אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק עפ 2660/07

פסק-דין בתיק עפ 2660/07

תאריך פרסום : 24/05/2009 | גרסת הדפסה
ע"פ
בית המשפט המחוזי חיפה
2660-07
25/09/2008
בפני השופט:
1. י. גריל (אב"ד) ס. נשיא
2. א. קיסרי
3. מ. רניאל


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד גב' א. שטיין
הנתבע:
חיים מרקוביץ
עו"ד זילברשמיד מיכאל
פסק-דין

זהו ערעור שהגישה המדינה על קולת עונש המאסר של המשיב, כפי שנפסק על ידי בית משפט השלום, ס. הנשיא השופטת יעל אבירם בת"פ 1275/07 ביום 7.10.07.

המשיב הורשע לפי הודאתו מיום 26.4.06 בכך שביום 3.8.05 החזיק 88 טבליות המכילות סם מסוג MDMA, קנבוס במשקל 74.27 גרם נטו , 6 יחידות חשיש במשקל 23.48 גרם נטו, 1 יחידה חשיש במשקל 1 גרם נטו ו- 7 יחידות חשיש במשקל נטו מחושב 50.62 גרם. לכך צורף תיק נוסף שבו הודה בכך שביום 21.8.05 החזיק קנבוס במשקל 48.91 גרם נטו ועוד קנבוס במשקל 24.11 גרם נטו.

השופטת קמא הפנתה את המשיב לתסקיר שירות המבחן, למרות התנגדות המדינה. בתסקיר שהוגש לדיון ביום 8.11.06, כתב שירות המבחן שאין לו כל המלצה, מכיוון שהנאשם המשיב מביע התנגדות לטיפול ואינו פנוי לעבור טיפול. הנאשם המשיב טען בדיון שהוא מוכן לעשות הכל בשירות המבחן.  השופטת החליטה לתת לנאשם המשיב הזדמנות נוספת וביקשה לאחריה תסקיר משלים.

בסופו של דבר, הוגש לדיון ביום 2.7.07 תסקיר שאינו כולל המלצה טיפולית.  ב"כ הנאשם המשיב ביקש להפנות לממונה על עבודות שירות, והשופטת קמא קיבלה את בקשתו.

בסופו של דבר, ביום 7.10.07, ניתן גזר דין לפיו:

"בהתחשב בנסיבות, בהודאה, בחרטה, בחלוף הזמן (למעלה משנתיים) בגילו הצעיר של הנאשם במועד הרלוונטי (כבן 24 ), בהתחשב בעובדה כי בדיקות שמסר הנאשם במסגרת ההפניה לממונה על עבודות השירות נמצאו נקיות מסמים והממונה מצאו מתאים לעבודה ציבורית, בהתחשב בעובדה שעברו הפלילי, יחסית, איננו מכביד (הרשעה קודמת אחת משנת 2001 בעבירה משנת 1999, שענינה החזקת סם לשימוש עצמי), בהתחשב בעובדה כי הנאשם משתדל להתמיד במקומות עבודה לצורך פרנסתו ולאחר ששמעתי דבריהם  של ב"כ התביעה ושל הנאשם, מוטל בזה על הנאשם עונש כדלקמן:...."    

בית המשפט הטיל על המשיב/ הנאשם עונש של 6 חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות, מאסר על תנאי של 10 חודשים וחתימה על התחייבות של 7,500 ש"ח.

אנו מקבלים את טענת המדינה, שאין להתחשב בחלוף הזמן ממועד ביצוע העבירה. חלוף הזמן אירע בשל הזדמנויות נוספות שניתנו למשיב, לקבלת 4 תסקירים שהעידו על כך שהמשיב ממשיך להשתמש בסמים. המשיב הורשע בעובדות כתב האישום כבר באפריל 2006, כ- 8 חודשים לאחר העבירות, אך בשל ההזדמנויות שניתנו לו, דינו נגזר רק באוקטובר 2007.

עמדת שירות המבחן מיום 18.6.07 היתה, כי במהלך תקופת הנסיון שניתנה  למשיב הוא לא גילה שום מוטיבציה או נכונות להכנס לתהליך טיפולי וניסה לחצות גבולות בכל דרך אפשרית. לא זוהתה שום תובנה לעריכת שינוי בחייו. לכן, העריכה קצינת המבחן, כי ענישה מוחשית ומציבת גבולות באופן חד משמעי עשויה להמחיש לו את התנהלותו הבעייתית.

בדיון בבית משפט זה ביום 27.12.07, נקבע כי מכיוון שהתסקיר האחרון הוא מיום 18.6.07, והמשיב טוען שהשתתף לאחרונה ב- 20 פגישות אצל מטפלת בפסיכותרפיה, נתבקש תסקיר מעודכן. על פי תסקיר מיום 13.2.08, קצינת המבחן התרשמה מנכונות לטיפול במסגרת שירות המבחן, שכן מדובר בבחור צעיר הזקוק לקשר וליווי על מנת לנסות ולמנוע הדרדרות נוספת לעולם הסמים. לפיכך הומלץ לאפשר למשיב הזדמנות נוספת להיות בקשר עם שירות המבחן, ולכן הומלץ לדחות את הדיון כדי לעקוב אחר השתלבותו.

בית משפט זה קיבל את ההמלצה ודחה את המשך הדיון ליום 19.6.08. עקב השביתה לא הגיע תסקיר ולכן נדחה הדיון פעת נוספת ליום 11.9.08.

עד 11.9.08 הגיעו שני תסקירים. בתסקיר מיום 7.7.08, נאמר שהמשיב הוזמן לעבור בשירות המבחן בדיקות שתן לגילוי סמים. הוא לא התייצב לשתי בדיקות ובבדיקה אחת שעבר נמצאו שרידי סמים. מכיוון שהמשיב עבר אותה עת טיפול אצל מטפלת פרטית, נוצר קשר עימה, והיא מסרה שבפני המשיב עומד עוד תהליך ארוך, ו"הוא עדיין לא נמצא במקום של להפסיק שימוש בסמים". המשיב עצמו טען שהפסיק להשתמש בסמים אך אחר כך אמר שייתכן שהשתמש אך הוא לא זוכר זאת. לדבריו, הוא נוהג לעיתים לשתות אלכוהול ויתכן שעישן סמים בהיותו שיכור. הוא עזב את מקום עבודתו והחליף מאז עוד 4 מקומות עבודה בהם עבד כשליח תקופה קצרה. שירות המבחן התרשם, שהמשיב זקוק למסגרת טיפולית נוקשה יותר כדי לשנות את דפוס התמכרותו הנמשך מזה 10 שנים. המשיב הביע נכונות לעבור טיפול ביחידה העירונית לטיפול בנפגעי סמים. לכן, ביקש שירות המבחן דחייה של 3 חודשים על מנת לעקוב אחר השתלבותו ביחידה.      

בתסקיר נוסף מיום 7.9.08 נאמר, שבסוף יוני 2008 הוזמן המשיב לשירות לחתום על טופס ויתור סודיות לצורך הפנייה ליחידה העירונית לטיפול בנפגעי סמים ולעבור בדיקת שתן לגילוי סמים. המשיב לא הגיע ולא יצר קשר. גם המטפלת הפרטית דיווחה שהמשיב ניתק את הקשר עימה. בסוף יולי 2008 נוצר קשר טלפוני עם המשיב שטען שניתק קשר כי "רצה לחשוב על דרכו", וכעס כאשר נאמר לו שהוא לא משתף פעולה. ממידע שהתקבל מהיחידה העירונית לטיפול בנפגעי סמים עולה שהמשיב יצר עימם קשר מיוזמתו ונערכה עימו שיחה ביום 7.8.08 שבה דיווח שחזר להשתמש בסמים. נערכה עימו שיחה נוספת כעבור שבוע ואת השיחה האחרונה שתואמה עימו ביטל. הוא לא הגיע לבדיקות שתן מאז שיצר קשר.

התרשמות קצינת המבחן היא שלרשותו של המשיב כוחות מועטים לשינוי ולהפסקת השימוש בסמים והוא מתקשה להתחייב למסגרת טיפולית. לפיכך, נמנע השירות מכל המלצה טיפולית.

בדיון בפנינו טען ב"כ המשיב שהמשיב אכן נמצא בטיפול ביחידה העירונית וממשיך בפגישות. נטען, כי המשיב עובד, במיוחד בשנה האחרונה, ומנהל אורח חיים נורמטיבי בשלוש השנים האחרונות ולא נפתחו נגדו תיקים נוספים. לכן, שליחתו למאסר בפועל תגרום לרגרסיה אדירה.

ב"כ המדינה טענה שהמשיב אינו מצוי בשום מצב נורמטיבי שכן הוא משתמש בסמים.

החזקת סם מסוג אקסטזי יש בה חומרה מיוחדת, בנוסף על הכמויות הגדולות של הקנבוס והחשיש שבהחזקתן הורשע המשיב. בנסיבות אלה, על פי מה שנאמר בע"פ 2342/07 (בית משפט מחוזי בחיפה), מן הראוי להטיל עונש מאסר בפועל ולא בעבודות שירות, כמרכיב חשוב בהרתעה הכללית. כל שכן במקרה של המשיב, שלחובתו הרשעה קודמת, שאינו שב מסורו, שאינו משתף פעולה עם נסיונות הטיפול בו, למרות ההזדמנויות הרבות שקיבל לכך, למרות שהוא עצמו קבע מפעם לפעם את המקום שבו יטופל.

המשיב זקוק לענישה מוחשית ומציבת גבולות באופן חד משמעי. עבודת שירות אינן ענישה מוחשית מספיק בהקשר זה. המשיב אינו מנהל אורח חיים נורמטיבי אלא אורח חיים של משתמש בסמים, ומוטב שינסה לנצל את תקופת המאסר לשינוי אמיתי בחייו. זאת, מבלי שהתעלמנו מכך שערכאת הערעור אינה ממצה את הדין עם נאשם. 

לפיכך, אנו מקבלים את ערעור המדינה וקובעים שעונש המאסר שקבעה השופטת קמא (6 חודשים)  לא ירוצה בעבודות שירות אלא כמאסר בפועל. שאר חלקי גזר דינו של בית המשפט קמא יעמדו בעינם ללא שינוי. המשיב יתייצב במזכירות מדור ערעורים בבית המשפט המחוזי בחיפה לשם תחילת ריצוי עונשו ביום ראשון, 26.10.08, שעה 9.00 בבוקר.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ