אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק עפ 1293/06

פסק-דין בתיק עפ 1293/06

תאריך פרסום : 30/10/2007 | גרסת הדפסה
ע"פ
בית המשפט המחוזי נצרת
1293-06
30/01/2007
בפני השופט:
1. זיאד הווארי - אב"ד
2. גבריאלה (דה-ליאו) לוי
3. הלמן אסתר


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד שירן
הנתבע:
חאלד בן סביח קובטי ת.ז. 058918012
עו"ד פרג' סלמאן
פסק-דין

1.         כנגד המשיב הוגש לבית משפט השלום בנצרת כתב אישום אשר ייחס לו עבירות של תקיפה הגורמת חבלה בנסיבות מחמירות (בת זוג) - עבירה לפי סעיף 382 (ג) לחוק העונשין התשל"ז - 1977 (להלן: "חוק העונשין"), ותקיפה בנסיבות מחמירות (בת זוג) - עבירה לפי סעיף 382 (ב) לחוק העונשין.

2.         על פי כתב האישום, המשיב נשוי ללונא ח'ורי קובטי (להלן: "המתלוננת"), ושניהם מתגוררים בביתם בנצרת יחד עם ארבעת ילדיהם הקטינים (להלן: "הקטינים"). בתאריך 19/05/05 בסמוך לשעה 18:00 עת שהו המשיב והמתלוננת בבית, פרץ ביניהם וויכוח שבמהלכו התנפל המשיב על המתלוננת שישבה על הספה וסטר לפניה. המתלוננת ניסתה להרחיק את המשיב ממנה, אולם המשיב תפס את ידה וסובב אותה מאחורי גבה. כן הכה המשיב את המתלוננת באמצעות אגרוף בגבה. המתלוננת ניסתה לפנות לעזרת הקטינים אשר היו בבית והדבר העלה את חמתו של המשיב והוא היכה את המתלוננת באמצעות אגרופו בעינה השמאלית עד שזב דם מעינה של המתלוננת. כתוצאה ממעשיו של המשיב, נגרמו למתלוננת המטומה ונפיחות באזור העין השמאלית ושטף דם בתוך הקרנית, המטומות בכתף היד השמאלית ובכף היד הימנית. באירוע נוסף כחודשיים עובר להגשת כתב האישום, היכה המשיב את המתלוננת בכך שאחז בידה וסובב אותה חזק עד אשר המתלוננת נאלצה להתכופף לרצפה.

3.         בטרם ששמע בית משפט השלום את טיעוני הצדדים לעונש, הופנה המשיב לקבלת תסקיר מבחן וזאת על פי הסכמת הצדדים, ובכפוף לכך שהמערערת לא תהא כפופה להמלצות בתסקיר והצדדים יטענו לעונש באופן חופשי.

4.         לאחר שנתקבלו מספר תסקירי מבחן בעניינו של המשיב, וכן חוות דעת חיובית של הממונה על עבודות שירות, ולאחר ששמע בית משפט קמא את טענותיהם של ב"כ הצדדים, גזר על המשיב עונש של מאסר בפועל בן 6 חודשים אשר ירוצה בעבודות שירות, וכן מאסר על תנאי של 9 חודשים למשך 3 שנים שלא יעבור על אותה עבירה או כל עבירה של אלימות פיזית כלפי אדם. בנוסף הטיל על המשיב פיקוח של שירות המבחן למשך שנה.

5.         בדיון בפני המותב הקודם ולאור המלצתו, נשלח המשיב לקבלת תסקיר מבחן מעודכן ומשלים תוך הדגשה כי התסקיר יינתן לאחר שיחה פרטנית עם המתלוננת עצמה ובמידת האפשר ועל פי שיקול דעת קצינת המבחן גם עם מי מהקטינים. 

6.         ב"כ המערערת משיגה בפנינו על קולת העונש. לטענתה העונש שהוטל על המשיב מופרז לקולא בהתחשב באלימות החמורה שהמשיב נקט כלפי המתלוננת, היא הדגישה את העובדה כי אין המדובר באירוע חד פעמי, וכי למשיב עבר בעבירות דומות. עוד טענה המערערת, כי העונש שהוטל משדר מסר מקל וכי האינטרס הציבורי במקרה שלפנינו מחייב הטלת עונש של מאסר בפועל של ממש.

7.         מנגד, טען הסניגור כי המשיב ישב במעצר 17 יום, והוא נמצא במעצר בית מלא ובהרחקה מביתו מזה שנה ו- 4 חודשים, דבר שהסב לו נזק כלכלי עצום מעבר לנזקים החברתיים שנגרמו. הוסיף כי המשיב הספיק עד כה לבצע חודש ימים בעבודות שירות. הסניגור הפנה לתסקיר המבחן האחרון אשר המליץ על השארת גזר הדין של בית משפט קמא על כנו.

8.         כאמור, בעניינו של המשיב נתקבלו מספר תסקירים של שירות המבחן.

בתסקיר הראשון מיום 26/09/05 התרשם שירות המבחן מהמשיב כבעל קווי אופי אלימים במיוחד, ובטרם גיבש שירות המבחן את המלצתו, הוצע להעמיק את היכרותו עם המשיב ולאפשר לו להשתלב  במסגרת היחידה לאלימות במשפחה על מנת לעבור תהליך אבחון ובדיקה למידת יכולתו לערוך שינוי בהתנהגותו.

בתסקיר השני מיום 23/11/05 המליץ שירות המבחן על דחייה של שלושה חודשים כדי לאפשר למשיב והמתלוננת להשתלב במפגשים משותפים אצל העו"ס המטפלת במרכז לאלימות בנצרת ובשירות המבחן.

בתסקיר השלישי מיום 15/03/06 נאמר, כי המשיב הגיע לכל המפגשים בקבוצה במרכז לאלימות בחיפה, התמיד וגילה אחריות לתהליך הטיפולי, אולם הוא עדיין מתקשה בתהליך הקבוצתי וחש חוסר בטחון מול חברי הקבוצה. נאמר עוד, כי המשיב זקוק לזמן על מנת לחוש בטחון ויכולת לשתף ולהיחשף. בתסקיר זה צויין נסיונו של המשיב להפר את תנאי המעצר ולחזור לבית המתלוננת. בשיחה לה זומן המשיב אצל שירות המבחן הובהר לו משמעות תנאי המעצר, הגבולות והסייגים של תנאים אלה, המשיב הביע חרטה על התנהגותו והדגיש כי ההפרה הייתה על רקע הגעגועים לילדיו לאחר שלא נפגש עמם תקופה ארוכה. שירות המבחן המליץ בתסקיר זה לאפשר למשיב לעבור מפגשים משותפים עם העובדת הסוציאלית המטפלת במרכז לאלימות בנצרת, כאשר באותה תקופה המתלוננת הייתה מטופלת במקום, ולהערכת שירות המבחן הצטרפותו של המשיב אמורה לסייע בבניית דיאלוג בין בני הזוג. נוכח האמור, נדרשה דחייה נוספת בת 3 חודשים.

מתסקיר האחרון שניתן בבית משפט קמא ביום 05/07/05 עולה, כי המשיב הגיע למפגשים באופן קבוע והצליח לזהות המקומות שהובילו לתוקפנות, כאשר ניכר בו הרצון לערוך שינוי בחייו ועל פי התרשמות שירות המבחן, המשיב זקוק באותו שלב לטיפול מובנה במסגרת קבוצה, מאחר והטיפול הדינמי שמתקיים בשיחות הפרטניות, אינו נותן מענה לצרכיו. המשיב ביטא בפני שירות המבחן רצון להמשיך בתהליך הקבוצתי במסגרת הטיפול של שירות המבחן, כאשר לדבריו השינוי שמעוניין לערוך במצבו הינו משמעותי עבורו ומסייע לו להתמודד עם קשרים בינאישיים בעתיד. בשל חומרת העבירות בהן הורשע המשיב מצד אחד, ומאידך נוכח שלבי הטיפול שעבר המשיב, המליץ שירות המבחן כי בית המשפט ינקוט בעמדה אשר תשלב בין הגורם השיקומי וההרתעתי כאחד, באופן שיוטל על המשיב מבחן טהור למשך שנה, ובו יאפשר למשיב להמשיך בתהליך הקבוצתי בשירות המבחן ובשילוב עם מאסר שירוצה בעבודות שירות.

בית משפט קמא בגזר דינו, אימץ את המלצת שירות המבחן תוך קביעה כי הדרך בה נקט שירות המבחן יש בה כדי לאזן את האינטרסים המנוגדים, תוך שילוב פיקוח והרתעה עם ענישה משמעותית.

בתסקיר המבחן שהונח בפנינו, חזר שירות המבחן וציין כי המשיב המשיך בתהליך הקבוצתי במסגרת שירות המבחן ונמצא בקבוצה מזה כשנה ושלושה חודשים. על פי דברי מנחי הקבוצה, המשיב מגיע באופן קבוע לקבוצה, משתף פעולה ונראה מגויס לתהליך, עם זאת להערכת שירות המבחן תהליך השינוי שעובר המשיב הינו איטי כאשר מדובר באדם שזקוק לתהליך טיפולי ארוך וממושך על מנת לסייע לו לערוך שינוי באישיותו ובחלקים התוקפניים שקיימים בו. מהשיחה שקיים שירות המבחן עם המשיב והמתלוננת עולה, כי לאורך השנה היו עליות ומורדות במערכת היחסים בין בני הזוג, כאשר עיקר  הקונפליקטים נוגע בנושא העבודה והעסקת המתלוננת אצל בני משפחתה, בגן פרטי ששייך להוריה, בעבר החליטו בני הזוג לפתוח בהליכי גירושין, אולם כיום בני הזוג מעוניינים להמשיך ולחיות במשותף, והמשיב מעוניין להמשיך בתהליך הטיפולי וביטא רצון לשקם את חייו המשפחתיים. מדברי עו"ס מלשכת הסיוע המשפטי עולה, כי בני הזוג הופנו ע"י בית המשפט לענייני משפחה לבדיקת יכולתם להפיק תועלת מתהליך טיפולי זוגי משותף, וזאת באופן מקביל לתהליך הקבוצתי שמתקיים בשירות המבחן. מדבריה עולה גם, כי בני הזוג ביטאו צורך ונזקקות לקשר זה, וזאת בעיקר על רקע חזרתו של המשיב לביתו והרצון לחיות במשותף. העו"ס התרשמה מהמוטיבציה והרצון שבני הזוג הביעו בפניה, לכן ביקשה לתת לבני הזוג הזדמנות בציפייה לערוך שינוי בחייהם. שירות המבחן הוסיף, כי מאז חזרת המשיב לביתו, שללה המתלוננת התנהגות אלימה של המשיב. נוכח כל האמור, המליץ שירות המבחן להשאיר את גזר דינו של בית משפט קמא על כנו.

9.         לאחר ששמענו את טיעוני הצדדים, ואף שהעונש שהוטל על המשיב אינו חמור בכלל בהתייחס למעשים שביצע, אנו סבורים כי בנסיבות המקרה היה מקום לקבל את המלצת שירות המבחן, נוכח עברו הכמעט נקי של המשיב, (למשיב רישום פלילי ללא הרשעה משנת 1997 בגין תקיפה הגורמת חבלה), התהליך השיקומי, הטיפולי הארוך והמייגע שעבר המשיב כמפורט בתסקירי שירות המבחן, שיתוף הפעולה המלא של המשיב עם שירות המבחן אשר גרם לשינויים בדפוסי התנהגותו, ונכונות בני הזוג לחיות במשותף, ומוכנותם להשתלב בקבוצה טיפולית, יש בכל אלה כדי להטות את הכף לטובת אימוץ המלצת שירות המבחן. אימוץ הגישה המחמירה של המערערת והטלת מאסר בפועל, יש בה כדי לפגוע קשות בתהליך השיקומי שעברו עד כה בני הזוג. זאת ועוד, ראוי להתחשב במידה מסויימת בעובדה כי המשיב נעצר כ- 17 יום והיה כשנה וארבעה חודשים בהרחקה מוחלטת מביתו. הצטברותן של כלל הנסיבות הנ"ל, הביאו את בית משפט קמא לאמץ את גישת שירות המבחן המשולבת שיש בה מצד אחד אפקט הרתעתי גמולי, ומאידך יש בה כדי לשקם את המשיב ואת מערכת הזוגיות שלו עם המתלוננת.

לסיכום, העונש שהוטל על המשיב בנסיבות המקרה שפורטו לעיל, הולם, ראוי ומאוזן ואיננו רואים כל מקום להתערב בו.

10.       אשר על כן ולאור האמור לעיל, אנו מורים על דחיית הערעור.

המשיב ימשיך את ביצוע עבודות השירות בהתאם לחוות הדעת של הממונה על עבודות שירות.

מועד תחילת המשך ביצוע עבודות השירות ייקבע על ידי הממונה, וב"כ המשיב ידאג ליצור קשר עם הממונה תוך 7 ימים מהיום לשם קביעת מועד חדש.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ