אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 7940/97

פסק-דין בתיק א 7940/97

תאריך פרסום : 13/12/2009 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום חיפה
7940-97
27/07/2005
בפני השופט:
אריקה פריאל

- נגד -
התובע:
תמנון שיווק מערכות התראה ומיגון בע"מ
עו"ד קלינברגר
הנתבע:
עו"ד יונגר ישראל
עו"ד יונגר
פסק-דין

כללי

1.         התובעת (להלן: החברה) והנתבע (להלן: עו"ד יונגר) מנהלים עסקים במשרדים המצויים בבניין ברחוב הרצל 4 בחיפה, הידוע כחלקה 69 בגוש 10856 (להלן: הבניין). הבניין בן חמש קומות ורשום בלשכת רישום המקרקעין כבית משותף. היחסים בין בעלי הזכויות בבניין מוסדרים בתקנון בית משותף, הכולל תניות ייחודיות. בנושא הרלוונטי למחלוקת דנן שונה מהתקנון המצוי שבתוספת ל חוק המקרקעין תשכ"ט-1969 (להלן: חוק המקרקעין).

2.         לחברה ולעו"ד יונגר משרדים בקומה החמישית. לחברה משרדים גם בקומות אחרות שאינם נושא תובענה זו. המחלוקת בהליך דנן סובבת סביב חילוקי דעות שנתגלעו בין החברה לבין עו"ד יונגר בנוגע לשימוש בשטחים המצויים בגדר הרכוש המשותף הצמוד ליחידות הקומה החמישית.

זו תובענה שהגישה החברה נגד עו"ד יונגר לסילוק-יד מהשטחים שבמחלוקת ולתשלום דמי-שימוש ראויים בגין השימוש הבלעדי שעושה בו האחרון.

3.         עו"ד יונגר, מצדו, הגיש נגד החברה תביעה נגדית בגין שימוש ייחודי שעושה החברה ברכוש משותף בקומות אחרות של הבניין או בגג המשותף, המתבררת בנפרד.

4.         ההכרעה בהליך דנן התעכבה בשל נסיונות הצדדים, שלא עלו יפה, לשים קץ לסכסוך מחוץ לכתלי בית המשפט במהלכם אף הועברה המחלוקת לגישור, שנכשל.

רוב העובדות הצריכות להכרעה אינן שנויות במחלוקת.

העובדות אשר אינן שנויות במחלוקת

5.         החברה מאוגדת כחברה מוגבלת במניות העוסקת במתן ייעוץ בנושא מערכות התראה ומיגון והתקנתן. עו"ד יונגר הנו עורך-דין ותיק בחיפה ומשרדו נמצא בבניין עוד מתחילת שנות השבעים של המאה הקודמת. בשנת 1986 או בסמוך לה החלה החברה להחזיק במספר יחידות בקומה החמישית כשוכרת. במהלך השנים הרחיבה את עסקיה וגם רכשה יחידות שונות, בבניין בכלל ובקומה החמישית, בפרט.

במועד הגשת התובענה החזיקה החברה במשרדים בקומה החמישית בחמש חלקות משנה בבעלותה (מספרם 64, 65, 66, 67 ו-68). באותה עת השתרע משרד עו"ד יונגר על פני שבע חלקות משנה (מספר 22, 63, 69, 70, 71, 72 ו-73 כשחלקת משנה 22 נרכשה בסמוך לפני הגשת התובענה או במהלך הדיונים). שטח חלקות משנה אלו שונה והן נרכשו על ידי בעלי הדין במהלך השנים מאז תחילת עסקיהם בבניין.

6.         שטח הרצפה של היחידות בבעלות החברה מגיע לכדי 99.14 מ"ר. שטח רצפה של היחידות שבבעלות  עו"ד יונגר (חלקן בבעלות משותפת שלו ושל רעייתו, עובדה שאינה בעלת נפקות לענייננו) הנו 85.73 מ"ר.

7.         עם רישום הבניין כבית משותף הוסכם על תקנון בו הוסדר אופן השימוש ברכוש המשותף על ידי כלל בעלי הזכויות. התקנון המקורי תוקן בהסכמת בעלי הזכויות בבניין (ראה "צו תיקון מס' 1 לצו הרישום המקורי" המהווה חלק מ-ת/3) באופן שחדר השירותים (בו שלושה תאי שירותים) והמסדרון בקומה החמישית הוצמדו לכלל היחידות בקומה.

8.         בעוד שלפי התקנון המקורי הוצמד חדר השירותים ליחידה מסוימת מיחידות הקומה בוטלה הצמדה זו בתקנון המתוקן והוצמדה לכלל היחידות בקומה, למעט יחידה 22, בשיעור נקוב המשקף את יחס שטח הרצפה של כל יחידה (המהווה דירה לפי ההגדרה בסעיף 52 לחוק המקרקעין) לשטח הרצפה של כלל היחידות בקומה. מסדרון הקומה החמישית, לעומת זאת, הוצמד ליחידות קומה זו בלבד " בחלקים שווים".

9.         פיזית ממוקם חדר השירותים בסמיכות למשרד עו"ד יונגר. כמו-כן מבנה המסדרון הוא כזה, שלקצהו האחד מגיע רק מי ששם פעמיו למשרד עו"ד יונגר ולקצהו האחר מגיע מי שמעוניין להגיע למשרדי החברה.

10.        במהלך השנים, ועוד בטרם רכשו בעלי הדין את כל היחידות שבבעלותם כיום, הושגו הסכמות על פיהן יוחד השימוש של חלקים מהרכוש המשותף לעו"ד יונגר ולחברה. לענייננו, יש חשיבות לעובדה שחלק מההסכמות הושגו שעה שחברה אחרת, שעסקה באותו תחום כמו החברה דנן ואשר הון מניותיה הוחזק על ידי אותם בעלי מניות, ניהלה את עסקיה בקומה החמישית. החברה דנן החלה את פעילותה לאחר פירוק החברה האחרת. חלק אחר של ההסכמות הושג לאחר הקמת החברה דנן וניהול עסקיה בבניין.

11.        בסמוך לאחר רכישת היחידות הראשונות ששימשו כמשרד לעו"ד יונגר הסכימו בעלי היחידות בקומה (אשר במהלך השנים מכרו את זכויותיהן בהן לעו"ד יונגר או לחברה) כי עו"ד יונגר יהיה רשאי להשתמש בגומחה בקצה המסדרון הצמוד (פיזית) למשרדו ששטח רצפתה 2.60 מ"ר (לפי מדידת השמאי פרמינגר מטעם החברה) כמחסן וכן כי יוכל להרחיב את משרדו על ידי הקמת דלת כניסה מזכוכית ותריסים בפתח יחידות 70-73 . על ידי כך הפך השימוש בקצה המסדרון הלכה למעשה לחלק ממשרדו.

הרחבת המשרד בדרך האמורה נעשתה בשנת 1972. מאז מחזיק עו"ד יונגר בחלקים אלה של הרכוש המשותף באופן ייחודי. מצב זה לא שונה עד שנת 1996 מועד בו ביצע עו"ד יונגר שיפוץ נרחב במשרדו. החזקה הייחודית כמו גם השינויים בעקבות השיפוץ משנת 1996 נעשו בהסכמתם המלאה של כל בעלי זכויות בקומה בהם גם החברה.

12.        בשנת 1996 ביצע עו"ד יונגר שיפוץ נרחב במשרדו במהלכו יוחד השימוש של תא אחד מתוך שלושת התאים שבחדר השירותים, ששטחו 2.10 מ"ר (לפי מדידה של השמאי פרמינגר מטעם החברה). בעקבות השיפוץ הכניסה לתא שירותים זה אפשרית מתוך משרדו בלבד. כמו-כן, הוחלפו דלת הזכוכית והתריסים שהותקנו בשנת 1972 ובמקומם הוקם קיר לבני זכוכית והותקנה דלת משוריינת. בתוך המשרד הורחבו חדרים על ידי הזזת קיר שהיה מלכתחילה קיר חיצוני אל תוך הקומה על חשבון שטח שהיה מסדרון.

חדר השירותים בו נותרו שני תאים נשאר רכוש משותף ושופץ על חשבון עו"ד יונגר במסגרת שיפוץ משרדו. כיום פתוחה הגישה לחדר השירותים לכל דיכפין אם כי תאי השירותים עצמם נעולים מטעמים של צנעת הפרט ועל מנת למנוע שימוש בלתי מבוקר של אורחים בלתי רצויים אשר נהגו לפקוד את המקום טרם ביצוע השיפוצים. מפתח תא השירותים מצוי בידי עו"ד יונגר אשר הצהיר כי אם תשתתף החברה בהשקעתו ימסור עותק ממנו לשימוש עובדיה ובאי משרדה.

גם הגומחה בקצה המסדרון ואשר שימשה כמחסן משרד עו"ד יונגר שופצה ובמקום המחסן הוקם מטבחון הנסגר באמצעות דלת הזזה שאינה נעולה (בשל סירוב מנהל החברה לאפשר התקנת מנעול) ועומד לשימוש כלל דיירי הקומה. למגינת לב עו"ד יונגר משתמשים בו גם אורחים בלתי קרואים. בייעוץ מנהל החברה ובמימון עו"ד יונגר הותקנה בפתח המטבחון מצלמת וידאו בעזרתה ניתן לצפות מתוך משרד האחרון על המתרחש במסדרון.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ