אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 871/99

פסק-דין בתיק א 871/99

תאריך פרסום : 17/10/2006 | גרסת הדפסה
א
בית המשפט המחוזי חיפה
871-99
10/01/2005
בפני השופט:
יצחק כהן

- נגד -
התובע:
1. ג'וספה סנטר בע"מ
2. יוסף ועקנין ת"ז 05884802 (נתבע שכנגד)
3. בן ציון צפריר ת"ז 05839204 (נתבע שכנגד)

עו"ד ג' סלעית
הנתבע:
א.כ.א. לפיתוח בע"מ
עו"ד י' סלומון ליפשיץ ושות'
פסק-דין

1.       שני שותפים חברו להקמת התובעת, והם יוסף ועקנין ובן ציון צפריר (להלן - " ועקנין"ו-" צפריר"). לטענת התובעת, שני "עוגנים" מרכזיים עמדו בבסיס הרעיון שהביא להקמתה. "העוגן" האחד היה הקמת מכללה לקוסמטיקה ולאיפור לנשים, והעוגן השני היה יבוא מוצרי קוסמטיקה מחו"ל ומכירתם בארץ.

          על קצה המזלג אציין, כי על פי הנטען, כוונת היזמים הייתה, שתלמידי המכללה שתקום, אשר יבחרו לעסוק בתחום הקוסמטיקה והאיפור, ירכשו את החומרים הדרושים לעיסוקם זה מאת התובעת, במסגרתה למדו את מקצועם, ובנוסף לכך תעסוק התובעת בתחומי האיפור השונים, כמו למשל מספרה, סלון להכנת כלות לחופתן במסגרת סלון כלות שיתנהל בין כתלי המכללה והשכרת שמלות כלה (ומטענותיו של מר ועקנין עולה, כי השכרת שמלה לכלה היא עסקה מכניסה מאוד, שכן עבור שכירות השמלה לליל הכלולות משלמת הכלה דמי שכירות העולים על דמי השכירות שמשפחה ממוצעת משלמת עבור שכירת דירת מגורים לתקופה של חודש).

2.       לצורך מימוש הרעיון, פנתה התובעת אל הנתבעת, באמצעות מנהלה דאז, מר שמואל בן חיים, וביקשה לשכור מבנה בתחומי מרכז הקניות הגדול אותו מנהלת הנתבעת באזור חיפה, הידוע בשם "חוצות המפרץ".

3.       בחודש יוני 1996 נכרת חוזה שכירות בין הצדדים (נספח ב' לתצהיר ועקנין - מוצג ת/4), ולפיו שכרה התובעת מאת הנתבעת מבנה בן שתי קומות, בשטח כולל של 500 מ"ר (250 מ"ר בכל קומה). השכירות נקצבה לחמש שנים, החל מתאריך 28.6.96 ועד לתאריך 27.6.01, ונקבע, כי בתום תקופת השכירות, לתובעת הברירה להאריך את תקופת השכירות לתקופה נוספת בת ארבע שנים.

          בסעיפים 4(א)(1)ו-(2) לחוזה, הצהירה הנתבעת ההצהרות הבאות:

"(2)    כי הנכס נבנה כדין וכי לא קיים, עובר לחתימת חוזה זה, צו הריסה או צו מינהלי אחר כלשהו, המגביל את השימוש בו וכי למיטב ידיעת המשכירה לא צפוי להינתן צו כזה.

(3)      כי ניתן היתר מאת הרשויות המוסמכות, לבניתם ו/או להפעלתם של מחסני שיווק במבנה, לרבות בנכס (להלן - "ההיתר")  המאפשר לשוכר להשתמש בנכס למטרת השכירות כהגדרתה בסעיף 7א להלן".

לעומת הצהרות הנתבעת, הצהירה הנתבעת בסעיף 4(ב) לחוזה כדברים הבאים:

"(1)    כי בדק את מיקום הנכס, בנייתו ואת אפשרויות השימוש בו עפ"י החוק בכלל ולצורך עסקיו ופעילותו בפרט, ומצא אותו מתאים למטרותיו ובכפוף להצהרות המשכירה לעיל הוא מוותר בזאת על כל טענה בדבר אי התאמה בנכס ו/או ביחס לשימוש בו, והוא מסכים לשכור את הנכס כשהוא מושלם בהתאם למפרט הטכני המצ"ב, מסומן "ב", כחלק בלתי נפרד מחוזה זה ועל פי תנאיו (להלן - "המפרט הטכני").

 (2)     כי בכפוף למילוי התחייבויות המשכירה לעיל, הוא יהיה אחראי להשגת רישיון לעסק וכל היתר נחוץ אחר להפעלת עסקו של השוכר בנכס ובקשר לכך לשלם את כל תשלומי החובה שיגיעו בגין כך לכל רשות מוסמכת, לרבות מס עסקים, מס שלטים, אגרות ורישיונות לעסק ולניהולו, הדרושים להפעלת עסקו של השוכר בנכס, וכי בכפוף לאמור בחוזה, לא תהיה לאי השגת הרישיונות כל השפעה על חיובי השוכר לפי חוזה זה."

          בסעיף 7 (א) לחוזה נקבעו מטרות השכירות באופן הבא:

"השוכר מתחייב להשתמש בנכס לצורך הפעלת מרכז יופי לאשה הכולל סאונה, ג'קוזי, חדר מסג' סלון כלות, מכירת מוצרי קוסמטיקה לבאי מכרז היופי בלבד וטיפוח, מספרה, בית ספר לקוסמטיקה ואיפור, פינת קפה לבאי המקום בלבד או כל פעילות אחרת הקשורה בטיפוח האישה (להלן - "מטרת השכירות").

השוכר מתחייב בזאת שלא להשתמש ולא להרשות את השימוש בנכס או בכל חלק ממנו לכל מטרה אחרת מלבד מטרת השכירות וכן מתחייב השוכר שלא לעסוק בנכס בכל עסק אחר ו/או לייצר ו/או למכור ו/או לשווק מוצרים, מצרכים, סחורות או שירותים אחרים מכל מין וסוג שהוא שאינם מאלה שהם בתחום מטרת השכירות כהגדרתה לעיל."

          בכתב ערבות שצורף לחוזה, קיבלו ועקנין וצפריר על עצמם להיות ערבים להבטחת התחייבויות התובעת על פי חוזה השכירות, עד לסכום של 100,000 ש"ח, צמוד למדד חודש מרץ 1996 שפורסם ביום 15.4.96.

          אציין, כי בכותרת החוזה לא נרשם התאריך בן נחתם, ואולם בכתב הערבות נרשם התאריך 28.6.96, והנני סבור כי התאריך שנרשם על פני כתב הערבות, מלמד על התאריך בו נחתם אף החוזה, ותאריך זה הוא אף תאריך תחילת השכירות.

4.       למרבה הצער, תוכניתה העסקית של התובעת נחלה כישלון, והכישלון הוא שהביא את הצדדים להתדיינות שבפני.

          לטענת התובעת, לאחר שהשקיעה ממון רב בהכנת המבנה ששכרה, כך שניתן יהיה לקיים בו את מטרות השכירות לשמן שכרה אותו התובעת, התברר כי למבנה אין אישור אכלוס. בהעדר אישור אכלוס לא יכלה התובעת לקבל מהרשות המקומית רישיון עסק, וכפועל יוצא מכך אף לא יכלה לקבל ממשרד העבודה והרווחה וממשרד החינוך רישיון לנהל את המכללה לקוסמטיקה ולאיפור, אשר לטענתה הייתה אחד משני "העוגנים" שעמדו בבסיס המיזם העסקי שלה. עוד טוענת התובעת, כי בהעדר רישיון עסק, אף משרד הבריאות לא נתן לה האישורים הדרושים לאחסון תכשירי הקוסמטיקה אותם ביקשה לייבא ולמכור.

          התובעת טוענת אפוא, כי הנתבעת הציגה בפניה מצגים כוזבים, והסתירה מהתובעת כי למבנה שהנתבעת השכירה לה עדיין לא ניתן היתר בניה למצב סופי, ובכך גרמה לה נזקים כבדים, ולמעשה אף גרמה להתמוטטותה.

          לעומת טענות התובעת טוענת הנתבעת, כי תוכניתה העסקית של התובעת נכשלה משום שמנהלי התובעת, ועקנין וצפריר היו חסרי ניסיון, אשר נקלעו לסכסוך זה עם זה, עד כדי גילויי אלימות פיזית ביניהם.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ