, אם עמדו לנגד עינה שיקולים פסולים או מוטעים,אם הערכאה האמורה התעלמה מתון בעל חשיבות, אותו הייתה צריכה לכלול בין שיקוליה, או אם העונש סוטה באופן חלק על מסקנותיו של בית-משפט שלום....אם ערכאת הערעור תמדוד כל מקרה עלפי אמת מידה בלתי מסויגת ותבחן מחדש, מהו העונש ההולם, הרי יפגע מכך ללא הצדקה מעמדו של בית המשפט ששמע והתרשם ישירות מן העדויות (ובין השאר גם מגישתו של הנאשם), יתרבו הערעורים, שיוגשו רק מתוך תקווה שערכאת הערעור תנהג בחמלה רבה יותר, ויפגע ערכה של הענישה כאמצעי להגנתו של הציבור הרחב".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ