אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 8535/01

פסק-דין בתיק א 8535/01

תאריך פרסום : 30/09/2009 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום באר שבע
8535-01
28/07/2005
בפני השופט:
נחמה נצר

- נגד -
התובע:
שלום ציון
עו"ד יניב בוקר
הנתבע:
חליל כתנאני
עו"ד אלקרנאוי עלי
פסק-דין

עניין לנו בתביעת מזמין כנגד קבלן.  העבודה המוסכמת היתה  בנית שלד ביתו של התובע.

התובע תמך תביעתו בחוות דעת של המהנדס אריה קצור, מיום 24.7.02, אשר מצא קיומם של ליקוי בניה שעלות תיקונם מסתכמת בסך של 76,842 ש"ח (כולל פיקוח הנדסי ומע"מ). 

בית המשפט עת נדרש לדון בתובענה, הורה על מינוי מומחה מטעמו.

מאחר וכנזכר לעיל, שירותיו של הנתבע נשכרו לצורך בנית השלד בלבד, מצא לנכון מומחה בית המשפט, מר יעקב דובדבני, במסגרת חוות דעתו לקבוע , מלבד עלות תיקון הליקוי, גם את מידת אחריותו, אם בכלל, של הנתבע לאותו ליקוי.  בעמוד 11 לחוות הדעת רוכזו עלויות תיקון הליקויים שבאחריות הנתבע, ועל פי ריכוז זה עלות תיקון הליקויים  שגרם הנתבע במעשיו או במחדליו מסתמכת בסך של 13,700 ש"ח ובנוסף, חיוב בגין פיקוח הנדסי בסך של 1,100 ש"ח, ובסה"כ 14,800 ש"ח, כאשר סכום זה אינו כולל מע"מ.

הצדדים הסמיכו את בית המשפט לפסוק בסכסוך על דרך הפשרה, לאחר שתינתן בידם האפשרות לסכם טענותיהם בכתב, ואכן הוגשו סיכומי הצדדים וכאמור הסכמתם המשותפת של הצדדים היתה כי פסק הדין ינתן על דרך הפשרה.

התובע סבור, כי הינו זכאי למלוא הסכומים שקבע מר דובדבני בחוות דעתו, מאחר וכמובא לעיל מסקנת המומחה היתה, כי כל הליקוים שעלות תיקונם נמנתה ונסקרה בחוות הדעת, מקורם במעשים או במחדלים של הנתבע ובעבודות שהאחריות לביצוען היתה של הנתבע.

עוד טוען התובע, כי הינו זכאי להחזר עלות המומחה מטעמו, כמו גם להחזר השתתפותו בשכרו של  מומחה בית המשפט. בנוסף, מבקש הוא כי בית המשפט יפסוק לו פיצוי בגין עוגמת נפש ובגין הוצאות משפט ושכ"ט עו"ד.

הנתבע מצידו סבור, כי מאחר ועל פי חוות דעתו של מר דובדבני ניתן ואפשר היה להקטין חלק מהנזקים שנמצאו בעבודות הנתבע, באמצעות עבודות הגמר שהתובע ביצע בעצמו או באמצעות אדם אחר מטעמו, כי אז אין מקום לזכות את התובע במלוא עלות התיקון שקבע דובדבני בחוות דעתו, וכי מסכומי העלויות כאמור יש להפחית סכום מסוים המשקף את שיעור האשם התורם של התובע שניתן ליחס לו בנסיבות המקרה.

בסעיף 13 לסיכומיו טוען ב"כ הנתבע, כי מסכום עלויות התיקון שקבע מר דובדבני, יש להפחית לפחות סך של 6,050 ש"ח.

לאחר שנתתי דעתי לטענות הצדדים ושבתי ובחנתי את מסקנותיו של מר דובדבני, באתי לכלל דעה, כי מאחר ונמצא שהקירות נבנו שלא בזווית ישרה וכי האחריות לכך רובצת לפתחו של הנתבע,  על כן אין בעובדה שהתובע או מי מטעמו שביצעו עבודות הטיח יכולים היו  לתקן במידת מה פגמים אלו, כדי לגרוע מאחריות הנתבע וממידת השתתפותו בעלות תיקונם של ליקוים אלו. על כן, זכאי התובע למלוא הסכום שקבע מר דובדבני בעבור ביצוע התיקונים הנובעים מסטית הקירות, העולה לכדי 7,000 ש"ח.

באשר לסטיה הניכרת ממשוריות בקיר מעל דלת יציאה למחסן  בקומת הקרקע (סעיף 1.2 לחוות הדעת) - מאחר והמומחה סבר כי האחריות לליקוי זה מוטלת על שני הצדדים באופן שווה ביניהם, כאשר עלות תיקון של הליקוי מסתכמת ב- 500 ש"ח, כי אז זכאי התובע  לסך של 250 ש"ח בגין ליקוי זה.

באשר לסדקים  - המומחה בחוות דעתו קבע, כי הנתבע אחראי רק לסדקים האנכים שבחזיתות המבנה, שכן המדובר בליקוי הנובע מביצוע רשלני של חיבור הבניה לעמודי הבטון. משכך, זכאי התובע למלוא עלות תיקון סדקים אלו בסך של 1,000 ש"ח.

באשרלצביעת קירות חוץ -  גם לכך התיחס המומחה בהרחבה בסעיף 1.4 לחוות דעתו, תוך שהוא מפרט  את נימוקיו לכך שמצא הוא לנכון לחייב את הנתבע אך בשליש מעלות צביעת כל הקירות, ומאחר ועלות הצביעה כולה הוערכה על ידו ב- 6,000 ש"ח, כי אז שליש מכמות הסדקים שהינם תוצאה של מעשים או מחדלים של הנתבע, מחייבת את המסקנה  כי מעלות צביעת הקירות צריך וניתן לחייב את הנתבע בסך של 2,000 ש"ח. לפיכך, זכאי התובע לקבל מהנתבע 2,000 ש"ח בגין צביעת הקירות בעקבות תיקון הסדקים שנמצאו בעבודת הנתבע.

באשר לליקויים שנמצאו בסף הממ"ד, בכנף הממ"ד ובחלון הממ"ד -  אין כלל ספק, כי  האחריות באשר לליקויים אלו רובצת לפתחו של הנתבע, כמי שבנה את שלד המבנה, ועל כן זכאי התובע לקבלת עלות תיקון ליקויים אלו, המסתכמת בסך של 950 ש"ח.

באשר לליקויים שנמצאו בשיפועים ברצפת הבטון ההיקפית הצמודה לבניין - מאחר והנתבע איננו חולק דבר אחריותו לביצוע יציקת אותה רצפת בטון, כי אז הליקויים שנמצאו ביצירת השיפועים בריצפת הבטון הנזכרת, הינם באחריות הנתבע. על כן, זכאי התובע לעלות תיקון ליקוי זה, כפי שנקבעה על ידי המומחה,  בסך של  2,500 ש"ח.

העולה מן המקובץ עד כה הינו, כי התובע זכאי למלוא עלות תיקון הליקוים, כפי שנקבעו על ידי המומחה, כנופלים וכחלים על הנתבע, ובסה"כ סך של 13,700 ש"ח.

עוד זכאי התובע לעלות שכרו של מפקח לצורך ביצוע עבודות התיקון, כפי שהוערכה על ידי המומחה, בסך של 1,100 ש"ח.

אכן ישנם ליקויים נוספים שמצא מומחה בית המשפט, כמפורט בעמ' 10 לחוות דעתו, אלא שליקוים אלו לא נרשמו בחוות דעתו של מומחה התובע, ועל כן יש לבחון תחילה האם זכאי התובע לקבלת פיצוי בגין נזקים וליקויים שלא נתבעו על ידו במסגרת כתב תביעתו.

מאחר והצדדים הסמיכוני לפסוק בסכסוך כולו על דרך הפשרה ומאחר וקיימת לתובע הזכות עלפי תקנות סד"א, לבקש לתקן את כתב תביעתו בעקבות קבלת חוות דעתו של מומחה בית המשפט, כי אז באתי לכלל דעה כי אין למנוע מהתובע את הזכות לקבלת הפיצוי שקבע מומחה בית המשפט בעבור אותם ליקוים נוספים, במיוחד כאשר סכום התביעה, כפי שהוגשה על ידי התובע, עלה על הסכום שהציע מומחה בית המשפט לזכות את התובע, כך שגם לענין אגרת בית המשפט לא ניתן לומר כי ינתן לתובע סכום הגבוה מזה שנתבע על ידו מלכתחילה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ