אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 958/03

פסק-דין בתיק א 958/03

תאריך פרסום : 07/09/2006 | גרסת הדפסה
בש"א, א
בית המשפט המחוזי חיפה
958-03,4615-04,15374-04
20/06/2006
בפני השופט:
ר. ג'רג'ורה

- נגד -
התובע:
1. מחמוד יחא
2. עבד אלג'באר זחאלקה
3. חסן עסלי
4. סלימאן מחסן
5. גסאן עתאמנה
6. מותוולי על נאמי הווקף המוסלמים

עו"ד חריש גיל-עד
הנתבע:
1. מרים עלי כנעאן
2. מחמוד פוזי כנעאן
3. יוסף כנעאן
4. פאטמה כנעאן
5. חסן כנעאן
6. עבד אלקאדר כנעאן
7. עבד אללא כנעאן
8. אמנה כנעאן
9. וסילה כנעאן
10. אחמד כנעאן
11. מחמד כנעאן
12. עזבון המנוח פאוזי כנעאן ז"ל על ידי היורשים לפי צו ירושה

עו"ד כהן אליהו
פסק-דין

1.     תחילתו של הליך זה בתביעה שהגישו התובעים, להלן: "המתוולי", בבית משפט השלום בחדרה, בת.א. 1672/00 ביום 20.2.00 לסילוק יד ולמתן צו מניעה זמני.

בס' 19 לכתב התביעה עתרו המתוולי למתן פסק דין הצהרתי לפיו הנתבעים, להלן: " היורשים", הם מסיגי גבול ובקשו להורות להם, ביחד ולחוד, לסלק את ידם ואת אשר הכניסו ו/או נטעו בחלקה 86 בגוש 12119 מאדמות כפר קרע, וכן לתת צו מניעה קבוע לפיו ייאסר על היורשים, ביחד ולחוד, להיכנס ו/או לבצע כל פעולה בחלקה.

בית משפט השלום החליט ביום 12.11.03 להעביר את התיק לבית משפט זה מחוסר סמכות עניינית.

ביום 31.5.04 הגישו המתוולי כתב תביעה מתוקן, להלן: " כתב התביעה", בו עתרו, בין היתר, לסעדים הבאים, להלן: " הסעדים החדשים":

1)     לקבוע, ככל שהדבר קשור ביחסי הצדדים אשר כאן, ומטבע הדברים, ללא שתהא לכך נפקות לגבי צדדים שלישיים אחרים כלשהם, שהבעלות במגרש המסומן 86/8 בנספח ב', (תשריט שצורף לתביעה), [בהסכמת הצדדים שונה מס' המגרש ל -86/1] להלן: " המגרש",  הינה בבעלות הווקף אשר יצר המנוח ואושר ע"י בית הדין השרעי.

2)     להורות ללשכת רישום המקרקעין למחוק מרישומי המרשם כל רישום נוגד אשר נרשם לבקשת הנתבעים [היורשים - ר.ג'] או מי מהם לגבי החלקה.

3)     להורות ללשכת רישום המקרקעין לרשום הערת אזהרה לגבי יצירת הווקף על חלק החלקה המסומן 86/1 בנספח ד' [הוא המגרש - ר.ג'].

4)     להורות ללשכת הרישום,שבבוא העת, ולאחר שיושלמו הליכי הפרצלציה ותשלומי המס הרלוונטיים ובירור טענות צדדים שלישיים, לרשום את המגרש כהגדרתו לעיל ע"ש הווקף באמצעות המתוולים כפי שיכהנו מעת לעת על פי החלטות כבוד בית הדין השרעי.

        ביום 28.6.04 הגישו היורשים כתב הגנה מתוקן, להלן: " כתב ההגנה", ובין היתר, טענו כי יש לדחות את התביעה מחוסר סמכות עניינית ו/או מחוסר עילה משפטית או לדחותה לאחר שמיעת הראיות.

2.     המנוח, פאוזי כנעאן, ז"ל, להלן: " המנוח", שיורשיו הם הנתבעים מס' 1-11, הצהיר בפני בית הדין השרעי על רצונו להקדיש קרקע לווקף.

לטענת המתוולי, הצהיר המנוח על הקדשת שטח של 5 דונם להלן: " שטח הווקף", מחלקה 86 בגוש 12119 מאדמות כפר קרע, להלן: " החלקה", לבית קברות. הצהרתו של המנוח אושרה על ידי בית הדין השרעי ביום 13.4.74 במסגרת תיק ווקף (חג'ה וקפיה - בערבית) מס' 83/74, להלן: " ההחלטה" . בהחלטה נאמר שהמנוח הביע את רצונו להעמיד כווקף " חמישה דונם מהקרקע שבבעלותי בחלקה 86 בגוש 12119 הנמצאים בצד המזרח מהקרקע [...] לבית קברות בה ייקברו המוסלמים מכפר קרע [...] ואם הקבורה בה בלתי אפשרית אני מתנה לעצמי ולמי שיהיה מתוולי במקומי הזכות לחליפין [...]", בתנאים שפורטו בהחלטה.

שטח הווקף הינו חלק מהחלקה ששטחה הכולל הוא כ-64 דונם. החלקה רשומה בלשכת רישום המקרקעין בחיפה ע"ש רשות הפיתוח , להלן: " רה"פ", והקרן הקיימת לישראל , להלן: " הקק"ל", במושאע, בחלקים שווים ביניהם, כפי שעולה מנסח הרישום מלשכת רישום המקרקעין בחיפה, משנת 2000 , להלן: " הנסח". רה"פ העבירה את זכויותיה בחלקה למנוח עוד ביום 18.5.56, להלן: " ההסכם". המנוח לא רשם את הזכויות שקיבל מרה"פ על שמו בלשכת רישום המקרקעין.

כעולה מההחלטה, ייעד המנוח את חלקה המזרחי של החלקה לשמש כשטח הווקף. לטענת המתוולי, בוצע שינוי במיקום שטח הווקף נוכח בנייה שנעשתה על ידי צדדים שלישיים להם נמסרה החזקה בחלקו של המנוח בחלקה. השינוי בוצע במסגרת עסקת חליפין שנערכה בין אותם צדדים שלישיים, שהם, כך לטענת המתוולי, המחזיקים בפועל בחלקו של המנוח בחלקה, ובין מנהלי הווקף. עסקת החליפין אושרה על ידי בית הדין השרעי וזאת בהחלטה מיום 15.10.00, להלן: " עיסקת החליפין". כן מונו באותה החלטה התובעים מס' 1-5 כמנהלי הווקף במקומו של ראש המועצה, שכיהן עד אז כמתוולי.

בקשת אחד היורשים לבטל את ההחלטה המאשרת את עסקת החליפין נדחתה על ידי בית הדין השרעי בהחלטתו מיום 10.7.00.

3.     לבקשת היורשים, על-פי ההסכם ובהסכמת רה"פ, ניתן ע"י כב' השופטת שטמר בת.א 849/98 (מח-חי) ביום 19/9/00 פסק דין הצהרתי, המצהיר כי היורשים הם בעלים של מחצית החלקה, "בתוקף הסכם חליפין" עם רה"פ. עוד הוצהר כי היורשים זכאים להירשם כבעלים על זכויותיהם הללו, וכי "פסק הדין אינו מכריע במחלוקת בין התובעים ובין כל התובע זכות אחרת בחלקה" - להלן: " פסק הדין".

        בהתאם לפסק הדין נרשמה הערת אזהרה בנסח ביום 20.9.02 לטובת היורשים על הבעלות של רה"פ.

המתוולי הגישו הליך זה בו טוענים כי נוכח החלטות בית הדין השרעי יש להצהיר כי השטח שהוחלף במסגרת עסקת החליפין הוא שטח הווקף ולהורות על רישום מתאים בפנקסי המקרקעין.

4.     הנתבעים הגישו שתי בקשות: בש"א 4615/04, לצירוף רה"פ והקק"ל כנתבעים נוספים; ובש"א 15374/04, שהיא בקשה בכתב לתיקון הבקשה; בש"א 15286/04, שהגיש ב"כ היורשים בה הביע את התנגדותו "להגשת דרישה להודות בעובדות מצד היורשים", להלן: " הבקשות". בשתי בקשות אלה לא ניתנו החלטות.

המתוולי מתנגדים לבקשות. לטענתם, אין לקק"ל ורה"פ כל זיקה לסכסוך, אשר במרכזו העברת החלקה מהמנוח ל" ווקף" צדקה, ואין בהכרעה במחלוקת כאן כדי להשפיע על זכויות רה"פ והמינהל.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ