אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק עפא 80256/05

פסק-דין בתיק עפא 80256/05

תאריך פרסום : 09/07/2007 | גרסת הדפסה
עפ"א
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
80256-05
16/10/2006
בפני השופט:
דר' עודד מודריק

- נגד -
התובע:
1. כוכבי מרכז חומרי בניין בע"מ
2. כוכבי יוסי
3. כוכבי יאיר

עו"ד אלקלעי עזריה
הנתבע:
עיריית רמת-גן
עו"ד קינדרמן
פסק-דין

זה ערעור כנגד הכרעת הדין וגזר הדין שניתנו בת.פ. 1927/02 של בימ"ש השלום לעניינים מקומיים רמת גן (כב' השופט דוד מועלם) מיום 1.6.05.

המערערים הורשעו בעבירות של ניהול עסק הטעון רישום ללא רשיון ואי קיום תנאי מתנאי רשיון עסק לפי סעיף 14 לחוק רישוי עסקים תשכ"ח - 1968 (להלן: " חוק רישוי עסקים" או " החוק"). העונש שנגזר לכל אחד מן הנאשמים הוא קנס בסך 20,000 ש"ח. לנאשמים 2 ו-3 נגזר גם מאסר מותנה בן 8 חודשים וכן ניתן צו סגירה לעסק נשוא כתב האישום.

המערערים יוסי כוכבי ויאיר כוכבי (להלן: " המערערים") ניהלו חנות למכירת חומרי בניין ברח' אלישיב מס' 9 ברמת גן (להלן: " העסק"). העסק מתנהל מזה 25 שנים. ביום 20.12.90 הנפיקה עירית רמת גן רשיון לניהול עסק ל"כוכבי מרכז חומרי בניין בע"מ" (להלן: " המערערת"), ל"חנות מכירת חומרי בנין וצבעים". רשיון העסק הוא לצמיתות ומוצב בו תנאי ש"המכירה בתוך העסק בלבד" [ת/9].

המחלוקת העיקרית לפני בימ"ש קמא סבה על השאלה מהו גדר גבולות העסק המתואר ברשיון העסק. שכן לכל ברור שאם העסק מתנהל בתוך הגבולות שנתחמו לו ברשיון כי אז לא נעברה כל עבירה ולא ניתן לבטל את הרשיון שניתן לצמיתות. לעומת זה, אם העסק מתנהל מעבר לגבולות המוגדרים הכרוכים ברשיון העסק כי אז מכח הדין (תקנה 38 לתקנות רישוי עסקים תשס"א - 2000) בטל תוקף הרשיון שניתן לעסק.

אין מחלוקת שהבניין שבו מתנהל העסק ממוקם בליבה של שכונת מגורים. זה בית בן שתי קומות המוחזק רובו ככולו בידי המערערים (מכל מקום הם מחזיקים בקומת הקרקע ויש להם החזקה  בחלק מן הקומה השניה). שאלת החריגה ממסגרת הרשיון צריכה להיבחן בחתך של שתי קומות המבנה (לקומה השניה ייצורף גם הגג).

דומה כי העניין של הקומה השניה כלל אינו קשה. המערערים אינם חולקים על כך שבקומה השניה מתנהלים משרדים, אלא שלטענתם המשרדים מנותקים מן העסק ולעניין משרדים אין הלכה למעשה צורך ברשיון עסק. אלא שזו שאלה של עובדה. בית משפט קמא ביקר במקום, שמע ראיות והגיע למסקנה חד משמעית שהמשרד שבקומה השניה הוא חלק מן העסק. כך מצא וכך קבע בית משפט קמא:

... הנאשמים לא כפרו בכך שהקומה השניה של הנכס וגג הנכס אינם חלק מהמקום בו מותר להם לנהל את עסקם אלא שטוענים שהם לא מנהלים בקומות אלה את העסק אף לא חלק ממנו. בחלק מן הקומה השניה נמצאים משרדי העסק בו מתנהלת הנהלת חשבונות בלבד.

... בקומה השניה באחת היחידות (שמקורן בעליל דירות מגורים) מצאנו את "משרדי" החברה, היינו - פקידים (או פקידות), מכשירים ומחשבים, ניירות וציוד משרדי, המשמשים את העסק. המשרד גדול.

...משרד להנהלת חשבונות של עסק הוא חלק מן העסק ועל כן המשרד שנוהל בקומה השניה הינו בכל מקרה הפרה של תנאי הרשיון...

בגג השתמשו המערערם כבמחסן נוסף. כך הוכח לבית המשפט מפי עדים, מפקחים מטעם העיריה שגם ערכו תצלומים בעת שביקרו בעסק. הגג שימש לאחסון סחורה וכלים ומכשירים.

מאחר שהמערערים אינם טוענים שהקומה השני והגג כלולים בגדר רשיון העסק ומאחר שבית משפט קמא קבע כממצא של עובדה שהמשרד שבקומה השניה התנהל כמשרד לצורך העסק ולפי קביעת בימ"ש קמא שהגג התנהל כמחסן לצורך העסק, מתבקש מאליו שהמערערים ניהלו את העסק החורג מגדרם התחום של גבולותיו.

עניינה של הקומה הראשונה מורכב קצת יותר. בקומה זו, כעובדה, נמצאת "חנות" ששטחה 16 מ"ר (להלן: " החנות") וכן צמוד לה "מחסן" ששטחו כ-80 מ"ר (להלן: " המחסן"). מן המחסן נפתחה דלת היוצאת אל הרחוב שאל סיפה קרבות משאיות כדי לפרוק ולהעמיס סחורה. עוד נוסף בקומה הראשונה חדר המוגדר גם הוא כמחסן ובו מתבצעת החסנה של חומרים המשמשים את העסק (להלן: " המחסן הנוסף"). גם חדר המדרגות המוליך מן הקומה הראשונה (קרקע) לקומה השניה שימש להחסנת חומרים של החנות. אל המחסן והמחסן הנוסף צמודה חצר (להלן: " החצר").

לפי תקנות רישוי עסקים (הוראות כלליות) תשס"א - 2000 לרשיון עסק מצטרף "תרשים סביבה, מפה מצבית ותוכנית העסק שאישרה רשות הרישוי" צרופה זו היא חלק בלתי נפרד מרשיון העסק (סעיף 10[ב] לתקנות. מן הסתם הוראה כגון זו הופיעה גם בתקנות הקודמות). ברור שהצרופה הזאת יכולה להוכיח את גבולותיו המאושרים של העסק.

בעניין דנן צורף לרשיון העסק שניתן כאמור בדצמבר 90, תשריט שהוא הלכה למעשה "בקשה לאישור מבנה וחצר קיים למחסן לחנות" המתייחסת לעסק ואשר אושרה באוגוסט 90 (ת/9). התשריט (המכונה בעגת העוסקים בתחומים הללו "גרמושקה") כולל כמה  מרכיבים שאחד מהם הוא "תכנית קומת קרקע" והשני "תרשים המגרש 1:250". בתכנית קומת הקרקע נמצא סימון בעט אדום סביב החנות (שטח 16 מ"ר). בתרשים המגרש מצוי סימון בעט אדום התוחם שטח שכולל את החנות, המחסן, המחסן הנוסף והחצר.

השאלה שבית משפט קמא שאל את עצמו והיא לב המחלוקת בעניין הקומה הראשונה, היתה איזה משני הסימונים בעט אדום מהווה צרופה לרשיון העסק וממילא תוחם את גבולותיו. אם נאמר שתכנית קומת הקרקע היא הצרופה לרשיון העסק אזי גבולות העסק הן גבולות החנות המסומנים בעט אדום באותה תכנית. אם נאמר שהצרופה לרשיון העסק היא תרשים המגרש כי אז גבולות העסק סובבים את החנות המחסן המחסן הנוסף והחצר.

בית המשפט הגיע לכלל מסקנה נחרצת שהצרופה הנכונה המשקפת את רשיון העסק היא זו הקרויה תכנית קומת קרקע ב"גרמושקה". הוא נשען על שלושה טעמים. האחד הוא שהגרמושקה מעידה על עצמה בעליל שעניינה בתכנית בניה. העותרים קבעו עובדות בשטח, צרפו את המחסן לחנות על ידי פריצת הקיר שהבדיל ביניהם. הוסיפו כבינוי את המחסן הנוסף ועוד מחסן קטן בקדמת החנות. הם ביקשו אישור לבניה ואכן קיבלו באוגוסט 90 כאמור את האישור.

כעבור כמה חודשים מקבלת האישור ביקשו העותרים לקבל רשיון לעסק והעיריה בחרה או הם בחרו לצרף לבקשה לרשיון העסק ואחר כך גם לרשיון עצמו את הבקשה לאישור הבינוי המתוארת לעיל. מן ההכרח לראות בסימון האדום של החנות בתכנית קומת הקרקע את המסמך הרלוונטי המצורף לרישון העסק. שכן זה המרכיב היחיד של  הגרמושקה הכולל חלוקה מפורטת של הבינוי בקומת הקרקע (חלוקה פנימית לחדרים ולשימושים שונים). צרוף תשריט הכולל חלוקה כזו נדרש על פי התקנות (תקנה 14 לתקנות הנ"ל). אי אפשר לראות בתרשים המגרש את הצרופה המשקפת את גבולות רשיון העסק מפני שתרשים המגרש הוא מבט על על המגרש כולו שאינו כולל את החלוקה הפנימית של הבינוי בקומה הרלוונטית בכלל ושל העסק בפרט.

הטעם השני הוא שרשיון העסק מגדיר את העסק כ"חנות מכירת חומרי בנין וצבעים"; חנות, נאמר, עסק סיטונאי, לא נאמר. הסימון באדום בתכנית קומת הקרקע משקף "חנות" ששטחה 16 מ"ר והולם את העובדה שניתן רשיון לעסק בלב לבו של איזור מגורים. הסימון באדום בתרשים המגרש איננו משקף "חנות" אלא הצרוף של המחסן והחצר הוא מכלול שאינו הולם "חנות" אלא עסק גדול הרבה יותר (כפי שמוכיחה גם המציאות הלכה למעשה. שכן העותרים, לפי התרשמות בית המשפט ולפי ראיות שהוצגו לבית המשפט, אינם מנהלים חנות מקומית למכירת חומרי בניין לתושבי הסביבה אלא עסק סיטונאי גדול מאוד שמספק חומרי בניה לאתרי בניה, לקבלני בניין וכיו"ב). לכן סבר השופט שהסימון באדום בתכנית קומת הקרקע הוא הצרופה הנכונה של רשיון העסק.

הטעם השלישי הוא שבדף הפותח את בקשת אישור הבינוי בפרק העוסק בהיקף הבניה מתוארים שני פריטים: חנות בשטח 16 מ"ר ומחסן בשטח של כ-80 מ"ר. אין ספק שהתאור חנות מתיישב עם החלק המסומן באדום בתכנית קומת הקרקע. לכן משבאה הרשות לאשר את רשיון העסק והוגשה לה תכנית הבינוי המאושרת עם התשריט שלה התבונן, כך יש להניח, מאשר העסק בתשריט מצא את המתאם שבין הרישום חנות שבדף הפותח לבין תכנית קומת הקרקע, סימן את אשר סימן בתכנית קומת הקרקע ובהתאמה כתב ברשיון העסק את הביטוי "חנות מכירת חומרי בנין וצבעים". אם לא תאמר כך לא תוכל למצא מתאם בין רשיון העסק לבין התשריט הנ"ל.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ