אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק א 76928/04

פסק-דין בתיק א 76928/04

תאריך פרסום : 01/01/2008 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
76928-04
07/12/2006
בפני השופט:
אטיאס אריה

- נגד -
התובע:
פניקס הישראלי חברה לבטוח בע"מ
הנתבע:
מועצה אזורית מטה יהודה
פסק-דין

תביעה לפיצוי על נזקי רכוש בעקבות תאונת דרכים.

הצדדים הסכימו על מתן פסק דין לפי סעיף 79א לחוק בתי המשפט(נוסח משולב),תשמ"ד-1984 על בסיס תצהירי הצדדים לרבות אלה שלא אומתו כדין ועל בסיס המסמכים שהוגשו ע"י הצדדים,לאחר סיכומי הצדדים.

התובעת  היתה במועדים הרלבנטיים לתביעה המבטחת בביטוח מקיף של רכב מסוג יונדאי מ.ר. 7797104 (להלן: "היונדאי").

בתאריך 10.8.03 -משום מה בכתב התביעה המתוקן צויין 24.8.03 - נסעה הגב' כרמלה ששון ביונדאי מכיוון נטף לכיוון אבו גוש והגיעה סמוך לצומת של איזור התעשיה של קיבוץ מעלה החמישה(להלן: "הקיבוץ").היא הבחינה כי הכביש המעוקל רטוב ניסתה להאט את מהירות נסיעתה אך איבדה שליטה ורכב היונדאי החליק, סטה לצד ימין נפל לתעלה ועשה מספר סיבובים עד שנעצר כשהוא על צידו הימני .נתברר לה כי מקור המים הוא בזרימה של מי ביוב שהגיעו מכיוון הקיבוץ.לאחר התאונה הגיעה למקום משאית שאיבה על מנת לשאוב את מי הביוב מהכביש.

מר משה ליאון ,מנהל המחלקה הטכנית אצל הנתבעת במועד הרלבנטי, ב"תצהירו" מציין כי בתוקף תפקידו ידוע לו כי הקיבוץ הוא הגוף האחראי על תחזוקתו של קו הביוב אשר מצוי בתחומי הקיבוץ,לרבות ביצוע תיקונים בעת הצפות ו/או תקלות במערכת הביוב שבתחומיו.עקב כך חברי הקיבוץ אף לא משלמים אגרת ביוב בגין אחזקת תשתית הביוב בתחומי הקיבוץ.

לטענת ב"כ התובעת בסיכומיו טענה זו הינה בגדר הרחבת חזית והוא מתנגד לה.

ב"כ הנתבעת מנגד טענה בסיכומיה שלש טענות לענין זה.האחת,שהתובעת לכל אורך הדרך טענה כי מקור מי הביוב הוא בקיבוץ.השניה ,שכבר בסעיף 7 ב' לכתב ההגנה נטען כי לא ברורות נסיבות האירוע וחסרים פרטים מהותיים לגבי המיקום והנסיבות וכי אין להשית עליה אחריות בגין האירוע .שלישית,בקדם המשפט האחרון ציינה בפני בית המשפט כי ב"כ התובעת ידע על כך שקיימת מחלוקת לענין קו הביוב במצוי בתחומי הקיבוץ שהרי הוא האחראי וב"כ התובעת לא התנגד ולכן יש להכשיר הרחבת חזית ככל שישנה כזו.

אתחיל דווקא מהסוף.הטענה השלישית לא מצאה ביטוי בפרוטוקול הדיון ועל כן מוטב שלא היתה נטענת כלל בשלב הסיכומים. יחד עם זאת,איני סבור שישנה כאן הרחבת חזית מצד הנתבעת.

שלב החלפת כתבי הטענות לא נועד לבירור האמת והבירור העובדתי הושאר בפועל לשלב המשפט. הנתבעת הכחישה בכתב ההגנה את אחריותה לקרות האירוע."התצהיר" של ליאון בא ליצוק תוכן  לטענה זו.זאת ועוד,התובעת הגישה כחלק מחומר הראיות מטעמה  "תצהיר" ודו"ח של חוקר מטעמה.החוקר מטעמה בירר את נסיבות האירוע ובין השאר שוחח עם אדם בשם לירון אשר לדבריו אחראי על נושא האחזקה בקיבוץ והיה עד לתאונה  והנה אותו לירון לא רק שלא הפנה את החוקר לנתבעת אלא אף התייחס ענינית לנושא.כלומר זיקת הקיבוץ לענין עלתה מראיות התובע עצמו ועל כן על מה תלין התובעת שעה שהנתבעת מתייחסת אף היא לנושא זה ומצביעה על הקיבוץ כאחראי.

יצויין כי הקיבוץ היה הנתבע המקורי בתביעה זו אלא שבעקבות מכתב שנתקבל מב"כ הקיבוץ לפיו האחריות היא של הנתבעת נתבקש תיקון כתב התביעה להחלפת הקיבוץ בנתבעת.לא ברור מדוע לא הושאר הקיבוץ כנתבע יחד עם הנתבעת הנוכחית לבירור מקיף של טענה זו.

התובעת הייתה במועדים הרלבנטיים לתביעה המבטחת בביטוח מקיף של רכב מסוג יונדאי מ.ר 7797104 (להלן:"היונדאי").

במצב דברים זה יש מקום לבחון את שאלת האחריות. קרי: מי הוא הגורם המוסמך עליו מוטלת האחריות לתקינותו של צינור הביוב ממנו זרמו מי הביוב לכביש בו התרחשה התאונה והאם האחריות בהקשר זה מוטלת לפתחה של הנתבעת?

חוק הרשויות המקומיות (ביוב), תשכ"ב-1962, (להלן : "חוק הרשויות המקומיות (ביוב)) קובע, כי רשות מקומית תחזיק את ביובה במצב תקין להנחת דעתה של רשות הבריאות. הוא מגדיר, כי רשות מקומית לעניין חוק זה היא "עיריה, מועצה מקומית או איגוד ערים שמתפקידיו התקנת ביוב או החזקתו".

פקודת המועצות המקומיות(נוסח חדש) (להלן: "הפקודה") קובעת בין היתר את תפקידיהן וסמכויותיהן של המועצות המקומיות. בתוקף סמכותו לפי הפקודה פרסם שר הפנים את צו המועצות המקומיות(מועצות אזוריות), תשי"ח - 1958 (להלן: "צו המועצות האזוריות"). בצו זה הוגדר כי, מועצה אזורית הינה "כל אחת מהמועצות המקומיות אשר שמה נקוב בתוספת הראשונה" ובתוספת הראשונה  נכללת בין היתר המועצה האזורית "מטה יהודה".

צו המועצות המקומיות, בפרק התשיעי שלו, קובע את סמכויות המועצה.  סעיף 63(א)   (10א)(ב) קובע, כי בסמכות המועצה "להורות על שימוש  בצינורות, שסתומים, ברזים, בורות,סירי שופכין...וכן לקבוע את גדלם, מהותם,עוצמם וחמריהם,אופן סידורם, מצבם שינויים, הסרתם חידושם ותיקונם."

כלומר מכח חוק הרשויות המקומיות (ביוב) האחריות להתקנה ולאחזקה של מערכת הביוב מוטלת על המועצה המקומית ובהתייחס לתחום השטח נשוא דיון זה האחריות מכח החוק מוטלת לפתחה של המועצה האזורית מטה יהודה,הנתבעת.

כאמור לעיל ב"כ הנתבעת טוען, כי הקיבוץ הוא שהיה אחראי על תחזוקת קו הביוב האמור וליאון בתצהירו אף ציין, כי חברי הקיבוץ לא משלמים אגרת ביוב בגין אחזקת תשתית הביוב בתחומי הקיבוץ.

סעיף 68 לצו המועצות האזוריות קובע כי, החליטה המועצה על מס או ארנונה כללית ישולמו לה הכספים ישירות אולם המועצה רשאית להסמיך ועד מקומי בתחומה לגבות במקומה ובעבורה את המס. הסעיף מוסיף וקובע, כי "הסמיכה המועצה את הוועד כאמור וגבה הוועד בעבור המועצה את המס או הארנונה יעבירו לידי המועצה בסמוך לגבייתו". כלומר גם עצם גביית תשלומים ע"י הקיבוץ, אם אכן התקיימה גבייה שכזו לעניין הביוב כטענתו של ליאון, אין בה לכשעצמה לפטור את המועצה האזורית מאחריותה.

סעיף 63(ה) לצו המועצות האזוריות מאפשר למועצה לאצול מסמכויותיה.  מעבר לתצהירו של ליאון לפיו האחריות לנושא הטיפול בצינור הביוב הייתה בפועל בידי הקיבוץ לא הוצגה בפני כל ראיה ולא הוצג כל מסמך ממנו ניתן ללמוד, כי אחריותה וסמכותה של המועצה ככל שהיא נוגעת לטיפול במערכת הביוב בקיבוץ, אחריות כפי שהיא מתחייבת מחוק הרשויות המקומיות (ביוב) ומצו המועצות האזוריות אכן הוכפפה  ע"י הנתבעת לקיבוץ.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ