אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 94124/00

פסק-דין בתיק א 94124/00

תאריך פרסום : 25/12/2007 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
94124-00
27/08/2007
בפני השופט:
אגי זהבה- ס' נשיאה

- נגד -
התובע:
אבו נסאר מוחמד רג'א
עו"ד אחמד אלנג'יב
הנתבע:
1. א. לוי השקעות ובנין בע"מ
2. סהר חברה לביטוח בע"מ

עו"ד אהוד שטיין ואח'
פסק-דין

1.                   התובע, פועל בנין פלשתיני מן הכפר זבובה שליד ג'נין, יליד 16.1.1962, נפגע ביום  19.4.1999 בתאונת עבודה, בעת שעבד באתר הבניה של הנתבעת 1 (להלן - "הנתבעת") בשכונת דניה בחיפה. הנתבעת ומבטחתה בחבות מעבידים, הנתבעת מס' 2, כפרו באחריות ובנזק.

2.                   נסיבות התאונה

התובע עבד אצל הנתבעת כ- 9 שנים עובר לתאונה כפועל בניין. אתר הבניה שבו ארעה התאונה בה עסקינן נבנה על מדרון סלעי, זרוע מהמורות ובורות.

אין חולק, כי התובע נשלח על ידי מנהל העבודה מטעם הנתבעת, לבצע מדידות לצורך השלמת פיגום שנבנה לשם יציקת בטון של קיר תומך, על מדרון סלעי. הפיגום החלקי שהיה במקום היה קצר, והתובע, שהיה צריך למדוד את עומק המרווח שבו היה צריך להציב את הפיגום החסר כדי לדעת איזה קרש עליו להביא, נאלץ לעמוד על סלע, ועוד לפני שהספיק לבצע את המדידה, הרגיש כי האבן "משתחררת" תחת רגליו, הוא איבד את שיווי המשקל ונפל מן המקום בו עמד, מגובה של כ- 1.5 מ', על הסלעים שבמרווח בין הפיגום לקיר הבטון התומך.

התובע הסביר, כי לא ניתן היה לבצע את המדידה מהפיגום, הואיל ופני הקרקע במקום בו היה צורך להציב את הפיגום המשלים אינם ישרים, וכלשונו: "איך אני אמדוד מהפיגום שהוא נמוך בחצי מטר מהמקום האחר, הסלע לא ישר. אם היה הסלע ישר, לא היה קורה דבר כזה" (עמ' 11 שו' 24-25). הטופוגרפיה של המקום שבו ארעה התאונה הובהרה מתוך תמונות שצולמו על ידי חוקר מטעם הנתבעת, ואשר הוגשו בהסכמה (במ/1), ומתוך שרטוט של התובע.

למרות שבאתר הבניה עבדו באותה עת פועלים רבים, נשלח התובע לבדו לבצע את המדידה, ואף זורז על ידי מנהל העבודה, שכן השעה היתה כבר 2:30, והיה עליהם לסיים את היציקה לפני שפג תוקף אישור הכניסה של העובדים לישראל.

3.                   עדות על נסיבות התאונה נשמעה גם מפיו של נאסרי ג'לאדאת זרדאן (להלן - "נאסרי") פועל בניין מכפרו של התובע, שעבד עמו אצל הנתבעת כ-4-5 שנים עובר לתאונה.

נאסרי העיד, כי באותה עת עמד על הגג הווילה שבנו, ועסק ביציקת הבטון של הגג, כאשר הפועל שעבד עמו הסב תשומת לבו לך שהתובע נפל מהפיגום. יחד עם זאת, בחקירתו הנגדית העד מאשר שלא ראה במו עיניו את נפילת התובע, ולכן לא ידע לציין בוודאות, אם נפילת התובע היתה מן הפיגום או מסלע עליו עמד, או מדוע נפל.

חוקר מטעם הנתבעת גבה הודעה מנאסרי, כחצי שנה לאחר התאונה, ביום 9.11.99 (נ/4). באותה הודעה מציין נאסרי כי התובע היה עסוק בהשלמה של פיגום וחיזוקו, וכי הפיגום עמד על סלע בולט. התובע עלה כדי לקחת מידות ולסיים את הפיגום, כאשר נפל מגובה של 1.5 מ'.

4.                   העדויות, הן של התובע והן של העד שנכח במקום התאונה, היו מהימנות עלי, ולא נתגלו ביניהן סתירות משמעותיות.

מן העדויות עולה, כי התובע נשלח על ידי מנהל העבודה באתר להשלים בניית פיגום, בקטע שבין הפיגום שהיה קיים כבר במקום, לבין קיר תומך. מדובר בשטח סלעי קשה, שתחתיתו אינה ישרה. כדי לדעת באלו קרשים עליו להשתמש לצורך השלמת בניית הפיגום, היה על התובע למדוד את עומק המרווח שבו היה הפיגום צריך להיות מוצב. את המדידה לא ניתן היה לבצע מקצה הפיגום, שכן כאמור, פני הקרקע לא היו ישרים, והיו הבדלי גובה, לפיכך עלה התובע על סלע וניסה משם למדוד את עומק המרווח, אך בטרם השלים את המדידה, החליק מן הסלע ונפל לקרקע הסלעית שמתחתיו, בעומק שנע בין 1.5 - 2.5 מ'.

התובע ניסה לטעון, כי הוא למעשה טייח במקצועו, ולכן לא היה מיומן בעבודה אותה נשלח לבצע, אך בנקודה זו - אינני מקבלת את טענתו, וניכר כי הדברים נאמרו מן הפה אל החוץ בלבד, גם בתשובה לשאלות שאינן ממן העניין. התובע עבד כפועל בניין, וגם אם התמחה בעבודות טיח, הווה אומר - כשהיה צורך לבצע עבודות אלו, נשלח התובע לבצען, הוא היה מיומן גם בעבודות בניין אחרות, לרבות ביצוע מדידות. זאת ועוד, אין צורך בהתמחות מיוחדת או במקצועיות יוצאת דופן, למדוד עומקו של בור או מרווח, כדי לדעת באיזה קרש יש להשתמש לשם בניית הפיגום. גם העד נאסרי הסכים בעדותו, כי התובע ידע לבצע מדידות.

יחד עם זאת, אין להתעלם מן העובדה, שאתר הבניה היה ממוקם בשטח הררי וסלעי. הנגישות למקום שבו היה על התובע לבנות את הפיגום היתה קשה, כפי שעולה מן התמונות שהוצגו. התובע היה צריך לעמוד במקום גבוה, ולמדוד עומקו של מעין פיר - מרווח שקרקעיתו אינה ישרה. הפיגום שהיה כבר מותקן במקום לא היה יכול לסייע בידי התובע, שכן כאמור, בשל פני השטח הסלעיים, היו הבדלי גובה, או יותר נכון, עומק שאותם היה צריך התובע למדוד. התובע אלתר, שעה שנעמד על סלע לצורך ביצוע המדידה. ברי, כי לא היה לו במה לאחוז כאשר החליק מן הסלע שזז תחת רגליו, ונפל.

5.                   אין ספק, כי הנתבעת, כמעבידתו של התובע, חבה כלפיו חובת זהירות מושגית. על מעביד לספק לעובדיו מקום עבודה בטוח, ולהזהירם מפני סיכונים בלתי נמנעים באותו מקום [ע"א 515/83 בשיר עגור נ' דב איזנברג ואח' וערעור שכנגד, לט(1) 197].

"מעביד והאחראי במקום העבודה מטעמו, חייב להבטיח כי מקום העבודה יהא כזה שיבטיח את שלומם של העובדים על מנת שעובד שהגיע למקום העבודה בבוקרו של יום כשגופו שלם, יצא את מקום העבודה בערבו שלה היום במצב זהה.

לפיכך, על המעביד לנקוט אמצעי זהירות סבירים שיימנעו את הסכנות שעובד חשוף אליהן, סכנות שעל המעביד להיות ער להן ואשר כרוכות בעבודה שמצבע העובד מטיבה וטיבעה.." [ע"א 8133/03 עודד יצחק נ' לוטם שיווק בע"מ ואח', תק-על 2004(4)  426, סעיף 15 בפסה"ד].נ

הנתבעת חבה כלפיו גם חובת זהירות קונקרטית - שהופרה, שעה ששלחה אותו לבצע עבורה משימה בשטח קשה לביצוע, מבלי שציידה אותו באמצעים שיגנו עליו מפני הסכנה של נפילה, כגון: סולם, באמצעותו היה יכול לרדת לתחתית המרווח ולמדוד אותו מלמטה למעלה, ולא שלחה עמו עובד נוסף, שיאחז בסולם או יסייע במדידה, או יאחז בתובע שעה שעמד על הסלע לצורך ביצוע המדידה. אדרבא, הנתבעת אף זרזה אותו להשלים את המשימה מפאת השעה המאוחרת. הנתבעת היתה צריכה לצפות את הקשיים שבביצוע המשימה אליה נשלח התובע, בשל פני השטח הקשים, והיה עליה להדריכו ולהזהירו מפני הסכנות הטמונות בביצוע העבודה.

המטלה שהוטלה על התובע על ידי הנתבעת, העמידה אותו בפני סיכון מיוחד, שעל המעביד היתה מוטלת חובה למנעו. אין מדובר בסכנת החלקה או נפילה שהינן חלק בלתי נפרד מסיכוני החיים הרגילים, כמו החלקה על משטח רטוב או נפילה מכסא. ביצוע המדידה במקום שאין בו משטח עמידה ראוי ומאובטח מפני נפילה, בשטח סלעי עם מהמורות, חייב את הנתבעת לנקוט אמצעים סבירים על מנת למנוע את התאונה הצפויה. היה עליה למצוא דרך חילופית שהיה בה כדי לנטרל את הסיכון בפניו הועמד התובע. ויפים לעניין זה דברי בית המשפט בע"א 663/88 יהודה שירויאן נ' לבידי אשקלון בע"מ, פ"ד מז(3) 225:

לדעתי, ערימת בולי העץ, שעליה נאלצו העובדים לעמוד על מנת לבצע את פעולת הסרת הוו , כמו גם אופן ביצוע המשימה, היוו סיכון מיוחד, שעל המעביד הייתה מוטלת החובה למנעו. אין המדובר בסכנת נפילה או החלקה רגילות, שהינן חלק בלתי נפרד מסיכוני החיים הרגילים, כדוגמת החלקה על משטח רטוב או נפילה מכיסא. סכנות כגון אלו עלולות להתרחש בכל מקום ובכל זמן. הסיכון אשר יצרה המשיבה הינו סיכון בלתי רגיל. העמידה על גבי ערימת בולי עץ, בגובה של כ- 3 מטרים, אף אם קוטרם של בולי העץ הללו הינו גדול למדיי, אינה יציבה ואינה בטוחה. בול עץ אינו משטח ישר. בתוקף תפקידו נאלץ המערער לעמוד על בול העץ ולהתכופף קדימה ממרומי ערימת בולי עץ על מנת לבצע את משימת הסרת הוו. היה על המשיבה למצוא דרך פעולה חלופית, אשר היה בה כדי לנטרל סיכון יוצא דופן זה. היה עליה לנקוט אמצעים סבירים על מנת למנוע תאונה צפויה כפי שאירעה. לא ניתן אמנם להבטיח, כי הצבת סולם או אמצעי אחר, כתחליף לעמידת הפועל על ערימת בולי העץ, ימנעו לחלוטין ובוודאות תקלות עתידיות. תאונות עלולות להתרחש תמיד, אך נפילה מערימת בולי עץ גבוהה הינה מסתברת יותר מנפילה ממשטח ישר או מסולם. העובדה כי המשיבה תדרכה את עובדיה ואף הזהירה אותם היא אמנם רצויה, אך אין די בה".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ