אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק עבל 575/05

פסק-דין בתיק עבל 575/05

תאריך פרסום : 04/08/2009 | גרסת הדפסה
עב"ל
בית דין ארצי לעבודה ירושלים
575-05
15/06/2008
בפני השופט:
1. הנשיא סטיב אדלר
2. יגאל פליטמן
3. ורדה וירט-ליבנה


- נגד -
התובע:
מוחמד עאבד
עו"ד פריד ג'אנם
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי
עו"ד רולן ספז
עו"ד לאה רוזנברג
פסק-דין

השופט יגאל פליטמן

1.        בפנינו ערעור על פסק דינו של בית הדין האזורי בנצרת (השופטת עידית איציקוביץ ונציג הציבור מר אהרון כהן; בל 2684/04) אשר דחה את תביעתו של המערער למוסד לביטוח לאומי (להלן - המוסד) לקבלת גמלת הבטחת הכנסה בגין חודשים יולי עד דצמבר 2000, בהתאם לחוק הבטחת הכנסה, התשמ"א-1980 (להלן- חוק הבטחת הכנסה או החוק).

  1.   ואלו הן עיקרי העובדות כפי העולה מההליך בבית הדין האזורי :

א.        ביום 11.6.00, עבר המערער תאונת דרכים (להלן - התאונה). בדו"ח המיון של בית חולים פוריה, בו טופל המערער, אובחן כי המערער אינו סובל מחבלות כלשהן או מבעיות הדורשות התערבות כירורגית. למערער אושרה חופשת מחלה בת שלושה ימים בלבד בשל התאונה.

ב.         המערער הגיש למוסד לביטוח לאומי תעודות מחלה רצופות, שהוצאו על-ידי ד"ר מוחמד עאבד, רופא המשפחה (להלן - ד"ר עאבד), עבור התקופה שבין 11.6.00 ועד 31.8.00, כל התעודות הן כתוצאה מהתאונה ובכולן אותן אבחנות : contusion of neck או neck pain ו- low back pain. עבור חודשים ספטמבר עד דצמבר 2000 לא הוגשו תעודות מחלה, אלא שני מכתבים חתומים על ידי ד"ר עאבד.

ג.   מתיקו הרפואי של המערער עולה כי במרוצת ששת החודשים, בגינם התקבלו האישורים האמורים, ביקר המערער במרפאה רק שמונה פעמים, במועדים 12.6.00, 22.6.00, 12.7.00, 31.7.00, 2.8.00,  30.8.00, 5.9.00 ו-18.9.00. כאשר ביום 5.9.00 נרשם כי המערער נבדק על-ידי אורטופד וביום 30.8.00 ו-31.7.00 נרשם כי המערער מופנה להתייעצות מומחה. ד"ר עאבד העיד כי הפנה את המערער להתייעצויות עם רופאים מומחים אך לא ראה תשובות של מומחים. חרף זאת אישר ד"ר עאבד את תקופות המחלה, כמפורט לעיל.

ד.   ביום 12.11.00, ביקר המערער אצל ד"ר עאבד על מנת לקבל תעודות מחלה בגין חודשים ספטמבר-אוקטובר 2000. ד"ר עאבד לא הסכים להנפיק אישור מחלה רטרואקטיבי אך נתן לו מכתב בגין אותם חודשיים, בו אושר כי המערער לא יכל להופיע בשירות תעסוקה מאחר והיה זקוק לטיפולי פיזיוטרפיה רבים. לאחר מכן אין שום ביקור או טיפול עד לפנייה נוספת לד"ר עאבד, ביום 1.1.01, מועד בו נתן בד"ר עאבד למערער מכתב רטרואקטיבי, בו נרשם כי בחודשים נובמבר - דצמבר 2000 המערער הזדקק לטיפולים רבים ועבר גם טיפולי פיזיוטרפיה ולכן לא היה מסוגל לעבוד.

ה.  המערער המציא אישור לגבי טיפולים במכון פיזיוטרפיה החל  מ- 30.6.00 ועד ל - 23.8.00, סה"כ 12 טיפולים. אחר חודש אוגוסט לא התקיימו טיפולי פיזיוטרפיה.

ו.   ביום 6.5.04 דחה פקיד התביעות במוסד לביטוח לאומי (להלן - פקיד התביעות) את תביעת המערער לקבלת גמלת הבטחת הכנסה בגין חודשים יולי - דצמבר 2000, מן הטעם שאין באישורים הרפואיים שהמציא כדי להוכיח כי בתקופה הרלוונטית איבד המערער את כושרו לעבוד, בהתאם לקבוע בסעיף 2(א)1 לחוק ולתקנה 1(1) לתקנות הבטחת הכנסה (כללי הזכאות והוראות ביצוע)-התשמ"ב-1982 (להלן-התקנות).


ז.   פקיד התביעות הסתמך על חוות דעת רופא המוסד, ד"ר אשכנזי (להלן - רופא המוסד), שניתנה מכוח תקנה 11 לתקנות, בה נקבע כי אין תיעוד רפואי המעיד על היות המערער מוגבל ומנוע מכל עבודה ומהתייצבות בשירות התעסוקה. רופא המוסד קבע כי האישורים הרפואיים ניתנו שלא בסמכות בניגוד להנחיות הנהלת שירותי בריאות כללית, לפיהם רופא משפחה יכול לאשר עד 21 ימי מחלה מצטברים בלבד, מן הטעם כי חופשת מחלה מעל שלושה שבועות מחייבת התערבות רופא מומחה.

3.         הכרעת בית הדין האזורי

בית הדין האזורי קבע כי החלטת המוסד, המבוססת על חוות דעת רופא המוסד, הינה סבירה וניתנה כדין. נקבע כי המערער לא הוכיח את זכאותו לגמלה הבטחת הכנסה עבור תקופת התביעה ולכן דין תביעתו להידחות.

בית הדין קבע כי "המסמכים שבתיק הרפואי של התובע, כולל האישור על קבלת טיפול פיזיוטרפי, אינם מצביעים על אי כושרו של התובע לבצע כל עבודה בתקופה שבה הוא לא התייצב כפי שהיה צריך לעשות.."

בהתרשמותו מעדות ד"ר עאבד בפניו קבע בית הדין כי הלה ניסה ללא הצלחה לעמוד מאחורי האישורים שהוא נתן בקלות יתירה למערער. בית הדין האזורי קבע כי ד"ר עאבד "ראה את התובע פעמים בודדות, שמע את התלונות החוזרות על כאבים בגב ובצוואר, לא ביצע בדיקה יסודית, לא רשם ממצאים, לא דאג לקבל תשובות של רופאים מומחים, לא עיין בבדיקות הדמיה ועל אף כל זאת כתב, מבלי לבדוק כפי שעליו היה לעשות, כי התובע לא היה מסוגל לעבוד ולהתייצב בשירות התעסוקה. כמו-כן, חתם ד"ר עאבד על מכתבים שבהם מאשר תקופות אי כושר, למרות שבתקופות האלה הוא לא בדק את התובע, כל אחד מהמכתבים עבור תקופה של חודשיים ימים". לאור האמור קבע בית הדין כי " במקרה שבפנינו, נראה לנו כי ד"ר עאבד פעל לכל הפחות ברשלנות בהענקת תעודות/ אישורי מחלה לתובע, ולא נקט בכל אמצעי הזהירות כפי שעליו היה לעשות".

באשר לטענת המערער לפיה מנהל הסניף אמר לו כי הוא לא חייב להתייצב בלשכה שעה שהוא מצוי באי כושר, קבע בית הדין כי לא הובאו על כך ראיות. מעבר לצריך, ציין בית הדין כי אומנם דורש עבודה שאינו מסוגל להתייצב, על פי אישורי אי כושר כדין, זכאי לגמלה בהתאם לתקנה 1(1) לתקנות. אולם, אין זה המקרה של המערער שלא הוכיח את אי מסוגלותו לכל עבודה, כפי שנדרש בחוק הבטחת הכנסה ובתקנות.

נוכח כל האמור לעיל קבע בית הדין כי מדובר בניסיון לקבל גמלה שלא כדין על פי אישורים רפואיים לא נכונים. אשר על כן חייב בית הדין את המערער לשלם למוסד הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין בסך 1,000 ש"ח כולל מע"מ.

4.         ההליך לפנינו

בישיבת קדם הערעור בתיק, מיום 1.2.06, ביקש בא כוח המערער, בעקבות

הבהרת בית הדין, אורכה של שבועיים להודיע עמדתו לשאלה האם יש בכוונתו למשוך את הערעור. הצדדים הסכימו כי ככל שימחק הערעור יבוטלו ההוצאות אשר הושתו על המערער, על פי פסק דינו של בית הדין האזורי.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ