אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 990/98

פסק-דין בתיק א 990/98

תאריך פרסום : 17/10/2006 | גרסת הדפסה
א
בית המשפט המחוזי חיפה
990-98
07/08/2005
בפני השופט:
ר. חפרי - וינוגרדוב

- נגד -
התובע:
חמוד ז'קלין
הנתבע:
1. חמוד אברהים
2. הכשרת הישוב חברה לביטוח בע"מ

פסק-דין

1.         התובעת, ז'קלין חמוד, נפגעה בתאונת דרכים ב-30.5.98  והגישה תביעה זו לפיצויים בגין נזקי גוף שארעו לה, לטענתה, בתאונה, על פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים תשל"ה-1975 (להלן: "חוק הפיצויים").

            הנתבעים אינם חולקים על חבותם על פי חוק הפיצויים, והדיון התמקד בשאלת גובה הנזק.

2.         התובעת, ילידת 14.8.79, נפגעה בתאונה עת נסעה ברכב בו נהג אחיה, הנתבע 1. יחד עמה נסעו ברכב שני הוריה. ההורים איבדו את חייהם בתאונה זו והאח נפצע וכך גם התובעת.

            ממקום התאונה הועברה התובעת לביה"ח בנהריה ומשם הועברה לביה"ח רמב"ם בו אושפזה מיום 31.5.98 ועד 15.6.98. בדו"ח השחרור מבי"ח רמב"ם (צורף לתצהיר התובעת ת/2) מצויין כי בתאונה נחבלה בשני הפמורים ונגרמו לה שברים בלסתות. מצויין כי ביום קבלתה עברה ניתוח אורתופדי בהרדמה כללית לשחזור סגור של השברים בירכיים וטופלה גם במחלקת פה ולסת. לאחר מכן עברה להמשך שיקום וטיפול בבי"ח אלישע בו אושפזה עד 18.12.98, אשפוז במהלכו קיבלה טיפולים שונים ואף נותחה להוצאת מכשירי איליזרוב. ב-18.12.98 שוחררה לביתה עם המלצה להמשך טיפול פיזיותרפי. התובעת המשיכה להיות במעקב במרפאת ביה"ח אלישע.

3.         מצב רפואי

לתובעת מונו שלושה מומחים רפואיים. מומחה אורתופד, מומחה בתחום הפסיכיאטרי ומומחה בתחום הפה והלסת.

            המומחה האורתופד, פרופ' סודרי, ערך שתי חוות דעת: הראשונה ב-21.8.00, בסיומה מצא כי נכותה של התובעת בשיעור 50% עודנה זמנית עד 15.6.01 והשניה ב-17.8.01.

            בחוות דעתו השניה מציין המומחה כי לתובעת נגרמו בתאונה שברים מרוסקים סגורים עם תזוזה של שתי הירכיים, שקובעו במקבע חיצוני, שהורד לאחר חצי שנה והתובעת החלה בדריכה מלאה. המומחה מציין כי בבדיקה השניה חל שיפור ניכר מאז הבדיקה הקודמת. המומחה מצא שתנועתיות ירך שמאל תקינה, תנועתיות מפרק ירך ימין מוגבלת מעט באבדוקציה, קיימות צלקות שחלקן מכערות, בברך ימין קיימות חריקות פטלופמורליות קלות עם רגישות פטלופמורלית קלה וכן כי בכף יד שמאל קיימת סטיה אולנרית קלה של אצבע חמישית. בצילומי הרנטגן המעודכנים נמצא שהשברים בשתי הירכיים התחברו עם עיוות צורה אנגולטורי במישור הלטרלי וקיצור של רגל ימין בסנטימטר אחד יחסית לשמאל.

            המומחה מצא כי עבור חיבור גרוע בברך ימין המלווה בהגבלה אקטיבית קלה בתנועתיות הירך, יש לתובעת 10% נכות לפי מחצית מסעיף 48(1) ו', עבור חיבור גרוע בירך שמאל ללא הגבלה בתנועתיות הירך 10% נוספים לפי סעיף 47(2) א', עבור הקרפיטציות והרגישות בברך ימין 5% לפי מחצית מסעיף 35(1) ב', עבור הסטיה האולנרית הקלה של אצבע חמישית משמאל 1% לפי סעיף תואם 44(4) ועבור צלקות מכוערות 15% לפי סעיף 75(ב)-(ג).

            הנכות הכוללת שהעניק לתובעת עומדת על 35.2%.

            הנכות האורתופדית ללא הצלקות המכערות עומדת על 24% (בעיגול).  

            המומחה בתחום הנפשי, ד"ר בן אפרים, שערך את חוות דעתו ב-12.3.02, מציין כי התובעת מציגה תמונה אופיינית של הפרעת הסתגלות. לדבריו, הנבדקת סובלת מהפרעת הסתגלות עם מרכיב דכאוני בעוצמה קלה. לגישתו, הפרעת ההסתגלות איננה ביטוי לאבל אך במקרה שלנו האבל על אובדן הוריה הוא חלק מהשינוי שחל בחיי הנבדקת. המומחה מציין כי הנבדקת איבדה את בריאותה, כאשר היא סובלת מנכות כתוצאה מהתאונה ואיבדה את מערכת התמיכה שלה. המומחה ציין כי הוא מעריך את נכותה הנפשית של התובעת בשיעור של 10% כתוצאה מהתאונה. בסיכום ציין כי התובעת סובלת כתוצאה מהתאונה מהפרעת הסתגלות בעוצמה קלה-בינונית ונכותה בשיעור 10% לפי סעיף 34 ב' לתקנות המל"ל.

            המומחה ד"ר בלומנפלד, מומחה לשיקום הפה ולסתות, מציין כי בתאונה נפגעה התובעת בלסתות, כאשר בלסת תחתונה נתגלו שברים ואובדן של שן. המומחה מצא כי השברים נרפאו היטב, הלסת התחתונה מתפקדת באופן נורמלי וקיים ריפוי שלם ללא נכות בגין התאונה. עם זאת, זקוקה התובעת לשיקום השן שנעקרה כתוצאה מהשבר בלסת והמומחה מציע לבצע שתל, מבנה מתאים לשתל וכתר חרסינה על השתל. עלות הפעולה כולל החלפת כתר שלוש פעמים עומדת, לדעת המומחה, על 12,500 ש"ח כולל כתרים זמניים ומע"מ. מועד חוות הדעת הוא 21.3.00.

4.         התובעת טוענת לנכות נפשית בשיעור 10% לצמיתות כתוצאה מהתאונה, כאשר לגישתה, המומחה בתחום הנפשי לא ראה לחלק את הנכות בין פגיעתה של התובעת עצמה לבין אבלה על מות הוריה, ומכאן ביקש לזקוף את כל הנכות הנפשית על חשבון פגיעתה של התובעת עצמה בלבד.

            הנתבעים מבקשים שלא להכיר כלל בנכות הנפשית של התובעת בבקשם לראות נכות זו כנכות משנית בגין אובדן ההורים בתאונה, נכות שגובהה אינו עומד בדרישות מבחני הלכת רע"א 444/87 אלסוחה נגד עזבון המנוח דוד דהן, פ"ד מד(3) 397.

            ד"ר בן אפרים נשאל על ידי ב"כ הנתבעת שאלות הבהרה והשיב כי קיימת אצל התובעת תופעה של תגובת אבל ולא ראה אפשרות לחלק את אחוזי הנכות ולקבוע איזה חלק מהם נובע מהתגובה לאובדן ההורים. לגישתו, לא ניתן לבצע חלוקה "מאחר זוז מהות ההפרעה" (נ/3). יש להניח שכוונת המומחה היתה לומר "מאחר וזו מהות ההפרעה".

5.         מחוות דעתו של ד"ר בן אפרים עולה ברורות כי קיימת אצל התובעת הפרעת הסתגלות עם מרכיב דכאוני בעוצמה קלה, כאשר הפרעת הסתגלות איננה ביטוי לאבל אך האבל הוא חלק מהשינוי שחל בחיי הנבדקת.

            ככל שהנתבעת מבקשת לשכנע שבתשובות לשאלותיה הסכים המומחה כי כל נכותה של התובעת בתחומו מקורה בתגובת האבל, אינני מקבלת עמדה זו. גם אם המומחה יצר בתשובותיו אי בהירות מסויימת, הרי בחוות הדעת עצמה נזכרת הפרעת הסתגלות ברורה שאיננה ביטוי לאבל. במצב זה נראה לי כי נכון לשייך מחצית הנכות לפגיעתה של התובעת עצמה ולא לתגובת האבל על מות הוריה כנפגעת משנית. משכך, יש להעמיד את נכותה הנפשית בגין פגיעתה היא על 5%. ככל שנכותה נגרמה כתוצאה מתגובת האבל, הרי שיעורה ועוצמתה אינם עומדים בדרישות הלכת אלסוחה ואין להכיר בחלק זה של הנכות כנכות נפשית של נפגע משני כתוצאה מהתאונה.

            אשר על כן, נכותה הכוללת של התובעת עומדת על 38.44%, אותם אני מעמידה בעיגול על 38.5%. כאמור לעיל, חלקה של הנכות האורתופדית בנכות הכוללת עומד על 24%.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ