אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 77045/04

פסק-דין בתיק א 77045/04

תאריך פרסום : 29/01/2008 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
77045-04
29/10/2006
בפני השופט:
שלמה פרידלנדר

- נגד -
התובע:
מילינסקי משה
עו"ד יחיאל קיי
הנתבע:
ליטמן חנוך
עו"ד גד ויספלד
פסק-דין

מבוא וטענות הצדדים

1.       לפניי 2 תובענות שטריות. האחת, מושא ת.א. (ש' ת"א) 77045/04, הנה על שיק ע"ס 1,500,000 ש"ח, ז"פ 18.7.02, משוך מחשבונו של הנתבע לפקודת התובע (להלן - 'השיק ע"ס 1.5 מ', או 'השיק הנדון'). השנייה, מושא ת.א. (ש' ת"א) 23159/05, הנה על 3 שיקים משוכים כאמור: ע"ס 25,000 ש"ח, ז"פ 17.2.02; ע"ס 4,900 ש"ח, ז"פ 21.6.02; וע"ס 20,000 ש"ח, ז"פ 18.7.02; בהתאמה (להלן: 'השיקים הנוספים').

2.       לא הייתה מחלוקת בין הצדדים כי השיקים קשורים במסכת של הלוואות חוץ-בנקאיות שנתן התובע, כמי שעיסוקו בכך, לניר ליטמן, בנו של הנתבע (להלן: 'ניר'), בריבית חודשית בשיעור 2.5% [תצהיר התובע, סעיפים 5 ו-8; עדותו ביום 16.11.05, פרוטוקול, עמ' 15]. המדובר, אפוא, בתובענות שטריות בין 'צדדים קרובים', שברקען עסקת-יסוד של הלוואות חוץ-בנקאיות.

3.       לגבי השיק ע"ס 1.5 מ' טען הנתבע בהתנגדות לביצועו כי חתימתו כמושך השיק זויפה; כי השיק נגנב מתיקו של ניר; כי פרטי השיק, לרבות סכומו הפנטסטי, מולאו ללא הרשאתו; וכי חובותיו של ניר לתובע נפרעו, ובמועד הצגת השיק לפירעון לא היה כנגדו חוב כלשהו.

4.       לגבי 3 השיקים הנוספים טען הנתבע בהתנגדותו לביצועם כי נפרעו לידי התובע אשר החזירם לניר בעקבות כך, אולם התובע שב ו גנב אותם מתיקו של ניר והציגם לפירעון חרף פירעונם.

5.       טענות אלה עולות ברורות מתצהירי ההתנגדויות, ולפיכך אני דוחה כבר שלב זה את טענת התובע בסיכומיו שלפיה בטענת 'פרעתי' יש משום הרחבת חזית אסורה. למעלה מן הצורך אעיר כי התובע התייחס בתצהיר העדות הראשית שלו לעסקות-היסוד של ההלוואות, ובכך יש לראות הסכמה להרחבת החזית.

6.       לנתבע ניתנה רשות להתגונן בטענות האמורות.

7.       בהחלטתו מיום 24.1.05 הורה השופט י' קורן על איחוד הדיון ב-2 התובענות, וכי גם על השנייה יחולו ההוראות הדיוניות שנתן השופט ח' ברנר בתובענה הראשונה.

8.       במהלך ניהול ההליך, זנח התובע את התובענה השנייה. הוא לא התייחס אליה בראיותיו ובסיכומיו.

9.       לפיכך אני דוחה את התובענה מושא ת.א. (ש' ת"א) 23159/05, ומורה על סגירת תיק הוצל"פ מס' 01-65610-02-9 .

10.   גם הנתבע לא טרח בעניין תיק זה במהלך התנהלותו של התיק המאוחד, שבו התמקדו שני הצדדים בעניינו של השיק ע"ס 1.5 מ'. הרשות להתגונן לגבי תיק זה ניתנה בהסכמה. מהתנהלות הצדדים כאמור עולה תפיסה שלפיה התיק הזה "נבלע" בתיק "הגדול", כגון משום שהחוב המגולם בשיקים הנוספים כלול למעשה בחוב המגולם בשיק ע"ס 1.5 מ'. לפיכך אין מקום לחיוב בהוצאות בקשר עם התיק "הקטן".

11.   להלן אדון, אפוא, בטענות ההגנה של הנתבע בקשר עם השיק ע"ס 1.5 מ', אחת לאחת.

12.   אבקש לציין, באופן כללי, כי התובע לא עשה עליי רושם אמין. בשלב כלשהו של חקירתו, ולא בעקבות התרחשות חריגה, החל לבכות. מכתב הדרישה שהוציא לפני הגשת תביעתו [נספח י"ג לתצהירו] נכתב על ידיו ללא הסתייעות בעו"ד (יוזכר: המדובר, לגרסתו, בחוב של מיליונים), על פני כ-4 עמודים מלאים כתב יד צפוף, שבו כמעט כל המילים מודגשות בקו תחתי. גרסתו העלתה התנהלות כספית תמוהה בכלל, ואצל אדם שלפי עדותו הנו איש-כספים [תצהירו, סעיף 5] - בפרט. התובע לא הביא עדים לתמיכה בגרסתו, ועדותו נותרה עדות יחידה של בעל-דין. לפיכך, בכל המקומות שבהם נטל הראיה מוטל על התובע, נקטתי זהירות רבה בטרם קבעתי ממצאים לפי גרסתו. אך גם במקומות שבהם נטל הראיה מוטל על הנתבע - לא מצאתי לנכון להתעלם מהתרשמותי זו מן התובע.

החתימה

13.   בחקירתו [פרוטוקול מיום 16.11.05, עמ' 28] הודה ניר, בניגוד לגרסה שבתצהירים מטעם הנתבע לרבות של ניר עצמו, כי לפעמים, בכ-10 מקרים, כן קיבל מהנתבע שיקים חתומים בידי הנתבע על החלק.

14.   בסעיף 28 ובנספח י"ב לתצהירו פורש התובע 3 שיקים של הנתבע, חתומים על החלק. בתגובתו של ניר בתצהיר העדות הראשית שלו הוא מתייחס רק לשיק ע"ס 601,200 ש"ח. אין הכחשה או הסבר באשר לשאר השיקים, וכיצד הגיעו לידי התובע.

15.   לא סביר ש-3 השיקים הללו מזויפים, נוכח השוני במושכיהם. לו היה התובע מבקש לזייף שיקים, היה "מתמחה" בחתימת מושך אחת. הגיוון בשיקים הללו חופף את השיקים ממקורות שונים שנתן ניר לתובע, כמוצג בנספחים י'-י"א לתצהיר התובע. הדבר תומך בתזה שגם שיקים אלה נמסרו לתובע בהזדמנויות שונות. 

16.   מטבעם של שיקים לביטחון שאין ממלאים בהם פרטים, מלבד החתימה. שיקים כאלה מיועדים לשימוש בזמן עתידי בלתי ידוע, אם וכאשר חוב מסוים לא ייפרע כמוסכם. בגלל רכיב הריבית התלוי בזמן, לא ניתן לדעת מראש גם את הסכום שיירשם בהם לעת הצגתם לפירעון. לצורך הגמישות בסיחורם, לעתים גם שם הנפרע לא מצוין מראש.

17.   למעשה, הנתבע הודה בחקירתו [פרוטוקול, עמ' 35], בניגוד להצהרתו הנחרצת בתצהירו, כי "הוא (ניר - ש"פ) קיבל גם שיקים פתוחים. הכוונה לשיקים פתוחים וחתומים, לפעמים בלי סכום ולפעמים בלי שם אבל עם חתימתי".

18.   נראה, אפוא, כי ניר נתן לתובע, בהזדמנויות שונות,  שיקים לביטחון בגין ההלוואות שקיבל ממנו, כשהם חתומים בידי הנתבע על החלק, ומיועדים למילוי והצגה לפירעון על ידי התובע במקרה של אי-פירעונן של ההלוואות, כולן או מקצתן.

19.   יתר על כן: ניר הודה בחקירתו [שם] ש השיק הנדון נגנב מתיקו כשהוא חתום בידי הנתבע על החלק: "ברגע שהוא הפקיד בבנק את השיק של המיליון וחצי ביררתי אך הוא היה אצלי. ראיתי שהוא חסר, שהוא איננו אצלי בארנק, שגנבו ממני... אין אף חתימה של אבא שלי. השיק שיש בו חתימה הוא אותו אחד ספציפי שהיה אצלי והוא הצליח לגנוב אותו".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ