אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 9704/06

פסק-דין בתיק א 9704/06

תאריך פרסום : 13/12/2009 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום חיפה
9704-06
19/02/2007
בפני השופט:
אברהם אליקים

- נגד -
התובע:
1. קמעו אורנה
2. קמעו יוסי

עו"ד פישר יגאל
הנתבע:
דוידי מאיר
עו"ד בית הלחמי פז
פסק-דין

מבוא ועיקר המחלוקת

 1. התובעים הגישו כנגד הנתבע- מתווך מקרקעין תביעה בסדר דין מהיר להשבת דמי התיווך ששילמו לו, סכום התביעה הועמד על 9,459 ש"ח.
 1. אין מחלוקת כי התובעים התקשרו עם הנתבע בהסכם למתן שרותי תיווך בקשר לדירה ברח' פרויד 30 בחיפה וכי בעקבות המידע שקבלו התובעים מהנתבע התקשרו התובעים ביום 25.8.05 בהסכם עם מוכרי הדירה. סמוך לאחר מכן שילמו התובעים לנתבע דמי תיווך בסך של 9,100 ש"ח כולל מע"מ, אלא שלימים בוטל הסכם המכר בהסכמה שבין הקונים לבין המוכרים מאחר ולטענת התובעים הסתבר כי הנכס אינו "דירה" אלא קומת עמודים שנסגרה ללא היתר ולכן הם דורשים  מהנתבע המתווך את השבת כספם.
 1. במועד הגשת התביעה לא התייחסו התובעים להסכם התיווך, לאחר שצורף ההסכם לכתב ההגנה הוסיפו התובעים בכתב התשובה טענה נוספת ולפיה הסכם שרותי התיווך אינו כולל את כל הפרטים הנדרשים באשר לתאור הנכס.
 1. השאלות העומדות על הפרק הן: האם ביטולו של הסכם המכר מקנה לתובעים זכות השבה גם של דמי התיווך, האם עילת הביטול של הסכם המכר- עובדת היות הממכר ללא היתר מקנה לתובעים זכות השבה של דמי התיווך והאם נפל פגם בתאור הנכס בהסכם התיווך, פגם השולל מהמתווך זכותו לדמי תיווך.
 2. במהלך הישיבה המקדמית הגיעו הצדדים להסדר דיוני לפיו פסק הדין יינתן על פי סיכומים בכתב שהגישו הצדדים.

דיון

 1. למתווך קמה זכות לדמי תיווך על פי הקבוע בסעיף 14(3) לחוק המתווכים במקרקעין, התשנ"ו- 1996 וזאת במידה ומתווך "היה הגורם היעיל שהביא להתקשרות הצדדים בהסכם מחייב".
 1. כוונת המחוקק כמו משמעות ההתקשרות הינה כי מדובר בהסכם להשגת תוצאה, "התקשרות הצדדים בהסכם מחייב". מיד לאחר חתימת ההסכם שבין המוכר לבין הקונה מסיים המתווך את תפקידו והוא זכאי לשכרו, גם אם לאחר מכן יופר ההסכם או יבוטל מחמת פגם בהתקשרות או מכל סיבה אחרת.
 1. כב' הנשיא שמגר (כתוארו אז) קבע ברע"א 394/88 אנגל וציון שושני נ' אברון את פורת בע"מ, פ"ד מב(3), 573 , 574-575 (1988) "במקרה שבפנינו, חולק צד לחוזה המכר על חובתו לשלם למתווך דמי תיווך, וזאת על יסוד הטענה שחוזה המכר הופר על ידי הצד השני לחוזה. דא עקא, בכך שחוזה המכר הופר, אין כדי לפטור את הצד לחוזה המכר מעמלת התיווך, אם הצד האמור התחייב לשלם דמי תיווך במסגרת היחסים שבינו לבין המתווך והעיסקה נשתכללה. קרי, עצם הפרת החוזה איננה מבטלת התחייבות חוזית עם צד שלישי, שהוא כאן המתווך. אם ההפרה היא מעשהו של הצד השני לחוזה המכר, יוכל הצד המשלם למתווך לתבוע מידי המפר את מה ששילם למתווך".
 1. מאחר ואין מחלוקת בין הצדדים כי הנתבע היה הגורם היעיל שהביא להתקשרות בין התובעים לבין המוכרים, הרי שביום 25.8.05, מועד בו נחתם חוזה ההתקשרות עם המוכרים קמה זכותו של המתווך למלוא שכרו.           
 1. זה השלב לציין כי עיון בכתב התביעה מראה כי משום מה בחרו התובעים להתעלם מקיומו של הסכם למתן שרותי התיווך שנערך עם הנתבע, מסעיף 13 ו-14 משתמע כי לגרסת התובעים קיימת אפשרות כי לא קיים כלל הסכם כתוב, עובדה שהסתברה כלא נכונה. גם את הסכם המכר בחרו משום מה התובעים להסתיר.
 1. האירועים שאירעו לאחר חתימת ההסכם שבין התובעים לבין המוכרים אינם רלוונטיים באשר לזכותו של המתווך לשכרו. התובעים יכולים היו בטרם יתקשרו בהסכם מחייב עם המוכרים לבדוק כל פרט שיחפצו, אך משבחרו להתקשר בהסכם מחייב, מיד באותו הרגע קמה זכותו של המתווך לשכרו. למען הסדר אבהיר כי אין מחלוקת כי ההסכם עם המוכרים היה הסכם מחייב שכן אחרת לא היו נזקקים התובעים להסכמתם על מנת להביא  לביטולו.
 1. גם טענת התובעים כי פנו לקבל שרותי תיווך לגבי דירה ואילו בפועל הנכס מהווה "קומת עמודים אשר נסגרה ללא היתר",  הינה  טענה  מתחכמת שאינה מתיישבת עם המצגים שהציגו התובעים בעצמם. התובעים בהסכמה בחרו לבטל את הסכם ההתקשרות,  הסכם הביטול צורף כנספח ג' לתביעה. גם באותו הסכם לא מוזכרת הטענה כי הנכס אינו דירה כלל אלא להיפך הצדדים חוזרים ומכנים הנכס בשם "דירה" ומציינים את עילת הביטול "הואיל והתברר כי הדירה לא קבלה היתר בניה". כיצד מתיישב משפט זה עם  הגרסה המאוחרת שנזכרו התובעים לטעון בסעיף 6 לתביעתם?.
 1. מיותר לציין כי המתווך אינו אחראי למצבו המשפטי או התכנוני של הנכס המוצע למכירה, בטרם חתמו התובעים על הסכם המכר הם יכלו לבדוק האם מדובר בדירה, והאם לדירה היתר כדין. משחתמו על הסכם- שתוכנו הוסתר כאמור ע"י התובעים,  חזקה עליהם כי בדקו עובר לחתימה את  מצבה המשפטי של הדירה, (ר' הצהרתם בסעיף 2 ד' להסכם שצורף להגנת הנתבע). לכך אוסיף כי גם על פי נסח הטאבו שצורף לתביעה כנספח א' לתביעה, הנכס מכונה דירה+מחסן.
 1. לכך אוסיף כי לא מצאתי כל פגם בתאור הנכס בהסכם למתן שרותי התיווך. על פי תקנות המתווכים במקרקעין (פרטי הזמנה בכתב), התשנ"ז-1997  נדרש "תיאור הנכס נושא פעולת התיווך". מהותה של הדרישה  הינה כי בהסכם שבין הצדדים יהיה תאור שיש בו כדי להגדיר מסוימות ולמנוע חיוב בדמי תיווך על נכס בלתי מוגדר ומוסכם מראש. בהסכם למתן שרותי תיווך שבין הצדדים (המכונה "הזמנת שרותי תיווך" ואשר העתקו צורף לכתב ההגנה) הנכס מתואר על כתובתו ועל פי שם בעליו:נכס מרח' פרויד 30 בבעלות טליה ואמיר, תאור זה עונה על דרישת המסוימות למקרה של מחלוקת והתובעים מנועים להתנער מהתחיבותם לתשלום דמי התיווך בטענה זו לאחר שבקרו בנכס ורכשו את הזכויות בו ואזכיר כי הנמוק בדבר פגם בתיאור הנכס לא נטען כלל במכתבים שקדמו להגשת התביעה ואפילו בכתב התביעה עצמו אין רמז לכך.

סיכום

 1. לאור האמור לעיל הנני מורה על דחיית התביעה.
 1. הנני מחייב התובעים לשלם לנתבע שכר טרחת עו"ד בשיעור של 1,500 ש"ח בצירוף מע"מ ובצירוף הפרשי הצמדה וריבית כחוק מהיום ועד ליום התשלום בפועל.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.



שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ