אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק עפ 1217/05

פסק-דין בתיק עפ 1217/05

תאריך פרסום : 01/11/2007 | גרסת הדפסה
ע"פ
בית המשפט המחוזי נצרת
1217-05
29/11/2005
בפני השופט:
1. יצחק כהן - אב"ד
2. האשם ח'טיב
3. אסתר הלמן


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
סלאימה בן ריאד מויסרה ת.ז. 024776379
פסק-דין

1.         כנגד המשיב הוגש, לבית משפט השלום בנצרת, כתב אישום המייחס לו עבירות של תקיפה בנסיבות מחמירות, עבירה על סעיף 379 + 382 (ב) (1) לחוק העונשין התשל"ז-1977, תקיפה בנסיבות מחמירות עבירה לפי סעיף 380 + 382 (ג) לחוק העונשין ואיומים, עבירה בניגוד לסעיף 192 לחוק העונשין.

            על פי כתב האישום המקורי, יוחסו למשיב המעשים הבאים:

א.         מזה תקופה לא מבוטלת ובמשך 4 שנים נהג המשיב להכות את אשתו, בכך שהיה מכה אותה במכות ידיים ובבעיטות בחלקי גופה השונים.

ב.         בתאריך 18/6/02 סמוך לשעה 20:30 בביתם של המשיב ואשתו, תקף המשיב את אשתו שלא כדין בכך שהיכה אותה במכות ידיים, בסטירות על פניה, משך בשערות ראשה והפילה על הריצפה, כל זאת תוך שהוא מקלל אותה בקללות גסות. בהמשך תקף המשיב, שלא כדין, בכך שתפס סכין  ובאמצעותה ניסה לדקור את המתלוננת בבטנה, המתלוננת ניסתה לעשות זאת ממנו והסכין פגעה ברגלה הימנית וגרמה לה לחבלה של ממש שהצריכה טיפול רפואי.

ג.          בתאריך 19/6/02 סמוך לשעה 17:00 בביתם הנ"ל, בעת שהגיע אחיה של אשתו, מוחמד זועבי, לביתו של המשיב לפי בקשת אחותו על מנת לקחת אותה, איים עליו המשיב בפגיעה בגופו שלא כדין, בכך שהחזיק סכין מטבח, כיוונה אליו ואמר לו שאם לא יצא, יהרגו, זאת בכוונה להפחידו ולהקניטו.

2.         לאחר שכמעט נשמעו כל עדי התביעה, וביניהם אשתו ואחיה (המתלוננים), הודיעו הצדדים על הסדר טיעון, לפיו תוקן כתב האישום באופן שסעיף 2 מעובדות כתב האישום נמחק, והמשיב הודה במיוחס לו על פי כתב האישום שתוקן. על סמך הודאה זו הורשע המשיב בעבירות שצוינו לעיל, ובית משפט השלום גזר עליו 4 חודשי מאסר לריצוי בעבודות שירות, מאסר על תנאי של 9 חודשים למשך 3 שנים, שלא יעבור עבירת אלימות כלשהי מסוג פשע ו- 6 חודשי מאסר על תנאי שלא יעבור משך 3 שנים עבירה של אלימות מסוג עוון. בנוסף, חייב בית משפט השלום את המשיב לחתום על התחייבות ע"ס 5,000 ש"ח להמנע מעבירת אלימות במשך 3 שנים.

3.         הערעור שבפנינו מופנה כנגד גזר הדין. ב"כ המדינה משיגה על קולת העונש. לטענתה, העונש שהוטל על המשיב מופרז לקולא, בהתחשב  באלימות החמורה שהמשיב נקט בה כלפי אשתו והשימוש שעשה בסכין.

            עוד טוענת המערערת כי העונש שהוטל על המשיב אינו עולה בקנה אחד עם מדיניות הענישה בעבירות אלימות במשפחה כפי שזה הובא על ידי בית המשפט העליון בשורה ארוכה של פסקי דין.

4.         מנגד, טען הסניגור כי נוכח ביצוע עבודות השירות על ידי המשיב, יש לדחות את הערעור.

5.         בגזר דינו סקר בית המשפט קמא בהרחבה את השתלשלות הדיון בפניו ואת העיכובים הרבים שחלו בדיון באשמתו של המשיב. בית המשפט קמא ראה בחומרה רבה את מעשיו של המשיב, ובמיוחד את האלימות החמורה כלפי אשתו והשימוש בסכין שעשה. בנוסף, ציין בית המשפט קמא את העובדה כי למשיב הרשעה קודמת של אלימות כלפי אביו מתקופה שלפני המעשים שבהם הודה והורשע במקרה הנוכחי. בית המשפט קמא התייחס לנסיבותיו האישיות של המשיב, ולכך שהוא מכור לאלכוהול מגיל צעיר. בית המשפט קמא התייחס לתסקיר המבחן שהצביע על שינוי חיובי שחל במצבו של המשיב ועל כך שהוא צימצם שתיית אלכוהול ועל הערכתו של שירות המבחן כי בני הזוג מסוגלים לשמור על איזון במערך היחסים הבינאישיים ביניהם ולהמלצת שירות, לפיה יוטל על הנאשם מאסר מותנה בלבד, אולם, בסופו של דבר החליט בית המשפט קמא שלא לקבל את המלצת שירות המבחן ולגזור על המשיב את העונשים כפי שצוינו לעיל.

6.         בדיון שהתקיים בפנינו ביום 5/7/05 הורינו על קבלת תסקיר מבחן בעניינו של המשיב, זאת לאור ההסכמה שהושגה בין הצדדים, עליה הודיע הסניגור, ולפיה, בנוסף לעונש שנגזר עליו על ידי בית משפט השלום, יינתן נגד המשיב גם צו מבחן. 

7.         תסקיר המבחן שהוגש בפנינו, הינו שלילי ביותר וממנו עולה תמונה עגומה של אישיות המשיב ודפוסי התנהגות קשוחים ואלימים. עוד עולה מהתסקיר כי המשיב הינו בעל דפוסי התנהגות אלימים מושרשים שאיננו מפנים את חומרת מעשי האלימות כלפי אשתו ואינו משתף פעולה בטיפול גמילה משתיית אלכוהול, בו התחיל.  עוד עולה כי המשיב, שנפגש תחילה פעמיים עם קצינת המבחן, סירב להיפגש עימה פעם נוספת לפי בקשתה באומרו שהוא ביצע את אשר הוטל עליו מבחינת עבודות השירות ואינו מרגיש צורך או זיקה לעזרה משירות המבחן שלהערכתו אמור אך ורק לבדוק את מצבו העכשווי וכי לא רשומות נגדו תלונות נוספות. לסיכום, מציין שירות המבחן כי, להערכתו, קיים סיכוי גבוה להישנות התנהגות אלימה בעתיד מצד המשיב כלפי אשתו (!).

            כאמור, תסקיר המבחן אינו בא בהמלצה טיפולית משום ששירות המבחן סבור כי למשיב יכולת מועטה להפיק תועלת מקשר טיפולי עם שירות המבחן.

8.         לאחר ששקלנו את הטענות של המערערת מצד אחד ושל המשיב מצד שני, ולאור תסקיר המבחן השלילי הנעדר כל המלצה טיפולית, ולנוכח ההערכה כי המשיב עלול לשוב ולהשתמש באלימות כלפי אשתו, נראית לנו עמדת המדינה כי יש לקבל את הערעור ולהחמיר בעונשו של המשיב (וכפי הטיעון מיום 5/7/05 והודעת הערעור לפרטיה).

            נציין כאן כי בית המשפט קמא אף שהיה ער לחומרת מעשיו של המשיב, והתייחס לכך בגזר דינו, ובנוסף התייחס לכלל הנסיבות המצדיקות החמרה בעונשו, לא תירגם נסיבות אלה לעונש חמור והסתפק בהטלת מאסר של 4 חודשים לריצוי בעבודות שירות ומאסר על תנאי, עונשים אלה בעינינו אינם הולמים את חומרת מעשי המשיב ואת כלל הנסיבות של ביצועם, ונראה לנו כי יש להחמיר בעונשו של המשיב ולהטיל עליו עונש מאסר לריצוי מאחורי סורג ובריח.

9.         לפיכך, ולאור כל האמור לעיל, נסיבות חומרת העבירה, התסקיר השלילי ביותר, מסוכנות המשיב וגם כאן ורק משום שהמשיב סיים לרצות בעבודות שירות את עונש המאסר של 4 חודשים שבית משפט השלום הטיל עליו, ולאור כך שאין דרכה של ערכאת הערעור למצות את הדין עם נאשמים, ראינו לגזור על המשיב, בנוסף לעונשים שנגזרו עליו על ידי בית המשפט קמא, 6 חודשי מאסר שלא ירוצו בעבודות שירות.

מותר גזר הדין יישאר על כנו.

ניתן היום כ"ז בחשון, תשס"ו (29 בנובמבר 2005) במעמד ב"כ המערערת, ב"כ המשיב והמשיב בעצמו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ