אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק עא 4033/07

פסק-דין בתיק עא 4033/07

תאריך פרסום : 22/06/2009 | גרסת הדפסה
ע"א
בית המשפט המחוזי חיפה
4033-07
04/02/2008
בפני השופט:
1. ש. ברלינר (אב"ד)
2. י. עמית
3. ר. סוקול


- נגד -
התובע:
עופר כהן
עו"ד אלי הכהן
הנתבע:
מדינת ישראל - משרד הביטחון
עו"ד פרקליטות מחוז חיפה-אזרחי
פסק-דין

השופט רון סוקול

1.         ערעור על פסק דינה של ועדת הערר לפי חוק הנכים (תגמולים ושיקום), התשי"ט-1959 (להלן: "חוק הנכים"), מיום 27.11.2006 ולפיו נדחה ערעורו של המערער על החלטת קצין התגמולים לדחות את תביעתו (ע"נ 146/04).

2.         המערער יליד 1975, התגייס ביום 7.5.1998 לשירות צבאי בצה"ל בפרופיל 97, ושירת כטכנאי מטוסים בחיל האוויר במשך 3 שנים.

            ביום 23.6.2002 הגיש המערער בקשה להכיר בו כנכה על-פי חוק הנכים. בתביעתו טען כי במהלך שירותו נדרש למאמצים פיזיים קשים, לרבות הרמת משאות כבדים, אשר בעקבותיהם החל לסבול מכאבים בגב התחתון.

3.         תביעתו זו של המערער נדחתה על-ידי קצין התגמולים, אשר מצדו נסמך על חוות דעתו של פרופ' ביאליק מיום 2.10.2003 ומיום 13.11.2003, לפיהן אין כל קשר סיבתי בין שירותו הצבאי של המערער לבין כאבי הגב. בתשובת קצין התגמולים מיום 15.12.2003 נאמר: "הגעתי למסקנה כי המדובר בכאבי גב על רקע מחלת שוירמן וללא קשר לתנאי שירותו הצבאי כמשמעותו בסעיף 1 לחוק".

4.         על החלטה זו הגיש המערער ערר לפני ועדת הערר. בערר נסמך המערער על חוות דעתו של ד"ר משה דניאל.

5.         ועדת הערר דחתה את הערר ואישרה את החלטת קצין התגמולים. הוועדה קבעה כי לא מצאה "תמיכה לגרסתו של המערער בדבר מאמצים פיזיים קשים שביצע במהלך השירות".

            כן קבעה כי יש להעדיף את מסקנותיו של פרופ' ביאליק לפיהן סובל המערער בגבו בשל מחלת שוירמן וכי אין קשר סיבתי בין תנאי שירותו לפגימה בגבו.

6.         בערעור חוזר המערער על טענותיו בפני הוועדה. במיוחד מדגיש המערער כי חוות דעתו של פרופ' ביאליק מבוססת, בין השאר, על היעדר תיעוד רפואי מתקופת השירות. המערער הצביע על כך שבמהלך השירות הופנה לטיפולים רפואיים תכופים בשל כאבי הגב, ואף נשלח לביצוע בדיקת C.Tבמכון מור בבאר-שבע. לדבריו, כל התיעוד הרפואי נותר בתיקו הצבאי, אולם חרף מאמציו לא איתר את התיק הרפואי. כל שהצליח להשיג היה מסמך בדיקת ה-C.Tמשנת 1996, שקיבל ממכון מור. עוד טען המערער כי די בתצהירו ובתשובותיו בחקירה כדי להצביע על המאמצים הפיזיים שלהם נדרש במהלך השירות וכדי לבסס את קיומו של קשר סיבתי בין תנאי השירות לבין נכותו.

            קצין התגמולים מצדו תומך בפסק דינה של הוועדה ובמסקנותיה ושב ומפנה לחוות דעתו של פרופ' ביאליק. קצין התגמולים הוסיף כי אין בפנינו ערעור בנקודה משפטית, ועל כן יש לאמץ את הקביעות הרפואיות והעובדתיות של הוועדה.

7.         סעיף 1 לחוק הנכים כולל בהגדרת "נכות" שני תנאים מצטברים להכרה במחלה שבה לקה חייל: תנאי הזמן - "בתקופת השירות" ותנאי הסיבתיות - "עקב השירות". לעתים כמובן קיימת זיקה בין תנאים אלו, שכן היעדר ראיה על התפתחות או על התפרצות מחלה בזמן השירות עשוי להשפיע גם על קביעת הקשר הסיבתי (ראה בהרחבה על הקשר הסיבתי בתביעות על-פי חוק הנכים, פסקי הדין ברע"א 4073/99 אביאן נ' קצין התגמולים, פ"ד נד(3) 1 ודנ"א 5343/00 קצין התגמולים נ' אביאן, פ"ד נו(5) 732).

8.         המערער הצהיר בתצהירו בפני בית משפט קמא כי במהלך שירותו כמכונאי מטוסים נדרש לביצוע מאמצים. בין היתר, נאלץ להרים משאות כבדים. תצהירו זה עמד לבדו ללא ראיה סותרת. חקירתו הנגדית התמקדה במועד תחילת כאבי הגב, ולא בתנאי שירותו. בנסיבות שכאלו לא היה כל בסיס לדחות את גרסתו העובדתית בדבר תנאי השירות והמאמצים הפיזיים שנדרשו לביצוע תפקידו כמכונאי מטוסים. דומה שגם היגיון הדברים מחזק את גרסתו, שכן יש להניח כי מכונאי מטוסים, המבצע עבודות אחזקה ותיקונים במטוסים (לגרסת המערער, מטוסי פנטום), נדרש להרים חלקים כבדים ולעבוד בתנאים קשים ובמשך שעות ארוכות.

9.         המערער טען בתצהירו ובחקירתו כי התלונן על כאבי גב במהלך השירות וקיבל טיפולים רפואיים בבסיס חצרים שבו שירת ובבסיס חיל רפואה (חר"פ בבאר-שבע). במהלך החקירה, כשהתברר שהתיק הרפואי לא אותר, החליטה הוועדה לאפשר למערער לצלם את המסמכים הרפואיים מתיקו של קצין התגמולים, אך גם בהם אין כל תיעוד רפואי מתקופת שירותו הצבאי של המערער. המסמך הרפואי היחיד מתקופת השירות הוא זה של מכון מור, המעיד כי ביום 20.8.1996 בוצעה למערער בדיקת C.Tשבה נמצא כי הוא סובל מבלט דיסק קל בחוליות L3-L4ומבלט דיסק מרכזי קל בחוליות L5-S1. מכתב ההפניה לביצוע הבדיקה אינו קיים וגם תוצאות אלו הובאו, כך נטען, ממכון מור ולא מהתיק הרפואי.

10.        בנסיבות אלו דומה שיש לקבל את גרסת המערער לפיה כבר במהלך השירות הצבאי החלו כאבי הגב, וכי היה בטיפול רפואי שוטף במרפאת הבסיס ובחר"פ באר-שבע. אציין כי למשיבה אין כל הסבר כיצד נעלם התיעוד הרפואי מתקופת השירות, ואין חולק כי הייתה עליה חובה לשמור את המסמכים הרפואיים. בהיעדר התיק הרפואי עובר הנטל למשיבה לשלול את טענת המערער בדבר הטיפולים שקיבל ובדבר תלונותיו על כאבים עוד במהלך השירות (ראה לגבי העברת הנטל בשל "נזק ראייתי" בתביעות כנגד קצין התגמולים רע"א שוקרון נ' מדינת ישראל, פ"ד נו(5) 325, ובאופן כללי: ע"א 285/86 נגר נ' וילנסקי, פ"ד מג(3) 284, ע"א 789/89 עמר נ' קופת חולים של ההסתדרות הכללית, פ"ד מו(1) 712, 721; ע"א 6160/99 דרוקמן נ' בית החולים לניאדו, פ"ד נה(3) 117, 125-127; ע"א 8279/02 זאב גולן נ' דר מנחם אלברט (לא פורסם, ניתן ביום 14.12.2006)).

            דומה גם שתוצאת בדיקת ה-C.Tמחזקת את גרסת המערער, שהרי אם נשלח לבדיקה במהלך השירות, חזקה כי התלונן על כאבים וכי פנה לבדיקות רפואיות.


11.        עיון בחוות דעתו של פרופ' ביאליק מגלה כי פרופ' ביאליק מצא שהמערער סובל מכאבי גב תחתון על רקע בלט דיסקים בין-חולייתיים (חוות דעת מיום 2.10.2003). בחוות דעתו המאוחרת יותר העריך כי בלט דיסק זה התפתח על רקע מחלת שוירמן. מחלה זו, כך הסביר, היא פגיעה בלוחית הצמיחה בזמן ההתבגרות של החוליות.

12.        בכל חוות דעתו מבהיר פרופ' ביאליק כי מסקנתו זו מבוססת על היעדר כל תיעוד רפואי מתקופת השירות. בחוות דעתו מיום 2.10.2003 הוא מציין:

אין כל רישומים המעידים על הקשר בין הכאבים שהחלו לאחר השירות, הקושרים את הכאבים לשירות[ההדגשה במקור - ר' ס'].

            בחוות דעתו מיום 19.8.2004 הוא מדגיש:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ