אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק עפ 1226/07

פסק-דין בתיק עפ 1226/07

תאריך פרסום : 25/08/2009 | גרסת הדפסה
ע"פ, פ
בית המשפט המחוזי נצרת
1226-07,3634-05
22/01/2008
בפני השופט:
1. זיאד הווארי - אב"ד
2. הלמן אסתר
3. שאהר אטרש


- נגד -
התובע:
פלייספיידר אלכסיי
עו"ד אחמד פואז מסאלחה
הנתבע:
מדינת ישראל
עו"ד איריס שירן
פסק-דין

1.         בפנינו ערעור על חומרת העונש שהוטל על המערער בבית משפט השלום בנצרת בתיק פ. 3634/05, לפיו נגזר על המערער עונש של מאסר בפועל לתקופה של 6 חודשים, מאסר על תנאי של 12 חודשים, והתנאי הוא שלא יעבור במשך 3 שנים מיום שחרורו מן המאסר עבירת רכוש מסוג פשע, מאסר על תנאי של 6 חודשים, והתנאי הוא שלא יעבור במשך 3 שנים מיום שחרורו מן המאסר עבירת רכוש מסוג עוון וכל עבירה כלפי עובד ציבור, וקנס בסך של - 2,500 ש"ח.

2.         המערער הועמד לדין בתיק פלילי 3634/05 בבית השלום בנצרת, ובו יוחסו לו עבירות של פריצה לבניין שאינו דירה וביצוע גניבה, וכן היזק לרכוש במזיד. בכתב אישום זה נטען, כי בתאריך 22/09/04 בשעה 00:14 או סמוך לכך, התפרץ המערער ביחד עם נאשמים אחרים לחנותו של המתלונן המצויה במרכז רסקו בנצרת עילית, בכך שניפצו את הזכוכית של דלת החנות ונכנסו אל תוך החנות בכוונה לבצע גניבה. באותן נסיבות, גנב המערער עם הנאשמים האחרים פירות, ירקות וקופת צדקה שהכילה מטבעות כסף.

3.         בישיבה מיום 07/05/06 הודה המערער בעבירות המיוחסות לו, וביהמ"ש הרשיעו על פי הודאתו. לאור בקשת המערער לצירוף תיקים נוספים, נדחה הדיון, ובישיבה ביום 28/09/06 ביקש המערער לצרף שלושה תיקים נוספים בהם הודה, וביהמ"ש הרשיעו על פי הודאתו בשלושת התיקים הנוספים. להלן פרטי התיקים הנוספים:

            בתיק פ. (חיפה) 2998/04 נטען, כי ביום 13/03/04 בעת בדיקה משטרתית, העליב המערער והכשיל יחד עם נאשם אחר, שני שוטרים מהמשמר האזרחי, אשר מילאו אותה שעה את תפקידם כדין, בכך שגידפו אותם ואמרו להם ש"שמים זין" עליהם ועל המשמר האזרחי, דחפו אותם וסירבו בכל תוקף להזדהות בפנים".

            בתיק פ. 2105/05 נטען, כי ביום 28/01/04 החזיק המערער בסכין אשר אורך להבה כ- 8.6 ס"מ מחוץ לתחום ביתו, ולא הוכיח כי החזיקה למטרה כשרה.

            בתיק פ. 2265/06 נטען, כי ביום 24/02/05 החל המערער לצעוק ולגדף שוטר אשר הגיע למרכז רסקו בנצרת עילית בעקבות תלונה של רעש במקום. המערער גידף את השוטר, סירב למסור לו תעודת זהות, התנגד להתלוות עם השוטר למרות שנתבקש לכך, והמשיך בסירובו גם כאשר הגיע למקום שוטר אחר.

4.         ביהמ"ש קמא נעתר לבקשותיו של הסניגור, והורה על קבלת תסקירי מבחן בעניינו של המערער. בתסקיר מיום 18/12/06 נאמר בין היתר, כי בשיחה אחת שקיים שירות המבחן עם המערער, הוא התקשה לשתף פעולה, לכן נדרשה דחייה של 3 חודשים.

            בתסקיר משלים מיום 15/03/07 נאמר בין היתר, כי אשתו של המערער מסרה כי המערער היה מחובר לחברה שלילית, ונהג לצרוך אלכוהול בכמויות מופרזות, והתנהגותו הפכה לתוקפנית. המערער הפסיק לצרוך אלכוהול, וניתק כל קשר עם החברה השלילית. הוסיפה כי המערער מתפקד כאב טוב ועובד קשה לפרנסת המשפחה. בשיחות של שירות המבחן עם המערער, הוא לא לקח אחריות לעבירה נשוא התיק העיקרי, וציין כי הוא עבר במקום וראה בחורים שפורצים לחנות ירקות, הוא המשיך בדרכו עד שנעצר על יד שוטר. מהדו"ח שקיבל שירות המבחן מהיחידה להתמכרויות עלה, כי משפחת המערער מוכרת ליחידה, מאחר ואביו מכור לאלכוהול. העובדת הסוציאלית ביחידה סיפרה, שמדובר בבחור צעיר, בעל דימוי עצמי נמוך, וסובל מריקנות ומפיגור סביבתי, לכן ביקשה להפנותו לאבחון פסיכולוגי וכן לאבחון תעסוקתי. שירות המבחן הוסיף, כי בתקופה בה התרחשו האירועים נשוא כתב האישום העיקרי, המערער היה במבחן של שירות המבחן. דבר אשר לא מנע ממנו להתנהג כפי שמתואר, ולטעון שהוא חף מפשע. נוכח האמור, נמנע שירות המבחן ממתן המלצה אודותיו.

            בתסקיר אחרון מיום 13/06/07 אשר נשען על דו"ח העובדת הסוציאלית ביחידה אשר מטפלת במערער נאמר, כי בתקופת הדחייה נשלח המערער לאבחון תעסוקתי, ותוצאות האבחון משקפות צעיר, משתף פעולה, תקשורתי, אך דיבורו נוטה להיות לקוני ומנותק רגשית. נוכח האמור, המליצה העובדת הסוציאלית ביחידה לשלב את המערער במכינה טכנולוגית בתחום המילולי והחשבוני, ולאחר מכן לשלבו בקורסים בעלי אופן טכני מעשי. להערכתה, המערער עשה שינוי בהתנהגותו והוא מתפקד באופן נורמטיבי עובד. נוכח האמור, המליץ שירות המבחן להעמיד את המערער במבחן במשך שנה, אשר במהלכה ימשיך את הטיפול ביחידה להתמכרויות.

5.         בתסקיר נוסף שנתקבל בפנינו בעניינו של המערער נאמר, כי על סמך שיחה אחת עימו של המערער ודיווח מהיחידה לטיפול בהתמכרויות עולה, כי המערער ניתק כל קשר עם היחידה, הוא השקיע עצמו בעבודה במפעל במשמרות של 12 שעות, דבר אשר הקשה עליו להמשיך את הקשר עם היחידה. העובדת הסוציאלית מסרה, כי המערער מתייחס ברצינות ובאחריות בתפקידו כראש משפחה, הוא עושה מאמצים רבים לפרנס את משפחתו. נוכח האמור, חזר שירות המבחן על המלצתו להטיל על המערער צו מבחן ללא עונש נלווה, מאחר והוא סבור שאם המערער יפסיק לשתף פעולה עם מטפליו, יוכלו לפנות לביהמ"ש ולבקש לקיים דיון מחודש בעניינו.

6.         ב"כ המערער הן בנימוקי הערעור הכתובים והן בטיעוניו בעל פה, מלין על חומרת העונש. לדידו, ביהמ"ש קמא לא נתן משקל ראוי לעובדה שהמערער נמצא בעיצומו של תהליך טיפול ביחידה לטיפול בהתמכרויות, וכי מאסרו יקטע את המשך הטיפול. ב"כ המערער הדגיש את העובדה, כי העבירות שצירף המערער בוצעו בטרם נשפט בשנת 2005. ב"כ המערער הפנה לנסיבותיו האישיות כפי שפורטו בתסקירי שירות המבחן, וכן להתנהגותו של המערער לאחר המעשה.

            מנגד, ביקשה ב"כ המשיבה לדחות את הערעור. הפנתה לחומרת העבירות בהן הורשע המערער, ולגליון הרשעותיו הקודמות, וביקשה לדחות את המלצת שירות המבחן, תוך הדגשה כי קבלת המלצת שירות המבחן, יש בה כדי לתת פרס למערער בגין מעשיו החמורים.

7.         עיון בגזר דינו של ביהמ"ש קמא מלמד, כי ביהמ"ש קמא סקר בפרוטרוט ובהרחבה את חומרת המעשים אשר הורשע בהן המערער, ואת מדיניות הענישה בעבירות כגון דא, ומאידך סקר את תסקירי שירות המבחן שניתנו בעניינו של המערער, את נסיבותיו האישיות, וכן גליון הרשעותיו הקודמות אשר מלמד כי אין המדובר בכשלון חד פעמי, אלא בהמשכו של דפוס התנהגות רצוף ונמשך. ביהמ"ש קמא אף הוסיף כי בתי המשפט נהגו בעבר בסלחנות רבה כלפי המערער, והטילו עליו צו מבחן בלבד, אולם המערער פירש סלחנות זו כאות לכך שהוא רשאי להמשיך בשלו, ושב לבצע עבירות רכוש, וכן עבירות כלפי שוטרים, כאשר היה בתקופת מבחן. ביהמ"ש קמא הדגיש את העובדה כי העבירות כולן בוצעו בטרם נגזר על המערער עונש המאסר בשנת 2005, והמערער יכול היה "לנקות שולחן" להתחיל דף חדש כבר בשנת 2005, אולם בחר לא לעשות זאת, מאחר וידע כי אז יוטל עליו עונש מאסר חמור מששה חודשים מאסר בפועל. על כן בחר להמתין כעבור שנתיים עת הועמד שוב לדין והחליט לצרף תיקים בנימוק כי מאז מאסרו לא ביצע עבירות נוספות. ביהמ"ש קמא הוסיף, כי צו מבחן טהור מהווה מעין פרס למעשה מניפולטיבי מצידו של המערער בשעה שהוא בחר להצניע את עברו כדי לקבל עונש מופחת. זאת ועוד, ביהמ"ש קמא ציין את העובדה, כי המערער לא נטל אחריות על מעשיו, דבר אשר מלמד על מסוכנות מצידו של המערער.

            חרף חומרת מעשיו כמפורט לעיל, ביהמ"ש קמא התחשב בנסיבותיו האישיות של המערער, ובעובדה כי מאז שחרורו, לא ביצע עבירות נוספות ואף מקיים אורח חיים נורמטיבי. נוכח האמור, הטיל עליו עונש של מאסר לתקופה קצרה.

8.         מעבר לכל האמור לעיל, אף ערכאה זו הפנתה את המערער לקבלת תסקיר, ומהתסקיר שהוגש בפנינו עולה, כי המערער ניתק כל קשר עם היחידה להתמכרויות, דבר אשר אינו עולה בקנה אחד עם טיעוניו של ב"כ המערער כי יש בשליחת המערער לכלא כדי לקטוע את המשך הטיפול ביחידה להתמכרויות.

9.         סיכומו של דבר, סבורים אנו, כי בנסיבות העניין, ביהמ"ש קמא עשה עם המערער חסד כאשר נמנע מלהטיל עליו עונש של מאסר בפועל לתקופה ארוכה.

            אי לכך, ולאור כל האמור לעיל, סבורים אנו כי העונש שהוטל על המערער, מידתי, מאוזן ואף נוטה לקולא, ואיננו רואים כל מקום להתערבותנו, ואנו דוחים את הערעור.

ניתן היום ט"ו בשבט, תשס"ח (22 בינואר 2008) במעמד הנוכחים.

____________________        __________________            ___________________

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ