אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק עפ"ג 44406-12-11

פסק-דין בתיק עפ"ג 44406-12-11

תאריך פרסום : 09/10/2012 | גרסת הדפסה
עפ"ג
בית המשפט המחוזי מרכז
44406-12-11
16/02/2012
בפני השופט:
1. מ' פינקלשטיין [אב"ד]
2. פרופסור ע' גרוסקופף
3. ר' אמיר


- נגד -
התובע:
חוסאם שואהנה
הנתבע:
מדינת ישראל
פסק-דין

כב' השופט מ' פינקלשטיין [אב"ד]:

1.         המערער, חוסאם שואהנה, הורשע לפי הודאתו בכתב אישום מתוקן, במסגרת הסדר טיעון, בשתי עבירות של תיווך בסם מסוכן מסוג מריחואנה, לסוכן משטרתי סמוי, לפי סעיפים 14 ו- 19א לפקודת הסמים המסוכנים (נוסח חדש), התשל"ג-1973. הוא נידון ל- 6 חודשי מאסר בעבודות שירות, ל- 8 חודשי מאסר על תנאי, לקנס בסך 3,000 ש"ח, וכן הועמד בצו מבחן למשך שנה.

            יצוין כי יחד עמו הועמדו לדין באותו כתב אישום שני נאשמים נוספים בעבירות של סחר בסם מסוכן (הנאשם 2 והנאשם 3).

2.         לפנינו ערעור על חומרת העונש, שבמוקד שלו הבקשה כי תבוטל הרשעתו של המערער.

3.         מדובר בהפעלתו של סוכן סמוי, אשר במסגרת עבודתו בקפה "ארומה" רקם יחסי חברות עם המערער, שעבד גם הוא באותו בית קפה.

4.         האירוע הראשון התרחש בתאריך 13.6.10. הסוכן התקשר אל המערער טלפונית ושאל אותו אם "יש מצב" שיארגן לו מריחואנה ב- 200 ש"ח. המערער השיב בחיוב והנחה את הסוכן להגיע לשם כך אל הכפר שלו, ג'לג'וליה. השניים נפגשו בבית המערער, והמערער התקשר לאחרים כדי לקדם את רכישת הסם המסוכן. בשלב זה יצר המערער קשר עם הנאשם 2, שהיה אמור לספק את הסם לסוכן. המערער והסוכן נסעו ברכב הסוכן לכפר קאסם, ושם העביר הסוכן למערער 200 ש"ח עבור הסמים. הנאשם 2 התקרב אל רכב הסוכן ומסר למערער שתי שקיות ובהן עלי קנביס במשקל של כ- 39 גרם. לאחר מכן העביר המערער אל הסוכן את הסמים, והשניים חזרו אל ביתו של המערער בג'לג'וליה. המערער הזמין את הסוכן לדבר עמו, אם ירצה פעם נוספת מריחואנה.

5.         האירוע השני התרחש בתאריך 22.6.10. הסוכן ביקש מהמערער לארגן לו מריחואנה, והמערער השיב בחיוב והנחה את הסוכן להגיע אליו לביתו בג'לג'וליה, שם פגש הסוכן את המערער ואת הנאשם 3. המערער התקשר לאחרים כדי לארגן את הסמים. השלושה נסעו ברכב הסוכן לכפר קאסם. הסוכן העביר לנאשם 3 סך של 200 ש"ח, והמערער התקשר אל הנאשם 2 כדי שייצא אליהם מן הבית. כשהגיע הנאשם 2, העביר לנאשם 3 שתי שקיות המכילות סם קנביס במשקל של כ- 29 גר', והנאשם 3 העביר כתמורה את הכסף לנאשם 2, ולסוכן מסר את שקיות הסמים.

6.         המערער הוא כבן 21, ותסקיר שירות המבחן בעניינו חיובי. מהתסקיר עולה כי משפחתו נורמטיבית, הוא עצמו בוגר תיכון, והחל בלימודים במכללת "עתיד" בתל-אביב. תחילה הוא נעצר למשך כחודש וחצי, אך לאחר מכן שוחרר למעצר בית והותר לו להשתלב בחזרה בלימודיו, וכן הועמד בפיקוח מעצר. בלטה מחויבותו לתהליך הטיפולי, הוא לקח אחריות על ביצוע העבירה וביטא חרטה ובושה. הוא הסביר את מעורבותו בפרשה זו, על רקע הצורך לרצות את חברו הסוכן.

            שירות המבחן התרשם כי אין למערער דפוסי חשיבה והתנהגות עברייניים, וכי לעובדת מעצרו לראשונה בחייו ומעצר הבית שבו הוא נתון, יש השפעה מרתיעה ומציבת גבולות עבורו. קצינת המבחן סברה כי חרף חומרת העבירות, הרי מאחר שהתנהגותו במקרה זה חריגה לאורח חייו, וכדי שלא לפגוע בעתידו האישי והמקצועי ולאפשר עיסוקו בתחום לימודיו, יש מקום לכך שתבוטל הרשעתו, וכי יוטל עליו צו מבחן, והוא יחויב בביצוע עבודות של"צ.

7.         בית משפט קמא דחה את הבקשה לבטל את הרשעתו של המערער בהתבססו על הלכת כתב (ע"פ 2083/96 כתב נ' מדינת ישראל, פ"ד נב(3) 337), בנמקו זאת כדלקמן:

"ובענייננו, תיווך הנאשם בשתי הזדמנויות שונות ופעל באופן אקטיבי על מנת לספק לסוכן הסמוי את מבוקשו, סם מסוכן מסוג מריחואנה, והיווה חוליה מהותית בשרשרת הפצת הסם.

מהות העבירה הפוגעת בכלל הציבור הצורך בהוקעתה ובהרתעה לבל תבוצע לשם מיגורה, מקימים אינטרס ציבורי חד משמעי של הרשעת מבצעה, הגובר על כל אינטרס פרטי של נאשם זה או אחר וזאת אף אם אצא מנקודת הנחה כי יכול ובעתיד יהא בהרשעה כדי לפגוע בשיקומו של הנאשם".

            בנוסף, ציין בית משפט קמא כי הנאשם 2 נידון ל- 10 חודשי מאסר בפועל, בגין שתי עבירות של סחר בסמים, וכי גם עובדה זו הייתה לנגד עיניו של בית המשפט.        

8.         יחד עם זאת, התחשב בית משפט קמא בהודאת המערער, בגילו הצעיר, בהעדר עבר פלילי, בהליך הטיפולי שעבר המערער, בתוכנו של תסקיר שירות המבחן, וכן נתן דעתו לכך שהמערער היה עצור כחודש וחצי ונתון בתנאים מגבילים פרק זמן ממושך. מכאן - העונשים שהוטלו.

9.         הסנגור בהודעת הערעור ובדבריו בעל-פה, עמד על שתי נקודות מרכזיות. הנקודה האחת נוגעת לנסיבות העבירה. הסנגור הדגיש כי המערער לא הופיע ברשימת האנשים שהסוכן התעניין בהם, וכי לא עסק מעולם בסמים מסוכנים. כל מעורבותו בפרשה זו נבעה מהקשר החברי עם הסוכן שעמו עבד בקפה "ארומה" ומהרצון לרצותו. גם אחרי שהסוכן הגיע אליו, הוא לא ידע כיצד להגיע למספק הסם, ולשם כך התקשר לבן דוד שלו כדי שייתן לו מספר טלפון של מי שעוסק בכך. לפיכך, גם הומרו העבירות בעניינו לעבירות של תיווך בסם.

            הנקודה השנייה היא העובדה שהרשעתו של המערער תפגע בו אם ירצה בעתיד להתקבל לעבודה כשכיר בתחום עיסוקו.

            הסנגור עמד גם על שאר ההיבטים לקולא כפי שעולים מתסקיר שירות המבחן, וכן הפנה אותנו למקרים לא מעטים שבהם לא הורשעו בדין מי שביצעו מעשי עבירה, ואפילו חמורים מהמעשים דנן.

10.        ב"כ המשיבה סבור כי צדק בית משפט קמא בהחלטתו להרשיע את המערער. אין מדובר במקרה זה רק בשיחת טלפון המקשרת בין סוחר הסם למקבל הסם. ב"כ המאשימה הפנה לעובדות המפורטות בכתב האישום כדי להצביע על מעורבותו הפעילה של המערער לכל אורך הדרך. הווה אומר, הוא הזמין את הסוכן לכפר, חיבר בינו לבין הסוחר, ונלווה אליו לאורך כל שלבי ביצוע העסקה. גם לאחר ביצוע העסקה הראשונה, הזמין המערער את הסוכן לשוב ולדבר עמו אם ירצה לבצע עסקת סמים נוספת. ואכן, המעשה חזר על עצמו לאחר כשבוע, ושוב נטל המערער חלק פעיל בתיווך בין הסוכן לבין סוחר הסם.

11.        לאחר עיון ושיקול, הגעתי למסקנה כי צדקה השופטת קמא במסקנתה שאין ניתן במקרה זה להימנע מהרשעתו של המערער. מוכן אני לקבל את דברי הסנגור כי המערער עשה מה שעשה מתוך רצון לרצות את הסוכן שעמו התיידד, וכן את נקודת ההנחה של בית משפט קמא כי יכול ובעתיד יהא בהרשעה כדי לפגוע בשיקומו של המערער. אכן, נקודות אלה עמדו גם לנגד עיני בית משפט קמא. ואולם, בית המשפט הדגיש כי המערער תיווך באופן אקטיבי, ובשתי הזדמנויות שונות, כדי שעסקות הסמים יבוצעו, ובמקרים אלה המערער שימש כחוליה מהותית בשרשרת הפצת הסם. נקודה זו היא מרכזית בעיניי במקרה זה, כפי שיבואר.  

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ