אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 9547/05

פסק-דין בתיק א 9547/05

תאריך פרסום : 21/10/2009 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום חיפה
9547-05
31/01/2008
בפני השופט:
דניאל פיש

- נגד -
התובע:
אפרים אביאל
עו"ד אבו יונס ח'אלד
הנתבע:
1. קורן דוד
2. קורן אוסנת

עו"ד גוטרמן דב
פסק-דין

1.         התובע הגיש תביעה כספית על סך 130,000 ש"ח נגד שני הנתבעים, דוד ואוסנת קורן. בכתב התביעה נטען כי התובע, נהג במקצועו, יליד 1977, עבד בשירותם של הנתבעים אשר בבעלותם עסק משפחתי להובלות ומשאית. בתאונה שאירעה למשאית ביום 7.8.00 פגע התובע ברכב שעצר לפניו. התובע טוען כי על הנתבעים מוטלת האחריות לשלם סכום שהצטבר בתיק הוצאה לפועל אשר נפתח נגדו והגיע ביום הגשת התביעה לסך של  120,000 ש"ח.

גירסת התובע

2.         בתצהירו הצהיר התובע כי בדצמבר 1999 הוא יצר קשר עם נתבע 1 ותיאם עמו פגישה על מנת להתקבל לעבודה אצלו. השניים נפגשו בצומת צבר בקרית מוצקין. לדברי התובע, שאל אותו הנתבע אודות גילו ונסיונו בנהיגה והוא סיפר כי שימש בצבא כנהג משאית וכי יהיה מוכן להתחיל לעבודה באופן מיידי. בסיום הפגישה עת נסע התובע יחד עם הנתבע ברכבו לרואה החשבון של הנתבע, הוא התבקש למלא טופס 101. התובע מסר שהנתבע מסרב להעביר את הטופס, שנמסר לרואה החשבון, לעיונו או לגלות אותו. לטענת התובע בטופס, מילא את תאריך לידתו. בנוסף, אמר התובע כי "כן מסרתי לרואה החשבון את כל הפרטים לרבות צילום תעודת הזהות וכן צילום רשיון הנהיגה". לאחר מכן נסע התובע עם הנתבע למשאית שחנתה  בקיבוץ עין המפרץ.

3.         שישה חודשים לאחר שהתקבל לעבודה, פגע התובע ברכב מסוג אוסטין וגרם לו נזק בפנס ימני קדמי. התובע יצר קשר עם הנתבע וביקש למסור פרטי פוליסת הביטוח מאחר והתבקש לעשות כן על ידי הצד השלישי. לטענתו, סירב הנתבע 1 שהתובע ימסור את פרטי הביטוח ויצר קשר עם הצד השלישי בעצמו. התובע לא חשד בדבר ורק בדיעבד הבין שהנתבע 1 ניסה להסתיר ממנו את העובדה שהביטוח אינו מכסה אותו.

4.         ביום 7.8.00, במסגרת עבודת הנהיגה אירעה תאונת דרכים בכביש 2 בה פגע תובע ברכב שעצר לפניו. הוא דיווח על המקרה לנתבע 1. לטענת התובע הנתבע חזר והדגיש בפניו כי קיימת פוליסת ביטוח תקפה. התובע סמך על דברי הנתבע 1 ולטענתו מאז התאונה לא קיבל לידו שום מסמך מחברת הביטוח או מכל גורם אחר המלמד על בעיה כלשהי, מלבד שיחת טלפון מסוכן הביטוח של הנתבעים ששאל לגבי גילו.

5.         בפברואר 2005, קיבל התובע לידיו אזהרה מלשכת הוצאה לפועל בראשון לציון במסגרת תיק הוצל"פ שהתנהל שם. הוא פנה לסוכן הביטוח מטעם הנתבעים והאחרון ענה לו כי מאחר ואינו בעל הפוליסה אין הוא יכול ליתן לו פרטים והפנה אותו לנתבע 1. כאשר בירר התובע את פשר החוב נמסר לו כי מדובר בתביעת שיבוב אשר הוגשה על ידי איילון חברה לביטוח בע"מ בעקבות התאונה וכי סכום החוב עומד כנגד התובע על סך 120,000 ש"ח.

6.         התובע פנה טלפונית לנתבע 1 שביקש להעביר לעיונו העתק מרשיון הנהיגה והבטיח בשנית כי הוא יסגור את העניין מול סוכן הביטוח וטען בפני התובע שמדובר בטעות. לטענת התובע, הנתבע 1 נקט כלפיו בסחבת ולא החזיר תשובה, עד שקיבל יום אחד צו פקודה למאסר. אז כבר סירב הנתבע לדבר איתו.

7.         לאחר צילום תיק התביעה התחוור לתובע כי הביטוח שנרכש עבור הנתבעים אינו מכסה אותו, על אף שהוא לטענתו מסר פרטים נכונים.

8.         לטענת התובע, רק בעקבות צו לגילוי מסמכים בהליך דנן, התחוור לו כי בפברואר 2000 רכשו הנתבעים פוליסת ביטוח מקיף אשר כללה ביטוחים גם לנהגים מתחת לגיל 24, אולם מסיבות לא ידועות לו ביטלו את הביטוח לכל נהג מתחת לגיל זה.

9.         לטענת התובע, מעשיהם של הנתבעים נגועים בחוסר תום לב כיוון שבטופס ה-101 הצהיר על גילו הנכון ומכיוון שבעת חידוש הביטוח העביר הנתבע לסוכן הביטוח פרטים לגבי הנהג שנוהג על המשאית והיה צריך להיות ברור כי הוא הנהג. לטענת התובע, פעלו הנתבעים בניגוד להסכמים הקיבוצים הנוגעים לענף נהגי המשאיות אשר אוסרים במפורש לגבות מהנהגים השתתפות עצמית במקרה והם אשמים בתאונה. כמו כן, ההסכמים הקיבוצים מטילים במפורש חובה לרכוש לנהגים ביטוח מתאים לגילם ולניסיונם. לטענת התובע, נקטו הנתבעים בסחבת על מנת להתחמק מאחריותם כלפיו וניצלו את מעמדם ומצוקתו. לטענת התובע, חייבים הנתבעים לשלם כל סכום שחוייב בו.

גירסת הנתבעים

10.        מטעם הנתבעים נמסר תצהיר על ידי הנתבע 1, דוד קורן. לדבריו, במועד הרלוונטי הוא עבד כפקיד בנק ובעקבות מיזם עסקי שביצע שלא עלה יפה מצא עצמו כבעלים של משאית אשר נרשמה על שם רעייתו. הוא עצמו אינו יודע לנהוג במשאית ונזקק לנהג שכיר. הוא פגש את התובע, לדבריו באוקטובר ולא בדצמבר, לאחר שפנה אליו התובע בהפניית לקוח מהבנק והציע כי יעסיק אותו כנהג. בפגישה שקיים עימו, "הציג עצמו כנהג ותיק, עתיר נסיון בעבודה במקומות נוספים, עומד לפני נישואין והינו בן 24.5". לטענת הנתבע, לא היה מפקיר רכוש יקר ערך או חיי אדם ללא ביטוח נאות בידי נהג צעיר מתחת לגיל המינימלי הנקוב בפוליסת הביטוח. הוא קיבל את התובע לעבודה והורה לו להגיע למשרד רואה החשבון שלו בעכו על מנת למלא טפסים. הוא הכחיש שנסע יחד עם התובע לרואה החשבון. הוא לא זכר את התאונה הראשונה וטען שאם היה אירוע זה לא דווח לו וכי אין כל רישום אצל המבטחת על התאונה הזו.

11.        לעומת זאת הוא טען כי התובע היה מעורב בתאונה בינואר 2000, בעקבות נהיגה רשלנית שבגללה נשמטו גלילי נייר מן המשאית. נזק זה כוסה על ידי חברת הביטוח. באוגוסט 2000 התקשר התובע והודיע על תאונת דרכים. הוא הורה לתובע לפנות לסוכן הביטוח שלו לשם מתן הודעה לחברת הביטוח והודעה זו מולאה על ידי התובע ביום 11.8.00.

12.        מספר ימים לאחר מכן פנה אל הנתבע סוכן הביטוח והודיע לו כי ביקש מהתובע העתק מתעודת הזהות לשם בירור תאריך לידתו אך התובע לא נענה לפניותיו. רק לאחר פניות חוזרות ונשנות התברר כי שנת לידתו של התובע הינה 1977 וגילו ביום התאונה 23. נטען כי בסמוך לאחר התאונה ניתק התובע כל קשר עם הנתבעת והמשאית נותרה ברשותו. רק לאחר עבודת בילוש עלה בידיו לאתר את המשאית חונה בסמוך לבית חברתו של התובע ויחד עם נהג שכיר החזיר הנתבע את החזקה בה אליו.

13.        לטענת הנתבע, עד לקבלת כתב התביעה לא התקיים כל קשר עם התובע ולא התנהלו שיחות בינו לבין התובע, בניגוד לטענת התובע.

14.        ביחס לטופס ה-101, נטען כי התובע היה אמור למלא את הטופס אצל רואה החשבון, אך בבדיקה מצד הנתבע התברר כי הטופס אינו נמצא בידיו. לטענת הנתבע, בעת שהתקבל התובע לעבודה הוא מסר לידיו רק צילום של רשיון הנהיגה שלו בו לא מצויין כלל תאריך לידה.

החקירות בבית המשפט

15.        בבית המשפט נחקר רואה החשבון מופיד חאזן. זאת, לאחר שצורף לתצהיר הנתבע מסמך מאת אותו רואה חשבון על פיו כתב שהעובדים של הנתבע נהגו לבוא למשרדו ולמלא טופס 101 אותו הם חייבים למלא לצורך הנפקת משכורותיהם. במהלך חקירתו הנגדית הוא התבקש לספק פרטים אודות מילוי טפסי 101. לטענתו, הוא מקפיד שכל הפרטים בטופס ימולאו, אולם בזמנו לא נהג לבקש צילום תעודת זהות (עמ' 18 לפרוטוקול). יחד עם זאת, כאשר נשאל אם הוא נוהג לדווח למעסיק לגבי עובדים חדשים, תאריך לידה ופרטים נוספים הוא השיב בשלילה ולדבריו עשה שימוש בפרטים לצורך המשכורות בלבד. כמו כן טען שאינו מפקח על מילוי הטופס על ידי העובד כי זו הצהרה של העובד.

16.        במקרה דנן הנני מייחס חשיבות לאי מציאת טופס ה-101. אם, כפי שטען התובע, הוא מילא את גילו הנכון בטופס עובדה זו היתה פועלת לטובת קבלת גרסתו בכללותה. מאידך, במידה ומופיע תאריך לידה פיקטיבי בטופס, הדבר היה מחזק את גרסת הנתבעים.

הטופס מולא בשנת 2000 והתביעה הוגשה בשנת 2005, פחות משבע שנים מאז מילויו. אבדן הטופס מביא במקרה לנזק ראייתי שאחראיים לו הנתבעים כיוון שהיה עליהם לשמור את הטפסים הרלוונטיים לעסק ולעובדים (ת"א (חי') 1351/99 פלוני נ' קופת חולים של ההסתדרות הכללית (פורסם במאגר נבו), י' קדמי, על הראיות חלק שלישי, תשס"ד-2003, עמ' 1582). אשר על כן, ומכיוון שמצאתי כי גרסאות הצדדים שווים במשקלן בנושאים האחרים בהם הן נגעו, הנני מקבל את גרסת התובע  כי הצהיר על גילו הנכון וכי הדבר היה ידוע, או היה צריך להיות ידוע לנתבעים.

17.        באשר לנזקים הנטענים, לא פורט מדוע התובע לא היה מסוגל לדעת אודות תביעת השיבוב שהוגשה נגדו על ידי חברת הביטוח של הצד השלישי ולהתגונן נגדה. כך שאיני מקבל שהנתבעים אחראיים לתשלום החוב שנוצר בתיק ההוצאה לפועל מעבר לסכום הקרן והתובע יאלץ לשאת בתשלום הריבית ושאר מרכיבי החוב.

18.        התביעה מתקבלת באופן חלקי, עד לסך סכום הקרן בפסק הדין בו חוייב התובע במסגרת תיק ההוצאה לפועל בסך 90,775 ש"ח. בנוסף, הנני פוסק לתובע שכ"ט עו"ד שהם  15% מסכום זה בתוספת מע"מ כדין והחזר האגרה עד לסכום האמור.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ