אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק עפא 1029/07

פסק-דין בתיק עפא 1029/07

תאריך פרסום : 17/08/2009 | גרסת הדפסה
עפ"א
בית המשפט המחוזי נצרת
1029-07
08/01/2008
בפני השופט:
1. זיאד הווארי - אב"ד
2. הלמן אסתר
3. שאהר אטרש


- נגד -
התובע:
עדנאן בן מוחמד
עו"ד אלביר מני
הנתבע:
מדינת ישראל
עו"ד איריס שירן
פסק-דין

1.         המערער הורשע על פי הודאתו בעבירות שיוחסו לו בכתב אישום מתוקן שהוגש לבית משפט השלום בטבריה בתיק פלילי 1090/07,  וביהמ"ש קמא הטיל על המערער את העונשים הבאים:

א.         מאסר לתקופה של 12 חודשים, מהם 6 חודשים בפועל והיתרה על תנאי למשך שלוש שנים, והתנאי שלא יעבור ויורשע על העבירה מן העבירות בהן הורשע באותו כתב אישום ו/או על כל עבירת אלימות למעט עבירה של תקיפת עובד ציבור.

ב.         מאסר על תנאי של 12 חודשים למשך שלוש שנים, והתנאי הוא שלא יעבור עבירה של תקיפת עובד ציבור.

ג.          קנס בסך - 5,000 ש"ח או 50 ימי מאסר.

ד.         פסילת רשיון נהיגה לתקופה של 12 חודשים מיום שחרורו מהכלא.

2.         בכתב האישום המתוקן בו הודה המערער נטען, כי בתאריך 12/08/06 בצומת הגשר הרומי בבית שאן, נהג המערער ברכב פרטי בדרך נמהרת או רשלנית, בכך שנסע בפיתולים לכיוון שוטר שסימן לו לעצור לביקורת. בעקבות זאת, השוטר חזר לנתיב וברח לבית שאן. השוטר דווח לניידות על בריחת המערער שנעצר אחרי מספר דקות על ידי שוטרים אחרים בבית שאן. המערער נתבקש לצאת מהרכב לאחר שהודע לו על ידי השוטרים כי הוא מעוכב, המערער יצא מרכבו ותקף את השוטרים בכך שדחף אותם. כמו כן בחיפוש שנערך ברכבו, נמצאה סכין והמערער לא הוכיח כי החזיקה למטרה כשרה. המערער אף איים על השוטר באומרו שהוא יפגע בו ויגרום לו נזקים, וכי העניין לא יעבור בשתיקה, והוא יתנקם בו.

3.         המערער הורשע כאמור על פי הודאתו בעבירות של נהיגה פוחזת של רכב, החזקת סכין למטרה לא כשרה, איומים ותקיפת שוטר בעת מילוי תפקידו.

4.         בתסקיר המבחן שנתקבל בעניינו של המערער, פורטו נסיבות אישיות קשות, ובשל צנעת הפרט, אנו נמנעים מלפרטם בפסק דין זה. עם זאת, נדגיש, כי אחיו של המערער נהרג בתאונת דרכים ביחד עם אשתו שהייתה בחודש התשיעי להריונה, ובעקבות זאת נאלץ המערער להתאשפז לתקופות מסויימות במחלקה פסיכיאטרית של בית חולים העמק.

            באשר לעבירות בהן הורשע, המערער לא קיבל אחריות במלוא העובדות הנטענות בכתב האישום, ולדבריו לא איים על השוטרים, וכי הסכין נמצאת ברכבו עבור אביו הקשיש אשר נוהג לקלף פירות. המערער התחרט על עבירות שביצע בעבר ועל אורח חיים שניהל, טען כי כיום לאור ארוסיו הוא עשה תפנית בחייו ועלה על המסלול הנכון. תסקיר המבחן ממליץ בסופו של דבר על עונש מרתיע בדמות של מאסר שירוצה בעבודות שירות, בנוסף למאסר על תנאי. לדידו, ענישה כזו יכולה לסייע למערער מחד להתחבר בצורה מוחשית לחומרת התנהגותו והשלכותיה, ומאידך עשויה לשמש גבול מרתיע.

5.         עיון בגליון הרשעותיו הקודמות של המערער עולה, כי למערער 6 הרשעות קודמות שבוצעו בשנים 95, 96, 99, 2001 וכן שנת 2005 שכללו עבירות של התנהגות פרועה במקום ציבורי (4 מקרים), השגת גבול, תקיפה (2 מקרים), איומים (2 מקרים), כאשר משנת 2001 לא עבר שום עבירה למעט העבירה של איומים.

6.         ב"כ המערער הן בנימוקי הערעור הכתובים והן בטיעוניו בפנינו, מלין על חומרת העונש ומפנה לנסיבותיו האישיות הקשות של המערער כפי שבאו לידי ביטוי בתסקיר של שירות המבחן. בנוסף, טען כי המערער התחתן ואשתו כיום בהריון, ולעיתים תכופות היא מתאשפזת בבית החולים. הוסיף גם, כי אביו של המערער במצב בריאותי לקוי והניח לפתחנו תיעוד רפואי בעניין זה.

            ב"כ המערער הוסיף, כי בגין אותן עבירות נשוא הערעור, הוגש נגד המערער כתב אישום לביהמ"ש התעבורה, ובו יוחסו לו אותם מעשים, וביהמ"ש לתעבורה הרשיע את המערער בעבירות תעבורה, דבר שיש להתחשב בו בעת גזירת הדין.

            ב"כ המערער ביקש בנסיבות העניין, לשלוח את המערער לממונה על עבודות שירות, שיבחן אם המערער מתאים לבצע את המאסר שהוטל עליו בעבודות שירות.

            מנגד, ביקשה ב"כ המשיבה לדחות את הערעור, והפנתה לעבירות בהן הורשע המערער, וכן לגליון הרשעותיו הקודמות. לדידה, גזר הדין ראוי ומידתי, ואין מקום להתערב בו.

7.         בישיבה מיום 27/11/07 שמענו את טיעוני הצדדים, קבענו בהחלטתנו מאותו יום, כי: "על אף חומרת העבירות בהן הורשע המערער, בשל נסיבותיו האישיות החריגות כפי שפורטו על ידי ב"כ המערער, וכן לאור העובדה כי מאז שנת 2001 לא ביצע המערער עבירה למעט עבירה של איומים, יש מקום בנסיבות העניין לשלוח את המערער לקבלת חוות דעת של הממונה על עבודות שירות".

            בישיבה של היום, נתקבלה חוות דעת של הממונה על עבודות שירות, ובה נמצא המערער מתאים לבצע עבודות שירות, תוך ציון כי דגימת שתן שנבדקה למערער נמצאה נקייה וכי המערער הסכים ונכון לרצות את המאסר בעבודות שירות.

            הממונה על עבודות שירות המליץ שהמערער יבצע את עבודות השירות בשני מקומות של ב/ס  גלבוע וכן בכפר הנוער, וב"כ המשיבה טענה בעניין זה, כי גם אם ביהמ"ש יגיע למסקנה כי יש מקום שהמערער יבצע את המאסר בעבודות שירות, הרי היא מתנגדת בתוקף שהמערער יבצע את המאסר בבית ספר, וכי לדידה יש להפנות אותו לממונה מחדש כדי שיבחן אופציה שלישית.

8.         אכן צודק ביהמ"ש קמא ועימו גם ב"כ המשיבה, כי העבירות בהן הורשע המערער הינן עבירות חמורות, הנהיגה הפרועה של המערער וכן האלימות שביצע המערער כלפי שוטרים שמילאו את תפקידם כדין, מלמדת על תעוזה של המערער, ומן הדין  להטיל על המערער עונש של מאסר בפועל על מנת לשדר מסר חד משמעי הן למערער והן לעבריינים בפוטנציאל, כי המשתמש באלימות כלפי אנשי חוק, דינו מאסר בפועל של ממש. עם זאת, ראוי לבחון כל מקרה ומקרה על פי נסיבותיו האינדיווידואליות. במקרה שלפנינו, הונחו לפתחנו נסיבות חריגות שפורטו על ידי ב"כ המערער וכן בתסקיר שירות המבחן, ובנוסף לחוות הדעת החיובית של הממונה על עבודות השירות, ולדעתנו יש במכלול הנסיבות הנ"ל כדי להצדיק התערבותנו ולהמיר את המאסר בפועל שהוטל על המערער בעבודות שירות.

            סבורים אנו כפי שסבור שירות המבחן, כי מאסר שירוצה בעבודות שירות, נותן מענה הולם בנסיבות העניין, כאשר מצד אחד יש בו כדי לסייע למערער להתחבר בצורה מוחשית לחומרת התנהגותו והשלכותיה, מאידך יש בו כדי להציב בפניו גבול מרתיע, כאשר מתווסף למאסר הזה עונשים נלווים כפי שנקבעו על ידי ביהמ"ש קמא, יש בכל אלה כדי להוות עונש מרתיע וראוי בנסיבות העניין.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ