אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 9029/06

פסק-דין בתיק א 9029/06

תאריך פרסום : 08/11/2009 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום חיפה
9029-06
03/01/2008
בפני השופט:
חנה לפין- הראל

- נגד -
התובע:
סלאמה טרזה
עו"ד ר' הבר ואח'
הנתבע:
אכרם סילבק
עו"ד א' מלך ואח'
פסק-דין

הנתבע / התובע שכנגד, מר אכרם סילבק (להלן: "הנתבע"), ומשפחתו מתגוררים בדירה ברח' התורן 23 בחיפה, בגוש 10802 חלקה 29. תקופת מגוריו החלה בשנת 1990. חלקה זו רשומה מכח צוואה ע"ש התובעים מיום 21.1.02.

חוזה השכירות מכוחו מתגוררים הנתבע ומשפחתו נחתם ביום 14.3.90 בין הנתבע לבין המנוחה, רוזה אעג'יל באמצעות התובעת / הנתבעת שכנגד (להלן: "התובעת").

ביום 27.10.03 ניתן פסק-דין על-ידי כב' השופט גנון בסכסוך שבין הצדדים. נשוא הסכסוך היה תוספת אותה בנה הנתבע ללא היתר. למעשה זה גם הסכסוך נשוא תביעה זו, שכן על-פי טענת התובעת פסק-הדין לא בוצע עד היום. ב"כ הצדדים הסכימו כי פסק-הדין יינתן על-פי החומר בתיק ולאחר הגשת סיכומים וללא חקירות בעלי הדין ועדים אחרים. ב"כ הצדדים השכילו אמנם להגיש סיכומים מפורטים ויסודיים.

הבסיס לכל דיון הוא פסק-הדין של כב' השופט גנון אשר איש לא ערער עליו והוא הפך להיות פסק-דין חלוט.


מחמת החשיבות מצוטט להלן החלק האופרטיבי של פסק-הדין:

"בנסיבות הללו ולאור הפרת תנאי השכירות, אני מורה כלהלן:

א.     ביחס לדירה נשוא הסכם השכירות הנדון אני מורה לנתבע לסלק ידו הימנה על כל חלקיה ולרבות מן המרפסות הסמוכות לה ולהחזיר בכל אלה את החזקה לידי התובעת כשהם פנויים וחופשיים מכל חפץ ומחזיק וזאת תוך 45 יום מהיום. אולם אני מעניק לנתבע סעד מן הצדק כך שאם ישלם לתובעת תוך 45 יום מיום פסק הדין סך בשקלים השווה ביום תשלומו ל-5,000 דולר לפי שער יציג, כי אז לא יבוצע פסק הפינוי הנ"ל.

ב.     היה והנתבע ישלם לתובעת את הסכום כאמור בסעיף קטן א' לעיל במלואו ובמועדו, אני מורה לו להרוס ולפרק כל בניה ותוספת בניה אשר בוצעה במרפסת המזרחית של הדירה לרבות פירוק החלונות, התריסים, הגג, גג הרעפים, הקירות והמחיצות ולהחזיר את המצב לקדמותו. ביצוע והשלמת ההריסה - תוך 18 חודשים מיום פסק הדין.

למרות האמור לעיל, יהיה הנתבע פטור מביצוע ההריסה אם תוך התקופה של 18 חודש האמורים לעיל, ישלם לתובעת סכום בשקלים השווה ל-10,000 דולר לפי שער יציג, ובמקרה כזה תהווה המרפסת שנסגרה חלק מן המושכר עצמו, לפי אותם תנאי שכירות שבחוזה השכירות הקיים, כאשר הבניה עצמה תהיה לבעלות התובעת, וכל זאת בתנאי מוקדם שהנתבע קיבל היתר בניה כדין לכל התוספות והבניה שביצע. במקרה והאמור לעיל יתממש, ייקבע מחדש דמי השכירות למושכר כולו (קרי לדירה נושא החוזה המקורי ולתוספת הנ"ל) בהסכמה הדדית או בהעדר הסכמה ע"י פסיקה של ביה"ד לשכירות לפי פניה של מי מהצדדים לבית-הדין.

ג.      בכל מקרה והנתבע לא ישלם את הסך של 5,000 דולר לפי ס"ק א' לעיל ויהיה צורך בפינוי הדירה והמרפסת ו/או רם הנתבע לא יהרוס את התוספת תוך 18 חודש כמפורט בס"ק ב' לעיל ולא ישלם את הסך של 10,000 דולר, כי אז ישלם הנתבע לתובעת דמי שמוש ראויים עבור התוספת שבנה בשיעור של 170 דולר לחודש (לפי שער יציג). במקרה ומדובר בס"ק א' - הסכום ישולם לתקופה שמיום פסק הדין עד ליום הפינוןי בפועל, ובמקרה שמדובר בס"ק ב' לעיל, הסכום ישולם לתקופה שמיום תום 18 חודש מיום פסק הדין ועד להריסה בפועל - כל האמור לעיל הוא בנוסף לסעדים האחרים העומדים לתובעת.

ד.     בנסיבות, כל צד ישא בהוצאותיו."

אין מחלוקת היום כי התוספת לא נהרסה וכי הדירה לא פונתה. אין מחלוקת כי גם אם באיחור הנתבע שילם לתובעת 5,000 דולר והוא ממשיך לשלם לה דמי שכירות, גם אם הוא מאחר בתשלום ונכון להיום נותר חוב בסך 1,84 ש"ח נכון לחודש יוני 2007.

הנתבע מפרש את פסק-הדין כך שס' ג' מהווה תחליף לפינוי ו/או הריסה וזאת גם לאור העובדה כי בתיק הפלילי אשר נפתח כנגדו בעניין זה לא הורשע, אלא זוכה. הסיבה לכך היתה, רכי כב' השופטת קנטור קבעה לאחר שמיעת ראיות שהעבירה התיישנה. אי לכך סבור הנתבע, כי היות והוא ממשיך לשלם את שכר הדירה כפי שקבע כב' השופט גנון, והיות ולא הורשע בעבירה של בניה ללא היתר, אין מקום להורות על פינוי או הריסה.

טעמי צדק גם בפיו של הנתבע: הוא ומשפחתו גרים כבר שנים רבות בדירה זו. צו, אם ינתן, יהיה הרסני גם כלפי אשתו וילדיו אשר לא חטאו. הוא נפל קרבן למעשה מרמה כאשר ביקש לקנות דירה אחרת. יתר על כן, ועל כן גם הוגשה תביעה שכנגד, תוספת הבניה השביחה במידה ניכרת את ערך הדירה, ואם ייאלץ לפנותה, נמצא כי התובעת תעשה עושר ולא במשפט, ולכן יש לחייבה בתשלום השקעותיו בסך 40,000 ש"ח.

טענות לו לנתבע כלפי התובעת שנהגה בו בחוסר תום לב היות וכבר בעת החתימה על החוזה היה מוסכם כי יהיה רשאי לסגור מרפסת זו, ואלמלא אפשרות זו כלל לא היה שוכר את הדירה. למרות כן, התובעת גררה אותו להליכים משפטיים, אשר הביאו לפסר-הדין של כב' השופט גנון.

גירסת התובעת מאידך היא, כי היות והנתבע לא מילא אחר התנאים, כפי שקבע כב' השופט גנון כאשר העניק לו סעד מן הצדק, הרי פסק-הדין לפינוי שריר וקיים, הנתבעת איבד מעמדו כדייר מוגן, הוא מחזיק בנכס שלא כדין, ועל כן זכאית התובעת לקבלת סעד של פינוי והריסת תוספת הבנייה הבלתי-חוקית בנוסף, כמובן, לסעדים הכספיים.

באשר לתביעה שכנגד טוענת הנתבעת, כי אין עליה חובה כלשהי לתשלום הסכומים הנתבעים על-ידי הנתבע, הוא אינו זכאי להשבה כלשהי של השקעותיו וזאת בהתאם לסעיף 11 לחוזה השכירות, בו נאמר כי כל הוספה או שינוי שייעשו במושכר ייחשבו כרכושו של המשכיר.

עוד מציינת התובעת, כי מדובר בדיירות מוגנת, ועל דיירות זו חל דין ספציפי, הוא חוק הגנת הדייר, אשר אינו מקנה לנתבע - התובע דכנגד - זכות השבה כלשהי על השקעותיו. כך גם על-פי פסק-דינו של כב' השופט גנון אשר הורה על פינויו ללא זכות השבה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ