אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 8625/99

פסק-דין בתיק א 8625/99

תאריך פרסום : 29/09/2009 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום באר שבע
8625-99
02/03/2005
בפני השופט:
אריאל ואגו

- נגד -
התובע:
סולטאן חברה קבלנית בע"מ
הנתבע:
מ.ש זגורי חברה לבניין ופיתוח
עו"ד אביטן שלמה
פסק-דין

הרקע לתביעה וטענות הצדדים

1.         ענייננו בתביעה כספית שהוגשה בהליך של סדר דין מקוצר ונתבררה בפני לאחר שניתנה לנתבעת הרשות להתגונן. התובעת, חברה קבלנית העוסקת בביצוע עבודות פיתוח, בניה וסלילה עותרת לתשלום יתרת חוב המגיעה לה לטענתה, בגין עבודות בניה ופיתוח אשר בוצעו במסגרת הסכמי קבלנות שנכרתו בינה לבין הנתבעת, היא הקבלן הראשי.

2.         טענות התובעת עניינן בשני הסכמים נפרדים שנכרתו עם הנתבעת לביצוע עבודות קבלנות עבורה באתרי בניה שונים בבאר-שבע. הסכם הראשון, אשר נכרת ביום 28/2/96, מתייחס לפרויקט הקרוי "גבעת יואל" (להלן: ההסכם הראשון). הסכם שני נכרת ביום 25/5/97 ועניינו בפרויקט אחר הקרוי "גבעת צלל" (להלן: ההסכם השני).

לטענת התובעת, העבודות בפרויקטים אלו הושלמו על ידה ונמסרו לנתבעת, אולם תמורתן לא שולמה לה במלואה. על פי הטענה גובה החוב בגין העבודות שבוצעו בפרויקט רמת צלל הוא על סך 46,065 ש"ח נכון ליום התביעה. בנוסף טוענת התובעת כי ישנו חוב קודם שלא נפרע בגין העבודות שביצעה בפרויקט גבעת יואל על סך 16,101 ש"ח נכון ליום התביעה.

3.         להגנתה טוענת הנתבעת כי התובעת לא עמדה בהתחייבויותיה על פי ההסכמים. לעניין ההסכם הראשון, טוענת היא כי התובעת לא עמדה בלוח הזמנים שנקבע בהסכם ולא סיימה את העבודות במועד, לא הפקידה ערבויות כנדרש ולא שעתה לדרישות לביצוע תיקוני שנת הבדק, בהם היא מחויבת וכתוצאה מהפרות אלה נגרמו לנתבעת נזקים כספיים רבים, כפי הטענה. כמו כן טוענת היא כי סיפקה לתובעת חומרים וציוד, מעבר למוסכם בחוזה.

טענות דומות עולות מפי הנתבעת באשר להסכם השני, ובנוסף טוענת היא כי ביצוע העבודות על ידי התובעת בפרויקט רמת צלל היה לקוי ורשלני, דבר שהצריך תיקוני ליקויים רבים מצד הנתבעת, באשר התובעת סירבה לשוב לאתר ולבצע תיקונים אלה בעצמה. עוד נטען כי התובעת נטשה את אתר הבניה, טרם סיום העבודות, ולא השלימה מלאכתה כנדרש.

לאור הפרות נטענות אלה מצד התובעת, טוענת הנתבעת כי היא אינה זכאית לדרוש ממנה דבר וחצי דבר ולחילופין טוענת היא כי עומדת לה הזכות לקזז נזקיה מן התמורה המגיעה לתובעת, נזקים ששווים עולה על סכום החוב הנטען,  כך שלא נותר לה חוב כספי כלפי התובעת.

אתר "גבעת יואל"

4.         מר משה זגורי, מנהל הנתבעת, מודה בסעיף 4 לתצהירו כי הנתבעת שיירה בידיה סכום של 16,600 ש"ח על חשבון המגיע לתובעת, לצורך השלמת העבודות באתר, אולם לטעמה אין התובעת זכאית להשבת סכום זה מאחר ולא עמדה בהתחייבויותיה כאמור. בחקירתו הנגדית שב מר זגורי והעיד כך: "סעיף 2 לתצהירי, הסכומים ששיירנו בידינו, מה שכתוב זה 16,600 ש"ח. היינו אמורים להחזיר את הכספים האלה עם השלמת תיקוני הבדק..." (עמ' 12 לפרוטוקול).

למותר לציין כי משהודה מר זגורי, והודאתו היא בבחינת הודאת בעל דין, כי ישנו סכום המגיע לתובעת בגין עבודות שביצעה ואשר לא שולם לה, עובר נטל ההוכחה לכתפיה של הנתבעת ועליה להראות ולהוכיח טענותיה כי בדין עיכבה תחת ידה סכומים המגיעים לתובעת. טענותיה כי התובעת לא עמדה בהתחייבויותיה החוזיות ולחילופין כי היתה רשאית לקזז סכומים אלו ואחרים מן התמורה המגיעה לה, הן טענות הדרושות הוכחה וברי כי הנטל להוכחתן מוטל על כתפיה, ככל טענת הגנה המועלית על ידי נתבע.

5.         הנתבעת מייחסת לתובעת את האחריות לנזקים שנגרמו לה, לטענתה, כתוצאה מאי עמידה בתנאי ההסכם מצד התובעת. אי השלמת העבודות ואי ביצוע תיקוני שנת הבדק על ידי התובעת, גרמו לטענתה לעיכוב בשחרור ערבויות שהפקידה הנתבעת במשרד השיכון, ערבויות אשר היו אמורות להשתחרר בחודש מאי 97, ואשר שוחררו בסופו של דבר רק כשנתיים מאוחר יותר. הנתבעת מעריכה את נזקיה בסעיף זה בסך של 30,000 ש"ח. כמו כן מבקשת היא לקזז עלות תיקונים שבוצעו על ידה, לטענתה, המוערכת על ידה בסכום של 50,000 ש"ח.

מצאתי כי יש לדחות טענות אלה ולו רק מן הטעם שהנתבעת לא עמדה בנטל להראות כי נגרמו לה נזקים שהם, לא הראתה בסיס כלשהו או ראיה התומכת בחישוב הנזקים המוערכים על ידה ואשר אותם מבקשת היא לקזז, או כי לעיכוב שחרור הערבויות ממשרד השיכון היה קשר כלשהו לאותו חלק בפרויקט שאותו ביצעה התובעת.

מנהל התובעת, מר אבו-גרבוע, הצהיר כי התובעת ביצעה את העבודות שנמסרו לידה באופן מלא ובעדותו אף ציין כי במהלך שנת הבדק נקרא, על ידי מר שמעון פוני, מהנדס הביצוע של הנתבעת, להגיע אל האתר ולבצע תיקונים וכך עשה לטענתו. מר פוני, בעדותו, ציין כי "הקבלן סיים את העבודות, אך לא השלים" ובהמשך אמר כי התובעת סיימה עבודתה באתר אך לא עשתה "פינישים" כמקובל (עמ' 14 לפרוטוקול מיום 16/6/04, ש' 30-31). מדברי העד, כמו גם מרשימת הליקויים של משרד השיכון (נ/13), שהינה רשימת הליקויים היחידה שהוצגה בפני ובלתה אין, ניתן להבין שהמדובר בליקויים שהיקפם מצומצם ואשר הנתבעת עצמה התחייבה לתקנם בפרק זמן קצר של עשרה ימים (נ/14).

באיזון שבין גרסת התובעת לגרסת הנתבעת, לא שוכנעתי כי התובעת הפרה התחייבויותיה כלפי הנתבעת או כי סירבה לבצע תיקונים שנדרשה להם. יתרה מכך, נסיבות המקרה והעובדה שהנתבעת בחרה, כשנה מאוחר יותר, לכרות הסכם נוסף עם התובעת לביצוע העבודות באתר רמת צלל וכן המשיכה לשלם לתובעת תשלומים שוטפים, מחזקות את גרסת התובעת דווקא, לפיה העבודות הושלמו במלואן, כמו גם תיקוני שנת הבדק, וכל עיכוב בלוח הזמנים נעשה בתיאום ובאישור הנתבעת, ואינן מתיישבות עם גרסת הנתבעת הטוענת להפרות מצד התובעת. אינני סבור כי הסכם מאוחר זה בין הצדדים היה בא לעולם אילו באמת הפרה התובעת את ההסכם המוקדם ביניהן בכך שלא השלימה עבודתה מעולם, לא ביצעה תיקוני שנת בדק ולא עמדה במועדים הקבועים, כפי שטוענת הנתבעת.

אתר "רמת צלל"

6.         בגין העבודות ברמת צלל טוענת התובעת כי ישנה יתרת חוב על סך 45,393 ש"ח שלא שולמה לה. להוכחת החוב צרפה התובעת לתצהיר מטעמה את החשבון הסופי שנערך ואושר על ידי הנתבעת מיום 21/9/97, על גבי מסמך רשמי של הנתבעת ואשר נושא חתימתו של מר פוני (נספח ג'). מר זגורי אישר בעדותו כי המהנדס פוני הוא המוסמך מטעם הנתבעת לאישור חשבונות וכי המדובר הוא בחשבון מאושר, לדבריו: "מטעמנו היה מנהל הפרויקטים היה מוסמך להתקשר עם קבלני משנה והוא שמעון פוני. הוא מוסמך לאשר חשבונות" (עמ' 11 לפרוטוקול) במקום אחר אמר: "אתה מפנה לנספח ג' לתצהיר עדות ראשית של התובע, לא אני ערכתי אותו. זה מסמך רשמי של החברה שלי, חשבון מאושר" (עמ' 9). מר פוני זיהה את המסמך האמור וציין כך בעדותו: "באשר לנספח ג' לתצהירה של התובעת חשבון מס' 2- אני מכיר אותו .... זה חשבון סופי מבחינתי" (עמ' 16 לפרוטוקול).

אין מחלוקת, אם כן, באשר לחשבון זה.

על פי החשבון הסופי, המתייחס לכמויות שבוצעו על ידי התובעת ביחס למחירי היחידה שנקבעו, התובעת זכאית לתשלום הסכום של 197,455 ש"ח. מסכום זה יש לנכות, על פי האמור בחשבון וכן על פי שיטתה של התובעת סכום של 82,954 ש"ח על חשבון חומרים שסופקו לתובעת ויש לנכות עלותם. בנוסף, מאשרת התובעת כי קיבלה מהנתבעת סכום של 88,573 ש"ח על חשבון התמורה הסופית המגיעה לה, על פי הפירוט המופיע בכרטסת הנה"ח של הנתבעת, שצורף אף הוא לתצהיר מטעמה (נספח ב') וחשבונית נוספת שהנפיקה התובעת (נספח ד'). שתי חשבוניות קודמות שהנפיקה התובעת לא שולמו לה במלואן, לטענתה, ופרט לסכומים המוזכרים מכחישה התובעת תשלומים נוספים.

7.         אציין, כי משהודתה הנתבעת בקיומו של חשבון סופי מאושר לתשלום על ידה, טענותיה בדבר תשלום החשבון, הן למעשה מסוג טענת "פרעתי", אשר לא הובאה כל אסמכתא להוכחתן מטעם הנתבעת, הגם שנטל זה מוטל על כתפיה, וכל שיש לפני הן הודאותיה של התובעת באשר לסכומים שנתקבלו על ידה ומסמכים של הנתבעת עצמה אשר תומכים אף הם בגרסת התובעת, כמו גם הודאת הנתבעת כי שיירה בידיה סכום של 19,744 ש"ח להבטחת ביצוע תיקונים והשלמת העבודה (סע' 12 לתצהירו של מר זגורי).

בנוסף, עדותו של מר זגורי לעניין התשלומים, המאופיינת בחוסר עקביות, אינה מועילה לגרסת הנתבעת ובעוד שבתצהירו העיד כי חשבונית התובעת שמספרה 095 מעולם לא הומצאה לידיו (סעיף 16 לתצהיר), במקום אחר ציין כי לאחר שקיבל את החשבונית למשרדו הורה להחזירה לנתבעת, מאחר והונפקה לטענתו בטעות.

לאור האמור, אני דוחה טענות הנתבעת בדבר תשלומים לתובעת שנפרעו, באשר אלה לא הוכחו, ומקבל את גרסת התובעת גביי הסכומים ששולמו לה בפועל ויתרת החוב הנטענת.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ