אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק עפא 1028/07

פסק-דין בתיק עפא 1028/07

תאריך פרסום : 20/08/2009 | גרסת הדפסה
עפ"א
בית המשפט המחוזי נצרת
1028-07
20/11/2007
בפני השופט:
1. זיאד הווארי - אב"ד
2. הלמן אסתר
3. בנימין ארבל


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד איריס שירן
הנתבע:
רחל בת דוד ביטון
עו"ד מרואן מויס
פסק-דין

1.         בפנינו ערעור המדינה על גזר הדין של בית משפט השלום בצפת שניתן ביום 25/9/2007 ע"י כב' השופט בן פיילס בת.פ. 07-09-2134. הערעור מופנה כלפי קולת העונש שהושת על המשיבה.

2.         נגד המשיבה הוגש לבית משפט קמא כתב אישום אשר כלל שני אישומים. על-פי האישום הראשון, בתאריך 10/9/2007, בסמוך לשעה 8:30 בבוקר, תקפה המשיבה שלא כדין את אחות קופת החולים דינה ויינגר (להלן - עובדת הציבור) בכך שבעטה לה ביד, והחלה לדחוף אותה בידיה. באותן נסיבות המפורטות לעיל, העליבה המשיבה במילים: "יא שרמוטות". בהמשך לאמור לעיל, כשהגיע הרס"ר אדוארד ג'ובראן לטפל באירוע, תקפה אותו המשיבה שלא כדין, בכך שהכתה אותו ביד ימין בפנים. כמו כן, איימה המשיבה בפגיעה שלא כדין באומרה לו: "אני אראה לך מה זה, שוטר מניאק, בן זונה, אני יגמור עליך", וכל זאת בכוונה להפחידו ולהקניטו.

על-פי עובדות האישום השני, בתאריך 6/9/2007, בשעה 18:40, או בסמוך לכך, בחדר מיון של בית החולים "זיו" העליבה המשיבה את ד"ר גדבאן (להלן - המתלונן) במילים: "מזדיין, אני אזיין אותך ערבי מניאק, אני לא מוכנה שתטפל בי". באותן הנסיבות המתוארות לעיל, איימה המשיבה בפגיעה שלא כדין במתלונן, באומרה לו: "אני אביא את בעלי שיחתוך אותך לחתיכות ויזרוק אותך לרחוב, ואני מכירה את הרכב שלך, אני אצא ואשחית לך אותו", וכל זאת בכוונה להפחידו ולהקניטו.

3.         בתאריך 24/9/2007 הודתה המשיבה בעובדות כתב האישום, ובית משפט קמא הרשיע את המשיבה בעבירות תקיפת עובד ציבור - עבירה לפי סעיף 381(ב) לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן - חוק העונשין), העלבת עובד ציבור (שני מקרים) - עבירה לפי סעיף 288 לחוק העונשין, איומים (שני מקרים) - עבירה לפי סעיף 192 לחוק העונשין, ותקיפת שוטר כדי להכשילו בתפקידו - עבירה לפי סעיף 274(1) לחוק העונשין.

4.         המשיבה ביקשה לצרף שלושה תיקים נוספים, ולאור הודאתה בעובדות אשר בשלושת התיקים,  הרשיע בית משפט קמא את המשיבה בשלושת התיקים הנוספים ואלה הם:

א.         ת.פ. 1587/06 בגין תקיפת עובד ציבור, העלבת עובד ציבור, והיזק במזיד מיום 13/6/2006;

ב.         ת.פ. 1058/07 בגין איומים מיום 27/9/2006, והפרעה לעובד ציבור מיום 17/10/2006, ואיומים מיום 27/11/2006.

ג.          ת.פ. 1314/07 בגין איומים, העלבת עובד ציבור והתנהגות פרועה במקום ציבורי מיום 12/4/2007.

5.         לאחר שמיעת טיעוני הצדדים גזר בית משפט קמא על המשיבה עונש מאסר בפועל לתקופה של 6 חודשים בניכוי 43 ימי מעצרה, וכן הורה להפעיל מאסר על תנאי, אשר הושת על המשיבה ביום 10/7/2003 במסגרת ת.פ. 1238/03 לתקופה של חודשיים לריצוי באופן חופף.

בנוסף, גזר בית משפט קמא על המשיבה 6 חודשי מאסר על תנאי למשך שנתיים מיום שחרורה ממאסר, והתנאי הוא שלא תעבור עבירה בה הורשעה.

6.         טענות המערערת בתמצית כנגד גזר הדין של בית משפט קמא :

א.         טעה בית משפט קמא שהטיל על המשיבה עונש קל מאוד של 6 חודשי מאסר בפועל בלבד, בניכוי ימי המעצר של המשיבה, נוכח התנהגות החוזרת והנשנית של המשיבה במעשי תקיפה ואיום כלפי עובדי ציבור במספר רב מאוד של מקרים.

ב.         טעה בית משפט קמא שעה שלא נתן משקל ראוי למסוכנותה של המשיבה אשר נלמדת מתקיפה כלפי שוטר שניסה למלא את תפקידו ולטפל באירוע התקיפה בו המשיבה בעצמה הייתה מעורבת.

ג.          טעה בית משפט קמא שעה שלא נתן משקל הולם לעובדה, כי למשיבה עבר פלילי מכביד בגין עבירות של איומים, תקיפה, התפרעות במקום ציבורי, העלבת עובד ציבור ועוד.

7.         עמדת המשיבה בתמצית:

ב"כ המשיבה ביקש להשאיר את גזר-דינו של בית משפט קמא על כנו. ב"כ המשיבה הפנה את תשומת לב בית המשפט לעובדה, כי המשיבה סובלת מפיגור קל, ובעבר אף נמצאה לא כשירה לעמוד לדין. לטענת ב"כ המשיבה, שליחת המשיבה למאסר מעבר ל-6 חודשים לא יהיה בו, כדי לתרום לאינטרס הציבורי, אלא להפך, מאסרה רק גורם להתדרדרות מצבה של המשיבה, היות והיא לא זוכה לטיפול כלשהו בין כותלי בית הסוהר, וככל שהימים עוברים, הרגרסיה במצבה של המשיבה הולכת וגוברת.

8.         דיון והכרעה:

לפני שנבחן את טענות הצדדים, ראוי תחילה לעמוד על אישיותה של המשיבה שבפנינו. בדיון שהתקיים בפנינו, הגישה ב"כ המערערת את חוות הדעת הפסיכיאטריות שהוגשו בעניינה של המשיבה לבית משפט קמא. חוות הדעת שהוגשו הן מתאריכים הבאים: 21/2/2006, 28/6/2006, 7/12/2006, ו-19/4/2007. מעיון בחוות הדעת הפסיכיאטריות הנ"ל, ובפרט האחרונה שבהן מיום 19/4/2007, שנערכה ע"י ד"ר מירז, מנהל היחידה לפסיכיאטריה משפטית, עולה התמונה הבאה: מדובר במשיבה שהיא בת 39, גרושה, אם חד הורית לבתה בת ה-18. המשיבה מתקיימת מקצבת נכות של ביטוח לאומי. באשר לתולדות המחלה, המשיבה מוכרת למערכת הפסיכיאטרית משנת 1988, הן ממעקב אמבולטורי, והן מאשפוזים נשנים, חלקם בכפייה, על רקע התנהגות אלימה. המשיבה אובחנה כבעלת הפרעת אישיות אורגנית עם פיגור שכלי קל, מלווה בהפרעות התנהגות בולטות, וכן התנהגות מניפולטיבית ומגמתית. כן ידוע, כי המשיבה משתמשת בסמים ואלכוהול. ד"ר מירז ציין בסיפא של חוות דעתו, כי המשיבה זקוקה להמשך טיפול פסיכיאטרי אמבולטורי, כולל טיפול תרופתי.

בענייננו בית משפט קמא בגזר דינו אכן נתן דעתו לכך, כי אין להתעלם ממצבה הנפשי של המשיבה. זאת גם נוכח העובדה, כי במהלך השנים 98-97 הופסקו הליכים משפטיים נגדה משלא נמצאה מסוגלת לעמוד לדין בגין מחלת נפש וכך שוב בשנים 2003 ו-2006. אולם בית משפט קמא סבר, כי ריבוי העבירות בהן נכשלה המשיבה פעם אחר פעם, וחומרת נסיבות העבירות במקרה הנוכחי, מטה את הכף לכיוון הטלת עונש מאסר לא מבוטל באורכו שיהיה בו, כדי ליצור הרתעה הנדרשת, משום שעונשי המאסר שהוטלו על המשיבה בעבר, והמאסר המותנה לא שימשו להרתעת המשיבה ולא מנעו ממנה מלחזור ולבצע עבירות כלפי עובדי ציבור. עיון בגזר דינו של בית משפט קמא מעלה, כי רוח הדברים הנושבת ממנו היא, כי יש להחמיר עם המשיבה, שפעם אחר פעם העליבה ותקפה עובדי ציבור. אולם, התוצאה הסופית אליה הגיע בית משפט קמא, איננה מתיישבת עם דברים אלו, ולטעמנו, בית משפט קמא הקל עם המשיבה יתר על המידה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ