אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק עפ 1268/06

פסק-דין בתיק עפ 1268/06

תאריך פרסום : 26/07/2007 | גרסת הדפסה
ע"פ
בית המשפט המחוזי חיפה
1268-06
05/02/2007
בפני השופט:
ר. שפירא

- נגד -
התובע:
ועדה מחוזית לתכנון מחוז חיפה
הנתבע:
אגברייה (סמי) נזמי ת"ז 055203533
פסק-דין

בפני ערעור על החלטת בית המשפט השלום בחדרה, בתיק ת.פ. 2270/03 מיום 28.9.06, שניתנה על ידי כב' השופט מ. מסרוואה, לפיה האריך מועד לעיכוב ביצוע של צו האוסר שימוש במבנה וזאת לתקופה של עשרה חודשים, עד ליום 30.6.07. לאחר שעיינתי בטיעוני הצדדים, החלטתי לדחות את הערעור.

עניינו של ההליך בבית משפט קמא בבקשה לאסור שימוש במבנה המצוי בכפר קרע. יצויין, כי מדובר במבנה המשמש כמכללה. בית משפט קמא הרשיע את המשיב על פי הודאתו בעבירה של שימוש במבנה ללא היתר ובגזר דין מיום 9.3.05 אסר בית משפט קמא על המבקש לעשות שימוש במבנה הנ"ל.  המשיב הגיש ערעור לבית המשפט המחוזי בחיפה, ובסיכומו של דבר לאחר הליכים ממושכים נקבע כי צו איסור השימוש ייכנס לתוקף ביום 1.9.06.

בסמוך למועד כניסתו לתוקף של הצו, הוגשה הבקשה לעכב את ביצוע הצו לאיסור שימוש. המערערת התנגדה וציינה כי מדובר בהנצחה של פעילות ללא היתר בבניה בלתי חוקית. עוד ציינה המערערת שבפניי כי ניתנה ארכה של שנה להעברת המכללה הפועלת במבנה למקום אחר ולא נעשה דבר. בנסיבות אלו טענה המערערת כי אין מקום להורות על עיכוב ביצוע נוסף של הצו, ובמיוחד כאשר פעילות המכללה במבנה שאינו מתאים לה, מסכנת את התלמידים ואת השוהים בבנין.

אין חולק כי המבנה בו פועלת המכללה, שהוא נשוא ההליך בפניי, נבנה במקור כבית בד. מדובר במבנה המצוי בקרקע חקלאית. עם זאת, הובהר במהלך הדיונים כי בפועל פועלת הועדה לתכנון ובניה לשינוי יעוד השטח לתעשיה באופן שבו המבנה עצמו לא יהיה עוד מבנה הבנוי על קרקע חקלאית.

בית משפט קמא דן בהרחבה במסגרת החלטתו בבעיות התכנוניות הקשורות בשינוי היעוד של הקרקע ומתן היתרי בניה במתחם בו מצוי המבנה נשוא ההליך. עוד ציין בית משפט קמא בהחלטתו כי בית המשפט המחוזי בחיפה בפסק דינו הסופי בע"פ 348/05 קבע כי מדובר במבנה גדול של מכללה כאשר ניתנו כבר את מירב האישורים של הרשויות השונות לגבי המבנה באשר לתנאי הבטיחות והאיכלוס. בית המשפט המחוזי מצא לנכון בזמנו להאריך את משך הזמן עד להפסקת השימוש במבנה לשנה וזאת כדי לאפשר את השלמת הסדרתו של המבנה לקבלת כל ההיתרים. בנסיבות אלו, לאחר שמצא בית משפט קמא כי המשיב שבפני לא ישב בחיבוק ידיים ופעל לקידום הסדרת חוקיות המבנה, קבע בית המשפט כי ראוי בנסיבות הענין לאשר את הארכת המועד לתקופה של 10 חודשים נוספים ובפועל עד לסיום שנת הלימודים.

בנסיבות כפי שפורטו בהחלטת בית משפט קמא, סבור אני כי דין הערעור להידחות.

אבהיר לענין זה כי המדיניות הראוייה כפי שנקבעה בפסיקת בית המשפט העליון בשורה של פסקי דין היא למנוע מצב של הנצחת פעילות בלתי חוקית. ראה לענין זה את פסק הדין שניתנו בע"פ 6720/06, דהרי ואח' נ' מדינת ישראל ואח' , פורסם בתק-על 2006(3), 2922; בג"צ 6309/06 בעניין מושב הודיה ואח' נ' מינהל מקרקעי ישראל ואח' , תק-על 2006(3), 3751; ודנג"צ 7404/06,  מושב הודיה ואח' נ' מינהל מקרקעי ישראל ואח', תק-על 2006(3), 5091.  יצויין, כי פסקי הדין הנ"ל ניתנו בענינים אחרים ואולם האמור שם, ככל שהדבר נוגע לאכיפת דיני התכנון והבניה נכונים גם לענין שבפני. בית המשפט העליון הבהיר כי ככלל צווי הריסה, או צווים להפסקת שימוש חורג, צריכים להיות מבוצעים בסמוך למועד מתן הצו ואין מקום להאריכם ובדרך זו להנציח שימוש שאינו חוקי. גם אם נעתר בית משפט לבקשות לפי ס' 207 לפי חוק התכנון והבניה, כי אז ראוי הוא שעיכוב הביצוע יהיה לתקופה קצרה ולא יינתנו הארכות מועד לביצוע צווי סגירה או צווי הריסה לתקופות ממושכות.

אלא שבמקרה זה פירט בית משפט קמא את נימוקיו בכל הנוגע לדחיית ביצוע הצו לאיסור שימוש בהתקדמות התכנונית והסדרת חוקיות המבנה. בית המשפט פירט את הפעולות שננקטו והבהיר כי אכן חלה התקדמות בכל הנוגע להסדרת לגליזציה. קביעותיו העובדתיות לא נסתרו גם לא בטיעונים שבפניי ובנסיבות אלו סבור אני כי צדק בית משפט קמא כאשר החליט להאריך את מועד השימוש במבנים עד לסוף שנת הלימודים ובדרך זו לתת את ההזדמנות האחרונה להסדרת חוקיות המבנה והשימוש בו, והכל באופן שלא ייפגעו הלומדים במכללה.

מעבר לכך, בית משפט קמא קבע בגוף החלטתו גם שורה של פעולות שעל המשיב לבצע באופן שבו יוכל בית המשפט להמשיך ולפקח כי אכן ננקטות פעולות להסדרת חוקיות. למעשה, קבע בית משפט קמא מיוזמתו מעין הליך של עיון חוזר בהחלטתו במובן זה שהורה למשיב לדווח על התקדמות הפעולות להסדרת החוקיות, וזאת עד ליום 1.1.07 כאשר עולה מהחלטה כי אם ימצא בית המשפט שלא ננקטות פעולות כנדרש, כי אז יוכל לזמן את הצדדים לדיון בפניו ולשקול את קיצור התקופה.

בהביאי בחשבון את כל הנתונים הנ"ל, לא מצאתי מקום להתערב בהחלטתו של בית משפט קמא ואני מורה על דחיית הערעור.

בד בבד עם דחיית הערעור, ראוי להבהיר למשיב כי לא יהיה עוד מקום ליתן ארכות נוספות מעבר לארכה שהתקבלה בהחלטת בית משפט קמא, דהיינו, עד ליום 30.6.07, ובמועד זה יהיה עליו להפסיק את השימוש במבנה נשוא הערעור, וזאת אם לא ישולמו הליכי הלגליזציה ולא יינתן ההיתר לשימוש המבוצע במבנה עד למועד זה.

עוד מוצא אני לנכון לציין, כי ככל שיחליט המשיב להגיש בקשה נוספת לפי ס' 207, ראוי הוא שבקשה זו תוגש לכל המאוחר עד ליום 1.4.07. אין מקום לאפשר מצב בו ממתינים עד למועד אחרון בו יש לבצע את הצו, ואז פונים לבית משפט בבקשה להארכת תוקפו של הצו ובדרך של משיכת הדיון גורמים בסופו של דבר להארכה של צו, לעיתים, שלא לצורך. בהתאם, ובאם יהיה סבור המשיב כי נתקיימו סיבות חריגות אשר יצדיקו הארכה נוספת של עיכוב ביצוע לצו שניתן, וזאת בניגוד למדיניות שפורטה לעיל, כי אז ראוי הוא שהבקשה תוגש זמן סביר קודם למועד פקיעתו של צו עיכוב הביצוע, הכל כאמור לעיל, כך שבית משפט שידון בבקשה יוכל לבחון אותה ולהשלים את הדיון בה קודם במועד האחרון בו אמור לפקוע הצו לעיכוב ביצוע איסור השימוש.

בכפוף לאמור לעיל, הערעור נדחה.

המזכירות תמציא העתקים לב"כ הצדדים.

ניתן היום י"ז בשבט, תשס"ז (5 בפברואר 2007) בהעדר הצדדים.

ר. שפירא, שופט

אורלי א.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ