אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק עפ 1357/05

פסק-דין בתיק עפ 1357/05

תאריך פרסום : 06/11/2007 | גרסת הדפסה
ע"פ
בית המשפט המחוזי נצרת
1357-05
21/02/2006
בפני השופט:
1. יצחק כהן - אב"ד - סגן נשיא
2. האשם ח'טיב
3. אסתר הלמן


- נגד -
התובע:
עארף בן ערפאן ביומי ת.ז. 037750122
עו"ד טנוס
הנתבע:
מדינת ישראל
עו"ד שטרן
פסק-דין

1.         המערער הורשע ע"פ הודאתו בעבירה שיוחסה לו ע"פ כתב האישום, בת"פ 3826/03, שהינה עבירה של החזקת סם מסוכן לשימוש עצמי, עבירה על סעיף 7 (א) +(ג) סיפא לפקודת הסמים המסוכנים (נוסח חדש) התשל"ג-1973 (להלן: " פקודת הסמים המסוכנים"). בנוסף, הורשע המערער על פי הודאתו בשלושה תיקים נוספים, אותם ביקש לצרף, והם:

א.         תיק פ.א. 1478/03 תחנת נצרת שעניינו החזקת סם מסוכן מסוג קנאבוס בכמות של 68.58 גרם שלא לשימוש עצמי;

ב.         תיק פ.א. 465/03 תחנת נצרת עילית שעניינו עבירה של החזקת שתי טבליות של סם מסוכן מסוג M.D.M.Aלשימוש עצמי;

ג.          תיק פ.א. 15315/03 תחנת משטרת ירקון - ת"א, שעניינו עבירה של החזקת סם מסוכן מסוג קנאבוס, במשקל של 1,400 גרם והחזקת סכין שלא למטרה כשרה.

2.         בית משפט השלום, קיבל בעניינו של המערער מספר רב של תסקירי מבחן, תוך ששירות המבחן מנסה לבדוק אפשרות של הליך טיפולי ביחס למערער. בתסקיר האחרון מיום 24/5/05, קבע שירות המבחן כי המערער לא המשיך במתן בדיקות שתן כפי שנתבקש וניתק את הקשר עם שירות המבחן, ללא כל הודעה, משכך סבר שירות המבחן כי הדבר חיזק את הערכתו כי המערער לא מצליח להפיק תועלת מקשר טיפולי וכי טרם בשלו התנאים להירתם לתהליך טיפולי של שיקום אורחות חייו. על כן, לא בא שירות המבחן בהמלצה טיפולית כלשהיא.

בסופו של יום, גזר בימ"ש השלום על המערער 18 חודשי מאסר לריצוי בפועל, 12 חודשי מאסר על תנאי לתקופה של 3 שנים, והתנאי כי המערער לא יעבור בתוך תקופה זו כל עבירה מסוג פשע על פקודת הסמים ויורשע עליה, 6 חודשי מאסר על תנאי לתקופה של 3 שנים והתנאי כי המערער לא יעבור בתוך תקופה זו כל עבירה מסוג עוון על פקודת הסמים ויורשע עליה, כמו כן, הוטל על המערער עונש פסילה לקבל או להחזיק רשיון נהיגה למשך שנה מיום שחרורו ופסילה על תנאי של שנה נוספת למשך 3 שנים מיום שחרורו שלא יעבור עבירה על פקודת הסמים. בנוסף, גזר ביהמ"ש קמא על המערער קנס בסך 3,000 ש"ח.

3.         בעקבות טענתו של הסניגור בדיון שהתקיים ביום 17/1/06, לעניין סגירתו של תיק פ.א. 15315/03, מחוסר ראיות, וזאת עוד בטרם יבקש המערער לצרפו, הגיש המערער בהתאם לרשות שניתנה לו, הודעת ערעור מתוקנת ולפיה ביקש לבטל את הרשעתו של המערער בעבירה נשוא תיק פ.א. 15315/03 תחנת ירקון - ת"א, בטענה כי תיק זה נסגר עוד ביום 21/12/03 ע"י תחנת המשטרה, ובטרם יודה המערער במיוחס לו ע"פ תיק זה, מהסיבה כי לא נמצאו ראיות מספיקות להעמיד את המערער לדין.

            לטענת הסניגור, התביעה הטעתה את המערער בכך שביום הדיון הציגה בפניו העתק מכתב אישום שהוכן בתיק פ.א. הנ"ל, תוך הצגת מצג כי כתב האישום עומד להיות מוגש בימים הקרובים, דבר זה הניע את המערער, לטענתו, להודות בעבירה המיוחסת לו ע"פ תיק זה. היום, ומשהתברר לו זמן רב לאחר הגשת כתב הערעור המקורי, כי התיק נסגר מחוסר ראיות עוד בטרם הודה בו, יש לבטל את הרשעתו בדין בגין העבירה מושא תיק זה.

            בעניין זה חלקה ב"כ המשיבה על טענותיו של המערער וציינה כי תיק פ.א. הנ"ל מעולם לא נסגר וכי ההודעה שנשלחה אליו נשלחה מתוך טעות, זאת לאחר שהתיק אכן נסגר נגד אדם נוסף שהיה מעורב באותה עבירה. 

עוד טענה ב"כ המשיבה כי המערער הודה במיוחס לו ע"פ תיק פ.א. הנ"ל והורשע ואין כל נימוק לביטול ההרשעה.

4.         באשר לעונש טען המערער כי ביהמ"ש קמא החמיר עמו יתר על המידה ולא נתן משקל ראוי לנסיבות ביצוע העבירה ולנסיבותיו האישיות של המערער, ובין אלה מצבו הרפואי והעובדה שהוא סובל מהפרעות פסיכיאטריות. לטענת הסניגור, מכל השיקולים לקולא שהועלו בפניו, לקח בחשבון ביהמ"ש קמא רק את הודאתו של המערער והחסכון בזמנו השיפוטי והתעלם מכל יתר הנימוקים, ובין אלה, תהליך הגמילה שהמערער עבר והעובדה כי הוא התנתק מעולם הסמים. לטענת הסניגור, שליחתו של המערער עתה לאסר תביא לנסיגה במצבו וחזרתו למעגל השימוש בסמים.

            מנגד, טענה ב"כ המשיבה כי לאור האמור בתסקירי המבחן שהוגשו בעניינו במשך תקופה ארוכה של 16 חודשים ובמיוחד התסקיר האחרון שמפרט את מצבו, אין מקום להתערב בעונש שבית המשפט קמא השית עליו. לגישתה, העונש שהושת עליו ע"י בית משפט השלום איזן  איזון ראוי בין כל השיקולים.

5.         לאחר שב"כ המשיבה הסבירה כי ההודעה שנשלחה למערער ע"י תחנת משטרת ירקון בדבר סגירתו של תיק פ.א. 15315/03 מקורה בטעות, וכי התיק נגד המערער מעולם לא נסגר, ולאחר שהמערער שהיה מיוצג בפני בימ"ש קמא על ידי סניגור, בחר לבקש צירופו של תיק זה, ולהודות במיוחס לו על פיו, הרי שהרשעתו בעבירה שיוחסה לו ע"פ תיק זה בדין יסודה ואין בידינו לקבל את טענות המערער ולבטל את הרשעתו בעבירה נשוא תיק זה.

6.         לעניין העונש, אין חולק כי עבירות על פקודת הסמים הן עבירות חמורות, ונפסק כבר לא אחת כי דינו של כל מי שמטמא את ידיו בעסקי סמים, מאסר לריצוי בפועל.

            ככל שמדובר בעבירות על פקודת הסמים, גובר בדרך כלל האינטרס הציבורי והצורך בהטלת עונשים חמורים ומרתיעים, על הנסיבות האישיות של הנאשם.

            יחד עם זאת, רמת הענישה נקבעת הן לאור סוג הסם, כמות הסם, נסיבות ביצוע העבירה, ובמידת מה בהתאם לנסיבותיו האישיות של הנאשם, במיוחד כאשר קיימות נסיבות מיוחדות כאלה.

            בענייננו, המדובר בארבע עבירות על פקודת הסמים, שתיים מהן החזקת סם לצריכה עצמית, על פי האחת המדובר בהחזקה של טבליה אחת ובשניה, שתי טבליות סם מסוג M.D.M.A. שתי העבירות הנוספות, אמנם מדובר בהחזקת סם מסוכן, שלא לצריכה עצמית, יחד עם זאת, מדובר  בסם מסוכן מסוג קנאבוס, ובכמויות לא גדולות באופן יחסי.

בנוסף לכך, המדובר במערער צעיר בגילו, חסר הרשעות קודמות, אשר הודה בכל המיוחס לו ובכך הביע חרטה על מעשיו.

7.         לאחר שנתנו את דעתנו לטענותיהם של שני הצדדים, ולכלל הנסיבות, כפי שעולות מהחומר שנמצא בפנינו, באנו לדעה כי ביהמ"ש קמא החמיר יתר על המידה עם המערער. על כן,  אנו מקבלים את הערעור לעניין חומרת העונש בכך שאנו מעמידים את עונש המאסר לריצוי בפועל על תקופה של 12 חודשים, במקום 18 חודשים, כל מותר גזר הדין יישאר על כנו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ